Poštovana predsednice, gospodine Stefanoviću, dame i gospodo narodni poslanici, sasvim je očigledno da je mnogo ranije postojala potreba da ova Narodna skupština ili Republika Srbija, kao organizovana politička zajednica, počne da zauzima stavove prema vrlo važnim događajima iz svoje prošlosti, pogotovo onim koji su obeleženi sumnjom ili nespornim dokazima da se iza njih ili da u svojoj suštini predstavljaju kršenje osnovnih prava, pre svega kršenje prava na život i čitavog niza drugih prava, kao što je ovde slučaj.
Za LDP nije sporna potreba da se o jednom ovakvom dokumentu razgovara, da se na njemu radi i da Narodna skupština i drugi državni organi pokušaju da otklone makar deo nepravde ili posledice nepravde koje su činjene tokom Drugog svetskog rata i neposredno nakon njegovog kraja.
Ono što je problematično za nas, gospodine Stefanoviću, obraćam vam se kao predstavniku predlagača ove deklaracije, je stil koji ste odabrali da ovo uradite, način koji ste organizovali, pisanje, odnosno izradu ovog teksta deklaracije, a onda i njeno upućivanje u Narodnu skupštinu. Potpuno nerazumljiva brzina sa kojom ste zakazali ovu sednicu. Pred narodne poslanike je tekst ove deklaracije stigao juče u toku dana zajedno sa aktom kojim se predlaže sazivanje ove sednice.
Najveći problem je taj gorak ukus u ustima, koji proističe iz činjenice da se ovo radi u predvečerje donošenja odluke o dodeljivanju datuma, odnosno datuma početka pregovora Srbiji. Uz utisak da je ovo neka vrsta našeg gesta prema jednoj od članica EU, koja treba da da svoj pozitivan glas za početak pregovora na Savetu EU, a ne na Evropskoj komisiji, kako ste vi u jednom od svojih nedavnih intervjua pogrešno rekli. Dakle, glasaju zemlje članice EU. To i ne krijete u ovom prilično kratkom i, moram da kažem, konfuznom obrazloženju predloga ove deklaracije.
Naime, kažete – predlaže se da se ova deklaracija donese po hitnom postupku, kako bi se u procesu pridruživanja Srbije EU, zaista ne razumem kako potreba, da pokušamo da ispravimo jednu strašnu nepravdu učinjenu pre 70 godina, može na tako direktan način, kao osnovni razlog za donošenje, da se poveže sa postupkom pridruživanja Srbije EU.
Dalje kažete – da bi se obezbedio neophodan elemenat u procesu pomirenja u regionu. Sada neću ulaziti u sitnice i upozoravati vas na to da je reč "region" napisana velikim početnim slovom, što je netačno i problematično samo po sebi, kao što je problematičan i onaj deo vašeg obrazloženja gde vi govorite o multilateralnim, bilateralnim i regionalnim međunarodnim ugovorima, iako regionalni ugovori uglavnom spadaju ili u bilateralne ili u multilateralne ugovore, pošto treća vrsta međunarodnih ugovora ne postoji.
Postoji čitav niz problema u organizaciji samog teksta ove deklaracije. Da smo o ovome duže i više razgovarali, da su druge političke stranke dobile prilike da o tome razgovaraju, da je otvorena ozbiljna javna debata o ovome, da smo makar sledili put koji slede i na kome rade dve akademije – Akademija Srbije i Akademija Mađarske čitav niz godina, mislim da bismo danas dobili mnogo ozbiljniji tekst i da bi on mnogo lakše mogao da ostvari svoju svrhu.
Zašto je za mene i za LDP problem da se ovako na brzinu usvaja ovaj tekst? Zbog toga što je smisao ove deklaracije da se u javnosti progovori, da se čuje istina ili makar jedna verzija istine o događajima koji su deo naše sada već daleke prošlosti, naše nasilne prošlosti, što je teret koji decenijama opterećuje generacije ne samo u ovoj zemlji nego u čitavom regionu, da društvo za to sazna i da se u društvu o tome razgovara.
Naravno da bi najbolji način bio da se u društvu na organizovani način razgovaralo pre teksta ove deklaracije, ali, ako već to nije učinjeno, šta vi, gospodine Stefanoviću, očekujete da bude posledica, društvena, realna, usvajanja ovog teksta deklaracije na ovaj i ovakav način? Ovo će se završiti kratkim crticama u televizijskim vestima, u jednom delu našeg društva, da tako kažem, desno orijentisanom biće povod i za neko novo nacionalno ili nacionalističko okupljanje i huškanje, a efekti pomirenja, efekti ispravljanja nepravde, efekti moralne satisfakcije za one koji su žrtve ili one koji su danas njihovi naslednici, u potpunosti će izostati, gospodine Stefanoviću.
Zbog toga mislim da je ovakav način apsolutno pogrešan i da je on izazvan i inspirisan samo potrebom da profitirate na činjenici da će predsednik Republike uskoro razgovarati sa svojim, kako gospodin Vučić kaže – kaunter partijem, odnosno svojim mađarskim kolegom i da mi ovde treba da poslužimo kao neka vrsta prethodnice ili organizatora tog skupa, susreta, svečanosti, naredne nedelje. Naravno da nije sporna potreba da predsednici o tome razgovaraju, da budu zatvorene teške stranice ili teška poglavlja naše istorije.
Međutim, vi ste naravno uzeli sebi slobodu da citirate predsednika Republike i ja mislim da ste citirali potpuno pogrešne stavove predsednika koje je izrekao, čini mi se, kako ste rekli, u Budimpešti. Prvo, nije tačno da će ovim nestati ili biti zatvorena sva otvorena pitanja između naša dva naroda, odnosno naše dve države, zbog toga što ovo nije najotvorenije pitanje i nije svakako jedino otvoreno pitanje. Mi ćemo u budućnosti sa Mađarskom i svim drugim zemljama i regiona i zemljama sa kojima ćemo imati bilateralne ili multilateralne, da ne kažem i regionalne, kako vi kažete, razgovore, konsultacije, pregovore u procesu pridruživanja, imati na desetine, na stotine ovakvih pitanja.
Bilo bi dobro da ih ne zatvaramo na ovakav način, odnosno da to ne radimo nekoliko dana pre donošenja odluke te zemlje ili tih zemalja o jednom manje ili više tehničkom pitanju, kakvo je početak pregovora o članstvu sa EU.
Još nekoliko reči o samom tekstu, zbog čega je on problematičan. Uspeo sam da vidim neke amandmane, mislim da ih je podnela, između ostalog, DS. Neki su ovako, prima facie prihvatljivi, kao posebno pojašnjenje da usvajanjem ovog teksta deklaracije ili ove deklaracije ni na koji način ne vodi reviziji istorije, ništa od toga nije sporno, ali u ovom preostalom delu postoje zaista problematične formulacije koje su, rekao bih, izraz olako obećane brzine ili neveštosti, a to je zaista u srpskom jeziku imaju takvo značenje da mogu da proizvodu ozbiljne probleme u budućnosti.
Vi, gospodine Stefanoviću, kao predlagač između ostalog kažete – i podržavajući rad i ceneći rezultate Mađarske akademije nauka o utvrđivanju civilnih žrtava u Vojvodini tokom i posle Drugog svetskog rata 1941-1948. godine - pa sad slušajte – sa željom da se zatvori tragično poglavlje zajedničke prošlosti Srba i Mađara. Ovakva formulacija na srpskom jeziku znači da vi mislite da je zajednička prošlost Srba i Mađara tragična, da ona treba da se zatvori i da više ne treba da postoji zajednička sadašnjost ili budućnost srpskog i Mađarskog naroda. Vodite računa kada pišete ovakve tekstove, zbog toga što to može da proizvede vrlo ozbiljne posledice.
Koristili se u svom obrazloženju neku vrstu teksta ili podsetnika, ne znam kako bih to nazvao, gde ste govorili o ovoj osmišljenoj, integrativnoj politici, kohezivnim vezama itd. Bilo je tu puno krupnih reči, ali ste propustili da progovorite malo više o kontekstu, gospodine Stefanoviću. Već sam vas u jednom trenutku svog izlaganja upozorio na to da jedina moguća vrednost rasprave o ovoj deklaraciji jeste u tome da naša javnost sazna šta se dogodilo, pod kojim okolnostima se dogodilo, koliko su bile teške godine Drugog svetskog rata, kao i godine koje su usledile nakon njega, da je odisaj jednog, drugog, trećeg i četvrtog naroda, kako se obično kaže, bio snažan, da su vrlo česte bile akcije osvete, retorzije, nazovite to kako god hoćete, neformalno ili formalnim izrazom i da je to sve posledica ludila koje je vladalo u Drugom svetskom ratu.
Zbog čega onda danas ne objasnite građanima Srbije šta se dešavalo u tim opštinama, odnosno srezovima u godinama na koje se odnosi ova deklaracija? Voleo bih da to učinite u ovom trenutku, da govorite o Žablju, da govorite o Titelskom srezu, da govorite o Čurugu, tako biste imali mnogo više autentičnosti i kredibiliteta, ne samo vi, ne govorim danas o vama kao poslaniku SNS, nego kao predsedniku parlamenta koji ima ambiciju da pozove ovaj parlament, da zajedno stane iza ovakvog, slažem se, značajnog predloga.
Još jednom apelujem na vas da iskoristite nekoliko minuta i javnosti u Srbiji ponudite, ponovo kažem, makar jednu verziju istine ili događaja o kojima ova deklaracija govori i za koje, s pravom čini mi se, upotrebljavate vrlo teške ili vrlo oštre formulacije.
U obrazloženju ste govorili pre svega o ljudima koji su nepravedno osuđenim, ovde je to najmanji problem. Ovde je pre svega reč o ljudima, a zapravo nisu imali, makar ne suđenje koje ispunjava elementarne principe zakonitosti, čini mi se, kako vi ovde kažete, odnosno principe pravednosti.
Još neke formulacije su problematične. Nije uobičajeno da se u našim pravnim dokumentima koristi formulacija – dokazivanje pred nezavisnim sudom, to je tradicija anglosaksonskog prava, kod nas to ne znači mnogo, a sa druge strane otvaram prostor za relativizaciju. Pitam vas – da li formulacija, čija krivica je dokazana ili se dokaže pred nezavisnim sudom, otvara prostor da se otvaraju neki od novih postupaka u odnosu na one postupke koji su vođeni, recimo 1944/45. ili u nekim sličnim godinama?
To je vrlo važno pitanje. Mi smo o tome danima ovde, gospodine Stefanoviću, razgovarali krajem prošlog saziva, kada su bili na dnevnom redu Zakon o rehabilitaciji i čini mi se Zakon o restituciji. Vi u tom trenutku niste bili narodni poslanik, ali mnoga od tih pitanja nismo zatvorili tada. Propisi koji su usvojeni nisu do kraja jasni. I tada su ti zakoni usvajani pred sam početak izborne kampanje, jednim delom zbog potreba ispunjavanja formalnih uslova EU i ušli smo u problem. Ako na to naslonite ovakvu nepreciznu formulaciju, bojim se da onda neće mnogo značiti ta dodatna formulacija o odsustvu ambicije, da se prekraja istorija koja će, pretpostavljam, biti usvojena na predlog jedne od političkih stranaka, odnosno poslaničkih grupa u ovom parlamentu.
Konačno, a možda za mene i najvažnije pitanje, gospodine Stefanoviću, je pitanje kredibiliteta. Da li vi smatrate da vi i politička partija kojoj pripadate zapravo treba da budete monopolisti i na odnose sa Mađarskom zajednicom u ovoj zemlji i na odnose sa Republikom Mađarskom i na pitanja suočavanja sa nasilnom prošlošću, što je termin koji se uobičajeno koristi već dvadesetak godina, ne znam koliko vam je to poznato.
Mislim da to nije dobar put. Prvo, postoji u međunarodnom odnosima i međunarodnoj politici nešto što se zove – korišćenje narušenog kredibiliteta. Naime, ja mislim da ste vi, kao neka vrsta pregovarača, sagovornika, idealni za svaku od zemalja recimo EU, kada bude pregovarala sa nama, zbog toga što je ili zbog toga što će, makar ja tako očekujem, prag vaše tolerancije na ucene, nefer zahteve biti mnogo viši nego što je kod nas koji nemamo potrebu da se na taj način dokazujemo, da peremo svoju ružnu prošlost i da dokazujemo kako smo i koliki smo evropejci.
Ne zameram vam što se nalazite u toj situaciji. Svakako verujem da je bolje što danas zastupate ovakve političke stavove, a ne one političke stavove koje ste vi, ili još snažnije, gospodin Nikolić, koji je takođe deo ovog političkog projekta, zastupali pre 10, 15 ili 20 godina. Samo kažem da za zemlju nije dobro da to radite jedino vi. Od vas se očekuje da date više ustupaka i to je realno očekivanje. Nije to ni prvi put u istoriji međunarodnih odnosa da se dešava. Zbog toga nam tako izgledaju poslednje nedelje ili poslednji dani pred dobijanje ili nedobijanje datuma, zbog toga nam tako izgleda poslednjih godinu dana u odnosima i sa EU i sa najmoćnijim zemljama međunarodne zajednice.
Odlučili ste da nosioci ovog projekta budu Tomislav Nikolić, kao predsednik Republike, formalno osoba koja nije član SNS, ali sasvim jasno predsednik koji je izabran na vaš predlog kao vaš kandidat, a da u parlamentu vaša politička stranaka nudi, odnosno predlaže ovakvu deklaraciju, a da vi budete njen formalni obrazlagač, odnosno predlagač. Mislim da to nije dobar pristup i da bi bilo mnogo pametnije da ste se opredelili za neki drugačiji pristup.
Kada sam na početku govorio da se stiče utisak da ovo radite, možda ne samo, ali pre svega pod tim pritiskom, tog očekivanja, da morate da pokažete strašno veliku kooperativnost i novu politiku u poslednjim danima pred datum. Podsećam vas na jednu drugu situaciju gospodine Stefanoviću, na još jedan od primera vašeg kampanjskog načina bavljenja politikom.
Podsećam vas, da ste u danima nakon donošenja oslobađajuće presude u slučaju Markač-Gotovina najavili a onda poslali parlamentu Predlog deklaracije, ili rezolucije, koja je takođe trebalo da se bavi pitanjima nasilne prošlosti, zločina, ubistava, masovnog proterivanja, recimo Srba, sa teritorije Hrvatske
Ta fama je trajala nekoliko dana. U međuvremenu ste povukli taj zahtev. Više nema ni Srba iz Hrvatske, ni njihove teške sudbine, ni bilo čega sličnog u onome što radite.
Zbog čega, takođe, mislim da je trebalo, ili da ste morali da izaberete drugačiji način? Vi ste, naravno, nekoliko puta u obrazloženju rekli da osuđujete, ili da je vaša politička poruka, da želite da osudite i sve druge zločine koji su činjeni tokom Drugog svetskog rata. Mislim da morate da budete eksplicitniji.
Vaše političko ponašanje u prošlosti, relativizacija različitih delova naše istorije, relativizacija antifašizma, ako hoćete, mislim da vas sve danas obavezuje na to da vrlo jasno kažete na koje događaje mislite i šta je vaš definitivan politički stav.
Još jedna stvar, u ovakvim okolnostima i u ovakvim danima nije moguće izolovati pokušaje, ispravljanje istorijskih nepravdi ovakve vrste, samo na period Drugog svetskog rata.
Mnogo toga se dešavalo na ovim prostorima posle Drugog svetskog rata, najtragičnije stvari, nažalost, u periodu između 1990-1991. i 1999. godine.
Meni, prosto, ne deluje logično i koherentno vaša politika u kojoj, verujem zbog želje da ispravite nepravdu, ali ipak se ograničavate samo na jedno pitanje, na pitanje zločina prema mađarskim civilima 1944-1945. godine, a istovremeno, recimo, vi ste još uvek politička partija koja nije prihvatila Deklaraciju u Srebrenici, koja se na vrlo problematičan način ponaša kada je u pitanju pomoć haškim optuženicima, odnosno osuđenicima koji su optuženicima, odnosno osuđenicima koji su optuženi ili osuđeni, što je još gore, za iste ili mnogo drastičnije stvari, povreda ljudskih prava, masovna ubistva, nego što je to slučaj sa ovakvom deklaracijom.
Neću više insistirati na svim drugim otvorenim pitanjima koja postoje. Razgovarao sam maločas o tome sa kolegom Stefanovićem, pa smo čini mi se došli do neke zajedničke formulacije. Ovo je, otprilike, deklaracija između jogurta, onih sendviča koji su nuđeni Mađarima i nove evropske politike, ali negde zastala na pola puta, stalno između tog straha da vodite novu evropejsku politiku i da ćete možda već sledećeg vikenda krenuti jogurtom i autobusima na Vojvodinu i Novi Sad.
Samo budite jasni, objasnite do kraja svoje stavove i verujem da neće biti problem za ovaj parlament da podrži ovakav dokument.
Izvucite pouke iz onih grešaka koje su činili i vi i mnogi pre vas, koji su pokušavali za sebe da monopolizuju jednu ideju koju nisu u stanju da na adekvatan način sprovedu ili zaštite. Hvala.