DVANAESTO VANREDNO ZASEDANjE, 16.07.2003.

2. dan rada

OBRAĆANJA

Siniša Mitrović

Na ovom amandmanu bih samo dopunio da se neki zaista ponašaju kao Alisa u zemlji čuda. Ne bih da komentarišem priču i da stalno optužujem. Vrlo sam korektan  u proceni, a to je da li treba, kada govorimo o finansijama, da pominjemo Bagdad, da li treba da pominjemo čekove, da li treba da pominjemo formacije za odbranu Iraka? Mislim da je to ravnoteža koja govori o finansiranju iz inostranstva. Prema tome, postoji nešto što je princip sestrinskih fondacija i to je nešto što je uređeno međunarodnim sporazumima.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

| Ministarka za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog | Predsedava
Da li još neko od ovlašćenih učesnika želi reč?
(Zoran Krasić: Replika.)
Šta je bilo osnov za repliku? Bagdad je osnov za repliku? Trebalo bi da dovedete u vezu vas i Bagdad. Ne vidim razloga da se ovde brani politička stranka ili zemlja u inostranstvu.
Na član 8. amandman su zajedno podneli narodni poslanici Petar Petrović, Miloš Lukić i Jelena Maslovara - Ralević.
Da li se neko od podnosilaca javlja za reč? (Ne.)
Da li neko drugi od ovlašćenih učesnika želi reč? (Ne.)
Na član 10. amandman je podneo narodni poslanik Vladimir Dobrosavljević.
Da li podnosilac amandmana želi reč? (Da.)
Reč ima narodni poslanik Vladimir Dobrosavljević.

Vladimir Dobrosavljević

Gospođo predsedavajuća, dame i gospodo narodni poslanici, u članu 10. je reč o istoj onoj primedbi koja se odnosila i na član 4. Dakle, ne u vezi sa brojem osvojenih mandata, već u vezi sa brojem osvojenih glasova. Ponavljam, to je način na koji se neguju političke grupacije u ovoj zemlji, koji prevazilazi distinkciju između proporcionalnog i većinskog izbornog sistema.
Naravno, to neće rešiti samo po sebi negovanje političkih stranaka, bez obzira na prirodu izbornog sistema u kojem se obavlja njihova međusobna kompeticija. Najvažniji momenat u svemu tome, pogotovo za zemlju u tranziciji i pogotovo za zemlje koje tek grade političke institucije, jesu što češći izborni ciklusi. Dakle, uz dobre zakone, nadam se da će sličan ovom zakonu biti i zakon o političkim strankama, zakon o izbornom sistemu i zakon o Narodnoj skupštini ili o narodnom poslaniku, kako se on zove u zemljama Evropske unije, koji su neophodni, uz ovaj zakon, sa kojim zajedno čine jedan institucionalni ambijent u kojem političke grupacije deluju.
Dakle, neophodni su i što češći izborni ciklusi u narednih bar desetak godina, ne bi li Srbija bila profisilisana u smislu opstanka nekoliko političkih stranaka koje će zastupati sve opcije, od desnice, preko centra, ka levici i na taj način dobiti jednu stabilnu političku klimu unutar same zemlje, a pri tom ostvariti jednu vrstu edukacije prema građanima Srbije, koji će na taj način biti usmeravani prema kojim političkim grupacijama treba da se orijentišu ako žele da se na jedan određeni adekvatan način angažuju u političkoj borbi.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

| Ministarka za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog | Predsedava
Da li još neko od ovlašćenih učesnika želi reč? (Ne.)
Na član 10. amandman je podneo narodni poslanik Milovan Radovanović.
Da li podnosilac amandmana želi reč? (Da.)
Reč ima narodni poslanik Milovan Radovanović.

Milovan Radovanović

Srpska radikalna stranka
Dame i gospodo narodni poslanici, predstavnik poslaničke grupe SRS gospodin Zoran Krasić je bio u pravu kada je rekao da je ovaj predlog zakona pisao neko ko nije u političkoj stranci, ne zna politički rad i ne zna sve te tokove političke borbe, kako u predizbornoj kampanji, tako i u redovnoj delatnosti.
Amandman poslaničke grupe Srpske radikalne stranke na član 10. Predloga zakona sastoji se u tome da se razdvoje sredstva koja se daju političkim strankama, odnosno podnosiocima proglašenih izbornih lista s jedne strane, i predlagačima kandidata, zato što se tu radi o istoj vrsti troškova, ali o različitim potrebama za dodeljivanje novčanih sredstava. Vi ste u ovom predlogu zakona, gospodine ministre, obzirom da ste predstavnik predlagača u ovoj skupštini, zanemarili mogućnost, obzirom da je sada trenutno na snazi pravni propis koji predviđa proporcionalnu izbornu listu za republičke poslanike u Republičkoj skupštini, kao i za odbornike u skupštini opštine.
Već razmišljate o tome da se mešovit sistem ubuduće primeni za izbor poslanika u Republičkoj skupštini. Šta ćete uraditi tamo gde se biraju poslanici po većinskom sistemu? Taj poslanik nije kandidat predlagača. U suštini biće, ali ste ga ovde predvideli kao jednog kandidata na izbornoj listi. Vi dajete novac za izbornu listu, a za kandidata gde ste taksativno nabrojali u Predlogu zakona za inokosne organe, kandidat za predsednika Republike, kandidat za gradonačelnika, kandidat za predsednika skupštine opštine. Gde vam je kandidat u budućem eventualnom većinskom sistemu za izbor poslanika u Skupštini Republike Srbije ili za odbornika u skupštini u jedinice lokalne samouprave?
S druge strane, u stavu 2. amandmana poslaničke grupe Srpske radikalne stranke predviđeno je da se 50% avansno raspoređuje predlagačima kandidata za izbor predsednika Republike i poslanika, imajući u vidu ovaj eventualni većinski sistem ili mešoviti sistem, a da se za poslanike u Skupštini Republike Srbije, gradonačelnika, predsednika opštine i odbornika, ako bude većinski sistem, preostalih 50% posle izbora dodeljuje predlagaču kandidata, obzirom da u ovom većinskom sistemu, bez obzira o kome se radi, po vašem predlogu zakona 20% se deli 10 dana od proglašenja liste kandidata.
Kasnije dobija samo jedan kandidat 80% novca, u vašem predlogu zakona, jer ste tu poistovetili predlagaču kandidata. Predlagač kandidata je kandidat za predsednika opštine, predsednika Republike, gradonačelnika. Tu bi trebalo da imate u vidu da je ovo nesrazmerna i nepravedna podela novca, i imajte u vidu da recimo kada ste vi dolazili na vlast da ste avansno uzeli od Sjedinjenih Američkih Država iznos od 48 miliona i 230 hiljada nemačkih maraka. Kasnije ste uzeli više, ali je to otprilike preko 60% potrebe za predizbornu kampanju, bez obzira da li se radilo o izboru predsednika Savezne Republike Jugoslavije, gde je kandidat bio Vojislav Koštunica, ili o listi kandidata za tadašnju saveznu skupštinu.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

| Ministarka za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog | Predsedava
Da li još neko od ovlašćenih učesnika želi reč?
Reč ima narodni poslanik Zoran Krasić, zamenik predsednika poslaničke grupe SRS.
...
Srpska radikalna stranka

Zoran Krasić

Srpska radikalna stranka
Ova greška koja stoji u članu 10. je uzrokovana time što autor ovog zakona očigledno nije iz političkih stranaka, čovek koji ne zna šta je politička stranka. Osnovna primedba koju želimo da ispravimo u članu 10. potiče zbog onog nedostatka u članu 2. tačka 2) jer inokosnih organa više nema.
U krajnjem slučaju ovo što ste vi predložili u članu 10. stav 1. je prihvatljivo i mi smo to u našoj verziji i potvrdili. Kada se radi o izboru tih vaših inokosnih organa, predsednika Republike, gradonačelnika i predsednika opštine, onda ovaj način podele 20%, pa onda ostatak nakon izbora, ne samo što je nepravedan, nego je nelogičan, nebulozan.
Mi predlažemo da se 50% tih sredstava podeli svim predlagačima proglašenih kandidatura, a nakon sprovedenih izbora i u zavisnosti od rezultata izbora onome ko je osvojio mandat predsednika, gradonačelnika, predsednika opštine isplati ostatak. Ako bi ostala srazmera 20 prema 80 onda bi se Milan Milanović ponovo kandidovao za predsednika Republike ispred grupe građana, uzeo 30-40 prosečnih plata, kao što je to bilo devedesete godine, i kao drugi kandidati za predsednika koje predlažu grupe građana. Verovatno je vaš stav 3. ovako koncipiran da bi se sprečila ta zloupotreba, ali ona postoji kod grupe građana, kod političkih stranaka ne postoji.
Zato mi predlažemo da se stav 3. izbriše, jer on ništa ne znači. Sredstva iz javnih izvora namenjena za izbornu kampanju, bilo da su u pitanju izbori za poslanike ili predsednika Republike, jesu sredstva kojima se pomaže politička stranka, i ovaj zakon tretira političke stranke. Nemoguća je situacija da stranka manje potroši u kampanji, nego što bi joj pripalo iz budžeta. To je nemoguće. Vi ste uspeli i nemoguću situaciju da svedete u situaciju da je moguće oduzeti sredstva. Vi praktično terate sve nas prilikom izbornih kampanja, da ukoliko naš kandidat za predsednika Tomislav Nikolić krene iz Beograda u Kragujevac da održi neki miting, svi mi iz izbornog štaba odemo do benzinske pumpe, natočimo gorivo i tražimo račune na teret SRS, kako bi mogli da opravdamo ovaj iznos koji ste vi propisali, a koji je stvarno skroman iznos, i na taj način vam dokazali da smo više dali za kampanju, nego što bi nam pripalo po rezultatima izbora i po samoj činjenici da smo učesnici na izborima.
(Predsedavajuća: Tri minuta.)
Ove predloge, rezultate blistavog uma, povlačite, jer ovo ništa ne znači. Ovo je nebulozno, neprimenljivo.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

| Ministarka za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog | Predsedava
Da li se još neko od ovlašćenih učesnika javlja za reč? (Ne.)
Na član 11. amandman je podnela narodni poslanik Nataša Jovanović.
Da li podnosilac amandmana želi reč?
Reč ima narodna poslanica Nataša Jovanović.
...
Srpska napredna stranka

Nataša Jovanović

Dame i gospodo narodni poslanici, poštovane identifikacione kartice, što bi Nataša Mićić rekla indentifikacione kartice, gospođo Čomić, ne rekoste mi da li su odbor nadležan za ovaj zakon i Vlada prihvatili amandman, pošto ste ubrzali da izađemo. Ali, pošto je stigao gospodin Đelić, verovatno će da se oglasi povodom ovog i svih amandmana SRS-a.
Što se tiče člana 11, mi tražimo da se brišu stavovi 2, 3. i 4. Stav SRS-a od početka je jasan. Gospodin Krasić je dosta govorio o tome i povodom amandmana i u načelnoj raspravi. Mi smo protiv limitiranja bilo kojih iznosa, a naročito kada je u pitanju ovaj član 11, u kome se kaže da visina sredstava iz privatnih izvora koje podnosilac proglašene izborne liste, odnosno predlagač kandidata prikupi za finansiranje troškova izborne kampanje ne sme preći iznos od 20% sredstava iz člana 9. ovog zakona.
Sporan je sam po sebi taj član 9. i način na koji će se dodeljivati sredstva političkim strankama u odnosu na broj osvojenih poslaničkih mandata, a od iznosa 0,1% od ukupnog budžeta. Pre svega, to je imaginarno iz prostog razloga što vi tražite da se zakon primenjuje od 1. januara 2004. godine. Nemate nameru, iako gotovo uopšte nemate nikakvu podršku u Skupštini, da raspisujete do tada izbore. Ovaj zakon je prava farsa. Primenjivaće se navodno od 1. januara, a, kao što reče gospodin Krasić, možda ćete i tada tražiti odlaganje, jer to vreme je vama potrebno da vodeći kriminalci u zemlji koji su vaši direktni finansijeri, poput Miodraga Kostića Koleta, Dragoljuba Markovića zvanog Krmivoje Produkt, Stanka Subotića Caneta - Žapca i ostalih, do tog vremena iz nelegalno stečenog profita kroz sve kriminalne aktivnosti koje vi omogućujete, preko šećerne, preko duvanske i dugih afera, finansiraju vas i vaše političke aktivnosti.
Pre svega mislim na Demokratsku stranku. Onda ćete da limitirate političke stranke koje inače ne mogu iz privatnih izvora da prikupe sredstva koja su ovde naznačena, da taj iznos bude 20% od iznosa koji je propisan u članu 9. Besmisleno je na ovakav način da nam Božidar Đelić predlaže ovaj zakon, naročito zbog toga što njega uopšte ne interesuje ova rasprava, on je zaokupljen drugim svojim problemima, i te kako velikim problemima koji ga muče, o kojima ćemo popodne malo više da razgovaramo i u toku sutrašnjeg dana.
Besmisleno je da se ne prihvati nijedan amandman Srpske radikalne stranke koja je najjača opoziciona stranka, učestvuje od pada komunizma u parlamentarnom životu i besmisleno je...
(Predsedavajuća: Tri minuta.)
... da se na takav način razgovara o sredstvima, koja u odnosu na broj poslanika treba da dobije neka politička stranka, kada imamo mnoštvo imaginarnih političkih stranaka samo na papiru; a budite sigurni da će sredstva koja mi po ovakvom vašem zakonu dobijamo biti bar trostruko veća, jer će nas tri puta više biti u budućem sazivu Skupštine Srbije, i to što pre.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

| Ministarka za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog | Predsedava
Da li još neko od ovlašćenih učesnika želi reč? (Da.)
Reč ima narodni poslanik Zoran Krasić, zamenik predsednika poslaničke grupe Srpska radikalna stranka.

Whoops, looks like something went wrong.