PRVO VANREDNO ZASEDANJE, 30.01.2002.

6. dan rada

PRIVREMENE STENOGRAFSKE BELEŠKE
(neredigovane i neautorizovane)

REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA

PRVO VANREDNO ZASEDANJE

6. dan rada

30.01.2002

Sednicu je otvorila: Nataša Mićić

Sednica je trajala od 11:10 do 17:20

OBRAĆANJA

Vladan Batić

Dame i gospodo narodni poslanici, želim da vas obavestim da je Vlada prihvatila, odnosno mišljenja je da treba prihvatiti amandman gospodina Dragana Markovića, ali na član 49; takođe, amandman gospodina Sretena Mitrovića na član 69. i amandman gospodina Đure Lazića na član 70. Vlada takođe povlači svoj amandman broj 26. Želim da vas obavestim da se ne bih stalno javljao.
Vlada je mišljenja da ne treba prihvatiti amandman o kome je rasprava u toku, uvaženog narodnog poslanika Dragana Markovića, jer ono što se navodi u obrazloženju amandmana - bi prihvatanje predloženih rešenja značilo da u Republici postoji poseban zakon o poljoprivredi, koji bi važio samo za teritoriju Autonomne Pokrajine Vojvodine - ne stoji, a pogotovo imajući u vidu da većina, odnosno svi povereni poslovi moraju biti u skladu sa jedinstvenim programima, odnosno sa jedinstvenom agrarnom politikom za teritoriju čitave Republike Srbije i to u delu koji se odnosi na zaštitu, korišćenje i uređenje poljoprivrednog zemljišta, na smernice razvoja, unapređenje šuma i gajenje divljači, vodoprivredu i drugo.
U skladu sa jedinstvenom politikom u navedenim oblastima ostaje jedinstveni inspekcijski nadzor za čitavu teritoriju Republike Srbije. Neprestano pominjanje da prihvatanje ovog zakona znači put ka otcepljenju, da je reč o secesiji, da je reč o separatizmu, o uspostavljanju državnosti Vojvodine, o autonomaštvu, takođe priče o patriotizmu, o dalekoj ili bližoj istoriji, jednostavno nemaju nikakve veze sa realnošću.
Dame i gospodo narodni poslanici, stepen demokratizacije jedne zemlje meri se, uostalom, i stepenom decentralizacije, odnosno stepenom autonomije. Moram da vas podsetim i da uzmem kao primer dve prosperitetne zemlje u Evropi. Pomenuo sam u uvodnom izlaganju Italiju. Autonomne pokrajine, odnosno pokrajine u Italiji kao što su Sardinija, Trentino, Vald Aosta i neke druge, imaju neuporedivo veći stepen autonomije od onoga što se nudi AP Vojvodini; da ne govorim o Siciliji, Sicilija ima i potpunu autonomnu pravosudnu aktivnost.
Da pomenem jednu drugu prosperitetnu zemlju u Evropi, Španiju, državu regija. Regije imaju ogromnu autonomiju; Katalonija, Aragonija, Andaluzija - svi imaju izuzetno visoki stepen autonomije. Ništa tim zemljama ne fali da budu dve najprosperitetnije zemlje u Evropi. Dakle, stepen demokratije jedne zemlje meri se stepenom poštovanja autonomije, određenih specifičnosti regija u toj zemlji.
...
Građanski savez Srbije

Nataša Mićić

| Predsedava
Da li se još neko javlja za reč o ovom amandmanu? (Ne.)
Stavljam na glasanje amandman.
Za 53, protiv 100, uzdržanih 35, nije glasalo 13, od 201 narodnog poslanika.
Konstatujem da Narodna skupština nije prihvatila ovaj amandman.
Pravo na repliku, narodni poslanik Pal Šandor. Repliku je izazvao narodni poslanik Dragan Marković.

Šandor Pal

Poštovana predsednice, mislim da je bilo jasno - jedan je bio koji nije prisustvovao glasanju, a učestvovao je u raspravi, i to sam bio ja. Moj stav naravno nije bio plod stida, nego vrlo svestan, pošto se ne radi o decentralizaciji, nego o dekoncentraciji vlasti, gde će Pokrajina, umesto sadašnje školjke bez sadržaja, dobiti ponešto sadržaja, ali ne onako kako prava autonomija treba da funkcioniše, i pošto nije manjinska, jer je autonomija. Pošto nisam hteo sa sprečavam političku većinu kojoj pripadam,  da svojim prisustvom dižem kvorum i na taj način sprečim da ovaj zakon prođe, znači, moj stav nije bio plod političkog stida, nego je bio vrlo svestan da onima koji su koalicioni partneri omogućim, iako se ne slažem sa ponekim stvarima, da izglasaju ovaj zakon.
...
Građanski savez Srbije

Nataša Mićić

| Predsedava
Na član 41. amandman je podnela Vlada Republike Srbije.
Predstavnik predlagača je prihvatio ovaj amandman, a Zakonodavni odbor smatra da je amandman pravno moguć, pa konstatujem da je ovaj amandman postao sastavni deo Predloga zakona.
Na član 41. amandman sa ispravkom podneo je narodni poslanik Dragan Čolić.
Predstavnik predlagača, Vlada i Zakonodavni odbor nisu prihvatili ovaj amandman.

Dragan Čolić

Srpska radikalna stranka
Dame i gospodo narodni poslanici, motivacija podnošenja mog amandmana odnosi se na član 41. tačke 1) i 2) koje su, po mom mišljenju, problematične.
Član 41. Predloga zakona podrazumeva da autonomna pokrajina, preko svojih organa, u skladu sa zakonom kojim se uređuje oblast agrarnog budžeta: 1) obrazuje poseban budžet, fondove ili druge oblike organizovanja u skladu sa jedinstvenom agrarnom politikom u Republici Srbiji; 2) utvrđuje bilanse poljoprivredno-prehrambenih proizvoda i osnovnih repromaterijala.
Poljoprivredna proizvodnja u Srbiji predstavlja jednu od najrasprostranjenijih privrednih grana i ona ne može biti uređivana od jedne manje teritorijalne ili autonomne celine, već na celoj teritoriji Republike Srbije. U suprotnom, stvorila bi se nepotrebna konkurencija, nesklad između primarne poljoprivredne proizvodnje i stočarstva, kao višeg oblika poljoprivredne proizvodnje, a da ne govorimo o poljoprivredno-prehrambenoj industriji kao što su šećerane, mlinsko-pekarska preduzeća i mesna industrija.
Stav Srpske radikalne stranke je da to može biti regulisano jednom opštom politikom vođenja agrarnog budžeta za celu teritoriju Republike Srbije. Republika Srbija mora da ima jedinstven agrarni budžet, a bilansi se utvrđuju za celu teritoriju Republike Srbije.
Šta mogu građani Srbije da očekuju od Zorana Đinđića, Nenada Čanka, Dragana Veselinova, Isakova, Kase? Njih je ujedinila zajednička histerija i želja da se Srbija rasparča, nalozi stranih nalogodavaca moraju da se izvrše.
...
Građanski savez Srbije

Nataša Mićić

| Predsedava
Gospodine Čoliću, upozoravam vas da ne vređate i da se držite teme dnevnog reda.

Dragan Čolić

Srpska radikalna stranka
Nikoga  ne vređam. I, novac za razbijanje Srbije je već isplaćen u predizbornoj kampanji DOS-a.
Šteta koja će biti sigurno nanesena u svim oblastima manifestovaće se i u oblasti agrarnog budžeta. Postojanje jedinstvenog agrarnog budžeta je nešto što bi trebalo da bude normalno i oko toga ne bi trebalo da bude nikakvih dilema. Nažalost, zahvaljujući politici DOS-a na sceni je izglasavanje jednog od najsramnijih zakona koje je Narodna skupština Republike Srbije imala na dnevnom redu. Usvajanje ovog zakona prouzrokovalo bi nesagledive posledice u svim sferama društva, pa i u oblasti agrarnog budžeta.
Stav srpskih radikala je da u Republici Srbiji mora da postoji jedinstven agrarni budžet, a bilansi se utvrđuju za celu teritoriju Srbije. Neka nova deca komunizma, rođena u DOS-u, verovatno misle drugačije, a na štetu građana Srbije. Sramota je imati Predlog zakona o utvrđivanju određenih nadležnosti autonomne pokrajine.
...
Građanski savez Srbije

Nataša Mićić

| Predsedava
Da li se još neko javlja za reč o ovom amandmanu?
Ima reč narodni poslanik Tomislav Nikolić, zamenik predsednika poslaničke grupe Srpske radikalne stranke.
...
Srpska radikalna stranka

Tomislav Nikolić

Srpska radikalna stranka
Dame i gospodo narodni poslanici, mi smo ovde od predstavnika Vlade Republike Srbije, pretpostavljam, ili predsednika jedne političke stranke, ne znam u kom svojstvu (obično nastupaju ovde u svojstvu jedne političke stranke), na veoma grub način čuli komentar o istupanjima narodnih poslanika Srpske radikalne stranke, a posebno na našu opravdanu strepnju i bojazan da se ponavlja scenario po principu već viđenog.
Podsećam prethodnika da smo bili na jednoj strani 1996. godine kada smo upozoravali kako se raspada Jugoslavija i da se ostvarilo sve ono na šta smo upozoravali, a da to, da li je čovek na vlasti ili u opoziciji, ne sme da utiče na njega toliko da ono što se pred njegovim očima razvija tumači na drugi način, a iza sebe već ima iskustvo kako se to razvijalo u drugim krajevima.
Šta nam kaže Vlada Republike Srbije za član 41? Mi upozoravamo da je neshvatljivo da sada mi ovim članom kažemo da autonomna pokrajina utvrđuje bilanse poljoprivredno-prehrambenih proizvoda i osnovnih repromaterijala. I kažemo da je neshvatljivo da autonomna pokrajina obrazuje poseban budžet, fondove ili druge oblike organizovanja u skladu sa jedinstvenom agrarnom politikom u Republici Srbiji. A, Vlada nam kaže - zašto ne bi autonomna pokrajina iz sopstvenih izvora obezbeđivala dodatni budžet, pa iz njega finansirala subvencije za mleko, meso, poljoprivredne proizvode. Ali, to košta, dame i gospodo narodni poslanici, to košta, dati pravo Vojvodini da još više zahvati u džepove budžetskih obveznika na teritoriji autonomne pokrajine, to košta.
S druge strane, dati pravo Vojvodini da određuje bilanse hrane. To može lepo da znači ovako: da neko u Vojvodini kaže - u Vojvodini ima toliko i toliko stanovnika, utvrdićemo bilanse, ili proizvešćemo samo toliko i toliko hrane. Može. Ima pravo po zakonu da utvrdi bilanse i da utvrdi koliko treba da proizvede, jer bilansi su nam proizvodnja i potrošnja. Treba da uravnotežite proizvodnju i potrošnju. Zašto bi sada Republika Srbija utvrđivala neke bilanse, i kako će da ih utvrdi bez bilansa u kojima je velika stavka proizvodnja hrane. Ako tako krenemo, onda to može da znači da će Vojvodina jednoga dana ucenjivati Srbiju, pa će reći - naš bilans za proizvodnju hrane ovoliki je i ovoliki, nama više ne treba, mi više da proizvedemo nećemo.
Ako ustanovite takav tržišni princip, ostaje pitanje - a zašto ste onda u jednoj državi. Onda će neko u Srbiji reći - pa, dobro, možemo da kupimo iz Ukrajine pšenicu. Ali, vi ne smete nikako da smetnete sa uma jednu činjenicu: Srbija je jedinstvena. U jednom kraju Srbije proizvodi se pšenica, u drugom kraju traktori, u trećem se gaji voće, i sve se to negde u jednom centru sabira, oduzima i konstatuje šta nam još treba, šta nam još nedostaje, čega imamo viška. A, vi sada hoćete da parcijalno, jedan deo teritorije Srbije utvrđuje bilanse hrane za taj deo teritorije. Naterajte ga da odstupi od svojih bilansa. Ne možete. Ne možete da tražite da se na vašoj zemlji proizvede, jer ljudi imaju bilans.
Sada nas još ubeđujete da je to lepo, da je sve to fino i da bi trebalo da ličimo na Španiju. Jeste, ali ja svake večeri, iz večeri u veče gledam na televiziji kako u Španiji jedna separatistička organizacija ubija građane Španije, da ostvari cilj koji se zove otcepljenje države, a država otcepljenje ne da.
(Predsednik: Molim vas, vreme.)
To isto gledam i u Francuskoj - i oni imaju jednu teritoriju kojoj su dali dosta autonomije, a od dosta autonomije do otcepljenja samo je mali korak.
Kod nas ne važi princip - daćeš mi dovoljno. Kod nas važi princip - nije mi dovoljno dato. Taj princip je razbio onu Jugoslaviju, taj princip razbija i ovu Jugoslaviju, taj princip će razbiti i neku Srbiju koju konstituišete nekim novim ustavom, taj princip će da nas razveje kao što se pepeo razvejava.
...
Građanski savez Srbije

Nataša Mićić

| Predsedava
Da li još ima ovlašćenih učesnika?
Ima reč narodni poslanik Dejan Mihajlov, predsednik poslaničke grupe DOS - Demokratska stranka Srbije.