DRUGA SEDNICA, DRUGOG REDOVNOG ZASEDANjA, 23.10.2000.

1. dan rada

PRIVREMENE STENOGRAFSKE BELEŠKE
(neredigovane i neautorizovane)

REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA

DRUGA SEDNICA, DRUGOG REDOVNOG ZASEDANjA

1. dan rada

23.10.2000

Sednicu je otvorio: Dragan Tomić

Sednica je trajala od 15:15 do 23:05

OBRAĆANJA

Dragan Tomić

Socijalistička partija Srbije | Predsedava
Na Zakon o ministarstvima ...
...
Srpska radikalna stranka

Tomislav Nikolić

Na Zakon o ministarstvima, pa ćemo da se vratimo i na DOS, gospodine predsedniče.
Godine 1993. bio sam šef Poslaničke grupe Srpske radikalne stranke, juna meseca Vlada Nikole Šainovića tražila je rebalans budžeta, a Poslanička grupa Srpskog pokreta obnove je tražila da ta vlada podnese ostavku. Onda je tražila da je razrešimo mi u Narodnoj skupštini. S obzirom na to da je do tada vladala samo tri meseca, mi radikali smo smatrali da je rano, ali smo upozorili Vladu Republike Srbije da joj dajemo rok do 15. septembra iste godine da uradi bar dve stvari - da prestane sa izdajom srpskih nacionalnih interesa i da zaustavi inflaciju koja je tada već divljala zemljom.
A, oni su već tražili rebalans budžeta i mi smo im uslovili ukidanjem tri ministarstva Vlade Republike Srbije, zna to gospodin Kljajić. Tada smo ukinuli Ministarstvo spoljnih poslova, Ministarstvo odbrane i Ministarstvo za ekonomske odnose sa inostranstvom. Razlog je bio jako prost. Postoji Savezna Republika Jugoslavija. Ona ima svoj ustav. Po tom ustavu Vlada Savezne Republike Jugoslavije vodi spoljnu politiku, Vlada Savezne Republike Jugoslavije vodi odbranu zemlje. Ne vlade republika članica. Mi smo taj deo suvereniteta Republike Srbije preneli Saveznoj vladi, pa smo rekli iskreno smo ušli u federaciju, tamo sede organi izabrani na teritoriji Republike Srbije, prepuštamo Saveznoj vladi da vodi ova tri ministarstva. Sada, pobedom Vojislava Koštunice na izborima, do sada je jedini on valjda pobedio, i to se pretvorilo u funkciju. Svi ostali imaju poslanike u Saveznoj skupštini, ali niko još zvanično nema funkciju. Mada Mlađan Dinkić kaže - mi iz Narodne banke Jugoslavije, mada vidim da postoji i v.d. ministar spoljnih poslova. To sad prvi put u životu čujem.
U knjigama toga nema. Ali je zamenik ministra Zoran Novaković postavljen, dok je putovao negde sa Vojislavom Koštunicom, kao v.d. ministra spoljnih poslova. Znači, u toj saveznoj vladi trebalo bi da se obavljaju poslovi ekonomskih odnosa sa inostranstvom.
Oba veća Savezne skupštine imaju odgovarajuće odbore. U Veću građana je to samostalni odbor, a u Veću republika taj odbor vodi i spoljnu politiku i ekonomske odnose sa inostranstvom. A, mi sada rasturamo Saveznu Republiku Jugoslaviju.
Još nije izabrana savezna vlada, još nismo održali republičke izbore na kojima neki računaju da će da pobede. A, ovde prisutni poslanici se usaglašavaju s tim da se do tih izbora ukine Savezna Republika Jugoslavija, a ekonomske odnose sa inostranstvom da vodi Republika Srbija.
Zašto i kako?
Ovaj ustavni osnov ovde govori uopšte da Srbija može da vrši neke poslove, ali ustavni osnov u Ustavu Savezne Republike Jugoslavije je nedvosmislen. Samo Savezna Republika Jugoslavija brine o ekonomskim odnosima sa inostranstvom.
Ko to od vas, draga moja gospodo, danas prihvata da više nema Jugoslavije? Ko to prihvata da više nema ni Kosova i Metohije? Vi znate da je Kosovo i Metohija sastavni deo Savezne Republike Jugoslavije.
Pogledajte šta će da radi to ministarstvo. "Unapređenje ekonomskih odnosa sa inostranstvom, pripremu stranih ulaganja, usklađivanje investicionih ulaganja iz inostranstva, usklađivanje aktivnosti domaćih i privrednih subjekata u inostranstvu."
Ako je to ministarstvo uvedeno tobož da bi se lakše rasporedila i raspodelila pomoć koja stiže iz inostranstva, to je trebalo napisati ovde u opisu poslova Ministarstva: raspodeljivanje pomoći koja će stići iz inostranstva. A, ovde se govori samo o investicionom ulaganju, pripremama za investiciona ulaganja, čak i u delu koji vodi spoljna trgovina u saveznoj vladi, usklađivanje aktivnosti domaćih i privrednih subjekata u inostranstvu.
Kome je ovo trebalo?
Ako već niste vlada za ovih mesec i po dana, šta će vam ovo ministarstvo. Uostalom, već sledeća tačka dnevnog reda govori o tome da četiri ministarstva i predsednik vlade imaju tutora. Možda će sedeti u jednoj kancelariji sva trojica, pa i kad nekog potera nužda da ide na malo polje, on mora da povede i ovu dvojicu za sobom. Treba to isto napisati, da će zajedno ići na fiziološke potrebe.

Dragan Tomić

Socijalistička partija Srbije | Predsedava
Gospodine Nikoliću, vreme...
...
Srpska radikalna stranka

Tomislav Nikolić

Kao da će maloletnici da rade ovde. Sa jedne strane priznajete, trudite se da ispadne da to nije vlada, pa SPO-vci kažu - nismo mi u koaliciji sa SPS-om. Jeste. Pa SPS kaže - nećemo mi sa DOS-om, oni su upalili Srbiju. Jeste. Sve što se iznese u Skupštini to se zove vlada Republike Srbije. Svi koji su u toj vladi su koalicioni partneri.
Ta nova vlada zove se novi DOS. Toga se stidite. Ja to znam. Ali, vi još uvek možete da sprečite svoj krst. Kao što ste dobro postupili za izglasavanje direktnih prenosa, evo iskoristite priliku, neće nas više DOS pustiti na televiziju.
Ja sam to naučio od vas. Ko god je na vlasti, radikale ne pušta na televiziju. Može da ih pusti u vladu, ali na televiziju,od ta posla nema ništa. Zbog toga vam kažem, draga gospodo, iskoristite danas priliku, imate decu, imate unuke, imaćete potomke, imate pretke. Niste učinili ništa što je sramota. Neki su krali, neki su pokušali da pokradu. Gospodin ministar ovde unosi zabunu među poslanike. Zna on vrlo dobro kako se radi u Vladi Srbije. Sve tačke se razmotre na odborima, ministri imaju poverenja u Vladu, uopšte ne moraju da gledaju materijal, znaju da na Vladu ne sme da dođe ništa što nije bilo na odborima, i kada dođe 30 tačaka, kao što je bilo tog dana, niko i ne čita materijal, a onda se ispostavi da su socijalisti u dogovoru sa DOS-om ubacili dve tačke naknadno na sednicu Vlade, tačke koje nisu prošle odbore.
Bolje bi bilo, ministre, da proverite koliko se vaših sudija obrukalo u izbornim komisijama. To je vaš posao danas, gospodine ministre, časno da utvrdite ko je sve pokušao da krade, da li je Milošević bio obmanut, da li mu je neko od vas rekao da je pobedio, ili ste mu rekli da je izgubio, a on hteo da pokrade izbore. To je mnogo bitna stvar. Ako je hteo da pokrade izbore, što bi vas bilo sramota zbog toga? Jeste li vi krali? Ja mislim da niste. Ovog puta su krali samo određeni ljudi.
Zato vas molim dobro da razmislite. Nemojte neko da kasnije kaže - ko vam je kriv, glasali ste za ovo ministarstvo, kao što danas gospodin Koštunica kaže - ko je kriv Slobdanu Miloševiću, glasao je za Dejtonski sporazum. Ja se nadam da vi nećete napraviti danas grešku, baš zato što vas niko ništa i ne pita. Evo vam prilike da im vratite to što vas ništa ne pitaju.

Dragan Tomić

Socijalistička partija Srbije | Predsedava
Molim vas polako, samo polako. Prošlo je 17 časova. Molim vas da se dogovorimo o daljem radu. Predlažem da nastavimo sa radom. Ima li neko drugi predlog? (Nema.)
Ima li neko predlog do kada da nastavimo rad (glasovi: dok ne završimo).
Molim vas, prvo postavite kartice u poslaničke jedinice (imamo kvorum).
Stavljam na glasanje predlog da danas radimo dok ne završimo ovu sednicu.
Ko je za to, molim vas, neka pritisne odgovarajući taster.
Za ovaj predlog glasalo je 169 narodnih poslanika, 13 protiv, tri uzdržana, 18 nije glasalo, 203 prisutna u sali. Konstatujem da je Narodna skupština prihvatila ovaj predlog.
Za repliku se javio narodni poslanik Živorad Jovanović.

Živadin Jovanović

Socijalistička partija Srbije
Gospodine predsedniče, ja se zovem Živadin Jovanović.

Dragan Tomić

Socijalistička partija Srbije | Predsedava
Izvinite.

Živadin Jovanović

Socijalistička partija Srbije
Dame i gospodo narodni poslanici, u izlaganju mog uvaženog prethodnika pomenuta je oblast spoljne politike i Savezno ministarstvo za inostrane poslove. Osećam obavezu da, kao savezni ministar za inostrane poslove, kažem da Savezna vlada utvrđuje i sprovodi spoljnu politiku, da u ime Savezne vlade najveći deo izvršavanja spoljne politike sprovodi Savezno ministarstvo za inostrane poslove, i ono za taj posao odgovara Saveznoj vladi.
Sadašnja Savezna vlada je preko svog predsednika, Momira Bulatovića, podnela ostavku i tada je objavljeno da Vlada i svi ministri nastavljaju sa radom do izbora nove Savezne vlade. Dakle, u Ministarstvu gde sam ja savezni ministar za inostrane poslove u ostavci ne postoji koordinator, ne postoji vršilac dužnosti, postoji savezni ministar i postoje njegovi zamenici i pomoćnici. Hvala lepo.

Dragan Tomić

Socijalistička partija Srbije | Predsedava
Hvala.
Ima reč Dragan Todorović, narodni poslanik i ministar u ostavci. Prvo se javio gospodin Todorović, potpredsednik Vlade u ostavci.
...
Srpska radikalna stranka

Dragan Todorović

Dame i gospodo narodni poslanici, posle izlaska ministra u ostavci, gospodina Jankovića, ministra pravde, uopšte me ne čudi ono što se dešavalo 24, i posle 24. Pogotovu ovo objašnjenje vezano za to kako je donet, odnosno predložen zakon o ekonomskim odnosima sa inostranstvom na sednici Vlade Republike Srbije.

Prvo i osnovno, SRS nema razloga da se stidi nijednog jedinog trenutka koji je provela u Vladi od 23. marta 1998. godine, pa sve do današnjeg dana. Sve što smo radili, radili smo časno i pošteno i u interesu ove države. Zbog toga, na sednici Vlade, kojoj su prisustvovali ministri SRS, nikada, apsolutno nikada ne bi mogao da prođe ovakav zakon. To se kosi sa našim programom, sa našim političkim delovanjem, od momenta kada smo stupili na političku scenu. Nikada apsolutno ne bismo mogli da glasamo za ovakav zakon.

To što se desilo na sednici Vlade, desilo se samo iz jednog jedinog razloga - što smo imali poverenje da materijal koji je stizao u toku sednice Vlade ne pogledamo i da nam prođu ove dve tačke, odnosno da prođe i ovaj zakon o uspostavljanju ekonomskih odnosa sa inostranstvom.

I to je nešto što je zapanjujuće. Da nam podmećete da smo mi na sednici te Vlade učestvovali. Jer, srpski radikali nikada ne bi dozvolili da svojom odlukom učestvuju u rasturanju SRJ. I, skrećem pažnju poslanicima SPS-a da vode danas računa - da li će glasati o ovom zakonu. Ukoliko budete glasali o ovom zakonu, vi ćete biti ti koji ćete legalizovati rasturanje SRJ.

Valjda vam je jasno da DOS i sve one koji su došli uz DOS na vlast, SRJ uopšte ne interesuje. Njima je cilj da se SRJ što pre rasturi, da se preuzmu sve ingerencije u Republici Srbiji i da sprovedu svoj plan do kraja. To će im omogućiti ukoliko usvoje ovaj zakon. Jer, njih SRJ ne interesuje. Zato se i ne trude da formiraju Saveznu vladu. Šta će njima Savezna vlada? Njih interesuje Srbija.

Zašto savezne zakone ne sprovode u Crnoj Gori - pa zar nismo slušali sve do 24. septembra kako je Vlada Srbije, kako je vlast u Srbiji kočnica zajedničkom životu Srbije i Crne Gore, kako je ova nedemokratska vlast kriva zato što ne može da funkcioniše SRJ.

Evo, sada je mogućnost da se to popravi. Zbog čega sada ne uspevaju da svoje kontakte sa Milom Đukanovićem i svoje odlične kontakte do 24. septembra sada ne sprovedu u delo? Šta se to desilo sa buldožerom u Srbiji? Zašto taj buldožer ne presele u Podgoricu, pa i tamo ne stvore uslove da napokon SRJ, jeste da bi bila buldožerska, ali da funkcioniše kao zajednička država - zato što tamo ne smeju ni da privire, niti smeju, niti hoće. Njih interesuje Srbija, interesuje ih da rasture Srbiju, a sve pod vidom kako bi što pre stigla pomoć, kako bi što pre tu pomoć distribuirali.

Sećate se kako su napadali i kako još uvek napadaju SRS za prijatelje koje mi imamo i sa kojima se ponosimo? Sećate se koliko su para obećali, a jedine pare, koliko ja znam, dobili su od Gadafija, a nisam čuo da su vratili te pare, da su gadljivi na te dolare i da nisu hteli da prihvate, zato što je, bar po njihovim ocenama, Libija nedemokratska država, odnosno da je pod diktaturom, kako oni to kažu.

Buldožerom su preoteli vlast. Sve te uredbe jako rado su zadržali i odmah su digli glas protesta zato što smo mi ukinuli te uredbe, jer je bilo besmisleno da postoje uredbe sa kojima bi oni vršili isto onako vlast, odnosno pokušali da vrše istu vlast kao što smo mi to radili u Vladi u kojoj smo proveli dve i po godine. To im nije odgovaralo. Sada pokušavaju da porast cena objasne time, da je to podmetanje stare Vlade. Pa, evo sada ako bu du uspeli da vas ubede da glasate za tu novu vladu, da vidimo kako će to oni uspeti da sačuvaju socijalni mir, da omoguće svim građanima koliko toliko, ali da prežive.

Evo, vidimo to po ovim prvim danima i po onome što su odmah uspeli da nam pokažu, bez ikakvih problema. Vi se sećate, posle agresije, kakav je bio naš elektroenergetski sistem. Sećate se u kojoj meri je bio uništen, šta smo sve trebali da uradimo, da bi građani imali struju. A, evo, oni su došli samo sa jednim buldožerom i već su uveli četiri grupe po kojima Srbija svakog dana doživljava isključenje struje. To pokazuje da njih niti interesuje vlast radi dobrobiti ovog naroda, niti će pokušati da urade bilo šta, sem da preko ove prelazne vlade legalizuju ono što su od 24. septembra na nelegalan i protivzakonit način uradili. Misleći da će to, ukoliko budu osnovali neku komisiju na vladi, da će ta vlada sve ozakoniti, da će legalizovati i da za to niko neće odgovarati.

Oni misle da niko neće odgovarati za to što je jedna naoružana grupa kapetana Dragana i to sa dugim cevima upala u Saveznu upravu carina, dovela Zabunovića. Međutim, ja ne bih rekao da je on uopšte bio zbunjen. Pre bi se reklo da je i te kako dobro znao zašto dolazi i šta treba da uradi, čoveka koji u zadnjih sedam do osam godina, ili više godina, se isključivo bavi uvozom akcizne robe i koji je iza sebe već imao dosta afera sa robom koja je nestala i koja se uvek na volšeban način pojavljivala, normalno na crnom tržištu. Dobro, gde su ta dokumenta sa kojima su se oni hvalili i zbog kojih su ušli u Upravu carina. Što ne pokažu to ovom narodu i ne kažu ko je to kršio carinske zakone, ko je to uvozio koju robu, pa da budemo bar, ako ništa drugo, obavešteni o tome ko je uspevao da krši taj zakon i koga će to oni prozvati. Verovatno, prvi na listi bi bio i Zabunović.Vidite, Zabunovića nije dovela stara vlada, doveo ga je DOS. Pitajte sada nekoga u DOS-u, pitajte Dragana Veselinova, da li je on poslao Zabunovića u Saveznu upravu carine, jer je i on DOS. Jer, ako ga je on poslao i on je odgovoran za to. A, ako ga nije poslao, odgovoran je, jer pripada toj političkoj grupaciji.

(Predsednik: Molim Vas, vreme.)

Hvale se da su u Narodnoj banci Jugoslavije zatekli 40 miliona dolara. Ako ništa drugo, nama bar ne mogu da prebace da smo te pare dobili od Zapada. To je ono što smo mukom uspeli da sačuvamo, vodeći računa o tome da ovoj državi predstoji zima, da o svemu treba da se vodi računa, kako bi pomogli ovom narodu. A, gde sada i kako oni objašnjavaju kako se troše tih 400 miliona dolara koje su oni zatekli. Plašim se da će nam se desiti isto kao i kada je došao Ante Marković. I tada je naše devizne rezerve u onoj bivšoj Jugoslaviji pojeo mrak, odnosno otišle su u Sloveniju i Hrvatsku, u druge republike. Plašim se da će se to desiti i sa ovih 400 miliona dolara, da će se desiti sa svim onim sa čime Srbija raspolaže, kako bi nas što pre gurnuli u robovski položaj, kako bi nas što nemoćnije gurnuli u zagrljaj međunarodnih ljudoždera koji jedva čekaju

da nas raskomadaju, da pokupe sve ono što vredi u našoj državi, da sve ove lešinare koji su posle 24. krenuli iz raznoraznih zemalja, gde su se do tada skrivali, kako bi počeli da grabe sve ono što ima bilo kakve vrednosti i što bi pomoglo i što je pomagalo ovoj državi da ostane uspravna.

Zbog toga, dobro razmislite o svemu ovome, pogotovu kada budete trebali da glasate o ovom zakonu. Nemojte reći da niste znali, nemojte reći da vas nismo upozorili, jer ako danas budete prihvatili sve ono što budu tražili od vas, onda nemojte ni da se čudite kada vam oni budu izabrali predsednika stranke koga oni hoće, jer ćete i tada morati...

Whoops, looks like something went wrong.