Poštovano predsedništvo, dame i gospodo narodni poslanici, pošto je ovaj agrarni budžet vezan sa budžetom koji smo već usvojili, meni je dužnost, iako je to sadržano u Predlogu zakona koji je već usvojen, da obrazložim i član 1. Predloga zakona o Agrarnom budžetu. Predložio sam da u članu 1. umesto 5.100.000.000 dinara Agrarni budžet iznosi 6.630.000.000 dinara, i za to dajem sledeće obrazloženje:
U prethodnom izlaganju o delu koji se odnosi, na agrar, vezano za poljoprivredu izašao sam sa onom najvažnijom stavkom da poljoprivrednicima treba da omogućimo novostvorenim uslovima da mogu poljoprivredom da se bave i da hrane ovaj narod. Da bi poljoprivreda uspešno radila i uspešno stvarala, bitan faktor u tom segmentu je i vodoprivreda. Da je voda nasušna potreba i za poljoprivredu i za stanovništvo, daću nekoliko pokazatelja, vezano sa tim.
U oblasti vodoprivrede imamo tri sfere delovanja. To je: uređenje voda, zaštita voda i korišćenje voda. Voda, kao segment uspešnosti zdravog života i hranjenja biljnog i životinjskog sveta i ljudskog roda, na našim prostorima je proteklih godina i u narednom periodu zbog narušenog vodnog bilansa i te kako važan faktor. Moram da napomenem da potrebe stanovništva u vodi ogledaju se u cifarskom pokazatelju od 2.800 kubika vode po glavi stanovnika, da naši vodni resursi imaju kapacitete od 1.500 kubika vode po glavi stanovnika. Iz toga možete da sagledate da ovo sve nije u jednoj koaliciji i da treba da vodimo brigu o tome.
Pre svega, vodu imamo po obodima Republike, a naši nizijski predeli, gde nam je industrija, gde su nam privredni subjekti, gde nam je stanovništvo i plodne oranice, zaostaju za kapacitetima, kako u podzemnim izdancima, tako i u izvorima vodnih tokova. Iz tog razloga, kapaciteti koji su planirani u Prostornom planu Republike Srbije, kao što su višenamenske akumulacije koje su i predviđene da se grade više godina, a nisu završene usled nedostataka sredstava, to su rovni sistemi "Selova" i "Prvonek". Iz tog razloga, ova sredstva su potrebna, u ovom delu koji se predlaže, da se više izdvoje, kako bi se ona završila i kako bi se izgradili regionalni vodoprivredni sistemi i vodovodni sistemi za snabdevanje vodom u nizijskim delovima zemlje.
Iz tog razloga, u ovom momentu treba posvetiti u ovom faktoru vrlo bitne stavke. Što se tiče domena zaštite uređenja voda, ovo je zemlja koja je svojim kapacitetima i svojom stručnom snagom i kadrovima izgradila najbolje sisteme zaštite od štetnih dejstava voda, i u Evropi smo poznati po tome. Mi smo zaštitili poljoprivredne površine, zaštitili gro industrijskih objekata i gradova. Smatram da tim sistemima treba posvetiti punu pažnju, jer 3.500 km odbrambenih nasipa, 1.500 km regulacionih građevina, 39 i više namenskih akumulacija, zaslužuju da se održavanju ovih sistema posveti malo više pažnje. Da ne govorimo o hidromelioracionim sistemima, kao što su sistemi "Dunav-Tisa-Dunav", kao što je sistem "Nadela" u Vojvodini, kao što su hidrosistemi koji su počeli da se grade u Negotinskoj niziji. Sve je to ono što govori da u ovoj oblasti, sve u korist građana i poljoprivrede, treba da budu izdvojena mnogo veća sredstva nego što jesu.
Iz tog razloga, kao i drugih razloga, smatram da u svim ovim predlozima koje sam dao, ovaj amandman treba da se usvoji. Mogu da kažem da ovde postoji i jedna dobra saradnja sa drugim predstavnicima sada vodeće partije - DOS-a , jer u Odboru za poljoprivredu, mislim da smo mi imali mišljenja koja smo u vidu jednog zajedničkog predloga dali Vladi Republike Srbije, da Agrarni budžet ne treba da se podigne ovoliko, nego u nekim razumnim granicama. Amandman je podneo Odbor, ali Vlada nije usvojila ni predlog svoga odbora, a Odbor je predložio od 5.100.000.000 dinara na 5.900.000.000 dinara. Vlada je predložila da se i to odbije.