PRVA SEDNICA, DRUGOG REDOVNOG ZASEDANjA, 08.10.2001.

4. dan rada

PRIVREMENE STENOGRAFSKE BELEŠKE
(neredigovane i neautorizovane)

REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA

PRVA SEDNICA, DRUGOG REDOVNOG ZASEDANjA

4. dan rada

08.10.2001

Sednicu je otvorio: Dragan Maršićanin

Sednica je trajala od 10:30 do 20:20

OBRAĆANJA

...
Srpska napredna stranka

Nataša Jovanović

U skladu sa članom 1. Poslovnika, još malo važećeg Poslovnika o radu Narodne skupštine, pošto ćete vi uskoro izglasati ovaj antidemokratski, anticivilizacijski predlog poslovnika poslaničke grupe, legalista iz DSS, želim da obavestim celokupnu javnost da poslanici SRS u daljem nastavku ove sednice, ove farse, neće učestvovati.
Razlozi za napuštanje sednice od strane poslanika SRS su ti što je šestodnevno zasedanje o Predlogu odluke o izmeni i dopuni Poslovnika pokazalo da je najveći mogući totalitarizam na delu, da se DOS-ovska većina najbrutalnije obračunava sa političkim neistomišljenicima, pre svega sa poslanicima SRS, da ukidate ustavna prava poslanika, koji, po vama, više nisu poslanici, nego članovi poslaničke grupe, da onemogućavate narodne predstavnike da govore o vašim nakaradnim zakonskim projektima i da kroz ovakav predlog poslovnika vi zapravo želite da pokažete i da potvrdite, po ko zna koji put, da vi niste nikakve demokrate, već da je na delu najveća moguća diktatura. Od kada je parlamentarna demokratija ustanovljena u Srbiji, ovakva diktatura nije bila na delu, kao što je sada, pod DOS-ovskom vlašću.
To, naravno, neće onemogućiti nas, poslanike SRS, da nastavimo protiv samovolje i diktature DOS-ovskog režima odlučnu borbu. Mi ćemo to učiniti sa narodom. Ova skupština, ova farsa, ne vredi više ništa sa vama ovde, kako sprovodite Poslovnik, kako kršite Ustav, kako kršite zakon, kakvo je na delu kršenje svih pravnih normi, od strane i predsednika Skupštine i svih poslanika DOS-a.
Mi ćemo, dame i gospodo narodni poslanici, ići u narod, u narod koji je teško ojađen zbog vaše nakaradne politike, mi ćemo, kao što smo to učinili u petak, 5. oktobra, na veličanstvenom mitingu u Novom Sadu, nastaviti da obilazimo naše birače širom Srbije. U petak, 12. oktobra, u 17 sati, na centralnom gradskom trgu u Prokup lju mi ćemo i meštanima Prokuplja reći šta mislimo o vašoj diktatorskoj, autokratskoj vlasti.

Dragan Maršićanin

| Predsedava
Dame i gospodo narodni poslanici, želim da vas obavestim da je u prekidu rada, u pauzi rada Narodne skupštine, održan sastanak sa predsednicima i predstavnicima poslaničkih grupa u Narodnoj skupštini Republike Srbije, izuzev predstavnika Srpske radikalne stranke, koji su pozvani, a nisu na sastanak došli.
Sastanku su prisustvovali: gospodin Čedomir Jovanović, predsednik poslaničke grupe Demokratske opozicije Srbije, prof. dr Branislav Ivković, predsednik poslaničke grupe Socijalističke partije Srbije, gospodin Žarko Obradović, zamenik predsednika poslaničke grupe Socijalističke partije Srbije, Dragan Marković - Palma, predsednik poslaničke grupe Stranke srpskog jedinstva, Dejan Mihajlov, predsednik poslaničke grupe DOS - Demokratske stranke Srbije, gospodin Marko Petrović, predsednik poslaničke grupe DOS - Nova Srbija i gospodin Vojkan Tomić, zamenik predsednika poslaničke grupe DOS - Dr Vojislav Koštunica, Pokret za demokratsku Srbiju.
Na sastanku, na konsultacijama zajednički je konstatovano da u načinu vođenja ove sednice, odnosno u primeni odredaba Poslovnika, vezanih za donošenje Poslovnika Narodne skupštine Republike Srbije, o kome se otvara jedinstveni pretres, nije bilo kršenja Poslovnika, kao što je zajednički konstatovano da je Narodna skupština Republike Srbije u ranijoj praksi Poslovnik drugačije primenjivala.
Takođe smo se dogovorili da, kako striktno poštovanje ovog poslovnika predstavlja na neki način iznenađenje za određene poslaničke grupe, zbog toga što je praksa bila drugačija, u nastavku sednice radimo na sledeći način - svaka poslanička grupa će imati pravo da za 45 minuta iznese svoje argumente u prilog amandmana, koji su kao poslanička grupa podneli, da istakne, naravno, i ponovi prigovore, primedbe na osnovni predloženi tekst i da u toj raspravi, u okviru 45 minuta po poslaničkoj grupi, učestvuje onoliki broj poslanika te poslaničke grupe kako sama poslanička grupa odredi.
To je zajednički dogovor i molim vas da na ovaj način nastavimo rad, da bismo zatim prešli na odlučivanje o amandmanima, uz sugestije da sa radom Narodne skupštine, ukoliko vreme dozvoli, nastavimo do okončanja ove tačke dnevnog reda.
Molim Narodnu skupštinu da svojom odlukom potvrdi ovaj dogovor predsednika poslaničkih grupa u Narodnoj skupštini Republike Srbije.
Zaključujem glasanje i konstatujem: za 129, protiv četiri, uzdržanih 5, nije glasalo 23, od ukupno 161 narodnog poslanika.
Konstatujem da je Narodna skupština donela odluku o načinu daljeg rada na ovoj sednici.
Još samo možda nisam napomenuo - dakle, u okviru tog vremena od 45 minuta i govornike poslaničkih grupa i dužinu izlaganja koju će pojedini od govornika koristiti u okviru tog vremena, odrediće same poslaničke grupe.
Prvi se za reč javio predsednik poslaničke grupe SPS-a, gospodin Branislav Ivković.

Branislav Ivković

Dame i gospodo narodni poslanici, zamolio sam, prilikom kraja prepodnevne rasprave, da se prekine sednica i da se održi sastanak sa predsednikom Skupštine, jer sam razumeo i shvatio da smo svi mi u opozicionim parlamentarnim grupacijama bili iznenađeni odlukom i tumačenjem šta znači jedinstvena rasprava.
Naime, o čemu se radi (izvinjavam se, neću direktno govoriti o amandmanima, to će oni koji će doći posle mene ovde iz SPS-a da govore) - radi se o tome da smo mi u februaru imali sličnu situaciju, kada smo usvajali na vanrednoj sednici izmene Poslovnika. Ovde su stenografske beleške u kojima se jasno vidi da smo u ovom sastavu, pod predsedavanjem istog predsednika Skupštine, imali priliku da obrazlažemo amandmane na Poslovnik Skupštine Republike Srbije. Zato smo svi bili zatečeni činjenicom da to ovog puta nije moguće, zatražili smo sednicu i dobili smo 45 minuta da obrazlažemo bitne elemente naših amandmana na Poslovnik, uvereni da ćete možda razumeti određene amandmane i prihvatiti ih. Inače, naglašavam da prilikom usvajanja ovog poslovnika, mi iz SPS-a nećemo učestvovati u glasanju jer smatramo da ovaj poslovnik drastično umanjuje prava poslanika i dovodi ih u 10 puta gori položaj nego što je bilo predviđeno Poslovnikom iz 1994. godine.
Istine radi i istorije radi, da se zna, Poslovnik koji je usvojen u novembru 1994. godine, u vreme kada je SPS imala većinu u parlamentu, omogućavao je poslanicima da diskutuju dva puta po 10 minuta, da predlažu amandmane na svaki član zakona koji je u razmatranju i da učestvuju u raspravi po amandmanima svojih kolega. Znači, tim prvobitnim poslovnikom mi poslanici bili smo u situaciji da zaista damo svoj pun doprinos skupštinskom radu i poboljšanju predloga zakonskih projekata.
Nije dobro kada većina u Skupštini proceni, po ponašanju jednog broja poslanika ili manje grupe poslanika, da je potrebno, koristeći to njihovo ponašanje, da umanjuje prava kada su u pitanju izlaganja narodnih poslanika za skupštinskom govornicom, pogotovo kada je u pitanju i određena restrikcija prisustva poslanika opozicionih partija i uopšte opozicionih partija u medijima danas.
Što se tiče amandmana, želim da kažem da smo mi podneli i amandman vezan za odbor za privatizaciju, ocenjujući da postoji takav skupštinski odbor, ali podrazumevajući sledeće - da se radi o naknadnoj pameti. Zašto nije odmah, prilikom vanredne sednice o izmeni Poslovnika, uveden odbor za privatizaciju? Zašto prilikom usvajanja Zakona o privatizaciji nije bio uveden odbor za privatizaciju? Jasno je, u suštini, da su odnosi između DSS-a i DS učinili da se sada, predlogom izmena Poslovnika od strane DSS-a, u suštini formira odbor za privatizaciju kao jedan vid nepoverenja prema onima koji su sada u Vladi Republike Srbije. U tom smislu govoriće narodni poslanik Dragan Tomić.
Želim samo da istaknem zadovoljstvo što je prihvaćen amandman vezan za formiranje odbora za Kosovo i Metohiju, i da i dalje nije odgovoreno na naš zahtev, od strane poslaničkih grupa, da se otvori javna rasprava ovde u Skupštini o stanju na Kosovu i Metohiji, pogotovu vezano za proces registracije i proces izbora na Kosovu i Metohiji.
Naš stav je da se obavezno u Republici Srbiji, u SRJ, izvrši popis stanovništva. Mi nismo Burundi i Budžumbura, ovo je Jugoslavija i grad Beograd. Mi imamo zemljišne knjige naših građana sa teritorije Kosova i Metohije, mi imamo izvod iz matične knjige rođenih i mi sa popisom stanovništva građana Srbije sa teritorije Kosova i Metohije možemo pridružiti zemljišne knjige i ući u pregovore gde će se definisati ograničeni rok povratka, što je po Rezoluciji 1244 član 9. obaveza Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija. Ovaj odbor za Kosovo i Metohiju, koji je prihvaćen kao amandman naših poslanika, u suštini ima zadatak i trebalo bi da ima zadatak u ovom pravcu da deluje jedinstveno u ime svih partija u parlamentu, jer nacionalni interesi moraju da budu pretpostavljeni partijskim interesima i u tom pravcu mi želimo da delujemo.
Dajem reč magistru Žarku Obradoviću, zameniku predsednika poslaničke grupe. Hvala vam lepo.

Dragan Maršićanin

| Predsedava
Izvolite, gospodin Obradović, molim vas da se saslušamo, gospodo narodni poslanici.
...
Socijalistička partija Srbije

Žarko Obradović

Poštovane kolege narodni poslanici, podneo sam više amandmana i u odnosu na njih ću reći nešto više samo o amandmanu na član 4. ovog predloga odluke o izmeni Poslovnika o radu Narodne skupštine.
Naime, predložio sam da se ovaj član briše iz prostog razloga što ovaj član - Predlog odluke po svojoj suštini - pokazuje nedemokratski karakter poslovnika, odnosno onemogućava narodnog poslanika, odnosno narodne poslanike u Narodnoj skupštini da učestvuju kvalitetno u radu Narodne skupštine. Naime, ovim članom je vrlo detaljno ograničeno pravo svakog narodnog poslanika, odnosno poslaničke grupe, da govori i utvrđeno je vreme izlaganja. Ovo je direktno suprotno članovima 2. i 76. Ustava Republike Srbije i pravima koja Ustav utvrđuje, a vezano za narodne poslanike.
Šta je još potrebno reći vezano za ovaj član, odnosno Predlog odluke? Pravo poslanika se vezuje za poslaničku grupu, nezavisno od predsednika poslaničke grupe i svaka poslanička grupa ima pravo da govori 30 minuta što praktično znači da u odnosu na vreme koje je utvrđeno za rad cele Skupštine po jednoj tački dnevnog reda, a to vreme iznosi pet sati, tri i po sata ima pravo da govori 7 poslaničkih grupa u republičkoj skupštini. Kada ostatak vremena podelimo prema broju poslanika koliko danas ima Narodna skupština Republike Srbije, a to je 250 poslanika, dolazimo do jednog frapantnog podatka, verovali ili ne, u proseku narodni poslanik ima pravo da govori 21 sekundu. To je jedan naš kolega izračunao i sigurno ćemo po ovom podatku, odnosno mogućnosti da narodni poslanik govori 21 sekundu, ući u oni Riplijevu knjigu podataka "Verovali ili ne".
Činjenica je da ograničenje vremena rasprave narodnih poslanika najviše pogađa poslanike opozicije, s obzirom da oni imaju najveću potrebu da istupe u Skupštini, jer skupštinsku većinu, u svakom slučaju, u tome pomaže i Vlada koju su oni formirali. Da se ovo ograničenje prava ne odnosi samo na narodne poslanike koji pripadaju poslaničkim grupama, pokazuje i sadržaj ovog pomenutog člana gde se u zadnjim stavovima govori da od narodnih poslanika koji nisu članovi nijedne poslaničke grupe imaju pravo da govore samo njih trojica.
Mislim da je sadržaj ovog člana, pogotovu ovi zadnji stavovi, mislim da su smešni i besmisleni, jer ispada da ukoliko ima više narodnih poslanika koji ne pripadaju nijednoj poslaničkoj grupi, ako se samo postigne dogovor među njima trojica od njih koji se dogovore mogu da govore, a oni ostali ukoliko se ne dogovore, naravno, preovlađivaće ili faktor brzine ko je bliži ovoj govornici ili faktor fizičke spreme, ko je spremniji da dotrči i da se što pre prijavi. Ovaj član po svojoj suštini pokazuje i praktično da je poslovnik restriktivnog karaktera i da onemogućava narodne poslanike da govore.
Još jedan detalj - možete i sami zamisliti šta će se desiti, i koliko će narodni poslanik imati mogućnosti da govori, kada na dnevnom redu bude više tačaka sličnog sadržaja. Onda će Narodna skupština, verovatno, kao što je uradila i prošli put, doneti odluku da se objedini rasprava o više tačaka dnevnog reda. Praktično, onda narodni poslanici neće moći ni da govore o onome što je na dnevnom redu, a kamoli da ukažu na kvalitet ili na negativnu stranu onih predloga o kojima će se raspravljati. Hvala.

Dragan Maršićanin

| Predsedava
Reč ima narodni poslanik Ljubiša Maravić.

Ljubiša Maravić

Poštovane kolege poslanici, dajući svoj  doprinos raspravi o izmenama i dopunama Poslovnika o radu  parlamenta,  predložio sam više amandmana. Od tih predloženih amandmana,  dva amandmana su i usvojena. Prema članu 76. Ustava Republike Srbije, narodni poslanici su izabrani voljom birača i ne može im se uskraćivati  pravo da učestvuju u raspravi  po bilo kom pitanju, da iznose svoje stavove i mišljenja  koja na najbolji način zastupaju interese njihovih birača. To pravo im se ne može ni ograničavati i zamenjivati pravom poslaničke grupe. To je bio jedan od predloženih amandmana.
Ali, onaj ključni amandman, o formiranju odbora u Skupštini Republike Srbije koji bi se bavio pitanjima Kosova i Metohije, takođe je prihvaćen. Imam pravo i obavezu, kao poslanik ove skupštine koji dolazi sa Kosova i Metohije, da, bez obzira na trenutni odnos političkih snaga u našoj zemlji, kažem o tome šta je nas iz SPS-a, nas poslanike - Đuru Lazića i Srećka Mitrovića, rukovodilo da predložimo ovaj amandman, to jest amandman o formiranju odbora za Kosovo i Metohiju, kao vitalnog nacionalnog interesa srpskog naroda.
Ako smo se kao Narodna skupština i letos jednoglasno opredelili, povodom Hekerupovog papira, da zahtevamo dosledno ispunjavanje svih odredaba Rezolucije Saveta bezbednosti 1244, utoliko pre moramo i sami da formalizujemo ono na čemu insistiramo kod međunarodne zajednice. Ako je Kosovo i Metohija zaista i dalje deo naše državne teritorije, za koji nije sporno da se na njoj trenutno nalaze UNMIK i KFOR, onda je najmanje što možemo da učinimo da formiramo odbor u ovom parlamentu, čiji će osnovni zadatak biti da se bavi pitanjima vezanim za Kosovo i Metohiju. To znači da naša skupština, kao naše najveće predstavničko zakonodavno telo, ima pravo, ali pre svega i dužnost da, formiranjem posebnog odbora za Kosovo i Metohiju, pokaže na delu stepen svoje trajne zainteresovanosti za ovo naše nacionalno pitanje.
Naime, svi oni koji u našoj zemlji pokazuju imalo interesovanja za politička zbivanja, znaju da problemi vezani za Kosovo i Metohiju traju ne samo zadnjih deset godina, već 120 godina, od formiranja Prizrenske lige. Te mračne sile anticivilizacijske alijanse neće tako lako odustati od stvaranja džihad države u srcu Balkana. Ove evropske talibane upravo su školovali i podržavali oni koji su sada u najbrutalnijem vidu osetili dejstvo umeća zla, i to od koga - od svojih đaka. Valjda su shvatili koje su monstrume stvorili. Setimo se Madlen Olbrajt i njenog ađutanta Ričarda Holbruka, koji nisu krili svoje simpatije prema balkanskim Bin Ladenovim saborcima, jer su se sa njima zajedno slikali po Kosovu i Metohiji, ali i na mnogim zvaničnim skupovima širom Sjedinjenih Američkih Država.
Deo ovoga o čemu pričam i možda nije trebalo da se danas kaže, a možda i jeste, sigurno da jeste. O tome treba da se bave i tim pitanjima treba da se bave američke tajne službe, koje se izgleda nisu opametile, već i dalje zabadaju glavu u pesak, ne primećujući na Kosovu i Metohiji na stotine i hiljade Bin Ladenovih balkanskih talibana. Ne bih želeo da budem prorok, ali istorija kao učiteljica života kaže da su Šiptari uvek činili najveća zverstva nad onima koji su ih podržavali. Ne bi me iznenadilo da jedna od njihovih meta bude i Bondstil.
Formiranje odbora je potrebno i da da odgovor na pitanja o kršenju rezolucije i deklaracije, povratku prognanih, sudbini kidnapovanih i ostanku i opstanku srpskog naroda na prostoru Kosova i Metohije. Zato predlažem da mi sada ispoljimo najveću mudrost i da, formiranjem ovog odbora u Skupštini Republike Srbije, omogućimo svima nama da se bavimo pitanjima vezanim za južnu srpsku pokrajinu, vodeći računa o srpskim nacionalnim interesima i državnim interesima naše zemlje. Hvala.
(Stevan Gudurić, sa mesta: Po Poslovniku.)

Dragan Maršićanin

| Predsedava
Trošite vreme svoje poslaničke grupe.

Stevan Ž. Gudurić

Igrajte se vi, gospodo narodni poslanici. Bilo je 162 kartice, a nije 10 ljudi izašlo kada sam ja krenuo. Znači, pitanje kvoruma - član 80. i pitanje člana 114. Vreme ne može da ide, pošto ono pripada poslaničkoj  grupi. Ovo je izvan svega toga. Ovo je pitanje elementarne discipline i odnosa prema radu.

Dragan Maršićanin

| Predsedava
Molim vas da utvrdimo kvorum.
Konstatujem da imamo kvorum.
(Stevan Gudurić, sa mesta: Imali smo 152 kartice u momentu.)
Izvolite, iz poslaničke grupe SPS-a.