DRUGA SEDNICA, PRVOG REDOVNOG ZASEDANjA, 26.04.2001.

11. dan rada

PRIVREMENE STENOGRAFSKE BELEŠKE
(neredigovane i neautorizovane)

REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA

DRUGA SEDNICA, PRVOG REDOVNOG ZASEDANjA

11. dan rada

26.04.2001

Sednicu je otvorila: Nataša Mićić

Sednica je trajala od 10:15 do 18:50

OBRAĆANJA

...
Građanski savez Srbije

Nataša Mićić

| Predsedava
Reč dajem narodnom poslaniku gospodinu Čedomiru Jovanoviću, kao predsedniku poslaničke grupe, izvolite.
...
Demokratska stranka

Čedomir Jovanović

Poštovano predsedništvo, ovde se radi o praktično istom nastojanju da se iz plate, definicije plate izuzmu izdvajanja sredstava zaposlenog na ime troškova socijalnog osiguranja. To nije realno. Ja ne znam da li je 1998. godine bio fond prazan više nego 1996. Znam ono što verujem da znate i vi, a to je da kao političari, kao poslanici sa građanima razgovarate i da vas oni koji imaju problem pitaju šta je sa sredstvima koja sam ja izdvajao iz svog rada na ime zdravstvenog osiguranja.
Zašto bi mi sada nastavili sa poštovanjem takve anomalije, koja je formalno pred zakonom pravila razliku između ostvarene zarade i sredstava koji se iz te zarade izdvajaju, a koja se pri tom ne računaju kao plata radnika. Mi smo prešli na koncept bruto plate i to je deo reformi koju mi moramo sprovesti, da bismo ispravili posledice poluvekovnog pogrešnog sistema u kome smo živeli mi ili naši roditelji.
U svakom slučaju, ne radi se o optuživanju bilo koga, nego o uvažavanju realnosti. Što se tiče zakona o privatizaciji, biće vremena za razgovor o Zakonu o privatizaciji. Ja ću vas podsetiti na jedan veliki problem koji se pojavio u procesu privatizacije, a koji je vršen u skladu sa postojećim Zakonom. To je problem zdravog novca, svežeg kapitala. Tačno je da su deonice deljene među zaposlenima u preduzeću, tačno je da su drugi građani imali prava u skladu sa radnim stažom, 400 maraka čini mi se po godini radnog staža, da raspolažu sa akcijama preduzeća. Tačno je da su penzioneri preduzeća koji su ušli u proces privatizacije takođe raspolagali sa tim akcijama, ali verujem da niko ovde ne može da mi ospori, da niko od njih nije imao svež kapital, na kome su se ta preduzeća mogla pokrenuti.
Tako da je sa ulaskom u jednu takvu situaciju došlo do pojma dokapitalizacije. Korz formu dokapitalizacije, praktično se uradilo ono što će se sada raditi kroz predloženi zakon o privatizaciji, kojim se kaže, tačno, radnici će raspolagati sa 30% akcija, a 70% akcija ide strateškom investitoru, a postaje strateški investitor tako što unosi kapital i samim tim onih 30% akcija čini znatno vrednijim, nego što bi to bio slučaj da radnici raspolažu sa 100% akcija, ali u preduzeću koje ne može da se pokrene.
Veoma je mali broj preduzeća koja mogu praktično takvim zakonom o privatiztaciji sama od sebe da pokrenu proces proizvodnje. Svi traže kapital, a kapitala nema u zemlji, jer znate da smo dužni prema Londonskom klubu 4,6 milijardi dolara, prema Pariskom klubu 2,4, da smo dužni jedni prema drugima, u unutrašnjem dugu 830 milijardi dinara. Nema novca. Novac je na strani strateškog investitora, koji će sa 70% akcija sa kojima raspolaže na osnovu svežeg kapitala, učiniti vrednim i onih 30%, a sasvim sigurno značajno vrednijim, nego što je to bio slučaj sa akcijama koje su podeljene, sa akcijama preduzeća koje su potom propadale.
...
Građanski savez Srbije

Nataša Mićić

| Predsedava
Da li se još neko prijavljuje za reč? Nemate, uopšte niste spomenuti. Izvolite, ja zaista nisam čula, ali ajde da vam verujem na reč da ste bili spomenuti. Znači, pravo na repliku narodni poslanik Aleksandar Vučić.

Aleksandar Vučić

| predsednik Republike Srbije
 Dame i gospodo narodni poslanici, tačno je da nije bilo i da je postojao problem u sprovođenju procesa privatizacije, pošto nije bilo živog novca. To je tačno. Zaboravlja se činjenica da kada se valorizuje trud i učešće radnika u stvaranju i osnovnog i obrtnog kapitala, da kada se izvrši privatizacija, da se stvara osnov za buduće ekonomsko efikasnije delovanje.
Nateraćete me da kažem nešto što će možda neki i zloupotrebiti posle, pa makar i ne do kraja pravična i poštena privatizacija, bolja i uspešnija je bilo kakva nego nikakva, zato što će barem u budućnosti biti neuporedivo efikasniji rad te firme, te fabrike, tog proizvodnog pogona. Zato je to bilo suštinski važno da se provodi u prethodnom periodu, kada nije bilo dovoljno živog novca spolja. Kada je reč o živom novcu, a imamo ga, bila su nam zamrznuta značajna finansijska sredstva, dve milijarde su nam bile zamrznute sa kamata, a to dođe preko tri milijarde dolara, ako se ne varam.
To nije mnogo i sa svim onim što će ući, videli smo šta se predviđa da će ući u našu zemlju, dakle govorim sada o pomoći državi u budžetske rezerve i na federalnom i na republičkom nivou, a to je vrlo malo novca.
Što se tiče ulaza privatnog kapitala spolja, neka uđe i do 5%, a neće, opet nam ostaje do 95% gde neće biti živog novca za otkup naših društvenih i državnih preduzeća i firmi, najmanje toliko. Mi smo računali ranije da je moguće negde jedva 1% u odnosu prema 99%. Neka bude i 5% prema 95%, ali više ne može, ali šta ćemo da radimo sa ovih 95% firmi, preduzeća, fabrika i tako dalje. Zašto se tamo ne daju radnicima veća prava u skladu sa postojećim zakonom, gde mislimo da su bila neuporedivo bolja rešenja i tada bismo obezbedili neuporedivo efikasnije ekonomsko delovanje u predstojećem periodu.
To nam se čini nešto veoma logično, a da ne govorim o drugim političkim zahtevima kako može da se dođe do još više novca da se naplati ratna šteta od NATO zemalja, a ne da Džordž Robertson komanduje kada će da bude puštena đakovička grupa, da li će da nam da dinar ili dva da ponizimo još malo zemlju i tako dalje.
...
Građanski savez Srbije

Nataša Mićić

| Predsedava
Pošto se više niko nije prijavio za diskusiju po ovom amandmanu, stavljam amandman narodnog poslanika Petra Jojića na glasanje.
Za 48, protiv 110, uzdržanih nije bilo, nije glasalo devet, ukupno je prisutno 167 narodnih poslanika.
Konstatujem da Narodna skupština nije prihvatila ovaj amandman.
Na član 3. stav 3. amandman je podneo narodni poslanik Goran Cvetanović.
Vlada, Odbor za rad, boračka i socijalna pitanja i Zakonodavni odbor nisu prihvatili ovaj amandman.
Podnosilac amandmana želi reč.

Goran Cvetanović

Srpska radikalna stranka
Dame i gospodo narodni poslanici, podneo sam amandman na član 3. stav 3. Predloga zakona o izmenama i dopunama Zakona o radnim odnosima, tako da se tekst menja i da se brišu reči: "i zavisi od uspešnsoti poslovanja poslodavca". Sve to iz razloga što je cenu rada do sada utvrđivala Vlada i to pre svega u dogovoru sa sindikatom i Privrednom komorom. Sada se sve to stavlja u nadležnost poslodavca i zavisi od uspeha poslovanja poslodavca. Zbog toga treba i brisati navedene reči "i zavisi od uspešnosti poslovanja poslodavca", iz razloga što smatram da bi poslovodni organ i poslodavac postupili tako što bi i pod pretnjom kaznenih odredbi prikrili profit koji ostvaruje radnik u zasnovanom radnom odnosu. Kaznene odredbe i institucije koje prate regularnost, pa i pravičnost realizacije kolektivnog ugovora, neće zavisiti samo od uspešnosti poslodavca i zato treba brisati gore navedene reči.
...
Građanski savez Srbije

Nataša Mićić

| Predsedava
Da li se još neko prijavljuje za diskusiju po ovom amandmanu? (Ne.)
Stavljam na glasanje amandman koji je podneo narodni poslanik Goran Cvetanović.
Za 50, protiv 104, uzdržanih nije bilo, nije glasalo jedanaest, ukupno je prisutno 165 narodnih poslanika.
Konstatujem da Narodna skupština nije prihvatila ovaj amandman.
Na član 4. amandman je podneo narodni poslanik Vitomir Plužarević.
Vlada, Odbor za rad, boračka i socijalna pitanja i Zakonodavni odbor nisu prihvatili ovaj amandman.
Da li podnosilac amandmana želi reč? (Želi.)

Vitomir Plužarević

Srpska radikalna stranka
Dame i gospodo narodni poslanici, član 4. je u koliziji sa članom 14. Zakona o porezu na dohodak građana.
...
Građanski savez Srbije

Nataša Mićić

| Predsedava
Da li se još neko prijavljuje za diskusiju po ovom amandmanu? (Ne.)
Stavljam na glasanje amandman koji je podneo narodni poslanik Vitomir Plužarević.
Za 43, protiv 101, uzdržanih nije bilo, nije glasalo 19, ukupno su prisutna 163 narodna poslanika.
Konstatujem da Narodna skupština nije prihvatila ovaj amandman.
Na član 4. amandman je podneo narodni poslanik Petar Jojić.
Vlada, Odbor za rad, boračka i socijalna pitanja i Zakonodavni odbor nisu prihvatili ovaj amandman.
Podnosilac amandmana želi reč.
...
Srpska radikalna stranka

Petar Jojić

Srpska radikalna stranka
Dame i gospodo narodni poslanici, ja sam predložio da se u članu 4. odeljak 2. kada je u pitanju dohodak na zaradu, a predviđeno članom 64. Predloga zakona o izmenama i dopunama Zakona o radnim odnosima, briše u celosti. To sam predložio iz sledećih razloga: predloženim normama navedenog člana ne stimuliše se rad duži od punog radnog vremena, rad na državne praznike, rad na verske praznike, noćni rad, minuli rad, rad u smenama, regres za korišćenje godišnjeg odmora, troškovi rada i boravka na terenu, dakle terenski dodatak. Jer, ni poslodavac, ni zaposleni nisu zainteresovani za ovakav rad zbog dodatnog oporezivanja naknade za ovaj rad, a i zaposleni bi bili dovedeni u neravnopravan položaj, pošto bi deo zarade po ovim osnovama periodično ostvarivao samo onaj zaposleni koga odredi poslodavac. Stoga podnosim ovaj amandman i predlažem brisanje ovog člana i molim narodne poslanike da prihvate i usvoje ovaj amandman.