DRUGA SEDNICA, PRVOG REDOVNOG ZASEDANjA, 17.04.2001.

5. dan rada

OBRAĆANJA

Dragan Maršićanin

| Predsedava
Zaista se  najiskrenije izvinjavam. Ovim zaista nisam mislio da uvredim. Ovo je stara narodna izreka kada se žuri. Ništa uvredljivo u tome nema. Već tri meseca radimo na potpuno isti način. Zatvori se objedinjena rasprava, prelazi se na tačke dnevnog reda, pročita se koji su amandmani pristigli i jedan po jedan zakon pre toga usvoji u načelu, a zatim razmatraju amandmani, pa drugi zakon u načelu i tako dalje.

Tu nema nikakvih novosti i nikakvih novih dopisivanja Poslovnika. Radimo danas kako radimo već dva i po meseca. Nema potrebe da žurite. Upravo radimo to što vi predlažete.

Primili ste amandmane koje su na Predlog zakona podneli narodni poslanici Petar Jojić, Miroljub Veljković, Nataša Jovanović, Milorad Mirčić, Predrag Čanović, Dragan Marković, Petar Petrović, Goran Cvetanović, Dragan Tomić, Veroljub Arsić, Stevan Kesejić, Stevo Dragišić, Ljubomir Kragović, Gordana Pop-Lazić, Dragan Čolić, Nebojša Jović, Dušan Ilić, Predrag Bajčetić i Gorica Mojović, Dragoljub Stamenković i Goran Cvetanović, Zakonodavni odbor i Vlada Republike Srbije, kao i mišljenje Vlade o podnetim amandmanima.

Narodni poslanik Dušan Ilić, na sednici Odbora za finansije, povukao je sve amandmane koje je podneo na Predlog zakona, a narodni poslanik Stevan Kesejić je pisanim putem povukao amandman na član 48. stav 1.

Primili ste izveštaje Odbora za finansije i Zakonodavnog odbora.

Zakonodavni odbor je predložio da se, u okviru pravno-tehničke redakcije, u članu 33. u stavu 1. Predloga zakona reči: "deoničko društvo" zamene rečima: "akcionarsko društvo", sa čime se saglasio predstavnik predlagača na sednici Odbora.

Pošto je načelni pretres o ovom predlogu zakona obavljen u okviru zajedničkog načelnog pretresa, prelazimo na odlučivanje o Predlogu zakona u načelu.

Pre toga odlučićemo o predlogu narodnog poslanika Dragana Jovanovića o tome da se o ovome zakonu izjasnimo javno prozivkom.

Molim vas da se narodni poslanici o ovom predlogu izjasne glasanjem.

Za 64, protiv 130, uzdržana četiri, nije glasalo četiri, od ukupno 202 prisutna narodna poslanika.

Konstatujem da Narodna skupština nije prihvatila ovaj predlog.

Stavljam na glasanje Predlog zakona o porezu na dobit preduzeća u načelu.

Za 136, protiv 63, uzdržanih nema, nije glasalo četiri, od ukupno prisutna 203 narodna poslanika.

Konstatujem da je Narodna skupština prihvatila Predlog zakona u načelu.

Otvaram pretres Predloga zakona u pojedinostima.

Na član 15. amandman je podneo narodni poslanik Dragan Čolić.

Vlada, Odbor za finansije i Zakonodavni odbor nisu prihvatili ovaj amandman.

Da li podnosilac amandmana želi reč? Izvolite.

Dragan Čolić

Srpska radikalna stranka
Dame i gospodo narodni poslanici, amandman na član 15. glasi tako da se on menja - izdaci za zdravstvene, kulturne, obrazovne, naučne, humanitarne, verske i zaštitu čovekove sredine, kao i sportske namene priznaju se kao rashod u iznosu najviše do 5% od ukupnog prihoda.
Izmenom člana 15, preduzećima koja ulažu za navedene izdatke priznao bi se veći rashod od 5% i time zadovoljila potreba u ovim sferama koje su u hroničnoj besparici, a neke elementarne potrebe bi mogle da se zadovolje.
Sada imate priliku da pokažete da zaista želite poboljšanje u zdravstvenoj, kulturnoj, obrazovnoj i naučnoj oblasti. Izdaci za ove namene priznali bi se kao rashod u iznosu najviše do 5% od ukupnog prihoda. Ukoliko ne usvojite amandman pokazaćete po ko zna koji put svoju nebrigu za ove oblasti.
Široka je lepeza vaših poreza i nema oblasti ljudskog delovanja koja je ostala pošteđena poreza. Čim građanin ujutru ustane, platiće porez na vodu kojom se umio, na četkicu za zube, na odelo koje je obukao, na doručak ili hranu koju je pojeo, zatim porez na prevoz do posla, porez na automobil kojim se odvezao, a na poslu plaća porez na zaradu koju je zaradio.
To je vaša slika i prilika, sve ste lepo smislili. Da nije srpskih radikala, prevara građana Srbije bi bila efikasnija. Vaša apsolutna vlast, vaši strogo kontrolisani mediji, sa obiljem laži, vaša, i samo vaša, DOS-ovska istina, zasnovana je na prevari naroda. Budite sigurni da su građani Srbije shvatili šta im DOS nudi.
...
Građanski savez Srbije

Nataša Mićić

| Predsedava
Da li još neko želi reč po ovom amandmanu?
Ima reč dr Vojislav Šešelj.
...
Srpska radikalna stranka

Vojislav Šešelj

Ovaj amandman je dobro promišljen, ali bih u prilog njegovoj elaboraciji izneo još nekoliko argumenata, koji iziskuju da se celi član 15. Zakona preformuliše.
Prvo, treba povećati iznos sa 3 na 5% od ukupnog dohotka koji bi bio oslobođen plaćanja poreza, ukoliko se novac usmerava u strogo namenske svrhe. Ovde su nabrojane te namenske svrhe, ali nisu precizirane. Precizirane su samo u jednom slučaju, gde je reč o humanitarnim namenama, ali nedovoljno. Kaže se - izdaci za humanitarne namene priznaju se samo ako se izvrše preko humanitarnih organizacija, koje su registrovane za te namene. To ništa ne govori.
Ima čitav niz navodnih humanitarnih organizacija, koje su falš registrovane i služe za pranje novca, ili za zloupotrebu novca. Svojevremeno je Batićev zamenik, Aleksandar Stefanović, imao svoj humanitarni fond. To je jedan od razloga što smo ga mi izbacili, međutim, kao takav, Batiću je dobrodošao. Nigde nijednog dokaza nemate da je dinar iz tog fonda zaista išao u humanitarne svrhe. Znači, mora se tačno reći koje su to humanitarne organizacije da bi bile oslobođene od plaćanja poreza, a ne, neko izmisli humanitarnu organizaciju i lepo tamo prebacuje novac. I šta je radio sa novcem - podelio u humanitarne svrhe, kome - nema traga.
Zatim, postoji jedan vrlo ozbiljan problem kad je reč o sportskim namenama, to nije dobro rešenje. Treba i to da se precizira, da li će to biti pare za velike sportske klubove, a mi znamo kakav je tamo kriminal, trgovina fudbalerima, pranje novca, itd, ili će to zaista ići za pomaganje masovne fizičke kulture? Pa, da se precizira - za izgradnju sportskih igrališta u školskim dvorištima, fiskulturnih dvorana, za izgradnju drugih objekata. Ovo ima smisla ukoliko se finansiraju sportski objekti, a ne ako se daje onima za koje unapred znamo da veoma, veoma često špekulišu novcem i taj novac zloupotrebljavaju.
Očigledno, ministru nije stalo da se te stvari preciziraju, nego želi da to ostane ovako u što široj formulaciji, kako bi zloupotrebe bile mnogo veće, nego što bi se to moglo podneti u jednoj društvenoj sredini kakva je naša, gde caruje ekonomska kriza i socijalna beda.
Zatim, za obrazovne svrhe treba precizirati - koje su to obrazovne svrhe, šta znači to - izdvajanje za obrazovne svrhe? I neko sada kaže - dajem za obrazovanje, a gde obrazuješ to što finansiraš - kod svoje kuće, ima večernju školu. (Glas iz sale: Gaša kontroliše to). Pa ne može ministar, za njega je i lekarski konzilijum, kome se podvrgla Vlada Srbije, zaključio da je alkoholičarski rekonvalescent i da je nesposoban da obavlja posao ministra prosvete, to je za Gašu Kneževića utvrđeno i nemojte sada da ga pominjete.
...
Građanski savez Srbije

Nataša Mićić

| Predsedava
Gospodine Šešelj, molim vas da se držite teme.
...
Srpska radikalna stranka

Vojislav Šešelj

Vi upozorite ove koji mi dobacuju, nisam ja pomenuo Gašu Kneževića, nego sam bio prozvan povodom Gaše Kneževića. Dakle, čitav niz pitanja se otvara ovim članom zakona, a Vlada o tome nije razmišljala. Vidite, zašto bi se uopšte oslobađale članarine komore, savezi i udruženja, a ne oslobađaju se političke organizacije? Privatna je stvar svakoga da li će se negde učlanjivati i da li će plaćati članarinu. Zašto bi to bio osnov za oslobađanje od poreza?
Tu Vlada, koja odra narodu kožu sa grbače, jednostavno daje mogućnost da se učlanjuju gde ko hoće i da budu oslobođeni za taj iznos. I, negde će uvesti velike iznose za članarinu. Nije to problem tamo gde je simboličan iznos za članarinu, nego gde se, kao u Rotari - klubu, propiše neki veći iznos, procenat od zarade ili procenat od ukupnog prometa. Da li će da se finansiraju sada masonske lože i rotari - klubovi? Samo se vi smejte, to je vrlo ozbiljno. Savezni ministar unutrašnjih poslova, Zoran Živković, javno je priznao da je član Rotari - kluba. Nisu to naivne stvari.
Dakle, ovaj član zahteva temeljitiju elaboraciju. Mi, srpski radikali, smo za to da se izdvajanje za verske potrebe takođe oslobađa od poreza, do ovoga iznosa, ali da se tačno kaže koje su to verske potrebe, pa da se kaže - za Srpsku pravoslavnu crkvu, ko je pravoslavac, za Rimokatoličku crkvu, za islamsku versku zajednicu, za jevrejsku versku zajednicu, za protestantske crkve, i da se kaže koje su. Ovde će vam doći u obzir izdvajanje za verske sekte, asocijalne verske sekte. Ni to nije nimalo naivno.
To je dodatni razlog da se vodi računa o poreskim oslobađanjima, pošto ste sirotinju ovoga puta oporezovali. Kada oporezujete one od kojih imate šta da oporezujete, da ne preterujete u oslobađanjima. Ima dosta stvari za koje poreske obveznike treba oslobađati, ali onda to treba precizirati - za masovnu fizičku kulturu, za registrovane verske zajednice, tradicionalne crkve, itd.
...
Građanski savez Srbije

Nataša Mićić

| Predsedava
Gospodine Šešelj, moram da vas opomenem za vreme. Hvala.
Da li se još neko javlja za reč po ovom amandmanu? (Ne javlja se.).
Ako ne, stavljam na glasanje ovaj amandman.
Molim narodne poslanike da se izjasne glasanjem o amandmanu narodnog poslanika Dragana Čolića.
Za 56, protiv 93, uzdržao se jedan, nije glasalo 25, ukupno prisutnih 175 narodnih poslanika.
Konstatujem da Narodna skupština nije prihvatila ovaj amandman.
Na član 15. stav 1. amandman je podneo narodni poslanik Dragan Marković.
Vlada, Odbor za finansije i Zakonodavni odbor nisu prihvatili ovaj amandman.
Da li podnosilac amandmana želi reč?
Ima reč narodni poslanik Dragan Marković.
...
Jedinstvena Srbija

Dragan D. Marković

Dame i gospodo narodni poslanici, Stranka srpskog jedinstva je podnela amandman - u članu 15. stav 1. reči "do 3%", da se zamene rečima "do 5%", da se privredni subjekti oslobode za sledeće namene - za sport, za humanitarne, verske, za zaštitu čovekove sredine, i ostale humanitarne akcije. Mislimo da je 3% nedovoljno za preduzeća da pomažu ove segmente, imajući u vidu da je proizvodnja opala u svim preduzećima.
Ako se podsetimo da smo ukinuli Ministarstvo za sport i da se o sportu veoma malo brine, onda je trebalo da stvorimo određene uslove onim preduzećima koja žele da pomognu sport i da ih oslobodimo, da umesto 3%, bude 5% za sport.
Stranka srpskog jedinstva ima jednu humanitarnu organizaciju - Fond treće dete, gde pomažemo sve porodice koje imaju troje i više dece, ali iz poznatih razloga, pošto je opala proizvodnja i opao promet svim onim preduzećima koja su do sada pomagala ovu organizaciju, predlažemo da se umesto 3% poveća na 5%, da se oslobode preduzeća. Hvala vam.
...
Građanski savez Srbije

Nataša Mićić

| Predsedava
Da li se još neko javlja po ovom amandmanu? (Ne.)
Ako ne, onda stavljam na glasanje amandman koji je podneo narodni poslanik Dragan Marković.
Molim narodne poslanike da se izjasne o ovom amandmanu glasanjem.
Za 54, protiv 98, uzdržanih nije bilo, nije glasalo 25, ukupno je prisutno 177 narodnih poslanika.
Konstatujem da Narodna skupština nije prihvatila predloženi amandman.
Na član 15. amandman su podneli narodni poslanici Predrag Bajčetić i Gorica Mojović.
Vlada, Odbor za finansije i Zakonodavni odbor su prihvatili ovaj amandman, pa konstatujem da je amandman postao sastavni deo Predloga zakona.
Na član 15. amandman su podneli narodni poslanici Dragoljub Stamenković i Goran Cvetanović.
Vlada, Odbor za finansije i Zakonodavni odbor nisu prihvatili ovaj amandman.
Da li podnosilac amandmana želi reč?

Goran Cvetanović

Srpska radikalna stranka
Dame i gospodo narodni poslanici, podnet je amandman na čl. 15. Zakona o porezu na dobit preduzeća.  Član 15. glasi: "izdaci za zdravstvene, kulturne, obrazovne, naučne, humanitarne, verske,  zaštitu čovekove sredine i sportske namene, priznaju se kao rashod u iznosu najviše do 3% od ukupnog prihoda". Amandmanom se u članu 15. stav 1. iznos od 3% menja u 5% od ukupnog prihoda, zbog stimulacije izdvajanja za ove namene.
Pored ovog amandmana koji se odnosi na prvi stav, proširen je i amandman, za razliku od drugih narodnih poslanika, i na stav 6. U Zakonu je dato - izdaci za reklamu, propagandu, reprezentaciju priznaju se kao rashod u iznosu do 3% od ukupnog prihoda. Tu dolazi do promene da se u članu 15. postojeći stav 6. briše, a dodaje se novi tekst, stav 6: "izdaci za propagandu i reklamu priznaju se kao rashod u iznosu do 5% od ukupnog prihoda". Ali, dodaje se i novi stav 7. koji glasi: "izdaci za reprezentaciju priznaju se kao rashod u iznosu od 1% do ukupnog prihoda".
Zbog čega? Ista je suma, ali smatramo što se tiče propagande i reklame, treba povećati taj procenat, odnosno izdvajanje, ali da bismo smanjili zloupotrebu na osnovu reprezentacije, sa predloženih 3%, idemo na 1%.
Znači, pre svega, treba reklamu i propagandu posmatrati kao oglašavanje u elektronskim i štampanim medijima, učestvovanje na sajmovima itd. To treba stimulisati, dok pokloni i poslovni ručkovi ne spadaju u to, zato treba u prvom slučaju povećati predloženi iznos, a u drugom smanjiti na 1%.