Prikaz govora poslanika

Prikaz govora poslanice <a href="https://otvoreniparlament.rs/poslanik/9430">Ana Brnabić</a>

Ana Brnabić

Srpska napredna stranka

Govori

Poštovani građani Republike Srbije, sada ste mogli da čujete u ovom izlaganju sve ono što je problem u ovoj debati i što je problem već dve godine u Republici Srbiji. To je da čovek koji počne izlaganje sa tim - upravu ste oko štetnosti škriljaca, ali je istina ista štetnost od litijuma, onda doda - ali ja to ne znam, ja sam ekonomista. Niko ovde ne zna ništa o tome, ali svi imamo pravo da pričamo o tome kao da smo stručnjaci.

Citiraću profesora Branislava Simonovića, bivšeg direktora Instituta za opšte-fizičku hemiju, kada je čovek rekao: „Ljudi, da li je vama jasno, da li ste vi svesni da smo mi jedina zemlja na svetu koja ima 300.000 eksperata za litijum, toliko eksperata ne postoji u čitavom svetu, ali postoji u jednoj Srbiji“.

Sada vi meni recite - kako je moguće da tvrdite da je litijum jednako štetan kao škriljci, a škriljci su zabranjeni, a litijum nije? Šta su Nemci budale, pa da zabrane škriljce, ali budale da dozvole litijum, jel? Isto tako i Francuzi, i Španci, i Škoti, i svi ostali. Bukvalno nebuloze koje mi moramo da slušamo.

Kaže, više bi zaradili od poljoprivrede. Ljudi, da li ste vi čuli u ova četiri dana da će ovaj projekat da zauzme 0,03% poljoprivrednog zemljišta, a vi ga upoređujete sa prinosima od 100% poljoprivrednog zemljišta? Vi upoređujete 0,03% sa 100% i bez ikakve sramote to tvrdite pred svim građanima Srbije.

Konačno, nebuloze oko rudne rente. Da vam citiram, prema podacima Svetske banke rudna renta za metale se u svetu kreće između 1% i 4%, kod nas je 5%, a vi citirate rudnu rentu bog te pita za šta. Više mi ne poredimo ovde ni babe, ni žabe. Mi ovde pričamo bukvalno šta ko hoće taj to kaže, pa ko pokupi, pokupi. Hvala.
Hvala vam.

Na ova pitanja sam pružila odgovore juče. Možete stenobeleške da uzmete, pa da ne trošim svoja dva minuta da ponavljam nešto na šta vi ne možete da se koncentrišete dovoljno da čujete.

Dakle, da, 2017. godine smo potpisali ovaj Memorandum o razumevanju između "Rio Tinto minerals divelopent", "Rio Sava eksplorešen" i Vlade Republike Srbije u vezi sa ovim projektom, 13 godina nakon što su Rio Tintu izdata prva istražna prava. Ponosna sam što smo potpisali.

Znate kako, nismo potpisali u tajnosti, bila je pres konferencija u Vladi Republike Srbije i odgovorili smo na sva pitanja. Posebno sam ponosna zato što smo mi bili prvi u 13 godina, a vi ste doveli Rio Tinto, vi im dali istražna prava, vi promenili zakon da imaju jedini eksploataciona prava, vi ih ubacili u strategiju, e, vidite, mi smo bili prvi posle 13 godina da u tom memorandumu sve obaveze Rio Tinta budu da se u potpunosti aktivno pridržava srpskih i međunarodnih standarda zaštite životne sredine, da se u potpunosti aktivno pridržava srpskih i međunarodnih standarda bezbednosti i zdravlja na radu, da se u potpunosti aktivno pridržava i promoviše srpske i međunarodne standarde u saradnji sa lokalnim zajednicama, da podržava lokalne zajednice i lokalnu samoupravu u cilju ostvarivanja lokalnih ciljeva u pogledu nabavke i mera poslovanja i dodatnih prihoda i da uspostavi okvir nadzora u bliskoj saradnji sa državnim organima i lokalnim institucijama za ovaj projekat.

Zašto vi to niste uradili u bilo kom trenutku između 2001. i 2012. godine? Zašto? Pitam građane Republike Srbije - ko je prvi naterao Rio Tinto da se pridržava najboljih standarda zaštite životne sredine, oni ili mi? Mi, poštovani građani Republike Srbije. Hvala vam.
Ipak ću morati da se ponavljam.

Tako da, da ja sam učinila sve što je bilo u mojoj moći te 2022. godine da zbog velike uznemirenosti građana pokušam da zaustavim taj projekat, ali, znate, ja sam u odnosu na Skupštinu samo Vlada tada bila i Skupština i zakoni Republike Srbije su u svakom smislu iznad što jedan Vlada jednom uredbom može da uradi. O tome se radi, poštovani građani Republike Srbije, kada pričam da je do 2012. godine da ovi koji su danas opozicija i tobož su protiv litijuma i Rio Tinta a doveli su i Rio Tinto i stavili da je litijum, i u tome se slažem, strateški mineral i najveća mogućnost za bogatstvo Republike Srbije. Sve to oni stavili 2012. godine, sada se bune samo zato da oni kopaju ili iskopavaju ili rudare kad oni dođu na vlast i to završe. Dakle, da su oni to tada zakonima i Strategijom do te mere cementirali da ja kao obični predsednik Vlade šta god da sam uradila Ustavni sud mi je vratio i rekao – ne može. Ne može, potpuno jasan kontinuitet između istražnog prava 2004. godine, kontinuitet da imaju pravo, eksploataciono pravo, jedini da mogu da se prijave iz 2006. godine, dodatno učvršćen kontinuitet zakonom koji je prošao Narodnu skupštinu 2011. godine, dodatni kontinuitet upravo za Rio Tinto zato što su ih ubacili u Nacionalnu strategiju 2012. godine. Ne možete, gospodo iz Vlade, znajte gde vam je mesto, ne možete, ovo su nacionalna strateška dokumenta i zakoni Republike Srbije i oni ne mogu retroaktivno da se menjaju.

Tako da sam pokušala, ali vaši koalicioni partneri su tako zacementirali Rio Tinto da Bog otac sada ne može da se izvuče, osim, poštovani građani Srbije, i time ću završiti, ukoliko Studija o proceni životne sredine pokaže da ima devastirajuće efekte po životnu sredinu. Moje je pitanje – zašto bežite toliko od te studije kad verujete u vaše argumente?

Hvala vam.
Hvala vam.

Evo, da građani Srbije vide koliko su poštovani narodi poslanici opozicije koji su potpisali ovaj predlog zakona ozbiljni i koliko im je stalo do ovoga što oni zovu borba njihove generacije.

Svako ko je pratio ovu raspravu poslednja tri dana, evo, sad i četvrti, mogao je da čuje da sam najmanje tri puta odgovorila na ovo pitanje. Razlog zašto oni ponavljaju stalno ovo pitanje je što nisu u sali. Prvo ne dođu ujutru, pa da imamo kvorum, nego narodni poslanici većine moraju da im obezbede kvorum za borbu njihove generacije, a onda svako malo nisu u sali, pa valjda pretpostavljaju da ja ovde svakom pojedinačno moram da odgovaram na pitanje. Imate stenobeleške, pročitajte odgovor na pitanje.

Ali, ono što mi je zanimljivo, da razumeju građani Republike Srbije, takođe, i o čemu pričam svih ovih dana, da, ja sam apsolutno protiv ovog idiotskog predloga zakona. Idiotski je zato što ne postoji nijedna reč u njemu koja stoji i nije laž. Dakle, sve je neistina. Ali, vi ste čuli narodnog poslanika koji priča evo tri stotine hiljadu i prvi ekspert za litijum u Republici Srbiji o tome kako ovaj naš litijum je loš, taj Rio Tinto, projekat Jadar, taj je loš i loš je za životnu sredinu, ali mnogo su bolji i dobri za životnu sredinu litijum iz podzemnih voda. To ekspert kaže.

Poštovani građani Republike Srbije, to je jedan od problema tog zakona zato što možda mi imamo negde i litijum u podzemnim vodama, nego oni hoće da nam zabrane svako istraživanje litijuma i bora. Moguće je da i mi imamo negde taj dobar litijum, dobar po životnu sredinu, koji može bezbedno da se vadi, koji bi nam predstavljao stratešku prednost, nego oni hoće da ukinu svako istraživanje litijuma i bora i time da unazade Srbiju na način kako je niko do sada u istoriji nije unazadio. Hvala.
Hvala vam.

Nema ovde baš mnogo šta da se odgovora. Građani Republike Srbije najbolje znaju koliko je ovaj govornik čovek koji radi u interesu njih sami i koliko ga zanima kako živi prosečna osoba u Republici Srbiji i koliko mu je to važno i koliko mu je važno, odnosno nimalo nije interes Republike Srbije. Imao je deset godina vlasti da to pokaže i pokazao je boga mi na najbolji mogući način.

Znate, za 619 miliona evra, koliko je čovek, kaže sa ponosom je rekao zaradio, odnosno oteo od građana Republike Srbije za samo deset godina, to je otprilike odnosno precizno 2.164.336. prosečnih plata medicinske sestre u njegovo vreme. Dakle, o interesima Republike Srbije i građanima i našem narodu priča čovek koji je oteo za deset godina vlasti od narodnog novca koliko bi jednoj medicinskoj sestri trebalo da radi 180.000 godina da dođe do te cifre. Dakle, 180.000 hiljada godina bi medicinskoj sestri trebalo da radi. Dakle, 180.000 godina da živi i 180.000 godina da radi da bi došla do cifre koju je ovaj čovek koji kaže da se brine o interesima građana i Republike Srbije oteo od ljudi za samo deset godina.

Kada on kaže da će da glasa za nešto, to je potpuno sigurno da svako ko se bori za ovu zemlju i interese našeg naroda treba da glasi protiv toga. Ne postoji bolji indikator, on je za interes Srbije, glasajte protiv. Hvala.
Hvala vam.

Vidim da se mašinski mozak nešto zbunio, jer valjda 180.000 prosečnih plata ne može da izračuna, ali evo sad ću ja polako, za građane Republike Srbije i za njega. Mašinski mozak je 619 miliona evra uspeo da ukrade od građana Srbije, tako što je uzeo sve sekunde, između ostalog, RTS-a, pa ih prodao skuplje, pa je tako pokazao da je veliki biznismen. To tako baš ume svako. Onda je napravio marketinšku kompaniju, pa su sva javna preduzeća morala da angažuju tu marketinšku kompaniju da radi za njih, pa je tako i u vreme dok je Narodni muzej bio zatvoren takođe ta kompanija radila marketing za zatvoreni Narodni muzej.

Evo, dosta je jednostavno, sad ću vam reći. Prosečna plata medicinske sestre u vreme dok je on vodio Srbiju, prosečna neto plata, bila je 286 evra. Dakle, mesec dana je morala da radi jedna medicinska sestra najteži, najodgovorniji posao i nakon tih mesec dana oni su mislili, takva im je bila ekonomija, da je ta žena zaslužila, ili medicinski tehničar, 286 evra.

Dakle, 286 evra kada pomnožite sa 12, to znači da je njena prosečna neto godišnja plata bila 3.432 evra. S obzirom na to da je on, gospodin, samo prijavio 619 miliona evra, a gde je ono što nije prijavio i ono što je dodatno kupio, ali da kažemo samo 619 miliona evra, to kada pomnožite, tu njenu godišnju platu od 3.432 evra sa 180.000 godina, dođete u stvari na nešto manje, 617.760.000 evra. Tako da je morala da živi duže od 180.000 godina, da radi od prvog do poslednjeg dana svog života, da ne plaća račune, da ne jede, da nema porodicu, da bi zaradila ono što je on oteo za 10 godina. Eto, da pomognem mašinskom mozgu. Hvala.
Hvala vam.

Mogli smo, poštovani građani Republike Srbije sada da čujemo od nekoga ko predaje na fakultetu Političkih nauka Univerziteta u Beogradu da je bolje da sam korumpirana, nego da sam nestručna. Ja se nadam da vi zaista ne predajete tim studentima da je bolje da je neko stručan i korumpiran, nego da je samo budala i nestručan, zato što ja mislim da je uvek bolje da je neko nestručan, nego stručan i korumpiran, ali ako su to vaše vrednosti, dobro je da građani znaju.

Što se tiče toga da ste pokrenuli tešku artiljeriju oko promene zakona, ako vam je ovaj zakon teška artiljerija, ako vam je zakon u kome ne postoji ni jedna jedina rečenica precizna i tačna, a da nije laž, počevši od toga da ne znate da zakon ovaj ne propisuje preradu, zato što je to industrijski proces, već je to tema Zakona o planiranju i izgradnji, ako je to vaša teška artiljerija, pa vi ljudi baš imate ozbiljan problem. Hvala vam.
Po Poslovniku, Srđan Milivojević. Izvolite.
Po Poslovniku ste zahtevali nešto, jel?
Reč ima Danijela Nestorović. Izvolite.
Izvinite, poštovana narodna poslanice, ja vas molim samo da ne govorite neistine. Nastavno-naučno veće Elektrotehničkog fakulteta nije nikakav stav iznelo.
Samo bez nervoze, molim vas.
Ovo je Narodna skupština Republike Srbije. Ne izgovarajte neistine sa vašeg mesta. Nastavite sada.
Poštovani narodni poslanici, jel to bilo to od energičnog – nećeš kopati ili možete još malo?
Mislim, bilo je samo dva, tri puta i niste baš ni svi.
To je bilo to? Dobro.
U ime Narodne skupštine Republike Srbije želim takođe da iskoristim ovu priliku i kraj ove diskusije da poštovanom gospodinu koji drži vulkanizersku radnju uputim izvinjenje zbog svih neprijatnosti koje je doživeo juče.
Sada zaključujem načelni pretres o Predlogu zakona o izmenama i dopunama Zakona o rudarstvu i geološkim istraživanjima.
Pošto je Narodna skupština obavila pretres Predloga zakona u načelu, a s obzirom na to da su amandmani podneti na Predlog zakona povučeni, Narodna skupština će, saglasno članu 160. Poslovnika, u danu za glasanje odlučivati o Predlogu zakona.
Saglasno članu 87. stav 5. Poslovnika Narodne skupštine određujem četvrtak 10. oktobar 2024. godine sa početkom u 17.30 časova kao dan za glasanje o tački dnevnog reda Prve sednice Drugog redovnog zasedanja Narodne skupštine Republike Srbije u 2024. godini.
Sve najbolje.
(Posle pauze)
Nastavljamo rad.
Poštovani narodni poslanici, pre nego što pređemo na odlučivanje o tački dnevnog reda, potrebno je da utvrdimo kvorum.
Molim vas da ubacite svoje identifikacione kartice u jedinice elektronskog sistema za glasanje.
Konstatujem da je primenom elektronskog sistema za glasanje utvrđeno da je u sali prisutno 212 narodnih poslanika, odnosno da je prisutna većina od ukupnog broja narodnih poslanika i da postoje uslovi za odlučivanje.
Prelazimo sada na odlučivanje.
Narodni poslanik Danijela Nestorović predložila je da se o Predlogu zakona o izmenama i dopunama Zakona o rudarstvu i geološkim istraživanjima glasa javno - prozivkom narodnih poslanika.
Stavljam na glasanje predlog da se glasanje o Predlogu zakona o izmenama i dopunama Zakona o rudarstvu i geološkim istraživanjima obavi javnim glasanjem - prozivkom narodnih poslanika.
Zaključujem glasanje: za – 85 narodnih poslanika, protiv – 124, niko uzdržan, nije glasalo četvoro.
Ako možete, poštovani narodni poslanici, samo da se primirite malo, pošto ovo nije ni cirkus, ni kafana, već je parlament i molim vas malo poštovanja prema ovoj instituciji. Hvala vam.
Konstatujem da Narodna skupština nije odlučila da se glasanje o Predlogu zakona obavi javno - prozivkom narodnih poslanika.
Pošto je Narodna skupština obavila pretres Predloga zakona u načelu, prelazimo na odlučivanje.
Stavljam na glasanje Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o rudarstvu i geološkim istraživanjima, u načelu.
Molim narodne poslanike da se izjasne.
Zaključujem glasanje: za – 84 narodna poslanika, protiv – 127, uzdržan – niko, nije glasalo dvoje.
Konstatujem da Narodna skupština nije prihvatila Predlog zakona u načelu.
Stavljam na glasanje predlog da se utvrdi postojanje naročito opravdanih razloga da zakon stupi na snagu ranije od osmog dana od dana objavljivanja.
Molim narodne poslanike da se izjasne.
Zaključujem glasanje: za – 84 narodna poslanika, protiv – 127, uzdržanih – nema, nije glasalo dvoje.
Konstatujem da je Narodna skupština odlučila da ne postoje naročito opravdani razlozi za stupanje zakona na snagu u roku kraćem od osam dana od dana njegovog objavljivanja.
Sada pristupamo glasanju o Predlogu zakona u celini.
Stavljam na glasanje Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o rudarstvu i geološkim istraživanjima, u celini.
Molim narodne poslanike da se izjasne.
Zaključujem glasanje: za – 84 narodna poslanika od 86 potpisnika Predloga zakona, protiv – 128, uzdržan – niko, nije glasalo dvoje.
Konstatujem da Narodna skupština nije usvojila Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o rudarstvu i geološkim istraživanjima.
Prelazimo na povrede Poslovnika.
Narodni poslanik Ahmedin Škrijelj, na sednici 8. oktobra 2024, godine u 15 časova i 49 minuta, ukazao je na povredu člana 107. stav 2. Poslovnika Narodne skupštine.
Molim da Narodna skupština odluči da li je povređen navedeni član Poslovnika.
Zaključujem glasanje: za – 70 narodnih poslanika, protiv – troje, uzdržanih – nema, nije glasalo 142.
Konstatujem da je Narodna skupština odlučila da nije povređen navedeni član Poslovnika.
Narodni poslanik dr Tatjana Marković Topalović, na sednici 9. oktobra 2024, godine u 12 časova i 44 minuta, ukazala je na povredu člana 116. Poslovnika Narodne skupštine.
Molim da Narodna skupština odluči da li je povređen navedeni član Poslovnika.
Zaključujem glasanje: za – 76 narodnih poslanika, protiv – niko, uzdržanih – nema, nije glasalo 138.
Konstatujem da je Narodna skupština odlučila da nije povređen navedeni član Poslovnika.
Pošto je Narodna skupština obavila razmatranje jedine tačke dnevnog reda ove sednice i odlučivanje o njoj, saglasno članu 102. Poslovnika, zaključujem Prvu sednicu Drugog redovnog zasedanja Narodne skupštine Republike Srbije u 2024. godini.
Hvala vam.
Hvala vam.
Čula sam da ste rekli da vam je neko izbušio gume na automobilu. Da li ste prijavili MUP?
(Danijela Nestorović: Da.)
U redu, da bi mogli da reagujemo onda.
Slavica Radovanović. Izvolite.
Da li želite da se izjasnimo?
Dobro, ministarka je dama, koju vi već, evo sada treći dan napadate, napadate lično. Nemate ni jedan argument, pa onda u nedostatku argumenata, hajde da vidimo kako je obučena, neistine o tome koliko šta košta. Ne znam kakvi ste vi to eksperti za modu kada vi pogledate jedan sako i znate koliko košta, ja u tri života ne bih znala koliko košta, niti bi mi palo napamet, ali vi izgleda svi znate koliko sve košta.
Pri tom sam mislila da ćete kao dama, da se javite i da zamolite vaše kolege muškarce da prekinu da je napadaju na ličnoj osnovi. Nažalost, napadale su je i žene, ne argumentima, nego na ličnoj osnovi, kako izgleda, šta je obukla, što se nikada ne bi desilo da je ovde sedeo muškarac ministar. Ali dobro, šta da radimo, nemamo tu žensku solidarnost i to je toliko.
Ko je još po Poslovniku?
Izvolite.
Vi ste možda kontrolni mehanizam, ali niste modni mehanizam. Vi niste ovde „fešn polise“, tumačim za građane Republike Srbije, niko nema pravo lično da napada nikoga, a posebno gosta u ovom parlamentu.
Da li možete da se smirite.
U ovom parlamentu ministarka Đedović Handanović je gost, napadate gosta i ženu u vašoj kući. Eto, tako to izgleda.
Što se tiče dostojanstva parlamenta, citiraću vam još jednu knjigu koju, hajde Poslovnik niste pročitali, ovu otvorili niste, a to je Kodeks ponašanja narodnih poslanika, u kome stoji citiram – istina je jedno od osnovnih vrednosti, narodni poslanici su predstavnici građana i ne bi trebalo da ih na bilo koji način obmanjuju ili dovode u zabludu. Evo, ulazimo u treći dan obmana i dovođenja u zabludu, pa vas nikada nisam prekinula, osim kada ste zaista preterali i govorili da smo se učlanili u litijumsku alijansu.
Ko hoće dalje? Po Poslovniku?
Izvolite.