DRUGA SEDNICA, DRUGOG REDOVNOG ZASEDANjA, 12.12.2001.

22. dan rada

PRIVREMENE STENOGRAFSKE BELEŠKE
(neredigovane i neautorizovane)

REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA

DRUGA SEDNICA, DRUGOG REDOVNOG ZASEDANjA

22. dan rada

12.12.2001

Sednicu je otvorila: Nataša Mićić

Sednica je trajala od 10:50 do 18:00

OBRAĆANJA

...
Građanski savez Srbije

Nataša Mićić

| Predsedava
Da li se još neko javlja za reč? (Ne.)
Stavljam na glasanje amandman narodnog poslanika Dragana Tomića na član 123. i molim da se izjasnite.
Za 46, protiv 114, uzdržanih nema, nije glasalo 18, ukupno 178 narodnih poslanika.
Konstatujem da Narodna skupština nije prihvatila ovaj amandman.
Na član 123. amandman je podneo narodni poslanik Tomislav Nikolić.
Vlada, Odbor za rad, boračka i socijalna pitanja i Zakonodavni odbor nisu prihvatili ovaj amandman.
Podnosilac amandmana nije tu.
Da li neko drugi od ovlašćenih učesnika u raspravi želi reč, da li želite reč, gospodine Vučiću? (Da.)

Aleksandar Vučić

| predsednik Republike Srbije
Pozivam ministra Milovanovića da prihvati ovaj predlog jer se ovim predlogom u stvari, čini mi se, jasnije i preciznije definiše uloga arbitraže koja bi na ovaj način ostala u zakonu, ali bi se dodali (brisanjem, razume se, stava 5, da ne bismo došli u koliziju sa Ustavom Republike Srbije) novi stavovi 5. i 6. u kojima se kaže: "Dok traje postupak pred arbitražom rokovi za pokretanje spora pred nadležnim sudom ne teku". Dakle, ne može se zabraniti i ne može se oduzeti pravo bilo kome da zahteva ostvarenje svojih prava pred nadležnim sudom. Stav 6: "Odluka o postignutom sporazumu pred arbitražom ima snagu sudskog poravnanja".
Dakle, mislim da je ovo nešto što je prihvatljivo za Vladu Republike Srbije - arbitraža vam ostaje, ali se ne oduzima pravo građaninu, zaposlenom, poslodavcu i bilo kome da zahteva zaštitu svojih prava pred nadležnim sudom, u skladu sa ustavnim odredbama, najvišim pravnim odredbama, sa kojima moraju da budu usklađene sve ostale norme u ovoj zemlji. Pozivam vas da ovo prihvatite i ne vidim zbog čega Vlada ovako nešto ne bi prihvatila, osim ako zaista nema nameru da određena prava uskraćuje i da u potpunosti olakša svaku vrstu posla i svaku vrstu obaveze i ukloni svaku vrstu odgovornosti poslodavca u odnosu prema zaposlenom.
...
Građanski savez Srbije

Nataša Mićić

| Predsedava
Da li se još neko javlja za reč po ovom amandmanu? (Ne.)
Stavljam na glasanje amandman.
Za 46, protiv 117, uzdržanih nema, nije glasalo 16, ukupno 179 narodnih poslanika.
Konstatujem da Narodna skupština nije prihvatila ovaj amandman.
Na član 123. amandman je podneo narodni poslanik Petar Petrović.
Vlada, Odbor za rad, boračka i socijalna pitanja i Zakonodavni odbor nisu prihvatili ovaj amandman.
Podnosilac amandmana želi reč.
...
Jedinstvena Srbija

Petar Petrović

Dame i gospodo narodni poslanici, SSJ je ovaj amandman podnela, i odmah moram da napomenem da je on jedan od devet  amandmana koji je usaglašen i prihvaćen od strane sindikata na razgovorima koji su bili obavljeni pre nego što je počela rasprava o Zakonu o radu. Ovaj amandman je gotovo istovetan sa amandmanom koji je podneo gospodin Nikolić i ima za cilj da samo podrži načelo ekonomičnosti postupka.
Naime, nelogično je da se po jednoj istoj stvari vode dva paralelna postupka - postupak pred sudom i postupak pred arbitražom. S druge strane, radnik koji želi da ostvari neko svoje pravo koje mu je povređeno, pravo iz radnog odnosa, sigurno mora da gurne ruku u džep, da izvadi pare i da plati nekog advokata da ga zastupa pred sudom. Šta će se desiti ako arbitraža donese odluku da je taj radnik u pravu, da li će advokat izvaditi pare i vratiti radniku? Nikada.
Dakle, SSJ ima za cilj da jednostavno zaštiti radnika i mislim da nema razloga da ovaj amandman ne bude prihvaćen, jer uopšte ne dira u tzv. reformistički kurs ovog Zakona o radu.
Stvarno mi nije jasno, kao poslaniku SSJ, zašto se tvrdoglavo želi da se ovaj amandman ne prihvati. Radi javnosti, da kažem da on ovako glasi - briše se stav 5. člana 123. i dodaju se dva nova stava 5. i 6.
Stav 5. glasi: "Dok traje postupak pred arbitražom za radne sporove, rokovi za pokretanje spora pred nadležnim sudom ne teku."
Stav 6. glasi: "Odluka o postignutom sporazumu pred arbitražom ima snagu sudskog poravnanja".
Mislim da je stvar vrlo jasna i da o ovome više ne treba voditi raspravu. I da napomenem da poslanici, kao što ste primetili, iz SSJ ne izlaze da obrazlažu sve svoje amandmane, naročito ne one koji nisu usaglašeni sa sindikatom, upravo da ne bismo gubili vreme, jer vidimo da i nema razumevanja da amandmani, koji imaju jedino za cilj da poboljšaju predloženi tekst Zakona o radu, budu usvojeni. Hvala.
...
Građanski savez Srbije

Nataša Mićić

| Predsedava
Da li se još neko javlja za reč po ovom amandmanu? (Ne.)
Stavljam na glasanje amandman.
Za 47, protiv 116, uzdržan jedan, nije glasalo 15, ukupno 179 narodnih poslanika.
Konstatujem da Narodna skupština nije prihvatila ovaj amandman.
Na član 124. amandman su podneli narodni poslanici Rodoljub Šabić, Nataša Milojević, Olgica Kirćanski, Jelena Milenković, Branko Gligorić, Dragan Milentijević, Aleksandar Vatović i Meho Omerović.
Vlada, Odbor za rad, boračka i socijalna pitanja su prihvatili ovaj amandman, a Zakonodavni odbor nije prihvatio ovaj amandman.
Da li neko od podnosilaca amandmana želi reč? (Ne.)
Da li neko drugi želi reč?
Reč želi gospodin ministar za rad i zapošljavanje.

Dragan Milovanović

Mislim da je ovo dobar amandman i da bi njemu bilo mesto u Zakonu. Ne znam kakva je procedura, da li se glasa ili ne, ja onda apelujem na poslanike da glasaju za ovaj amandman.
...
Građanski savez Srbije

Nataša Mićić

| Predsedava
Hvala, gospodine ministre.
Pošto se niko ne javlja za reč, stavljam na glasanje amandman.
Za 123, protiv tri, uzdržana tri, nije glasao 51, ukupno 180 narodnih poslanika.
Konstatujem da je Narodna skupština prihvatila ovaj amandman.
Narodni poslanik Dragan Tomić podneo je amandman kojim predlaže da se posle člana 124. doda novi član 124a.
Vlada, Odbor za rad, boračka i socijalna pitanja i Zakonodavni odbor nisu prihvatili ovaj amandman.
Da li podnosilac amandmana želi reč? (Ne.)
Da li neko drugi želi reč? (Ne.)
Stavljam na glasanje amandman.
Za 46, protiv 110, uzdržanih nema, nije glasalo 24, ukupno 180 narodnih poslanika.
Konstatujem da Narodna skupština nije prihvatila ovaj amandman.
Na član 126. amandman je podneo narodni poslanik Milorad Stanulov.
Vlada i Odbor za rad, boračka i socijalna pitanja su prihvatili ovaj amandman, a Zakonodavni odbor smatra da je amandman pravno moguć, pa konstatujem da je ovaj amandman postao sastavni deo ovog zakona.
Na član 126. amandman je podneo narodni poslanik Nebojša Jović.
Vlada i Odbor za rad, boračka i socijalna pitanja i Zakonodavni odbor nisu prihvatili ovaj amandman.
Da li podnosilac amandmana želi reč? (Da.)

Nebojša Jović

Poštovani narodni poslanici, ispred poslaničke grupe SPS podneo sam amandman da se u članu 126. briše stav 2. u postojećem tekstu koji glasi: "Lice sa kojim je zaključen ugovor iz stava 1. ovog zakona ima pravo na penzijsko i invalidsko i zdravstveno osiguranje u skladu sa zakonom". Ja predlažem novi tekst koji bi glasio: "Lice sa kojim je zaključen ugovor o radu iz stava 1. ovog člana ima pravo na obavezno socijalno osiguranje, u skladu sa zakonom".
Dao bih kratko obrazloženje: privremeni i povremeni poslovi, kao jedan od fleksibilnih oblika radnog angažovanja, predstavljaju značajan vid angažovanja. Nije jasno zbog čega ova lica imaju pravo samo na PIO i zdravstveno osiguranje, a ne osiguranje za slučaj nezaposlenosti. Ovakvo rešenje u suprotnosti je sa postojećim rešenjem u članu 6. Zakona o zapošljavanju i ostvarivanju prava nezaposlenih lica; prema toj odredbi za slučaj nezaposlenosti obavezno se osiguravaju lica koja su u radnom odnosu i lica koja na drugi način ostvaruju svoja prava na rad. Doprinos za slučaj nezaposlenosti, zajedno sa doprinosima za PIO, kao i zdravstveno osiguranje, sastavni su deo Zakona o socijalnom osiguranju. Saglasno tome, a i polazeći od opredeljenja iz člana 9. Predloga zakona o radu, ovo je jedno od osnovnih prava koje je zagarantovano Ustavom Republike Srbije. Smatram da Vlada Republike Srbije treba da prihvati predloženi amandman. Zahvaljujem.
...
Građanski savez Srbije

Nataša Mićić

| Predsedava
Da li se još neko javlja za reč po ovom amandmanu? (Da.)
Izvolite, reč ima gospodin Vučić.

Aleksandar Vučić

| predsednik Republike Srbije
Dame i gospodo narodni poslanici, poslanička grupa SRS podržaće ovaj amandman, a ne vidim zašto Vlada Republike Srbije ne bi prihvatila ovakvu izmenu u Zakonu, u svom predlogu, iz prostog razloga što se u okviru ukupnih prava i obaveza samo dodaje još i osiguranje u slučaju nezaposlenosti i ništa više. Time bismo ipak obezbedili nešto za one koji obavljaju privremene i povremene poslove, što bi bilo mnogo bolje i mnogo više nego što je predviđeno Predlogom zakona. Naravno, mi iz poslaničke grupe SRS smo imali ogroman broj amandmana, a svega nekoliko je prihvatio ministar Vlade Republike Srbije. Valjda više voli da prihvata neke druge amandmane.
Zamolio bih stručne službe i predsednika Narodne skupštine da nam ubuduće obezbedi tačan tekst amandmana, jer malopređašnji amandman, za koji je ministar tražio da se Skupština o njemu izjasni, tražio odobrenje narodnih poslanika u Narodnoj skupštini Republike Srbije, niko od nas nije imao i nismo znali za šta da glasamo, kako da se opredelimo. Ja znam da je to poslaničkoj većini svejedno, ljudima iz vlasti. Oni ionako nemaju pojma zašto glasaju, ni zašto ne glasaju, niti imaju zakon, pa će da glasaju onako kako im se kaže. Zato molim da takve papire dobijemo na vreme i da možemo da imamo tačno obaveštenje gde, kada i kako ćemo da glasamo. Mislim da Vlada Republike Srbije ne bi ništa izgubila ovim. Vlada Republike Srbije može samo da učini samo jedan dobar gest i da prihvati ovaj amandman.