PRVO VANREDNO ZASEDANJE, 30.01.2002.

6. dan rada

PRIVREMENE STENOGRAFSKE BELEŠKE
(neredigovane i neautorizovane)

REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA

PRVO VANREDNO ZASEDANJE

6. dan rada

30.01.2002

Sednicu je otvorila: Nataša Mićić

Sednica je trajala od 11:10 do 17:20

OBRAĆANJA

...
Građanski savez Srbije

Nataša Mićić

| Predsedava
 Da li se još neko javlja za reč o ovom amandmanu? (Da.) Predsednik poslaničke grupe SPS-a, narodni poslanik Branislav Ivković.

Branislav Ivković

Dame i gospodo poslanici, mi smo u suštini sa prethodnim članom 38, kao i sa ovim članom 39, ušli u jednu značajnu oblast, u oblast resursa i potencijala Republike Srbije. Resursi i potencijali Republike Srbije jesu bili osnov i osnovna tema razmatranja Prostornog plana Republike Srbije. Kada je sve to rađeno i usvajan Prostorni plan Republike Srbije, razmatrani su svi resursi i potencijali i u skladu sa tim resursima i potencijalima određivana je namena posebnih površina u Republici Srbiji. Određena lokacija je istovremeno mogla biti izvorište za određeni rudnik, mogla je biti poljoprivredno zemljište, mogla je biti lokacija buduće akumulacije, jezera. Ali,  gledajući celinu Srbije, određivana je namena pojedinih lokacija i svođen je bilans na nivou Republike Srbije.
Sada se ovim članom 39. (kao i prethodnim 38), nažalost, pogotovu kada bude u pitanju vodoprivredna osnova, ta celina razbija tako što se sada kaže da geološka istraživanja na teritoriji autonomne pokrajine i to bi čovek mogao da prihvati, da vodi neka posebna ekipa, i mogao bi da prihvati ako bi Republika Srbija, u skladu sa ustavnim članovima 71. i 72, vršila nadzor i kontrolu nad primenom republičkih propisa. Obaveza države po Ustavu Republike Srbije, po članu 71. i 72. da može da poveri izvršavanje određenih zakonskih rešenja, ali da nadzor i kontrolu nad primenom zakona drži na nivou države, jer to nju odslikava kao državu.
Sada, kada imamo Prostorni plan Republike Srbije, kada je napravljen bilans i uravnoteženo sve u interesu, pre svega, optimalnih rešenja Republike Srbije i ravnomernog razvoja svakog njenog dela, može da se poveri pokrajini izvršavanje u skladu sa republičkim zakonodavstvom, pa i geoloških istraživanja, ali ne može da se poveri nadzor, jer nadzor je kontrola, nadzor je garancija da država kontroliše izvršenje republičkog zakonodavstva u celini. Ako poverite izvršavanje i kontrolu nekome, onda vi nad tom teritorijom faktički nemate nikakvu upravu, a razbija se nešto što je celina, što je uravnoteženo.
Zna se da Šumadija sada nema vodu, a zna se da Užički region kompletno ne sme da ima prljavu industriju jer se 80% vodnih potencijala ove Srbije nalazi u tom regionu, to je najčistija voda koja maltene, ne mora da se prerađuje, u fabrikama. Sada neko iz tog komada otkida deo hartije, deo teritorije, i kaže - sada će neko drugi da upravlja tom teritorijom kao nezavisnom celinom.
Šta je sa ostalima? Ljudi, ovo što radite je van svake stručne pameti.
...
Građanski savez Srbije

Nataša Mićić

| Predsedava
Da li se još neko prijavljuje za reč o ovom amandmanu? (Ne.)
Stavljam na glasanje amandman.
Za 44, protiv 74, uzdržanih 18, nije glasalo 14, od 150 narodnih poslanika.
Konstatujem da Narodna skupština nije prihvatila ovaj amandman.
Na član 40. amandman je podneo narodni poslanik Slobodan Tomović.
Predstavnik predlagača, Vlada i Zakonodavni odbor nisu prihvatili ovaj amandman.
Da li podnosilac amandmana želi reč? (Ne želi.)
Da li neko drugi želi reč? (Ne.)
Stavljam na glasanje amandman.
Za 25, protiv 71, uzdržanih 15, nije glasalo 28, od 139 narodnih poslanika.
Konstatujem da Narodna skupština nije prihvatila ovaj amandman.
Na član 40. amandman je podneo narodni poslanik Veroljub Arsić.
Predstavnik predlagača, Vlada i Zakonodavni odbor nisu prihvatili ovaj amandman.
Podnosilac amandmana želi reč, izvolite.
...
Srpska napredna stranka

Veroljub Arsić

Srpska radikalna stranka
Dame i gospodo poslanici, u Predlogu zakona član 40. tiče se upravnog i inspekcijskog nadzora nad primenom zakona kojim se uređuje oblast inspekcije  parnih kotlova. Za neupućene ovo može da bude jedan nevažan član Predloga zakona, a možda bi tako i bilo kada bi se to odnosilo samo na kotlovska postrojenja koja služe za grejanje građana i centralno grejanje.
Međutim, i na teritoriji AP Vojvodine postoje termo-elektro energetska postrojenja koja nikako ne smeju da se povere za inspekcijski nadzor parnih kotlova, i to autonomnoj pokrajini. Razloga za to ima prilično; čudi me da Vlada ovaj amandman nije prihvatila, jer, kako rekoste, ova vlada je od samih eksperata, pa su ti eksperti mogli da vam kažu da je temperatura vodene pare u takvim kotlovskim postrojenjima, ili kako je stručnjaci zovu - suve vodene pare, od 550 do 600 stepeni, a pritisak kome je taj cevni kotlovski sistem izložen kreće se oko 50 bari ili 50 atmosfera. Na teritoriji SRJ postoji samo jedna jedina ustanova koja može da vrši pravi inspekcijski pregled ovakvih postrojenja. To je "Termoelektro" iz Beograda.
Sada mogu da se neki autonomaši, pametni, izjašnjavaju - pa, mi ćemo za svoje novce da kupimo i otvorimo jedno takvo preduzeće, a mogu da vam kažem da će to biti, kako naš narod kaže, malo sutra u petak, jer je oprema za ispitivanje takvih postrojenja izuzetno skupa, pa je čak i stara eks - Jugoslavija, koja je imala mnogo više para nego AP Vojvodina i SRJ, mogla da opremi samo jedno jedino takvo preduzeće.
Znači, sada se ostavlja autonomnoj pokrajini da ona bira ko će da vrši taj tehnički pregled. Sve termoelektrane, koje postoje na teritoriji Republike Srbije, su uglavnom istočnoevropskog tipa. Znači, može da ovlasti jednu firmu ili organizaciju iz istočne Evrope, ali naša dosadašnja iskustva u svemu tome nisu bila pozitivna.
Desilo se 1987, ili 1988. godine, u Termoelektrani "Kostolac B", ili kako se drugačije zove - Termoelektrana "Drmno", da je izvođač radova i vlasnik tehnologije dao tehničku saglasnost da se termoelektrana pusti u rad. Očekivala se samo saglasnost naše inspekcije. Tada još uvek nije bila dobijena. Rešili su da se termoelektrana pusti u probni rad, ispitivanje i merenje. Došlo je do čega je došlo - do eksplozije u kotlovskom sistemu, napajanom parom. Čak je jedan radnik, koji se nalazio dvadesetak ili trideset metara od mesta same eksplozije, poginuo, i to ne od komadića gvožđa, već ga je skuvala, jednostavno, vodena para.
Znači, to se jedino može poveriti i dati proverenim ustanovama, jer je reč o postrojenjima od kojih svako za sebe predstavlja jednu malu atomsku bombu.
E sada, ako se uzme da je ovde, za ovom govornicom, čovek kome to treba da se poveri, za koga mogu reći da je samo jedan običan dživdžan, kako to naš narod kaže, pretio narodnim poslanicima Republike Srbije u Narodnoj skupštini Republike Srbije, kada je nama ovde došao da preti, postavlja se pitanje - može li se njemu poveriti jedna ovako važna stvar?
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

| Ministarka za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog | Predsedava
Da li se još neko od ovlašćenih učesnika u raspravi javlja za reč?
Ima reč narodni poslanik Tomislav Nikolić.
...
Srpska radikalna stranka

Tomislav Nikolić

Srpska radikalna stranka
Mi smo podneli amandman zato što je u skladu sa koncepcijom našeg predloga zakona, koji je praktično sačinjen našim amandmanima. A inače, pošto smo u čitavom Predlogu zakona predvideli da se ovi poslovi rade kao povereni, ako ovako ostane član 40. bar će ličiti na nešto. Nije toliko neusaglašen sa našim shvatanjima, zato što, ako baš hoćete da utvrdimo do koje mere je autonomija Vojvodine prirodna, ove poslove Republika može da poveri inspektorima parnih kotlova, koji već postoje sada u okruzima, mislim, bar je tako nekada bilo, dok sam radio u privredi.

Želim samo, gospođo Čomić, da obavestite predsednika Narodne skupštine, Natašu Mićić, da sam pozvao broj telefona Privredne komore Srbije - 3240-611, i da mi je ljubazna sekretarica saopštila da je predsednik Privredne komore danas na putu i da se vraća tek popodne.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

| Ministarka za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog | Predsedava
Mislim da u komunikaciji narodnih poslanika i predsednika Skupštine ne postoji ništa što bi vas sprečavalo, kao narodnog poslanika, da se sami obratite predsedniku skupštine, sa informacijama o tome kome telefonirate i šta se posle dešava. Ali, naravno, dužnost predsedavajućeg je da ispuni zahteve poslanika. Obavestiću predsednika Narodne skupštine.

Da li još neko od ovlašćenih učesnika želi reč? (Ne.)

Ako ne, stavljam amandman na glasanje i molim narodne poslanike da se izjasne o amandmanu na član 40. koji je podneo narodni poslanik Veroljub Arsić.

Zaključujem glasanje i saopštavam da je o ovom amandmanu glasao ukupno 121 narodni poslanik, što je nedovoljno da bi odluka o amandmanu bila donesena, jer broj nije dovoljan za kvorum Narodne skupštine, pa se ovo glasanje poništava.

Tražim da utvrdimo kvorum, da bismo mogli da pređemo na glasanje.

Molim narodne poslanike da karticama utvrdimo kvorum.

Pošto ne postoji kvorum za rad, a u međuvremenu su zakazani i odbori, dajem pauzu do 15,00 časova.

(Posle pauze  - 15,50.)
...
Građanski savez Srbije

Nataša Mićić

| Predsedava
Dame i gospodo narodni poslanici, molim vas da ubacite svoje kartice u poslaničke jedinice da bismo ustanovili da li imamo kvorum i da li možemo da nastavimo rad.

Konstatujem da imamo kvorum i da možemo nastaviti sa radom. Pre nego što nastavimo raspravu u pojedinostima daću dva obaveštenja.

(Žagor.)

Dame i gospodo, pre nego što nastavimo raspravu u pojedinostima želim da vam da objašnjenja, u stvari obaveštenja. Prvo se tiče izražene sumnje, u toku prepodnevnog zasedanja, u pogledu identifikacione kartice narodnog poslanika Radoslava Veselinovića. Uputila sam zahtev Administrativnom odboru. Sednica Administrativnog odbora je zakazana za sutra i nakon izveštaja ću, ukoliko bude bilo potrebno, preduzeti mere koje mi stoje na raspolaganju po Poslovniku Narodne skupštine.

Drugo obaveštenje je - dostavila sam vam, verujem da je služba već podelila, izveštaj Skupštine AP Vojvodine o prihvaćenim amandmanima u kojima je kao ovlašćeni predstavnik predlagača potpisan potpredsednik Skupštine AP Vojvodine dr Predrag Filipov.

Nastavljamo rad po amandmanima.

Na član 40. amandmane je podneo narodni poslanik Veroljub Arsić.

Predstavnik predlagača, Vlada i Zakonodavni odbor nisu prihvatili ovaj amandman.

Vođena je rasprava o ovom amandmanu.

Stavljam na glasanje amandman.

Za 38, protiv 92, uzdržanih 18, nije glasalo 38, od 178 narodnih poslanika.

Konstatujem da Narodna skupština nije prihvatila ovaj amandman.

Narodni poslanik Dragan Marković podneo je amandman kojim predlaže da se briše poglavlje 21. i članovi 41. do 50.

Predstavnik predlagača, Vlada i Zakonodavni odbor nisu prihvatili ovaj amandman.

Da li podnosilac amandmana želi reč? Izvolite, ima reč narodni poslanik Dragan Marković.
...
Jedinstvena Srbija

Dragan D. Marković

Poštovano predsedništvo, dame i gospodo narodni poslanici, Stranka srpskog jedinstva je predložila amandman na član 41. jer smatramo da je oblast poljoprivrede najvažnija oblast u Vojvodini.
U ovom članu ne vidimo da će oni koji se bave poljoprivredom imati neke bolje uslove nego što su imali do sada. Pročitaću vam dva stava ovog člana. U drugom stavu se kaže - utvrđuje bilanse poljoprivredno prehrambenih proizvoda i osnovnih repromaterijala. U trećem stavu se kaže - predlaže uslove izvoza i uvoza određenih proizvoda. Umesto da u ovom članu stoji - predlaže se zaštitna cena poljoprivrednih proizvoda.
Ako se sećate, imali smo i problem kada je ministar za poljoprivredu, čija stranka živi i radi u Vojvodini i jedan je od predlagača ovog zakona, obećao seljacima da će cena žita biti 11 dinara, a kasnije, kada je dobio tu funkciju, cena žita je bila 7 dinara.
To često pominjem, a i veliki broj poslanika mi kaže - zašto stalno pominješ poljoprivredu. Evo zašto - mi iz Stranke srpskog jedinstva moramo da zastupamo poljoprivredne proizvođače, jer smo možda jedina partija koja ima više funkcionera u stranci koji se bave poljoprivredom, i konkretno - ja živim na selu i znam kako žive poljoprivredni proizvođači.
Mi smo, takođe, očekivali da u ovom članu zakona stoji da će svi oni poljoprivredni proizvođači koji potražuju od države neisplaćene poljoprivredne penzije, biti oslobođeni plaćanja struje, sve dok njima država ne izmiri tu obavezu. U ovom članu to ne stoji.
Takođe, smatramo da u ovom članu treba da stoji za one poljoprivredne proizvođače kojima nije isplaćena šećerna repa, a duguje im država, da budu oslobođeni od one obaveze koju imaju prema državi. Smatramo da je to trebalo da predloži ministar za poljoprivredu, a inače je to visoka funkcija, ako je ujedno i predlagač ovog zakona.
Takođe, dame i gospodo narodni poslanici, ne znam kome pričamo ova tri dana o našim amandmanima, ako predlagač zakona nije prisutan u ovoj sali. Nije prisutan u ovoj sali, jer ne može da brani ovaj zakon.
Imali smo priliku da vidimo jednog poslanika, predstavnika nacionalnih manjina, koji nije bio u sali, izašao je; valjda se stideo da glasa za ovaj zakon, jer ovaj zakon i ovaj član zakona ne donosi bolje sutra niti nacionalnim manjinama, niti Srbima koji žive u Vojvodini. Stranka srpskog jedinstva će glasati protiv ovog zakona, a predlažem vama da glasate za ovaj amandman, jer član 41. ne donosi bolje sutra poljoprivrednim proizvođačima u Vojvodini.
...
Građanski savez Srbije

Nataša Mićić

| Predsedava
Da li se još neko javlja za reč o ovom amandmanu?
Reč ima ministar pravde i lokalne samouprave.

Whoops, looks like something went wrong.