Već duže vreme građani Srbije plaćaju kroz struju pretplatu Radio televiziji Srbije, a da većina njih te usluge ne koristi.
To sredstvo propagande vladajuće partije prikačeno je na električno brojilo. Građanin, koji ne sluša i ne gleda RTS, koji čak i nema radio i TV aparat, ako koristi jednu sijalicu, ili ako ne koristi tu jednu sijalicu, dovoljno je samo da na mreži ima električno brojilo, dužan je da plati 100 kilovata mesečno za RTS.
Samo u Vojvodini za te namene, građani izdvoje mesečno skoro četiri miliona maraka, što na godišnjem nivou iznosi oko 45 miliona maraka, a za te novce koje nam uzmete u Vojvodini možete da kupite 250 hiljada tona pšenice ili da isplatite 22.000 penzionera cele godine, po 1.000 dinara mesečno.
Toliko RTS košta samo građane Vojvodine, a šta smo dobili zauzvrat? Dobili smo po jednog lažova u kući, Vojvodina nema čak ni svoju radio-televiziju, imala je dok niste pretvorili tu televiziju u vaš studio Radio-televizije Srbije, te propagandne kuće koja vam služi kao ogledalce, koje vam svaki dan govori da ste najbolji, najlepši i najhrabriji na svetu.
Zašto bi tu lagariju svi građani trebalo da plaćaju? Čak i mi, koje ta ista radio i televizija blati svaki dan. Vreme je da RTS radi na tržišnom principu, neka već jednom sami stanu na svoje noge, dokle će ih osiromašeni građani nositi na grbači. Neka prohodaju sami, dosta smo ih nosili.
Predlog zakona o ukidanju takse na električno brojilo poslanici Koalicije "Vojvodina" predložili su još u februaru i krajnje je vreme da se ovaj predlog nađe na dnevnom redu. Hvala.
Zahvaljujem.
Molim narodne poslanike da postave svoje kartice u poslaničke jedinice.
Imamo kvorum.
Stavljam na glasanje predlog narodnog poslanika Marijana Rističevića da se dnevni red ove sednice dopuni tačkom - Predlog zakona o ukidanju takse na brojilo.
Za je glasalo - 49, protiv -171, uzdržanih - niko, nije glasalo šest, ukupno je prisutno 226 narodnih poslanika.
Konstatujem da Narodna skupština nije prihvatila ovaj predlog.
7. Narodni poslanik Marijan Rističević predložio je da se dnevni red ove sednice dopuni tačkom dnevnog reda - PREDLOG ZAKONA O ZAŠTITI POLjOPRIVREDNE PROIZVODNjE I DONOŠENjU ZAŠTITNIH CENA ZA STRATEŠKE POLjOPRIVREDNE PROIZVODE, koji je Narodnoj skupštini podneo 6. avgusta 1999. godine.
Da li narodni poslanik Marijan Rističević želi reč? (Želi).
Izvolite.
MARIJAN RISTIČEVIĆ: Obećavam da više neću izlaziti za govornicu, oko dopune dnevnog reda, pod uslovom da RTS obeća da neće pokrivati moj govor svojim komentarima.
Dao sam predlog za dopunu dnevnog reda tačkom - Predlog zakona o zaštiti poljoprivredne proizvodnje i donošenju zaštitnih cena za strateške poljoprivredne proizvode. Danas, kada seljaci svoje poljoprivredne proizvode ne prodaju, već predaju, a Vlada umesto da ih otkupljuje, ona ih preuzima, to je samo po sebi dovoljan razlog zašto se ovaj predlog zakona morao naći na dnevnom redu ove sednice Narodne skupštine.
Bilo bi krajnje vreme da Vlada počne da otkupljuje i odmah plaća poljoprivredne proizvode, po pristojnim cenama. A, Predlog zakona o kome mi iz Koalicije "Vojvodina" tražimo da se raspravlja, upravo govori o tome. Vreme je za patriotizam, a taj patriotizam je zaštita stanovništva, pre svega seoskog stanovništva od namerno štetnih zakona, uredbi i odluka sopstvene vlade.
Mislim da bi vladajuća većina trebala već jednom da shvati da se nerealno niskim cenama ne može večito čuvati socijalni mir, a time i vlast. I, da je krajnje vreme da se nepravde koje se godinama čine seljacima isprave, što se ovim predlogom zakona, koji su podneli poslanici Koalicije "Vojvodina" čini.
Šta ima loše u tome da jedan kilogram pšenice vredi najmanje koliko vredi kilogram mineralnog đubriva "Urea", da 25 tona pšenice vredi koliko traktor snage do 45 konjskih snaga. Šta ima loše u tome da litar mleka vredi koliko i 4 kilograma pšenice ili litar dizela. Šta ima loše u tome da kilogram pšenice košta 10% više od kilograma kukuruza.
Ukoliko ne stavite ovaj predlog zakona na dnevni red, bili biste dužni da objasnite široj javnosti, šta je to loše za državu, za građane, za seljake u ovom predlogu Koalicije "Vojvodina", ili vi možda mislite da mi ovde ne treba da činimo dobre stvari, već samo loše. Ako je tako, onda ste to već odavno dokazali i pokazali. Hvala.