Treća sednica Prvog redovnog zasedanja, 20.05.2014.

OBRAĆANJA

...
Srpska napredna stranka

Maja Gojković

Srpska napredna stranka | Predsedava
Poštovane dame i gospodo, poštovani narodni poslanici, otvaram Treću sednicu Prvog redovnog zasedanja Narodne skupštine Republike Srbije u 2014. godini.
Pre nego što započnemo današnji rad, molim da minutom ćutanja odamo poštu žrtvama elementarnih katastrofa koje su zadesile Srbiju.
(Minut ćutanja.)
Slava im!
Dozvolite mi da se u ime Narodne skupštine Republike Srbije, ovim putem zahvalim pripadnicima Vojske Republike Srbije, Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srbije, kao i svim dobrovoljcima i volonterima koji su se odazvali da u ovim teškim trenucima pruže svoju nesebičnu pomoć u sprečavanju i otklanjanju posledica katastrofe koja je zadesila Srbiju.
Na osnovu službene evidencije o prisutnosti narodnih poslanika, konstatujem da sednici prisustvuje 146 narodnih poslanika.
Podsećam vas da je članom 88. stav 5. Poslovnika Narodne skupštine predviđeno da kvorum za rad Narodne skupštine prilikom usvajanja zapisnika i utvrđivanja dnevnog reda postoji ako je na sednici prisutna većina od ukupnog broja narodnih poslanika.
Radi utvrđivanja broja narodnih poslanika prisutnih u sali, molim narodne poslanike da ubace svoje identifikacione kartice u poslaničke jedinice elektronskog sistema za glasanje.
Konstatujem da je, primenom elektronskog sistema za glasanje, utvrđeno da je u sali prisutno 157 narodnih poslanika, odnosno da je prisutna većina od ukupnog broja narodnih poslanika i da postoje uslovi za rad Narodne skupštine u smislu člana 88. stav 5. Poslovnika Narodne skupštine.
Prelazimo na traženje obaveštenja i objašnjenja na osnovu člana 287. Poslovnika Narodne skupštine.
Da li neko od predsednika, odnosno ovlašćenih predstavnika poslaničkih grupa želi da zatraži obaveštenje ili objašnjenje u skladu sa članom 287. Poslovnika?
Izvinjavam se, reč ima Jasmina Obradović, samo se prijavite.
...
Srpska napredna stranka

Jasmina Obradović

Srpska napredna stranka
Poštovana predsednice, drage kolege, iako su vremena u kojima se nalazimo ovih dana, zaista teška, ja kao poslanik imam obavezu da postavim poslaničko pitanje koje su mi uputili građani i shvatićete da nije ni ovo baš tako bezazlena stvar.
Naime, na osnovu zahteva upućenog Mesnoj zajednici Futog, a potpisalo je 1.500 građana Futoga, obratila se i Mesna zajednica.
Mesna zajednica Futog je na sednici Saveta donela odluku da podržavaju inicijativu svojih građana, odnosno sugrađana i uputili mi dopis sledećeg sadržaja, a dopis je upućen Ministarstvu trgovine, turizma i telekomunikacija, mada mislim da ima prostora da se uključe i druga ministarstva.
„Povodom sve učestalijih protesta u mestima gde se izrađuju i postavljaju bazne stanice mobilne telefonije, gde postoje četiri bazne stanice, a u toku su radovi na još dve i sve se nalaze na urbanom delu našeg naselja. Zbog oprečnih stavova stručne javnosti o štetnosti nejonizirajućeg zračenja, kojem smo svakodnevno izloženi, građani protestuju uplašeni za zdravstvenu bezbednost svoje dece, kao i za svoju ličnu bezbednost. Jedna bazna stanica koja je izgrađena pre desetak dana, udaljena je 200 metara od osnovne škole „Miroslav Antić“, a od vrtića „Biberče“ 350 metara, a školu pohađa 1.300 dece.
Druga bazna stanica „VIP Mobil“, predviđena je da se gradi u ulici Cara Lazara, na katastarskoj parceli br. 4631, katastarska opština Futog, grad Novi Sad, koja je za 50-60 metara bliža navedenim obrazovnim ustanovama“.
U većini ovakvih naselja, postoje površine na periferiji, prigradska naselja imaju površine koje nisu predviđene detaljnim urbanističkim planom za izgradnju, već su to pašnjaci, da bi mogle da se postavljaju ovakve bazne stanice.
Predlažemo da se Ministarstvu kome je upućen dopis, ali i sva druga ministarstva uključe u rešavanje ovog problema, jer smatramo, ako se ovaj naš predlog usvoji, da bi se postojeći zakon mogao regulisati na način kako predlažemo, da se bazne stanice izmeste gde postoji mogućnost iz urbanih delova i postave tamo gde će imati najmanje štetnosti.
Ovakvim regulisanjem postojećeg zakona, postigla bi se višestruka korist.
Iako smo se obraćali mnogim institucijama, do sada nemamo nijedan odgovor, niti nas je ko pozvao da na ovu temu razgovaramo.“
Mesna zajednica Futog.
Hvala vam.