Poštovane kolege, dame i gospodo, način na koji se završila sednica Skupštine prošle srede govori o veoma dramatičnoj situaciji u kojoj smo se našli.
Dramatičnost te situacije najavljivali su masovni protesti radnika, masovni u onom broju u kojem je gospodin Đurić govorio (nekoliko stotina hiljada od nekoliko miliona radnika), ali se ta dramatičnost nastavila u sredu i samom činjenicom da su se za ovom govornicom pojavili predsednik Skupštine, gospodin Maršićanin, a koji je potpredsednik DSS-a; zatim gospođa Gordana Čomić, potpredsednik Skupštine, koja je potpredsednik Demokratske stranke; zatim gosodin Čedomir Jovanović, koji je šef poslaničkog kluba DOS-a i potpredsednik Demokratske stranke; zatim gospodin Mihajlov, koji je šef poslaničke grupe DSS-a itd. Sve je to bio razlog za veliku strepnju.
Strepnja je počela, najpre, od najave gospodina Mihajlova - da DSS neće glasati ni za zakon u načelu. To je značilo da, ukoliko se ne usvoji zakon u načelu, nema rasprave u pojedinostima.
Pojava gospodina Maršićanina za ovom govornicom, umesto strepnje, unela je malo nade. On je rekao da će se DSS izjasniti za zakon ili će opredeljenje DSS-a da bude "za" ili "protiv" zakona, biti oformljeno onoga trenutka kada se završi rasprava o amandmanima.
To znači da je indirektno demantovao svog šefa poslaničke grupe, gospodina Mihajlova, koji je izneo potpuno drugu viziju. Ni to ne bi bilo mnogo važno - mene je to lično ohrabrilo, govorim u sopstveno ime, a ne u ime DS, jer me za to niko nije ovlastio - da nije bilo jednog drugog razloga za strepnju. To je stvar političke strategije stranke koja takva argumente ovde iznosi.
Razlog za strepnju bio je sledeći: tri ili četiri poslanika DSS-a za ovom govornicom kaže - "nećemo glasati za zakon o radu u načelu, zbog toga što su smenjena četiri naša direktora zdravstvenih ustanova." Sada, zamislite šta mogu da kažu pažljiviji analitičari skupštinskog rada. U jednom od ključnih sistemskih zakona, za koji se jedna od najvećih stranaka ovde u Skupštini opredelila, neće se glasati, zato što je došlo do kadrovskih promena u nekim zdravstvenim ustanovama! To ima svoju cenu. Naravno, ona može da ima trenutnu političku korist, ali trajna šteta koju će imati DSS i celokupni DOS, daleko je veća od trenutne političke koristi.
Međutim, iz celog tog zamešateljstva mi treba danas da nađemo izlaz, na taj način što ćemo uvažiti sugestije gospodina Maršićanina i gospođe Čomić, koji su u svojim govorima pomenuli jedan sjajan izraz - kompromis, a koji je ključ svake uspešne politike. Kompromis koji treba da se nađe između sindikata i Vlade, sindikata i Skupštine, ali i kompromis koji treba da se nađe između dve stranke, koje ovde sučeljavaju svoje stavove.
Zamislite, gospodo narodni poslanici, koliko bi bilo apsurdno pozivati se na moguće kompromise sa sindikatom, a ne možemo ovde da nađemo kompromis između dve stranke, koje su se opredelile za zajedničku sudbinu, za zajedničku budućnost itd. Lično očekujem da će izjava gospodina Maršićanina i najava, da će se ući u raspravu o amandmanima, značiti da ćemo mi tokom rasprave o amandmanima, imati mogućnost da neke od 200 amandmana koji su podneti ovde i usvojimo a ne samo 20-tak, koliko je usvojeno od strane Vlade.
Ukoliko DSS ostane kod svog stava - da neće biti rasprave u pojedinostima, to bi značilo da ona stranka, koja žestoko kritijuje Vladu, Vladi daje ogromne mogućnosti. A to je - da Vlada odlučuje da li će usvajanjem pojedinih amandmana biti rešeno pitanje zakona o radu ili ne. Nadam se da će ovde preovladati razum, da će Vlada, koja je rekla svoj stav, imati u vidu šta će reći poslanici, izjašnjavajući se o 200 amandmana, koji će ovde biti na dnevnom redu, da ćemo mi ipak naći zajedničko rešenje.
Naravno, u atmosferi koja je stvorena time što je, na neki način najavljeno odustajanje od apstinencije u glasanju o zakonu o radu, otvoren je lov na ministra Milovanovića. Stvorena je takva atmosfera da je, u trenutku kada se rad privodio kraju, krenula jedna lavina protiv gospodina Milovanovića, u kojoj su učestvovali i neki ljudi čije dostojanstvo apsolutno cenim i poštujem.
U trenutku kada je gospodin Milovanović prolazio salom, čuo sam (baveći se dugo fudbalom) usklike i uzvike koji su karakteristični za nižerazredne fudbalske utakmice. Gospodin Milovanović, u čijoj sam neposrednoj blizini bio, verovatno je, na neki način, odgovorio na ono što mu je rečeno, ali u svakom slučaju ... (glasovi - lažeš)... nije prekoračio svoja ovlašćenja. Naravno (evo kolege kažu - lažeš), stojim iza onoga što sam rekao, jer sam bio najneposredniji mogući svedok.
Završiću izlaganje pozivom da nađemo kompromis; da se izjasnimo o Zakonu o radu u načelu, a da, zatim, probamo da ogroman broj amandmana, koji je ovde podnet, bude razmotren najpreciznije, kako bismo usvojili nešto što će doprineti poboljšanju ovog zakona, ali neće zadirati u njegovu suštinu. Hvala lepo.