PRVO VANREDNO ZASEDANJE, 29.01.2002.

5. dan rada

PRIVREMENE STENOGRAFSKE BELEŠKE
(neredigovane i neautorizovane)

REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA

PRVO VANREDNO ZASEDANJE

5. dan rada

29.01.2002

Sednicu je otvorila: Nataša Mićić

Sednica je trajala od 11:00 do 17:25

OBRAĆANJA

...
Građanski savez Srbije

Nataša Mićić

| Predsedava
Poštovane dame i gospodo narodni poslanici,        nastavljamo rad sednice Prvog vanrednog zasedanja Narodne skupštine Republike Srbije u 2002. godini.
Obaveštavam vas da, prema službenoj evidenciji, sednici prisustvuju 152 narodna poslanika.
Molim vas da, radi utvrđivanja kvoruma, ubacite identifikacione kartice u poslaničke jedinice.
Konstatujem da je primenom elektronskog sistema za glasanje utvrđeno da imamo kvorum i da možemo nastaviti rad.
Obaveštavam vas da su sprečeni da prisustvuju sledeći narodni poslanici: Stevan Lilić, Meho Omerović, Jelena Milenković, Srđan Sikimić, Vladimir Dobrosavljević, Nebojša Leković, Ljubodrag Grbić, Dušan Tubić, Ratimir Svirčević, Dragan Jočić, Miloš Radivojčević, Radomir Naumov i pre podne Zoran Novaković. Obaveštavam Narodnu skupštinu da su pozvani da sednici prisustvuju: predsednik, potpredsednici, ministri i sekretar Vlade Republike Srbije; sekretar Republičkog sekretarijata za zakonodavstvo; Nenad Čanak, predsednik Skupštine AP Vojvodine i dr Predrag Filipov, potpredsednik Skupštine AP Vojvodine, u svojstvu ovlašćenih predstavnika Skupštine AP Vojvodine, koja je podnela Predlog zakona o utvrđivanju određenih nadležnosti autonomne pokrajine, a čije je razmatranje u toku.
Takođe, saglasno članovima 83. i 84. Poslovnika Narodne skupštine Republike Srbije obaveštavam vas da sam na ovu sednicu pozvala i predstavnike Narodnog pokreta "Otpor", kao i predstavnike Udruženja porodica otetih i nestalih na Kosovu i Metohiji.
Prelazimo na 2. tačku dnevnog reda: - PREDLOG ZAKONA O UTVRĐIVANjU ODREĐENIH NADLEŽNOSTI AUTONOMNE POKRAJINE (nastavak)
Podsećam vas da smo raspravu o Predlogu zakona o utvrđivanju određenih nadležnosti autonomne pokrajine u pojedinostima prekinuli u toku pretresa o amandmanu na član 14, koji su u istovetnom tekstu podneli narodni poslanici Milan Stanković i Dragan Marković.
Takođe, podsećam da su u pretresu o ovom amandmanu učestvovali narodni poslanik Milan Stanković, podnosilac amandmana, prof. dr Branislav Ivković, predsednik poslaničke grupe Socijalističke partije Srbije i Tomislav Nikolić, zamenik predsednika poslaničke grupe Srpske radikalne stranke.
Da li još neko želi reč o ovom amandmanu?
Ima reč narodni poslanik Tomislav Nikolić, povreda Poslovnika.
...
Srpska radikalna stranka

Tomislav Nikolić

Srpska radikalna stranka
Dame i gospodo narodni poslanici, juče je grubo povređen Poslovnik Narodne skupštine Republike Srbije, a danas se sednica nastavlja u istom tonu, tako da će ostati sasvim nejasno šta smo to mi juče radili, odnosno šta radimo danas i šta ćemo uopšte izglasati kada se rasprava o ovom predlogu zakona završi.
Član 146. stav 4. Poslovnika Narodne skupštine jasno govori o sudbini amandmana koje nije prihvatila Vlada ili ovlašćeni predlagač zakona, i on kaže: "Narodna skupština posebno odlučuje o svakom amandmanu koji predlagač zakona, nadležni odbor ili Vlada nisu prihvatili".
Mi smo juče odlučivali o amandmanu na član 16, odnosno o amandmanu broj V Vlade Republike Srbije i amandman nije prošao. Posle pauze ovde nam se obratio jedan od predstavnika predlagača i rekao da je Narodna skupština Vojvodine prihvatila sve amandmane Vlade Republike Srbije, uvrstivši tu i amandman broj V.
Sredstva informisanja su sinoć javila da je predlagač prihvatio sve amandmane Vlade Republike Srbije, osim jednog koji je Vlada povukla. Potpuno je nejasno iz stenografskih beležaka šta je sa amandmanom Vlade Republike Srbije na član 16. Predloga zakona, odnosno potpuno je jasno: taj amandman nije prihvatila Narodna skupština, bez obzira na to što ga je naknadno prihvatio predlagač.
S druge strane, mislim da i predsednik Skupštine za ovom govornicom treba jasno da izgovori reči da taj amandman nije prihvaćen. S druge strane, sredstva javnog informisanja od jutros izveštavaju da taj gospodin, koji je juče u ime Skupštine Vojvodine prihvatio sve amandmane Vlade Republike Srbije, nije imao ovlašćenje Skupštine Vojvodine da to izgovori za govornicom Narodne skupštine i da će biti sazvana hitna sednica Skupštine Vojvodine na kojoj će se Skupština Vojvodine izjasniti o celokupnoj situaciji.
Upozoravao sam vas juče, a i upozoravali smo vas povodom ovakvog slučaja i ranije, da mi pred sobom nemamo nijedan izveštaj Skupštine Vovjodine, izuzev onog pisanog, overenog pečatom Skupštine, na kome piše da Skupština Vojvodine prihvata 17 amandmana Vlade Republike Srbije, a 13 ne prihvata.
Ostaje da utvrdimo da li će Narodna skupština da se igra zakonodavne delatnosti ili će ovde da donosi zakone u skladu sa pravnim poretkom, pravnim sistemom i u skladu sa Ustavom Republike Srbije. Da li gospodin Filipov, koji se juče pojavio za ovom govornicom, ima pravo da promeni stav Skupštine Vojvodine? Da li ima toliko ovlašćenje i da li vi prihvatate da on ima toliko ovlašćenje, kada se već sada oglašava predsednik Skupštine Vojvodine, koji je prvo imenovani kao predsednik predlagača zakona, i kaže da njegov zamenik u ovoj skupštini i zamenik potpredsednika Skupštine Vojvodine, gospodin Filipov, nije imao pravo da u ime predlagača, ni u ime Skupštine Vojvodine izjavi da Skupština Vojvodine prihvata sve amandmane Vlade Republike Srbije.
...
Građanski savez Srbije

Nataša Mićić

| Predsedava
Gospodine Nikoliću, opominjem vas da ste prekoračili vreme.
...
Srpska radikalna stranka

Tomislav Nikolić

Srpska radikalna stranka
Izvinjavam se. Molim vas da utvrdimo da li je gospodin Filipov imao ta ovlašćenja, da bismo onda mogli da kažemo onima u Vojvodini da je gospodin Filipov imao ovlašćenja.
...
Građanski savez Srbije

Nataša Mićić

| Predsedava
Što se tiče prve primedbe, to smo raspravili juče. Dva puta o istoj stvari Skupština ne bi trebalo da raspravlja. Skupština je već donela odluku da nismo povredili Poslovnik i da smo postupili u skladu sa Poslovnikom Narodne skupštine.
Što se tiče druge primedbe, na vaše traženje, zadovoljstvo mi je da vam kažem da ćemo danas dobiti saglasnost Skupštine Autonomne Pokrajine Vojvodine. Primila sam obaveštenje u kome je gospodin dr Predrag Filipov ovlašćen da prihvati amandmane Vlade.
Da li se još neko javlja za reč u vezi amandmana na član 20.? (Ne.)
Stavljam na glasanje amandman.
Za 49, protiv 100, uzdržanih 32, nije glasalo 9, od 190 narodnih poslanika.
Konstatujem da Narodna skupština nije prihvatila amandman.
Na član 20. amandman je podnela Vlada Republike Srbije.
Predstavnik predlagača je prihvatio ovaj amandman, a Zakonodavni odbor smatra da je amandman pravno moguć, pa konstatujem da je ovaj amandman postao sastavni deo Predloga zakona.
Na član 20. amandman je podneo narodni poslanik Goran Cvetanović.
Predstavnik predlagača, Vlada i Zakonodavni odbor nisu prihvatili ovaj amandman.
Da li podnosilac amandmana želi reč? Izvolite, ima reč narodni poslanik Goran Cvetanović.

Goran Cvetanović

Srpska radikalna stranka
Dame i gospodo narodni poslanici, dosta je konfuzno stanje sa ovim predlogom zakona o utvrđivanju određenih nadležnosti autonomne pokrajine i prosto je neverovatno da predsednik Skupštine Vojvodine nije prisutan sve vreme, da neke dileme, koje očigledno ovde Narodna skupština ima, reši.
Očigledno je da on na taj način pokazuje i svoj stav prema Narodnoj skupštini, a često imamo ovde osobe koje su ili ovlašćene ili nisu ovlašćene, a po običaju predsednik Narodne skupštine unapred zna šta i kako će biti.
U članu 20. radi se o zdravstvenoj zaštiti. Usvojili smo prethodno amandman Vlade Republike Srbije, pa vas zaista pitam, s obzirom da jedan duži vremenski period nema ministra zdravlja, ko u ime ministra zdravlja potpisuje ove amandmane kada je u pitanju zdravstvena zaštita?
Sada ću da vam dam par definicija zdravstvene zaštite, čisto da imate predstavu o tome, pošto je očigledno da neovlašćena lica rade posao koji ne treba da rade.
Zdravstvena zaštita je skup mera koje obuhvataju najpre zdravo stanovništvo, njegovu okolinu, a zatim bolesti i poremećaje u svim razvojnim fazama, i to kako pojedinca, tako i među grupama stanovništva.
Zdravstvena zaštita predstavlja sveukupne mere i aktivnosti, kako zajednice u celini, tako i njenog integralnog dela zdravstvene delatnosti tj. zdravstvene službe i samog čoveka, unapređenje, očuvanje i poboljšanje na polju zdravstva.
Zdravstvena zaštita predstavlja integralnu celinu svih mera na poboljšanju zdravstva i zdravlja ljudi i ona se može podeliti prema merama koje se podrazumevaju i nivoima na kojima se pruža ta zaštita.
Zdravstvena zaštita se sastoji iz sledećih komponenti: 1. unapređenje i očuvanje zdravstva; 2. sprečavanje i subzijanje bolesti, odnosno zaštita od bolesti; 3. rano otkrivanje bolesti; 4. lečenje i 5. rehabilitacija.
Obim zdravstvene zaštite varira od zemlje do zemlje, u zavisnosti od društveno-ekonomskih odnosa u celini, materijalnih mogućnosti društva, njegovog stepena razvoja i organizovanosti zdravstvene zaštite i zdravstvene delatnosti.
Pomenuti član 20. dovodi u pitanje funkcionisanje jedinstvenog sistema zdravstvene zaštite u Republici Srbiji. Državni organi više ne bi imali ingerencije u izvršavanju ovog zakona iz oblasti zdravstvene zaštite, što je protivno članu 72. stav 2. Ustava Republike Srbije. Zdravstvena zaštita građana Srbije mora biti regulisana na jedinstven način.
Srpska radikalna stranka se zalaže za očuvanje jedinstvenog sistema organizacije zdravstvene službe u Srbiji. Zbog toga je amandmanom Srpske radikalne stranke i predloženo da se u članu 20. brišu tačke 5) i 7). Tačka 5) glasi: "obrazuje komisiju za polaganje stručnog ispita zdravstvenih radnika i zdravstvenih saradnika sa visokom stručnom spremom i komisiju za polaganje specijalističkog ispita"; a tačka 7) glasi: "ugovara cene pojedinih usluga, odnosno programa zdravstvenih ustanova".
Uvaženi kolega dr Blažić iz Srpske radikalne stranke vam je juče, s obzirom da je on iz Kikinde, obrazložio na koji način je on polagao svoj državni ispit posle završenog medicinskog fakulteta u vreme kada je Autonomna Pokrajina Vojvodina imala veće ingerencije, i na koji način je to tada rađeno, što očigledno nije adekvatno a ni shodno vremenu. Neke zaključke treba iz toga da izvedemo i da shodno tome zdravstvo zaista funkcioniše kompletno na čitavoj teritoriji Srbije.
Podsetiću vas i da je zdravstvo zaista u vrlo lošem stanju. Da li zbog toga što već nekoliko meseci Ministarstvo zdravlja uopšte ne funkcioniše; da li zbog toga što nema potrošni medincski materijal u bolnicama, nema lekova namenjenih lečenju dijabetesa, astme, kardiovaskularnih bolesti, kancera. A, da ne govorimo o dijagnostičkim pregledima, poput skenera, kolor-doplera, ergotesta, magnetne rezonance, ultrazvuka, na šta se čeka i po nekoliko meseci.
Očigledno je da za lekove nema para, ali su zato u leskovačkoj bolnici pre par dana postavljena vrata sa senzorima, pa je očigledno da se samo šminka ono što, kada se sa strane posmatra, je neki napredak, a ono što interesuje pacijente, kao što su lekovi i dijagnostička sredstva, i dalje nije u funkciji. Hvala.
...
Građanski savez Srbije

Nataša Mićić

| Predsedava
Da li se još neko javlja za reč o ovom amandmanu? (Niko.)
Stavljam na glasanje ovaj amandman.
Za 53, protiv 97, uzdržanih 25, nije glasalo18, od 193 narodna poslanika.
Konstatujem da Narodna skupština nije prihvatila ovaj amandman.
Na član 21. amandman je podneo narodni poslanik Milan Stanković.
Predstavnik predlagača, Vlada i Zakonodavni odbor nisu prihvatili ovaj amandman.
Da li podnosilac amandmana želi reč? Izvolite, ima reč narodni poslanik Milan Stanković.

Milan Stanković

Poštovano predsedništvo, dame i gospodo poslanici, u ime Socijalističke partije Srbije na član 21. Zakona podneo sam amandman kojim predlažem brisanje člana 21.
Član 21. govori o sanitarnom nadzoru. U njemu se kaže: "Autonomna pokrajina, preko svojih organa, u skladu sa zakonom kojim se uređuje oblast sanitarnog nadzora vrši poslove sanitarnog nadzora; posao iz stava 1. ovog člana vrši kao poveren".
Podsetiću vas da po Ustavu Srbije sanitarni nadzor vrši isključivo država, to znači, bar za sada, Republika Srbija, a ne autonomna pokrajina. Izvršenje određenih poslova se može poveriti autonomnoj pokrajini, ali nadzor nad sprovođenjem zakona, po Ustavu, vrši država. Poveravanje određenih poslova iz ove oblasti autonomnoj pokrajini za Socijalističku partiju je sasvim prihvatljivo, ali nije prihvatljivo da nadzor vrši autonomna pokrajina, jer stvarnu odgovornost ima država, a ne pokrajine.
Na primer, može se desiti da neko tuži državu, jer su učinjeni određeni propusti u vezi sanitarnog nadzora pokrajinskih organa, i kaznu će u tom slučaju platiti država Srbija, a ne organi autonomne pokrajine. Odgovarajućim republičkim zakonom je već uređena ova oblast. Tačno je utvrđeno, u skladu sa Ustavom, čija je koja nadležnost. Zbog toga je mnogo celishodnije da se prvo izmeni republički zakon pa tek onda, ako bude bilo potrebno, donositi ovakav zakon.
Zakoni se i inače donose da urede društvo tako i na taj način da svima valjda bude bolje. Kako će na taj način građanima Vojvodine da bude bolje ako se preskaču ustavi i zakoni - ne znam. Možda će biti manje trihineloze, ali sasvim sam siguran da odgovor mogu da daju Čanak i Đinđić. Zahvaljujem.
...
Građanski savez Srbije

Nataša Mićić

| Predsedava
Da li se još neko javlja za reč o ovom amandmanu? (Niko.)
Stavljam na glasanje ovaj amandman.
Za 55, protiv 96, uzdržanih 29, nije glasalo 14, od 194 narodna poslanika.
Konstatujem da Narodna skupština nije prihvatila ovaj amandman.
Na član 21. amandman je podneo narodni poslanik Tomislav Nikolić.
Predstavnik predlagača, Vlada i Zakonodavni odbor nisu prihvatili ovaj amandman.
Da li podnosilac amandmana želi reč? Izvolite, ima reč narodni poslanik Tomislav Nikolić.
...
Srpska radikalna stranka

Tomislav Nikolić

Srpska radikalna stranka
Dame i gospodo narodni poslanici, uopšte se ne vidi sistem koji želimo da ostvarimo ovim predlogom zakona. U nekim oblastima Vlada Republike Srbije ukida prava autonomnoj pokrajini da vrši nadzor, a u nekim oblastima je ostavila taj nadzor.
Šta je nadzor? Nadzor vrši onaj ko ima nadležnost. I vi ste, odnosno predstavnik predlagača je prihvatio amandman Vlade Republike Srbije na član 20, kojim autonomnoj pokrajini nije dat nadzor nad zdravstvenom zaštitom, a sada Vlada Republike Srbije nije imala neki kontinuitet, pa da kaže - i u članu 21. ne može da se poveri ni sanitarni nadzor autonomnoj pokrajini, nego - evo, nećemo dati zdravstveni nadzor, a dajemo sanitarni nadzor.
U čemu je razlika? To niko, ni predlagač zakona, ni Vlada Republike Srbije, ne ume da nam objasni. Šta znači dati sanitarni nadzor ili dati nadzor nad sprovođenjem propisa i zdravstvene zaštite autonomnoj pokrajini? Najpre, po Ustavu vi to ne možete da uradite i ovaj posao ne može da se poveri autonomnoj pokrajini. Šta će nam onda Vlada Republike Srbije? Hajde da smanjimo broj članova Vlade i da napišemo u Zakonu o Vladi - Vlada Republike Srbije nema nadležnosti na teritoriji Autonomne Pokrajine Vojvodine, prenela je Narodna skupština te nadležnosti samoj Autonomnoj Pokrajini. Ne treba nam onda toliko ministara i ne treba nam toliki aparat, jer će Vojvodina morati da pravi nov aparat za nadležnosti koje je dobila. Dupliramo organe.
Šta to znači na primeru trihineloze? Ko vrši nadzor sada, kada usvojite ovaj predlog zakona - sanitarni organi autonomne pokrajine. Cela Srbija nije mogla da spreči pojavu trihineloze i sada će republički ministar poljoprivrede, pre svraćanja uveče na ono mesto za koje su ga opomenuli iz Demokratske stranke Srbije, poći da vidi kako se sprovode mere zaštite i oni će reći - šta tražiš ti ovde; ovaj nadzor je poveren autonomnoj pokrajini i to radi naš pokrajinski minisitar za poljoprivredu, naš pokrajinski ministar zdravlja; ti se lepo vrati u Beograd i čekaj izveštaj, pa ako ti se ne svidi izveštaj tuži nas Ustavnom sudu; sam si ovde kao član Vlade Republike Srbije rekao da je sve ovo po Ustavu moguće i kada je moguće nemoj više preko onih mostova da nam prelaziš.
Možda će neko reći - što nam ne srušiše i te mostove pa da ne stignu socijalisti i radikali da ih obnove, da ostanu DOS-u i da ih ne obnove više nikada, kao što su vam samo dva ostavili u Novom Sadu. Evo, koprcate se, čeprkate godinu i po dana, ne gledate ni sa obale, jedne na drugu, šta se tamo dešava.
Vi mislite da je ovo igračka, da je jednom malom detetu, nedostojnom skupe igračke, data skupa igračka i da mu je rečeno - radi šta god hoćeš, upropasti ovu igračku. Mi smo je napravili zato da je ti upropastiš. Nisu je napravili oni koji su hteli da žive u jednoj državi, nisu tu našu državu napravili zato da je vi razbucate kako vi hoćete. Jednostavno ne ide i nemojte da kopate rovove između Srbije i Vojvodine. Teško se prelazi preko rovova, a pretnje već postoje da ćemo ili dati sve što se traži ili će doći do sukoba između Vojvodine i ovog ostalog dela Srbije, koji bez Vojvodine neće ništa vredeti, kao što ni Vojvodina bez Srbije neće vredeti ama baš ništa.
Zato vam predlažem da zastanete sa ovim predlogom zakona, ionako ne radite ništa, nigde ne žurite i ničim ozbiljnim se ne bavite; da prvo utvrdite u Skupštini Vojvodine šta to hoće Skupština Vojvodine, a ne šta hoće pojedinci iz pojedinih političkih stranaka u Vojvodini; da ovde dobijemo informaciju šta hoće narod Vojvodine izražen kroz Skupštinu Vojvodine i da onda tome pristupimo, a ne ovako - ovo smo prihvatili, ovo nismo. Upozoravam vas, gospođo Mićić, da amandman V Vlade Republike Srbije predlagač nije mogao da prihvati. Pročitajte stenografske beleške. Vi ste prihvatili obrazloženje gospodina Filipova da predlagač prihvata amandman Vlade broj V. Taj amandman nije više postojao, odbacila ga je Narodna skupština Republike Srbije.