DRUGA SEDNICA, PRVOG REDOVNOG ZASEDANjA, 25.04.2001.

10. dan rada

PRIVREMENE STENOGRAFSKE BELEŠKE
(neredigovane i neautorizovane)

REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA

DRUGA SEDNICA, PRVOG REDOVNOG ZASEDANjA

10. dan rada

25.04.2001

Sednicu je otvorio: Dragan Maršićanin

Sednica je trajala od 10:10 do 17:15

OBRAĆANJA

Dragan Maršićanin

| Predsedava
Molim vas da se stišate i da saslušamo.

Dragan Milovanović

Ako je roba koja se daje kao zarada nabavljena kompenzacijom, plaća se porez na promet. Ako daje svoju robu, obračunava i plaća porez na promet i praktično, prilikom isplate zarade u robi, roba koja se zaposlenom daje na ime zarade ima maloprodajnu cenu. Mislim da je jeftinije da se zarada isplaćuje u novcu, nego u robi. Druga velika primedba je bila vezana za topli obrok i regres. Mislim da da se ovim zakonom ne ukida ni topli obrok ni regres, nego se zakonski definiše. Poslodavac je obavezan da isplaćuje topli obrok i regres, a to je i definisano opštim kolektivnim ugovorom, članom 41, tako da radnici nisu zakinuti po tom pitanju.
Pošto je kolega koji je pre mene govorio postavio pitanje da li će radnici imati taj topli obrok, da se to kod njega reguliše bonovima, normalno da će ga i dalje imati. Poslodavac je dužan da organizuje ishranu u fabrici za radnike i da ishrana bude u visini tog regresa, znači da radnik može za taj svoj bon normalno da ruča u fabričkoj menzi. Nijedno pravo nije ukinuto po tom pitanju.
Drugo pitanje je bilo vezano za otpremnine. Vi vrlo dobro znate da je to pravo bilo navedeno, ali da nije bilo poštovano. Jednostavno, veoma je mali broj radnika koji su uopšte dobili bilo kakvu otpremninu. U pauzi ovog zasedanja, meni su se javili radnici "Kablara", koji su bili prisiljeni da potpišu da se odriču svojih otpremnina, da bi mogli da pređu na tržište rada i da bi na tržištu rada mogli da dobijaju onu nadoknadu. Ovim zakonom je garantovano da se te otpremnine isplaćuju. Možda jesu manje, ali će sigurno biti isplaćene. Mislim da se ovim zakonom o radnim odnosima povećava sigurnost radnika, kako trenutno, tako i u budućnosti kada budu išli u penziju, a to su neki od diskutanata izložili. Zato predlažem poslanicima da usvoje ovaj zakon. Hvala.

Dragan Maršićanin

| Predsedava
Nemojte se nervirati ako se neko javi za reč.

Aleksandar Vučić

| predsednik Republike Srbije
Nerviraju se, gospodine predsedniče, zato što im ne pada na pamet da izađu za govornicu, niti da čitaju Poslovnik, ni zakone koje predlaže Vlada, nego samo da se što pre završi i da idu kući. Izašao sam za ovu govornicu da vam ukažem na nekoliko stvari, pomenuću vam i član Poslovnika, ali bih pre toga želeo da govorim o Ustavu, u kome se govori da mora biti obezbeđena javnost rada nadležnih državnih organa. Ovo je vrhovno telo Republike Srbije. Mi postavljamo pitanje ko je i po čijem nalogu ukinuo TV prenos ove sednice Narodne skupštine Republike Srbije? Za one koji to ne znaju, to se dogodilo i sve što se desilo u popodnevnom zasedanju niko nije mogao da čuje ni da vidi.
Kada govorim o javnosti, znam da će mi predsednik reći da će biti obezbeđena time što će mnogi napraviti svoje izveštaje i reportaže u raznim dnevnim TV emisijama i sutra u novinama. Imajući u vidu naša iskustva i imajući u vidu iskrivljavanje istine, falsifikovanje istine, prećutkivanje onoga o čemu govore radikali, a favorizovanje onoga o čemu govori režim, pozivam vas da se obezbedi TV prenos. Vi ste se u to zaklinjali kao poslanička većina, a nama prebacivali kada smo govorili da u Poslovniku nema te odredbe o direktnom TV prenosu, da to nikada ne biste ukinuli, da to nećete ukinuti. Treba da nam kažete šta je to važnije danas posle podne zbog čega građani Srbije ne mogu da gledaju TV prenos, zbog čega ne mogu da gledaju svoje narodne poslanike? Čini mi se da je ipak važniji posao ovde nego bilo kakva sportska manifestacija. (Glas iz sale: Vi ste kao redari na utakmicama.) Čini mi se da ćete se sa tim složiti. Znam da vama nije, ali mi se činilo da bi to trebalo da bude nešto što se pretpostavljalo. (Predsednik: Narodni poslanik će dobiti odgovor.) Molio bih vas još jedanput i da se ustanovi kvorum. Hvala vam.

Dragan Maršićanin

| Predsedava
Javnost rada je obaveza Narodne skupštine. Naravno, nigde Poslovnikom, ni Ustavom, ni zakonom nije utvrđeno da javnost rada podrazumeva i javne TV prenose. Mi se za njih zalagasmo kao opozicione stranke onoliko dugo, a vi nam ih ne dadoste.
(Aleksandar Vučić, sa mesta: To nije tačno.)
Danas smo ih uveli i nismo ih ukinuli. To je moj odgovor, a vi se možete ne slagati sa mnom. Dajem vam odgovor u vezi TV prenosa. Dakle, ne postoji obaveza po Ustavu i po Poslovniku da se vrše direktni TV prenosi zasedanja, a mi ih vršimo. Lično sam dao saglasnost urednicima RTS-a da prebace prenos, i nije ukinut prenos, nego je prebačen na Treći kanal zbog ranije preuzetih obaveza u vezi prenosa utakmice Jugoslavije i Rusije. Prema tome, TV prenos je u toku, ali na Trećem kanalu. Bar je takva saglasnost data.

Aleksandar Vučić

| predsednik Republike Srbije
Samo da ukažem na jednu grubu neistinu koju je izrekao predsednik Narodne skupštine gospodin Maršićanin. Tačno je, gospodine Maršićanin, vaši poslanici i mi smo se nekada zajedno zalagali za direktne TV prenose u Narodnoj skupštini Republike Srbije, i nismo ih imali dok nisu uvedeni početkom 1996. godine, ako se ne varam. Da li je tako bilo, gospodine Nikoliću? Kada smo bili mi u Vladi, od 1998, bio je direktan prenos svake skupštinske sednice. To je ono što je istina, a to je ono u čemu se prevario gospodin Maršićanin i vi koji ste ga u tome podržavali. Hvala vam.

Dragan Maršićanin

| Predsedava
Pošto smo utvrdili dve neistine, prvo vašu da je ukinut TV prenos, a nije, i moju neistinu da ste vi podsticali TV prenose dok ste bili na vlasti, sada možemo da nastavimo sa radom.

Ako se gospodin Vučić javio po kršenju Poslovnika....

(Tomislav Nikolić, sa mesta: Rekao je da ste izrekli neistinu.)

Ja na to odgovaram. Po Poslovniku sam dužan da odgovorim.

(Božidar Vučurović, sa mesta: Istinu, a ne neistinu.)

Ako ne želite odgovore, nemojte postavljati pitanja.

Zaključujem načelni pretres.

Tražili ste da se utvrdi kvorum.

Molim narodne poslanike da utvrdimo da li imamo kvorum za rad.

Konstatujem da imamo kvorum za rad Narodne skupštine.

Stavljam na glasanje Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o radnim odnosima, u načelu.

Za 116, protiv 55, uzdržanih nema, nije glasalo četiri, od ukupno 175 narodnih poslanika.

Konstatujem da je Narodna skupština prihvatila Predlog zakona, u načelu.

Otvaram pretres Predloga zakona, u pojedinostima.

Na član 1. narodni poslanik Božidar Vučurović podneo je amandman kojim predlaže da se član 1. briše.

Vlada, Odbor za rad, boračka i socijalna pitanja i Zakonodavni odbor nisu prihvatili ovaj amandman.

Da li podnosilac amandmana želi reč? (Želi.)

Izvolite.

Božidar Vučurović

Dame i gospodo narodni poslanici, podneo sam amandman kojim sam tražio da se član 1. Predloga zakona o izmenama i dopunama Zakona o radnim odnosima briše. Samim tim što se on briše, ostaje prethodno rešenje, rešenje iz prethodnog zakona. Mi smo ovde danima pokušavali da ubedimo, ne vas, jer vi to znate, nego građane Srbije, da ovoga puta i ovakvim zakonskim rešenjem dobijaju manje. Vi ste nas sve ove dane ubeđivali da dobijaju više, dok danas nije ministar izašao i rekao - oni dobijaju manje, ali na nekoj drugoj strani će im to biti više. Ovo, kako je sada predloženo, jeste tako, kako vi kažete, samo u jednom slučaju, u slučaju da svi radnici u ovoj državi dobijaju garantovane ili minimalne lične dohotke. (Žagor u sali.)
Zamolite ih lepo, gospodine predsedniče, pošto njih lepo molite, a nas izbacujete, zamolite ih lepo da se umire.

Rodoljub Šabić

| Predsedava
Molim narodne poslanike da saslušamo narodnog poslanika Božidara Vučurovića, kao podnosioca amandmana.

Božidar Vučurović

Opet AFŽ.
Kod garantovanih ili minimalnih ličnih dohodaka radnici će dobiti neznatno više, ali je mali broj radnika koji to dobijaju. Ako ja danas otpustim, a moraću uskoro da otpustim 50-tak svojih radnika, poslaću vam ih u Skupštinu da ih vi malo izdržavate, dužan sam da svakom radniku isplatim od 60 do 120 hiljada dinara. Ovim vašim rešenjem ću im isplatiti od 12 do 24.000 dinara, i to je za mene sasvim u redu.
Nemojte onda da se zaklinjete u prava radnika. O pravima svojih radnika vrlo dobro brinem, oni dobijaju platu svakog prvog u mesecu, država dobija svoje doprinose, svoje poreze. Vi ne možete ni da napišete cifru koliko sam ja prošle godine, akciza, poreza, doprinosa, carina i ostalih fiskalnih obaveza, platio ovoj državi.
Hoćete li vi da izreknete neku javnu opomenu ovde ili ćete samo da zvonite? Meni to zvono smeta, njima izgleda ne smeta. Oni su bučni i dalje. Ali, šta da se radi, tako su vam dobri zakoni, tako su vam dobri ovi kojih ih brane. Sindikalni funkcioner koji je postao ministar, i šef poslaničke grupe koji nije mogao valjano da završi ni srednju ekonomsku školu, a sada brani ekonomske zakone pred ovom skupštinom. Svaka vam čast.