PARLAMENTARNA BELEŽNICA: ZASEDANJA SE SMENJUJU, TAČKE DNEVNOG REDA OSTAJU

01.06.2023.

...

Jedno zasedanje se završava, drugo počinje. Predsednik Skupštine optužuje opoziciju da žele da započnu “obojenu revoluciju”, implicitno govoreći o građanskim protestima. Bukte inflamatorna retorika i govor mržnje. Siniša Kovačević podneo ostavku kao predsednik Odbora za kulturu i informisanje.

 

ZAVRŠECI

Redovno prolećno zasedanje u 2023. godini završiilo se u ponedeljak, 29. maja, tačno 90 dana od njegovog početka, kao što je Ustavom i Poslovnikom Narodne skupštine i propisano. Ovo je, međutim, dovelo do naglog završetka tekuće sednice te poslanicima uskratilo vreme da se posvete svakoj od četiri tačke dnevnog reda koje se odnose na uzroke i posledice tragičnih masovnih ubistava koja su se odigrala u Beogradu i Mladenovcu početkom maja.

(prim. aut. Ova sednica počela je 18. maja, na inicijativu opozicionih poslaničkih grupa koje su sa Predsednikom Skupštine Vladimirom Orlićem postigle dogovor o neophodnosti održavanja plenarne sednice gde će poslanici moći da diskutuju o nekih od zahtevima postavljenim na “Srbija protiv nasilja” protestima - Parl. belež. 18. maj Vodič kroz današnju plenarnu sednicu)

Tokom šest dana koliko je ova sednica trajala, poslanici su postigli da rasprave samo prvu tačku dnevnog reda - Vladin izveštaj o bezbednosnoj situaciji u Srbiji. 

(prim. aut. Ova sednica imala je četiri tačke dnevnog reda, sve predložene od strane opozicionih poslaničkih grupa. Poslanici su odlučili da se o svakoj tački raspravlja pojedinačno. Više o toku ove sednice: Parl. belež. 25. maj - O nasilju - od minuta ćutanja do optužbi, 8. maj Vodič kroz današnju plenarnu sednicu)

Priča o građanskim protestima “Srbija protiv nasilja” koji se održavaju na nedeljnom nivou otkada su se dogodila masovna ubistva početkom maja provlačila se kroz celu sednicu zajedno sa pričom o skupu “Srbija nade” organizovanom od strane vlasti 26. maja.

Premijerka Ana Brnabić u plenumu je na ovu temu imala iznenađujuću izjavu:

„Ja u svoje ime želim da kažem građanima da su uvek svi dobrodošli na skup protiv nasilja u subotu da svakako, sa moje strane, ja ću biti tamo, pa zato želim da pozovem građane jer to skup koji ja osećam bliže svom srcu”, rekla je Brnabić i kad se probudila nada da poziva na pomirenje, nastavila – „skup nade, skup jedinstva i želim da ih pozovem da dođu i u petak i da pokažemo da postoji Srbija nade i da postoje stvari koje su iznad politike i da su u ovoj zemlji svi jednaki.”

Da li se radilo o iskrenoj poruci jedinstva, jednostavnom lapsusu ili o pokušaju relativizacije ignorišući značajne razlike između ova dva događaja - autentičnog izraza građanskog nezadovoljstva i tuge i brižljivo organizovanog državnog kontra-skupa - ostaje otvoreno pitanje.

 

IZVRTANJE

Ipak, sam dalji tok debate u Skupštini daje delimičan odgovor na ovo pitanje - nastavilo se u ritmu inflamatorne retorike i optužbi na račun opozicije da, navodno, vode građanske proteste sa namerom da destabilizuju državu, a čak i da planiraju “obojenu revoluciju” u Srbiji.

“Pošto ovo mitingovanje koje ste malopre reklamirali i u kom učestvujete, koliko vidim, iz Rusije ocenjuju kao obojenu revoluciju, čestitam što u tome učestvujete. Odlično s vaše strane.”, odgovorio je Predsednik Skupštine Vladimir Orlić poslaniku opozicije 30. maja.

Istog dana Orlić je izjavio i ovo: “Vidim da vas je pitanje Rusije zabolelo, verovatno zbog one ocene da je ono u čemu vi učestvujete zajedno sa Tepić, Zelenovićem i svima ostalima obojena revolucija. I na tome vam još jednom čestitam.”

 

POČECI

Zaključno sa 29. majem, devedesetim danom i, po Ustavu i Poslovniku, krajem redovnog prolećnog zasedanja, poslanici su završili diskusiju samo o gorepomenutnom Vladinom izveštaju, odnosno o prvoj tački dnevnog reda. Nakon još jednog dogovora između šefova poslaničkih grupa i Predsednika Skupštine na kolegijumu, Predsednik Skupštine sazvao je za 30. maj vanredno zasedanje, te se plenarna sednica nastavila uprkos završetku redovnog zasedanja.

Poslanici su nastavili raspravu o sledećoj tački dnevnog reda - Izveštaju o nadzoru programa komercijalnih pružalaca medijskih usluga za period od oktobra 2022. godine do kraja marta 2023. godine sa posebnim osvrtom na izveštavanja o slučajevima nasilja u televizijskim programima, koji je podneo REM

Kako se većina zahteva iznetih na “Srbija protiv nasilja” protestima odnosi na medije, ova tačka dnevnog reda pod budnim je okom javnosti (prim. aut. neki od zahteva odnose se na ukidanje nacionalne frekvencije televizijama Pink i Happy, kao i ukidanje rijaliti programa).

Zaključak Odbora za kulturu i informisanje o ovom REM-ovom izveštaju predstavljao je Nebojša Bakarec, potpredsednik ovog Odbora i poslanik vladajuće većine (prim. aut. on predstavlja Odbor kao predlagača, što po parlamentarnim pravilima znači da ima neograničeno vreme da govori u plenumu).

Istovremeno, Siniša Kovačević, predsednik ovog Odbora i opozicioni poslanik, podneo je neopozivu ostavku na mesto člana i predsednika Odbora, iznoseći nezadovoljstvo sveukupnim radom ovog Odbora kao i neslaganje sa predstavljenim Zaključkom kao razloge. 

Sednica je i dalje u punom jeku, poslanik Nebojša Bakarec i dalje najveći deo vremena koristi za širenje govora mržnje kroz napade na medije, novinare, opoziciju, prepričavanje tabloidnih priča i iznošenje navodnih ličnih podataka određenih grupa građana, na primer pozorišnih i filmskih glumaca (prim. aut. više o ovoj sednici možete pročitati ovde).

 

Poslednji put ažurirano: 01.06.2023, 15:02

Whoops, looks like something went wrong.