DRUGA SEDNICA, PRVOG REDOVNOG ZASEDANjA, 11.05.2001.

16. dan rada

PRIVREMENE STENOGRAFSKE BELEŠKE
(neredigovane i neautorizovane)

REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA

DRUGA SEDNICA, PRVOG REDOVNOG ZASEDANjA

16. dan rada

11.05.2001

Sednicu je otvorio: Dragan Maršićanin

Sednica je trajala od 10:20 do 18:20

OBRAĆANJA

Aleksandar Vučić

| predsednik Republike Srbije
Naprotiv, postajete mi simpatični.
Dame i gospodo narodni poslanici, član 5, ukoliko ostane ovakav član 6, sa onim što je Odbor za rad, boračka i socijalna pitanja Narodne skupštine prihvatio, nema nikakvog smisla. Postaju potpuno kontradiktorni članovi 5. i 6. ovog zakona. Ja ću vam pročitati, ako neki nisu primetili i molio bih, i zato bi bilo dobro da je neko iz Vlade prisutan da može da reaguje na licu mesta.
Naime, u članu 5, sa amandmanom koji ste prihvatili da biste išli na ruku vojvođanskim separatistima, kaže se "osim za zaposlene u organima teritorijalne autonomije i lokalne samouprave". Onda, u članu 6. određujete i kažete tačno - zaposlene u organima teritorijalne autonomije lokalne samouprave, najviše do koeficijenta za obračun isplata plata samostalnog stručnog saradnika u državnim organima. To je zaista elementarna kontradikcija i molim vas da neko uzme ovo i da pročita, da se ovakve stvari ne usvajaju, jer ne znamo koji će se član primenjivati, koji su potpuno suprotni. Dva dijametralna člana zakona, jedan pored drugog, i to je nešto što je neverovatno.
Molim vas da ovo uvaže poslanici većine, da prihvate ovaj amandman poslanika SRS, posebno zato što su veoma sporni motivi da se izmeni ono što je Vlada već regulisala članom 6, a sada na drugačiji način reguliše članom 5, čime ide na ruku, pre svega, vojvođanskim autonomašima i separatistima. Očigledno je na koga se to odnosi, očigledno je ko je to tražio, pa bih molio da se to ne usvoji, ali istovremeno da se ispravi ova elementarna kontradiktornost koja zaista nema nikakvog smisla. Hvala vam.
...
Građanski savez Srbije

Nataša Mićić

| Predsedava
Da li se još neko prijavljuje za diskusiju po ovom amandmanu?
Ukoliko ne, stavljam na glasanje amandman koji su u istovetnom tekstu podneli gospodin Veroljub Arsić i gospođa Nataša Jovanović.
Za 43, protiv 103, uzdržana tri, nije glasalo 16, ukupno je prisutno 165 narodnih poslanika.
Konstatujem da Narodna skupština nije prihvatila ovaj amandman.
Na član 5. amandman je podneo Odbor za rad, boračka i socijalna pitanja.
Pošto su ovaj amandman prihvatili Odbor za pravosuđe i upravu i Zakonodavni odbor, a sa čim se saglasio i predstavnik Vlade, konstatujem da je ovaj amandman postao sastavni deo Predloga zakona.
(Aleksandar Vučić, sa mesta: Prosto je nemoguće primeniti zakon.)
Na član 5. amandman je podneo narodni poslanik Tomislav Nikolić.
Vlada, Odbor za pravosuđe i upravu, Zakonodavni odbor i Odbor za rad, boračka i socijalna pitanja nisu prihvatili ovaj amandman.
Da li se neko prijavljuje za diskusiju, po ovom amandmanu? Izvolite, gospodin Vučić.

Aleksandar Vučić

| predsednik Republike Srbije
Dame i gospodo narodni poslanici, mnogo mi je žao što zaista niste prihvatili malo pre amandmane poslanika SRS jer ne znam kako ćete primeniti ovaj zakon. Da li ćete primenjivati član 5. ili član 6. Koji će se tekst zakona, koji će se član zakona primenjivati. Zaista je potpuno neverovatno. I, nisam ovde ništa izmislio, mogu ponovo da vam proč.itam da biste razumeli o čemu se radi ljudi.
Dva potpuno suprotna člana su prihvaćena i ne zna se ko šta određuje, da li jedno ili drugo. Da li imaju pravo ili nemaju pravo, da to čine organi teritorijalne autonomije lokalne samouprave ili ne. Jer, u potpunoj su suprotnosti.
A sada da kažem nešto o amandmanu narodnog poslanika gospodina Tomislava Nikolića. On je, pošto ste njemu već protivzakonito i protivposlovnički oduzeli pravo da govori, zatražio nešto što smo tražili u načelnoj raspravi više puta, a to je da se koeficijenti za obračun i isplatu plata utvrđuju zakonom. Čini nam se da bi bar to bilo nešto što je razumljivo, a istovremeno i nešto što je podnošljivo za DOS-ovu većinu u Narodnoj skupštini. Ne znamo šta se time gubi osim što Narodnoj skupštini dajemo određene ingerencije koje joj svakako pripadaju.
Čini mi se da bi to bilo potpuno logično, razumljivo i normalno, a čini mi se da su se i neki predstavnici vlasti već na takav način o tome izjašnjavali. Mislim da bismo tim prihvatanjem donekle ispravili štetne posledice koje se nanose pre svega gaženjem Ustava, kao najvišeg pravnog akta, time što su Vladi Srbije date određene ingerencije, koje joj po Ustavu Srbije, kao leks superior (ledž superior), svakako ne pripadaju i zato vas pozivam da glasate za ovaj amandman.
S tim, što vas, još jednom upozoravam i molim da pročitate. Molim neke ljude, nadam se da ima nekog u stručnoj službi da pročitaju članove 5. i 6. ovog zakona. Ukoliko je prihvaćeni postao sastavni deo teksta zakona, amandman na koji je dostavio Odbor Narodne skupštine, po Poslovniku on mora da postane sastavni deo tekst zakona, a prihvaćen je ovakav član 6, oni su u potpunoj suprotnosti, ljudi. Nemoguće je da takav zakon ostane u pravnom prometu.
Molim vas da to pogledate još jednom i da to ispravite.
...
Građanski savez Srbije

Nataša Mićić

| Predsedava
Hvala. Reč ima gospodin Čedomir Jovanović.
...
Demokratska stranka

Čedomir Jovanović

Poštovano predsedništvo, dame i gospodo narodni poslanici, ovo je dobra prilika da, iako ne bi bio presedan, već smo to nekoliko puta činili, prihvatimo amandman predstavnika opozicije i da na takav način demonstriramo svoju spremnost da podržimo svaki dobar predlog i demantujemo sve one koji nas smatraju politički sujetnim.
Ovo je dobar amandman. On ničim ne dovodi u pitanje suštinski karakter ovog zakona. Ispravlja određene kontradiktornosti koje su posledice okolnosti vremena u kome živimo. Zaista, postoji puno prostora za kritiku u smislu povezivanja određenih članova ovog zakona i konkretnih prava i sloboda koje su nam kao poslanicima, odnosno samoj Skupštini, zagarantovana važećim Ustavom.
Ali, nažalost, mi živimo u zemlji u kojoj važeći Ustav nije usaglašen sa Ustavom SRJ, koji je donet 1992. godine. Čekalo se 10 godina na usaglašavanje po zaista bitnim stvarima, pa smo tako mi danas u situaciji da moramo da donosimo ovakve zakone. Ovim amandmanom se osnovice, koeficijenti, odnosno obračun i isplata plata utvrđuju zakonom. To je dobro. Time se praktično ostavlja mogućnost Skupštini da ona još jednom o tome razgovara, pošto Vlada sprovede sistematizaciju radnih mesta, ona nije bila u mogućnosti da taj posao završi u tako kratkom roku, pri čemu se naravno ne dovode suštinski u pitanje ostali članovi zakona, a pre svega mislim na član 3, u kome se kaže da osnovicu za obračun i isplatu plata utvrđuje Vlada, a ona će to utvrditi u skladu sa zakonom, kao i na član 7, u kome se kaže u skladu sa aktom Vlade iz člana 5. ovog zakona, visinu koeficijenta u državnim organima utvrđuje Vlada za lica koja postavlja.
Tako ćemo taj pojam - utvrđivanja, morati da tumačimo - u skladu sa zakonom koji ćemo mi ovde u Skupštini usvojiti i u skladu sa amandmanom koji treba da podržimo. Na takav način ćemo pomiriti dve suprotnosti i pronaći prihvatljivo rešenje, čini mi se i za opoziciju koja je kritikovala tu kontradiktornost koja proizilazi iz ovog zakona, ali i za nas koji pokušavamo da uvedemo red u oblast u kojoj u poslednje tri godine nisu postojali pravni osnovi koji bi regulisali takvu vrstu politike.
Evo, još jednom da ponovim da namera ni nas kao poslanika DOS-a, koji podržavamo ovaj predlog, a i same Vlade, nije bila da se izigra Ustav, da se ospore ili ograniče prava radnika, a pogotovo ne da se umanji mogućnost kontrole Skupštine i to smo evo prihvatanjem ovog amandmana u prilici da i konkretno dokažemo.
...
Građanski savez Srbije

Nataša Mićić

| Predsedava
Nemate pravo, niste uvređeni, čak ste podržani (obraća se poslaniku Nikoliću, koji traži reč). Ne znam zašto. Nemate pravo da se javite za reč po povredi Poslovnika, samo imate pravo na repliku. Ne možete da se javite po povredi Poslovnika, možete samo repliku.
Izvolite, reč ima gospodin Ivković.

Branislav Ivković

Dame i gospodo, prisustvovali smo vrelo neuobičajenoj situaciji da predsednik poslaničke grupe DOS-a izađe prvi put za ovu govornicu i prihvati amandman nekog od opozicionih poslanika. (Glasovi - nije prvi.) Možda je drugi. Ali, to je izuzetak koji ne potvrđuje pravilo.
Međutim, način na koji je to urađeno nije dobar. Način na koji je to urađeno treba da bude uočen i rečen za ovom govornicom. Poslanik i predsednik poslaničke grupe DOS-a, gospodin Čedomir Jovanović je rekao da je ovo dobar amandman, a time je rekao da 250 proteklih amandmana ne valjaju ništa. Mislim da treba ovde svi poslanici u ovom parlamentu da odmeravaju zaista svaku reč za ovom govornicom, težeći da sebi obezbedimo da radimo zadatak zbog koga su nas građani Srbije izabrali.
Kada se radi o konkretnom amandmanu činjenica je da je Vlada imala svoj predlog, da je taj predlog na matičnom odboru promenjen od strane jednog poslanika i uz saglasnost Vlade i da je on značio faktički ukidanje ingerencija Vlade Republike Srbije na delu teritorije.
Ovim amandmanom, koji je sada prihvatio gospodin Jovanović i koji ćemo mi socijalisti podržati, Vlada Republike Srbije imaće ingerenciju na celoj teritoriji Srbije na kojoj u ovom trenutku, s obzirom na nesprovođenje Rezolucije 1244, ne može da ima. Ali nemojte da činimo to da kažemo, insistirajući da je ovo dobar amandman, da posredno pošaljemo iz drugog plana poruku građanima da svi ostali amandmani nisu dobri, jer bi se i te kako ovde mogli navesti sjajni amandmani koji su odbijeni i koje građani na svojoj koži već sada osećaju.
...
Građanski savez Srbije

Nataša Mićić

| Predsedava
Da li se još neko prijavljuje za diskusiju? (Narodni poslanik Tomislav Nikolić insistira da dobije reč.)
Gospodine Nikoliću, ne dajem vam reč. Samo da vam kažem - član 102, molim vas gospodine Nikoliću lepo da se dogovorimo (Nikolić, sa mesta - nemamo šta da se dogovorimo), "narodni poslanik, stav 2, kome je izrečena mera oduzimanja reči....." mera oduzimanja reči ne odnosi se na pravo narodnog poslanika na repliku u daljem toku sednice. Pisalo bi da imate pravo i na povredu Poslovnika.
Ne znam šta je predsednik rešio. Čitam Poslovnik. Molim vas, gospodine Nikoliću..... nemam pravo da vam dam reč. Žao mi je, ali ne mogu da vam dam reč po povredi Poslovnika (Tomislav Nikolilć sve vreme insistira.)
Ne moram i ne mogu. Nemojte da prilazite, nemojte da pravimo..... reč vam je oduzeta. Ne možete, molim vas gospodine Nikoliću, nisam vam dozvolila da priđete govornici i ne mogu da vam dam reč po Poslovniku zato što vam ne pripada. Ne mogu da vam dam. Razumem sve, ali takva je procedura i poštujem proceduru. Hvala na pokušaju i što hoćete da nam pomognete, ali zaista ne mogu da vam dam reč.
...
Građanski savez Srbije

Nataša Mićić

| Predsedava
Da li se još neko javlja po ovom amandmanu za reč? Izvolite, pravo na repliku, gospodin Jovanović.
...
Demokratska stranka

Čedomir Jovanović

Poštovano predsedništvo, dame i gospodo narodni poslanici, postoje psihološki testovi, i u tim psihološkim testovima meri se sposobnost logičkog zaključivanja. Znate, ako se kaže da je jedan amandman dobar, misli se samo na taj amandman, i ničim se ne diskvalifikuju drugi amandmani. Ako se kaže da je neko od poslanika dobro govorio, ničim se ne dovodi u pitanje govor  svih njegovih prethodnika, ako kažemo da je danas prijatan dan, ne mislimo da nam je čitav život bio neprijatan, iako smo dobrim delom bili opozicija.
Dakle, možemo se na ovakav način odnositi prema svemu što se izgovori za skupštinskom govornicom, ali to samo po sebi uvek više govori o onima koji se na čudan način prepoznaju u okolnostima i u životu. Dužan sam da vam pročitam, to sam mislio da izbegnem ako je ikako moguće, ali nemam pravo na tako nešto, odgovor Savezne uprave carina gospodinu Ivkoviću, i onome što je on danas ovde izrekao za skupštinskom govornicom.
Ticalo se, naime, sposobnosti novog rukovodstva Savezne uprave carina da u kriminalu prevaziđe svoje prethodnike. Navodno, gospodin Kertes je više uneo u kasu savezne države, u prvom kvartalu prošle godine, nego što je to slučaj sa novim rukovodstvom Savezne uprave carina.
Dužan sam da vam pročitam saopštenje Savezne uprave carina i da na takav način skinem i sa nas izvesnu odgovornost, jer smo mi ti koji u Saveznoj vladi i Saveznom parlamentu daju podršku gospodinu Begoviću i rukovodstvu Carine.
"Savezna uprava carina je u prvom kvartalu 2000. godine uplatila u savezni budžet milijardu i 830 miliona. U prvom kvartalu 2001. godine uplaćeno je 5 milijardi i 114 miliona." Ujedno, Carina napominje da su u prošloj godini izvršene naplate uvoznih carinskih dažbina, koje nisu bile u skladu sa zakonom i koje Savezna uprava carina u ovoj godini vraća po izvršnim rešenjima.
Radi se o iznosu od 673 miliona. Takođe, deo obaveza u 2000. godini regulisan je zakonitom kompenzacijom u iznosu od milijardu i 300 miliona dinara, što takođe danas Savezna uprava carina vraća. Ti iznosi nisu ušli u iznos koji je saopšten ovde, kao iznos sredstava koja su uplaćena u Savezni budžet.
Konačno, podsetio bih vas da je protiv gospodina Kertesa podignut i otvoren sudski proces zbog toga što je oštetio savezni budžet za 200 miliona maraka i 1.300 milijardi dinara, u periodu, o kome, verujem, gospodine Ivkoviću, vi više znate, nego ja, s obzirom da smo mi tada bili opozicija, i eventualno smo, sa Carinom, mogli da imamo veze kada prelazimo granicu.

Whoops, looks like something went wrong.