SEDMO VANREDNO ZASEDANjE, 12.06.2001.

2. dan rada

OBRAĆANJA

...
Građanski savez Srbije

Nataša Mićić

| Predsedava
Reč ima narodni poslanik Srboljub Živanović.

Srboljub Živanović

Srpska radikalna stranka
Dame i gospodo narodni poslanici,        s obzirom da se zakon odnosi na 420 hiljada zaposlenih,  koji se razvrstavaju prema složenosti, odgovornosti i uslovima rada, zvanjima i zanimanjima, razvrstavanje u platne grupe zaposlenih, ove koeficijente za obračun i isplatu plata utvrdiće Narodna skupština Republike Srbije, a ne Vlada Republike Srbije nekim aktom.
Ovim zakonom uređuje se način utvrđivanja plata, dodataka, nakanda i ostalih primanja i primanja izabranih, postavljenih i zaposlenih lica:
1. plate predsednika Republike, predsednika i potpredsednika Narodne skupštine, predsednika i potpredsednika poslaničke grupe, predsednika i potpredsednika stalnog radnog tela Narodne skupštine i narodnih poslanika na stalnom radu u Narodnoj skupštini;
2. organima i organizacijama teritorajne autonomije i lokalne samouprave;
3. javnim službama, koje se finansiraju iz budžeta Republike, autonomne pokrajne i lokalne samouprave;
4. javnim službama, koje se finansiraju iz doprinosa za obavezno socijalno osiguranje;
5. organizacijama obaveznog socijalnog osiguranja;
6. drugim organima i organizacijama koje se finansiraju iz budžeta.
Dame i gospodo, navedenim zakonima, podzakonskim i drugim aktima funkcionera koji rukovode državnim organima na različit način su utvrđene plate. Treba napomenuti da se njihove plate obezbeđuju iz budžeta. Ovim zakonom uređuje se način utvrđivanja plata, dodataka, naknada i ostalih primanja zaposlenih, izabranih i postavljenih lica u državnim organima, u organima teritorijalne autonomije i lokalne samouprave koji se finansiraju iz doprinosa za obavezno socijalno osiguranje.
U ekspozeu gospodina Đinđića može se primetiti da je ovo vlada velikih reformi i energičnih akcija. Ona je po njemu sastavljena iz dva dela: prvi deo je neka vrsta tima za strategiju i prioritete koje čine privrednici sumnjivog morala i kapitala i predstavnici stranaka DOS-a; drugi deo su eksperti, ne iz sveta teorije, nego iz sveta prakse, koje postavlja proslavljeni stručnjak Božidar Đelić, stručnjak koji je proteran iz zemalja tranzicije, ali je došao ovde Subotićevim i Đinđićevim aeroplanom da se uči finansijama.
Sada me interesuje, po kojoj vrednosti je ocenjivan, prema zvanju i znanju gospodin Dragan Milovanović, gospodin Gašo Knežević, ...
...
Građanski savez Srbije

Nataša Mićić

| Predsedava
Molim vas da se držite teme. Gospodine Živanoviću, molim vas da govorite o temi dnevnog reda.

Srboljub Živanović

Srpska radikalna stranka
(Poslanik Šešelj, sa mesta - On govori o njihovim platama.) O platama govorim. Gospodin Vladan Batić, gospodin Dragan Veselinov, gospodin Aleksandar Vlahović, gospodin Dušan Mihajlović, gospodin Jožef Kasa, koji je opljačkao subotičku opštinu i privredu, predsednik Privredne komore Radoslav Veselinović, elektromehaničar i drugi.
Dalje, u ekspozeu gospodin Đinđić iznosi: to je naš program i to su ljudi koji će da ga sprovedu u delo. Najmanje što možemo da obećamo da će to biti vlada brzine i transparentnosti. Na svaki problem ćemo reagovati odmah, reći ćemo istinu i predložiti rešenja. Nećemo lagati, nećemo krasti - jer smo to već ranije uradili.
U nizu aktivnosti koje je preuzela i pokrenula Liga socijaldemokrata Vojvodine, sa svojim predsednikom Nenadom Čankom koji je istovremenom i predsednik Skupštine Vojvodine, je i to da su plate pokrajinskih poslanika duplo više, a njega ne zanima kolike su plate poslanika u republičkom parlamentu. On samo hoće brzu decentralizaciju Vojvodine i njeno separatističko odvajanje.
Javni funkcioneri i službenici treba da ostvaruju zarade primerene standardu, odgovornosti i dostojanstvu svoga posla.
Plate javnih funkcionera i službenika moraju da budu periodično usklađivane prema određenom stalnom parametru, koji bi propisivao zakon.
Gospodin predsednik Vlade, Zoran Đinđić, još jednom je prevario ovaj parlament kada je izjavio da nijedan državni funkcioner neće biti član nijednog upravnog odbora, a svesni smo da su mnogi u upravnim odborima mnogih firmi.
...
Građanski savez Srbije

Nataša Mićić

| Predsedava
Gospodine Živanoviću, ne dozvoljavam vam da nastavite zato što se ne držite teme, a prekoračili ste vreme.

Srboljub Živanović

Srpska radikalna stranka
Dame i gospodo, neka građani Srbije vide kako Vlada misli o svojim platama i svojim funkcionerima i lažno iznosi štednju budžeta. Njih ne interesuje nerad mnogih fabrika, neprimanje plata mnogih radnika i njihov jadan i bedan život u kolektivima: "14. oktobar", "Crvena zastava", "Zorka" - Šabac, "Viskoza" - Loznica, MIN - Niš, IMT - Beograd, "Zmaj" - Beograd, i mnogi drugi.        Mi,  srpski  radikali,  smatramo  da  je  ovaj  zakon,  kao i DOS-ovska vlast, netolerantan, neprincipijelan, nerealan i neupotrebljiv,  i zato ga treba povući iz procedure.
...
Građanski savez Srbije

Nataša Mićić

| Predsedava
Reč ima narodni poslanik Garčević Vladimir.

Vladimir Garčević

Poštovani predsedavajući, poštovani ministre, poštovani poslanici, ja sam posle povlačenja zakona o platama očekivao ovde da dobijem celoviti raspored koeficijenata za sve zaposlene, 420.000 ljudi. Na žalost, izgleda da smo se, mi kao poslanici, a to znači i Vlada, opredelila za koeficijente za vrlo mali broj zaposlenih u državnoj upravi.
Zašto je to tako, nije mi jasno. Ostale su kategorije - prosveta, 110.000 zaposlenih, milion učenika, ostala je kategorija - zdravstvo, ostala je kategorija, u krajnjem slučaju - sudstvo, izuzetak sudija, pa mogu smatrati da će se naći tu neki koeficijenti ispod toga, i verovatno još sličnih.
Ne prihvatam, kao narodni poslanik, da Vlada Srbije preuzme palicu na celokupnih 110.000 radnika u obrazovanju. Ako smo eliminisali sindikat, kao učesnika u rešavanju problema zaposlenih u obrazovanju, znači, nema kolektivnih ugovora, ko je taj, ako ne narodni poslanici, ko će brinuti o svima zaposlenima u državnim službama?
Čudi me da bi 20 ili 30 zaposlenih u Vladi Srbije trebalo da preuzmu, u krajnjem slučaju, na sebe teret i obavezu, kao i odgovornost za raspored u platne razrede ovolikog broja zaposlenih. Smatram da treba da se urade koeficijenti i da se ovde dostave narodnim poslanicima, da možemo da utičemo i da obrazovanje postavimo u sklopu svih državnih službenika.
Jedino na taj način je prihvatljivo da se u obrazovanju, u zdravstvu i ostalim bitnim službama to sagleda. Neću da kažem da nisu sve bitne, ali ovo su dve službe koje su bile zapostavljene i u prethodnom periodu, ovo su dve službe koje su od bitnog značaja, pored vojske, milicije itd. za funkcionisanje države.
Ko se to igra sa ljudima u obrazovanju? Drage kolege, mene čudi, ovde u Skupštini imamo dosta prosvetnih radnika, da niko ne digne glas u zaštitu svojih kolega. Mi smo, pre svega, zaposleni u toj profesiji, a ne kao narodni poslanici. Kad dođem, hoću da mojim prosvetarima kažem da ih očekuje to i to.
Da li iz ovog materijala neko vidi šta da im objasnim? Znači, ne vidi se i ne želi se da se vidi. S druge strane, pitaju se - kakva će biti plata za maj mesec, sada, kako je isplaćena, nema nigde razrešeno ništa, svi se vrte u krug. Neka izvoli Ministarstvo finansija da da objašnjenje i za maj mesec. Ovako, dolazimo u situaciju, pogledajte, par koeficijenata. Mislim da je trebalo da krenemo obrnuto - da razrešimo službe kao što su zdravstvo, prosveta i sl. pa na kraju narodne poslanike, Vladu Srbije i predsednika Srbije.
To je redosled brige narodnih poslanika i brige građana prema ovim profesijama i prema omladini, prema zdravstvu, prema svim ljudima koji su zaposleni tamo. Ako se budemo samo brinuli o sebi i o tome razgovarali, bez ovih kategorija zaposlenih, mislim da nećemo daleko stići.
Predlažem da se za prosvetne radnike, zdravstvene radnike, kompletni koeficijenti dostave Skupštini na razmatranje i da ne budu predmet Vlade Srbije, pojedinačno da rešava o toj sudbini, da dođe ovde pred Skupštinu Srbije, da narodni poslanici, kao telo, odluče - šta je to, gde je mesto tih delatnosti u narednom periodu.
U tom smislu, predlažem da se Narodna skupština izjasni na kraju i da se ovaj zakon dopuni tim delatnostima.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

| Ministarka za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog | Predsedava
Reč ima narodni poslanik Ljubomir Mucić.

Ljubomir Mucić

Gospođo predsedavajuća, dame  i gospodo narodni poslanici,  s obzirom da je skraćeno vreme za diskusiju, a da smo na prošlom zasedanju dosta govorili o ovoj temi i platama u državnim organima i javnim službama, što je delimično i urodilo plodom u ovom izmenjenom tekstu zakona, ali, uglavnom sve stvari koje su ovde predložene, polovično su predložene. Bar da se uvaži deo onih primedbi, koje su bile prošli put  istaknute.
Prvo, moram da kažem da je član 7. osnova ovoga zakona, imajući u vidu da su tri stvari koje čine platu lica koja su obuhvaćena ovim zakonom: osnovica, koeficijent sa kojim se množi osnovica i dodaci na platu, koji su ovde predviđeni.
Moram da kažem, zaista, da je vrlo teško ocenjivati koeficijente koji su ovde navedeni, ali, mogu da kažem da zaista niko u ovom trenutku ne zna kolika će mu biti plata, dok se ne zna osnovica na osnovu koje će se izračunavati primanje.
Hteo bih takođe da istaknem da je Vlada za ova izabrana lica, koja su ovde u predlogu, utvrdila već odnos koji se kreće u rasponu od 7-15, gde je za predsednika Republike koeficijent 15, a za sudiju opštinskog suda i zamenike opštinskog javnog tužioca 6,90, a iz ovih kategorija je izvela određene kategorije zaposlenih, odnosno izabranih i postavljenih lica u opštinama, odnosno gradovima.
Takođe želim da kažem, za postavljena lica u gradovima, opštinama - njihove su plate uglavnom vezane za plate činovnika Vlade Republike Srbije ili sekretara ministarstva, ili načelnika okruga, a načelnik okruga i sekretar ministarstva u ovom zakonu i u ovim koeficijentima se nigde ne pominju.
Takođe, ako uzmemo da je osnovica 1.000 dinara, plata predsednika Republike bi bila 15.000, a 6.900 bi iznosila plata sudije opštinskog suda.
Imajući u vidu da se, uvek do sada, u utvrđivanju plata kretalo od najnižih kategorija koje su bile zaštićene kroz minimalni lični dohodak, ovog puta kroz zagarantovanu platu koja se mora isplaćivati. Mislim da će ove kategorije koje su ovde predviđene i ovi koeficijenti koji su predviđeni u članu 7. dovesti do određenih nesrazmera, jer najniža kategorija je do sada imala koeficijent 1 - 1,2 u opštinskim službama.
Ovim članom 7. obuhvaćeno je oko 10.000 zaposlenih u državnim organima, a za ostalih 410.000 Vlada, zajedno sa opštinama, zatim drugim javnim službama treba da odredi koeficijente, a takođe i sekretari opština, odnosno direktori i sekretari javnih službi, da utvrde plate onima koji treba da ih primaju.
Nije mi jasan član 4, kako će koeficijent da sadrži i dodatak na ime naknade za ishranu u toku rada i regresa za korišćenje godišnjih odmora. To mi nije jasno, kako to može da se utvrđuje koeficijentom.
Član 13. i član 14. takođe u prethodnom zakonu nisu bili istaknuti, i po meni je nejasno da zaposleni u zdravstvu koji su primali jedan - dva meseca naknade na ime regresa za godišnji odmor, da do kraja godine i tih 200 dinara treba da vrate u šest mesečnih rata. Zaista mi nije jasno da će to odredbama ovog zakona tako izgledati. Treba da se isplati i onima kojima do sada to nije isplaćeno. Mislim da ovaj član, to sam i predložio kroz amandman, oko korišćenja regresa za godišnji odmor, mislim da je najveći broj onih koji su imali sredstava do sada to isplatio, a oni koji nisu, treba im omogućiti kroz ovaj zakon da to isplate.
Član 14, nekome će se zadržati plata, ako je veća, do kraja godine na ovom nivou, a nekome plata tek treba da raste.
Tako da ima određenih problema u okviru primene ovoga zakona, a ja moram da pitam šta je sa onim javnim službama koje primaju platu iz budžeta, a već tri meseca nisu dobili sredstva da isplate lični dohodak? Ja i radnici zaposleni u Direkciji za izgradnju Kolubarskog okruga koji radimo od Nove godine, od januara do danas nismo primili lični dohodak, a nisam hteo ni ovde da primam poslaničku platu. Zato molim Vladu da sledeći put obračunavamo platu po novom sistemu, da se obezbede sredstva i da se zaposlenim radnicima, a takođe i svima onima kojima ova direkcija i ova vlada duguju, prenesu sredstva da im se isplate lični dohoci. Hvala.