Ministar će da čeka, pošto smo mi njega čekali 10 godina, da odraste, da izađe iz pelena, da cuclu zameni nečim boljim, prikladnijim, itd. Ali, da bi ministar imao o čemu da govori, mi smo završili paket poreskih zakona, a uputili smo se u paket zakona o izmenama i dopunama radnog zakonodavstva. Ovde nama ministar Dragan Milovanović (je li tako beše) izađe na govornicu i reče - oni tek spremaju nove zakone, a ovo je ovako, malo da se zamajavaju poslanici. Nije baš tim rečima, ali to je suština. A zašto niste odmah spremili kompletne zakone, da se mi ne zamajavamo, nego da se ide na usvajanje tih celovitih zakona, kako bismo mogli da iz njih sagledamo koncept vaše politike u sferi rada i socijalnog osiguranja.
Izbegli ste to iz nekog razloga, iz istog razloga iz koga je i ministar Đelić do sada neprekidno izbegavao, pa zamajava ovaj parlament podacima da je njihova vlada ukinula dnevnice solidarnosti. To smo ukinuli još u oktobru mesecu, kad se nije ovde ni čulo za Đelića, kad se samo znalo da je nekada tamo bio savetnik Čubajsu, i valjda mu je u Češku zabranjeno da uđe, Poljsku, gde ono beše, ne mogu da pamtim to, nije ni bitno. Ili, ovde da se busa u prsa da je ukinuta taksa za izlazak iz zemlje, kad je to nadležnost Savezne skupštine, a najavio je pretplatu na televiziju. Ukinuše taksu, a sada će pretplatu - e, lepo bogami, toliko godina galame oko takse, sad će opet da dođe taksa, ali će se malo finije zvati - pretplata.
Dragan Milovanović, kao ministar za rad i zapošljavanje, došao je na tu funkciju kao sindikalni funkcioner, maltene, da nije Branislava Čanka, kao srpski Leh Valensa. Busao se u prsa zalaganjem za radnička prava, za radničke interese, za poboljšanje životnog standarda radničke klase, seo u ministarsku fotelju i lepo uputio svoju poslanicu radnicima - to što sam vam pričao, ništa ne važi, to što ste, dragi radnici, verovali Draganu Milovanoviću, sada lepo otpišite, pustite niz Dunav, neka vetar odnese. Dragan Milovanović je sada ministar, sada nije zadatak Dragana Milovanovića da štiti radnička prava, sada je zadatak Dragana Milovanovića da radnicima dere kožu. I, on je već krenuo u tom pravcu.
Evo, da vidimo šta sadrži taj zakon - već u prvom članu restrikcije. Ranije, kada bi radnik dobio otkaz, kada prestane potreba za njegovim radom, kada ne može da mu se obezbedi neko drugo radno mesto, isplaćivala mu se otpremnina utvrđena kolektivnim ugovorom, koja je za radnike do 10 godina staža bila minimalno - 6 mesečnih plata. Sada to Dragan Milovanović smanjuje na dve mesečne plate.
Pa bolje je da radnici kao otpremninu dobiju manje plata, jer će manje poreza platiti, bolje je da dobiju manje plata, manje će jesti, pre će skapati od gladi. Jer, novi posao neće moći da nađu. Radnici koji imaju radnog staža od 10 do 20 godina, umesto ranijih 8 plata, što im je sledovalo kao pravo na otpremninu, sada će imati tri, to im je ono što zakon garantuje, ako se ne smiluje poslodavac, pa da malo više. Oni koji imaju od 20 do 30 godina radnog staža, ranije su imali pravo na 10 plata otpremnine, a sada četiri plate, a oni koji imaju preko 30 godina radnog staža, a te više niko živ neće da zaposli, umesto 12 plata otpremnine, sada će imati samo 5. I, kada dobiju tih 5 plata, još kupe jedan konopac i obese se. Šta drugo da rade od sebe, posle 30 godina radnog staža?
E, to je, dakle, suština ovog novog radnog zakonodavstva. Ima ovde takođe dosetka nove vlade, da se sada u bruto zaradu obračunava i topli obrok, i regres (o tome je već bilo govora). Zašto - da bi se i to oporezovalo. Znate, topli obrok je toliko niskog iznosa, oko 1.000 dinara je sada, da država ne može da bude oštećena zato što će svaki zaposleni dobiti neoporezovanih 1.000 dinara, pa mu se ono drugo posle oporezuje. Ako je država spala na to da oporezuje i tih 1.000 dinara toplog obroka, kakvu ona nama perspektivu nudi? Šta ona nama obećava?
Ili, ako je država spala na to da oporezuje i one 4.000 dinara regresa za godišnji odmor, koji se jednom godišnje isplaćuje, znači Vlada ne vidi nikakvu perspektivu. Vlada nema nikakav ozbiljan koncept, ona ne zna da nađe pare, ona ne zna da stvara te pare, ona misli - sve pare koje joj trebaju, mora da oduzme od naroda. Što to niste rekli u predizbornoj kampanji?
Što niste u vaš program zapisali da ste vi mnogo inventivniji, da ste vi mnogo snalažljiviji u izmišljanju novih poreza i da se zbog toga borite za vlast, da smo mi mala deca u odnosu na vas po izmišljanju poreza.
Ministar Đelić malopre mrtav hladan za ovom govornicom priznade da je na katastrofalan način zastupao poreske zakone, i čak onako snishodljivo prema svom predsedniku Vlade - u pravu je predsednik Vlade, da ga ošamari, u pravu je, da ga gura nogom, u pravu je, da ga mlatne štapom, u pravu je, jer on je predsednik, a on je ministar, mora da sluša.
Pa ministre, posle takvog priznanja za ovom govornicom, jedini logički izlaz je ostavka. Katastrofalno si zastupao poreske zakone - ostavka. Neka za ministra dođe neko ko će ih bolje zastupati, i gotovo.
Dragan Milovanović nije u stanju da štiti radnička prava i radničke interese, nije u stanju da se izbori za nova prava, koja će se garantovati zakonom, nego ukida već postojeća. Sada ne može radnik u firmi koja nema para na računu, koja ne može da isplati plate, ne može ni u naturi da dobije. Pa može valjda u svinjskim polutkama, ako nema para, valjda može u drugim namirnicama, pirinču, brašnu, šećeru, ako je reč o nekoj trgovačkoj firmi, ili firmi koja se bavi poljoprivrednom proizvodnjom.
Znate, ne možete vi slagati nijednog radnika da na računu nema para, ako firma ima para na računu. Ako firma ima para na računu, onda treba zabraniti da se isplaćuju delovi plata u naturi. Ali, ako firma nema nikakvih para na računu, to radnici uvek znaju, to njima niko ne može da sakrije. Onda bar treba omogućiti nešto što služi za preživljavanje, od danas do sutra, da deca kod kuće ne ostanu gladna, pa ako je to svinjska polutka, ako je to brašno, ako je to šećer, ako je to ulje - ne može država na tome štetiti. To treba omogućiti.
Ministar Dragan Milovanović je došao da to ukine - radnička klaso, ništa ne brini, ako nemaš plata, e nećeš dobiti ni hranu, nema ni toplog obroka, nema ni regresa. Vi DOS-ovci neprekidno obećavate radnicima, evo, neko veče i Đinđić na televiziji kaže - biće velikih otpuštanja, to je bolno. Priznade Đinđić da je to bolno. Naravno, neće to boleti Đinđića. To je bolno, konstatovaćemo da je bolno, i stotine hiljade radnika bez posla. Vi se spremate da to uradite, vi ovde kažnjavate poslodavca koji nije uredan u isplaćivanju plata, tako što mu na 90 dana, odnosno 60 do 90 dana zabranjujete da radi.
Vi zatvarate firmu da ne može da radi, ako je on kasnio u platama. Vi ćete ovde dovesti do preventivnog zatvaranja firmi. I gotovo. Znate, ne možete vi da sprovodite ovakve zakone, dok ne obezbedite tih 6 milijardi dolara, pa svako ko ostane bez posla da mu dajete mesečno bar prosečnu platu, pa da idete u investicije. Lako je otimati pare, ali narod je od vas očekivao investcije.
(Predsednik: Vreme.)
One investicije koje mi nismo mogli da damo u tim iznosima koje ste vi obećavali. Vi ste obećavali 6 milijardi, nama to nije padalo na pamet, jer smo znali da ne može da se dođe do 6 milijardi. Dajte sada tih 6 milijardi pa vam neće trebati ovakvo restriktivno zakonodavstvo. A ne, ovde što propusti ministar Đelić, dočekuje ministar Milovanović. Ministar Đelić otima od onih koji nešto malo crkavice novca imaju, a Dragan Milovanović ih tera s posla, bez nadoknada, bez otpremnina, smanjuje im pravo, ne da im čak ni u hrani malo da dobiju, ne da im regres za godišnji odmor itd. To je ekonomska i socijalna politika DOS-ovske ovlasti. Nije problem onda u ministru Đeliću što je katastrofalno objašnjavao ili u Draganu Milovanoviću koji ne zna nikako ništa da objasni, nego ovde tuc-muc čita ono što su mu drugi pripremili. (iz sale - vreme) Problem je u vašoj pogrešnoj ekonomskoj i socijalnoj politici. Nema tog genija na belom svetu koji može opravdati vaše poreske i vaše radne i socijalne zakone.