PRVA SEDNICA, PRVOG REDOVNOG ZASEDANJA, 17.04.2002.

11. dan rada

PRIVREMENE STENOGRAFSKE BELEŠKE
(neredigovane i neautorizovane)

REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA

PRVA SEDNICA, PRVOG REDOVNOG ZASEDANJA

11. dan rada

17.04.2002

Sednicu je otvorila: Nataša Mićić

Sednica je trajala od 11:10 do 18:00

OBRAĆANJA

...
Srpska radikalna stranka

Tomislav Nikolić

Srpska radikalna stranka
Ma neka govori, on je narodni poslanik, ljudi. To može da se kaže u diktaturi, to može da se kaže na nekom drugom mestu. U ovoj skupštini narodnom poslaniku ne može da se kaže - ne možete da govorite o tački dnevnog reda na način na koji vi hoćete. To ne može da se kaže poslaniku, zato što je on predstavnik naroda, zato što je to narod ovde. Pustite vi taj poslovnik. Taj poslovnik kaže da poslanička grupa podnosi amandmane. Pitajte profesora Pravnog fakulteta postoji li termin poslanička grupa u Ustavu Republike Srbije ili postoji termin narodni poslanik i da li narod predstavlja poslanička grupa ili narodni poslanik? To je naše organizovanje ovde, interno organizovanje. Ono što piše u Ustavu ovo ne može da pogazi, a posebno ako vi donosite na način koji uopšte nije propisan u Ustavu.
Zato vas molim, gospođo Mićić, na ivici smo, da više ne možemo da trpimo ovo što radite u Narodnoj skupštini (žagor u sali). Ili budite na tom mestu kao jedan od ravnopravnih ili se sa tog mesta sklonite da dođe neko ko je razumniji. Osam godina sam bio opozicioni poslanik u Skupštini Srbije. Činio sam vlastima možda i više nedaća nego vama ovih dana. Bila je diktatorska vlast, kako vi tvrdite; predsednik Skupštine Dragan Tomić za vas je bio pojam demokratije. Neka je on bio socijalista, nekad možda nije ni znao šta je demokratija, on je demokratski vodio sednice Narodne skupštine. Učite se malo, učite se na dobrim primerima, a ne na lošim.
...
Građanski savez Srbije

Nataša Mićić

| Predsedava
Ovo je bila još jedna zloupotreba prava narodnih poslanika, tako što je reč da govori o amandmanu iskoristio za ličnu promociju i promociju svoje stranke,  što mi nismo bili dužni da slušamo.
Da li se još neko prijavljuje za reč o ovom amandmanu? (Ne.)
Stavljam na glasanje isti. Ko je na ivici može da padne. To je opasno.
Za 43, protiv 99, uzdržanih nema, nije glasalo 27, ukupno 169 narodnih poslanika.
Konstatujem da Narodna skupština nije prihvatila ovaj amandman.
Na član 113. amandman je podnela Vlada Republike Srbije.
Odbor za prosvetu je prihvatio ovaj amandman, Zakonodavni odbor smatra da je amandman pravno moguć, pa konstatujem da je ovaj amandman postao sastavni deo Predloga zakona.
Na član 114. amandman je podneo narodni poslanik Dragoljub Stamenković.
Vlada i Odbor za prosvetu nisu prihvatili ovaj amandman, a Zakonodavni odbor smatra da je amandman pravno moguć.
Izvolite, reč ima podnosilac amandmana, narodni poslanik Dragoljub Stamenković.

Dragoljub Stamenković

Srpska radikalna stranka
Dame i gospodo narodni poslanici, članom 114. Predloga zakona preciziraju se ovlašćenja odnosno poslovi koje treba da obavlja veće fakulteta. Tamo  je u nekih 15 tačaka navedeno  ono što po mišljenju Vlade, odnosno predlagača i onih koji su radili na Predlogu zakona treba da obavlja ovaj organ. Smatramo da su to prevelika i nepotrebna ovlašćenja i dosledno, kao kada smo bili na vlasti, pa tako i sada, branimo onaj koncept za koji smatramo da je bio valjaniji - predlažemo da radi određene poslove, koji su sadržani u amandmanu SRS, koji obrazlažem.
Najlakše je kad si u poziciji tražiti najviša prava za one na koje se zakon odnosi, tražiti najveće plate za one na koje se zakon odnosi i tražiti sve maksimalno i liberalno. Ali, ozbiljna politička stranka na isti način, kada je na vlasti i kada je u opoziciji, zastupa svoje političke ideje i svoj program.
U skladu sa tim, mi tražimo da veće fakulteta ima sledeće nadležnosti - daje mišljenje o predlogu statuta fakulteta; donosi nastavni plan i program osnovnih, specijalističkih, magistarskih i doktorskih studija po odsecima, grupama ili smerovima; donosi nastavni plan i program stalnog stručnog obrazovanja i usavršavanja; donosi program naučnih istraživanja, odnosno umetničkih projekata fakulteta; utvrđuje mere za podsticanje razvoja izrazito uspešnih i darovitih studenata; najmanje jednom godišnje razmatra izveštaj o ostvarivanju programa naučnih istraživanja, odnosno umetničkog rada i obavlja i druge poslove, utvrđene ovim zakonom i statutom fakulteta. O pitanjima iz svoje nadležnosti veće fakulteta odlučuje većinom glasova ukupnog broja članova.
Ovim preciziramo nadležnosti veća, ne dajemo ni prevelika, ni premala ovlašćenja, nego ona ovlašćenja za koja smatramo da su potrebna i neophodna za obavljanje tih poslova.
Iznenadilo me zalaganje jednog narodnog poslanika, pripada pozicionoj političkoj grupaciji, a podneo je veći broj amandmana, da te amandmane povlači, jer je čuo Vladu koja kaže da možda ima određenih nedostataka, nedorečenosti, i nesavršenosti u ovom predlogu zakona, jer se tek očekuje reforma visokoškolskog obrazovanja.
Mislim da je danas trebalo da dođe taj reformistički zakon, jer je u predizbornoj kampanji DOS-a rečeno da ima preko 200-300 zakona koji se odnose na reforme svih segmenata života u Srbiji, da je dovoljno samo izabrati DOS i da će doći ti zakoni. Nažalost, vidimo da se radi "na parče, na krpicu, na po malo", nema se vremena za čekanje.
I, a propo onoga da Mikija Savićevića, rođaka i klijenta gospodina Batića, nije predložila Vlada nego ga je birao fakultet, upravo na to i mi obraćamo pažnju - znate, Vlada kao osnivač, Narodna skupština, građani Republike Srbije, učestvuju u finansiranju rada fakulteta i univerziteta, pa i o takvim ljudima moramo povesti računa, da neko ko je nepodoban za rad ili saradnju na univerzitetu nikada više ne bude izabran.
Zamislite šta se može desiti, zamislite da sutra i Zabunovića predlože za člana saveta fakulteta (to je onaj što je sa čarapom na glavi upao u Carinu).
...
Građanski savez Srbije

Nataša Mićić

| Predsedava
Da li se još neko od ovlašćenih učesnika u raspravi prijavljuje za reč o ovom amandmanu, (Ne.)
Stavljam na glasanje amandman.
Za 36, protiv 95, uzdržanih nema, nije glasalo 30, od ukupno 161 narodnog poslanika.
Konstatujem da Narodna skupština nije prihvatila ovaj amandman.
Pošto smo se približili vremenu za pauzu, određujem pauzu do 15,00 časova.
(Posle pauze - 16,05.)
...
Građanski savez Srbije

Nataša Mićić

| Predsedava
Poštovane dame i gospodo, molim vas da radi utvrđivanja kvoruma ubacite svoje identifikacione kartice u poslaničke jedinice.
Konstatujem da imamo kvorum i da možemo da nastavimo rad.
Na član 114. amandman su zajedno podneli narodni poslanici Nenad Lemajić, Milan Radulović, Bojana Aleksić, Dragoljub Vojinović i Vladimir Andrić.
Vlada, Odbor za prosvetu i Zakonodavni odbor nisu prihvatili ovaj amandman.
Da li ovlašćeni predstavnik predlagača želi reč? Izvolite, reč ima narodni poslanik Bojana Aleksić. Molim vas da malo pričekamo da poslanici zauzmu mesta, da vas ne ometaju u izlaganju (poslanici SRS ulaze u salu).

Bojana Aleksić

U članu 114. nabrajaju se ovlašćenja nastavno-naučnog veća. Jedno od tih ovlašćenja, po mišljenju nas iz Demokratske stranke Srbije, trebalo je da bude i izbor dekana i prodekana; to i jeste bio amandman DSS, kao posledica amandmana na član 110, u kome to i predlažemo.
Ponovila bih još jednom, mi smo se zalagali za to da nastavno-naučno veće, kao nosilac autonomije univerziteta, bira i dekana. Nažalost, naš amandman na član 110. nije prihvaćen i koristim ovu priliku da izrazim naše razočarenje zbog neprihvatanja tog amandmana, pošto je to bilo jedno od predizbornih obećanja DOS-a.
Sada mi ne ostaje ništa drugo nego da povučem ovaj amandman na član 114. Kao što rekoh, on je bio samo posledica amandmana na član 110.
...
Građanski savez Srbije

Nataša Mićić

| Predsedava
Da li se još neko prijavljuje za reč o ovom amandmanu? Izvolite, reč ima narodni poslanik Tomislav Nikolić, zamenik predsednika poslaničke grupe SRS.
...
Srpska radikalna stranka

Tomislav Nikolić

Srpska radikalna stranka
Moram da ponovim princip zbog koga poslanici SRS ne mogu da prihvate amandman koji je podnet na član 114. Usvajanjem tog amandmana bi... (glasovi - amandman je povučen).
...
Građanski savez Srbije

Nataša Mićić

| Predsedava
Gospodine Nikoliću, izvinjavam se, ali narodni poslanik Bojana Aleksić je povukla amandman.
Konstatujem da je amandman na član 114. povučen.
Na član 114. amandman je podneo narodni poslanik Bratoljub Janačković; takođe je povučen.
Narodni poslanik Božidar Vujić jednim amandmanom je predložio da se naziv Poglavlja VII i član 115. brišu.
Vlada, Odbor za prosvetu i Zakonodavni odbor nisu prihvatili ovaj amandman.
Da li ovlašćeni predstavnik predlagača želi reč? Izvolite, reč ima narodni poslanik Božidar Vujić.

Božidar Vujić

Dame i gospodo narodni poslanici, amandman SRS na član 115. Predloga zakona o univerzitetu, koji sada tu pred Skupštinom i pred vama obrazlažem, pokušaj je SRS da poboljša, u svakom slučaju, ovaj loš zakon o univerzitetu, pa sledstveno tome i ovaj član.
Osim što je pokušaj i izraz je dobre namere SRS da ono što ste vi tako transparentno rekli - reforme i samo reforme, kako volja pretočite u ovaj zakonski projekat koji je daleko od svega toga, daleko od reformi. Ako već upotrebljavate reč reforme, onda kao član SRS ne mogu da shvatim da reforme - koje ste tako najavljivali u predizbornoj kampanji i zbog čega velika većina građana, želeći da do tih reformi dođe, da dođe bolje sutra za ovu Srbiju, vama poveri glas - ne sprovodite na opštu dobrobit stanovništva Srbije.
Ovo su reforme samo u tom smislu što jedan zakonski projekat, do danas važeći, donesen 1998. godine, vraćate na zakonski projekat iz 1992. godine. Čak to - transparentno, što je vama svojstveno, ni ne tajite. Vraćate na nešto što, blago rečeno, može da zvuči kao samoupravni model. Uostalom, ne čudi to. Od velike većine članova Vlade, a još manje od velike većine članova ovde prisutnih poslanika DOS-a, na delu je samo revanšizam poraženih snaga tzv. Osme sednice Saveza komunista Srbije, ali od toga najveću štetu ima narod.
Ono što ste vi govorili da je bila tiranija prošle vlasti, da su se pobednici Osme sednice iživljavali nad vama i narodom, sada to isto vi radite tom narodu, ali vraćate onima koji su vas porazili na toj Osmoj sednici.
Ovo ni u kom slučaju nije reformski zakon, ni u kom slučaju nije dobar zakon, a to nije samim tim ni ovaj član; i zato, kao član SRS, predlažem da razmislite da li je dobro da se vraća nešto što je bilo svojstveno prošlim vremenima, a vi kažete da ste donosioci te demokratizacije u društvu, da ste nosioci reformi.
Ono što se predlaže članom, a što SRS predlaže amandmanom da se briše, jeste nešto što se nekada zvalo komitet, vi sad to lepo nazvaste - Republički savet za razvoj univerzitetskog obrazovanja. Što se ne prikažete narodu onakvim kakvi jeste. Nazovite to slobodno univerzitetski komitet bivših, presvučenih i komunista u srcu. Ostanite dosledni sebi, kako ste to bili i 1988. i pre...