PRVA SEDNICA, DRUGOG REDOVNOG ZASEDANjA, 31.10.2003.

7. dan rada

PRIVREMENE STENOGRAFSKE BELEŠKE
(neredigovane i neautorizovane)

REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA

PRVA SEDNICA, DRUGOG REDOVNOG ZASEDANjA

7. dan rada

31.10.2003

Sednicu je otvorila: Gordana Čomić

Sednica je trajala od 11:20 do 18:00

OBRAĆANJA

Dragoslav Šumarac

Gospođo potpredsedniče, dame i gospodo narodni poslanici, već je gospodin premijer ovde naglasio da je primer urbanizma koji su vodili predstavnici SRS pokazan u Zemunu. Nažalost, to je urbanistički zločin; čak ni stanovnici naselja Plavi horizonti ne zovu više to naselje lepo, nego ga zovu "Crni horizonti" zbog onoga što ste im tamo uradili, a to je da je to naselje, taj deo grada bio predviđen za deponiju. Sada grad Beograd i Ministarstvo velike napore ulažu da se izvrši bilo kakva sanacija. To se odnosi i na Busije i na Altinu. Podzemne vode su već u podrumima, dakle, građani ne mogu sami da izvrše sanaciju tih kuća.
Što se prostora i planova tiče, u vreme vaše vladavine, tzv. crveno-crne koalicije, napravili ste samo jedan prostorni plan. Ova vlada je od 5. oktobra napravila prostorne planove čitavog koridora 10, to znači od Batrovaca do Beograda, od Subotice do Beograda, od Beograda do Niša, od Niša do makedonske granice i od Niša do Dimitrovgrada. Uradili smo i u završnoj fazi su prostorni planovi za nacionalne parkove, ono što ste vi pokušali da pročitate, ali ste i sami videli da to što su vam napisali nema nikakve veze sa stvarnošću, pa ste i sami odustali.
Sada ono što je najvažnije, građani koji nas sada gledaju uopšte ne veruju u tu priču. Čak i onaj autobus koji ste plaćali sa razglasom više ne pominjete, niti on ide više po Srbiji. To su zaboravili da vam kažu.
Dakle, stvarno stanje stvari je sledeće. U Beogradu se do današnjeg dana, a to ide po eksponencijalnoj krivoj i ja mislim da ćemo u utorak imati prilike da pričamo o radu Ministarstva i tada ćemo te nove brojeve reći, prijavilo za legalizaciju 81.343 vlasnika bespravnih objekata, od 97, dakle preko 80%. U Zemunu se, dakle, tamo gde vi mislite da imate najveću podršku, prijavilo ukupno 8,5 hiljada. To govori o tome koliko imate poverenja ne samo kod građana Srbije nego i kod vaših pristalica.
Što se nadoknade tiče, svi gradovi su usvojili onu preporuku koju je Vlada Republike Srbije dala, a to je da za stambene objekte do 100 kvadrata to bude manje od 30.000 po celom objektu, odnosno po stanu ili po zgradi, u rubnim područjima. U Beogradu je to 45.000 dinara, to je manje od 1% vrednosti objekta. Molim vas, za svaka kola srednje kategorije plaća se godišnje registracija najmanje 9-10 hiljada. Prema tome, četvorogodišnja registracija kola je skuplja nego legalizacija takvog objekta. Prema tome, sve ono što ste pričali, to su neke stare informacije i dobro je što ste prekinuli čitanje jer ste sve informacije dobili pogrešne.
Posebno želim da kažem da su svi gradovi usvojili takođe preporuku Vlade da se ni za kakve pomoćne objekte ne naplaćuje legalizacija po selu, ono čime ste vi plašili naše građane na selima. Dakle, za nastrešnice za poljoprivredne mašine, ambare, štale, garaže, uopšte se ne naplaćuje legalizacija. Čak neke opštine, mogu da navedem primer Beograda, Niša i ostalih velikih gradova, ovde su i predstavnici vlasti u tim gradovima, ne naplaćuju ni u gradovima za garaže u onim rubnim područjima.
Dakle, još jednom na kraju, da ne bih dužio, imaću još prilike da pričam o ovome, mogu da kažem i ovde, tokom ove rasprave, pre svega našim gledaocima da su me mnogi članovi stranaka koje su protiv legalizacije, a zaklinju se da su legalističke, i stranke koja je ovde napadala nas, pitali da legalizuju bespravne objekte. Prema tome, pristalice stranaka opozicije, nemojte da mi verujete ništa, svi poslanici traže da uknjiže bespravno izgrađene objekte.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

| Ministarka za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog | Predsedava
Reč ima predsednik Vlade, gospodin Zoran Živković.
...
Nova stranka

Zoran Živković

Usput, pošto je gospodin ministar Šumarac razumna ličnost, on nije hteo da se predstavi kao ekspert, zato što svi znaju da je on profesor na Građevinskom fakultetu. Prema tome, i ono poređenje je bilo neumesno, kao i sve promašene činjenice koje smo slušali celo poslepodne.
Usput da vam kažem da je, recimo, rečeno da se gorivo prodaje mnogo manje nego što je prodavano 2000. godine. Te godine je prodato 4.800.000 tona, a ove godine će biti 7.000.000. To je jedan dokaz. O tome da li se standard povećava ili se ne povećava, možete da uzmete sami da proverite da je jedan frižider u septembru 2000. godine koštao četiri i po plate, a danas je to 1,3. Jedan štednjak je bio 3,7 a sad je 1,7; da je mašina za pranje rublja bila 6,4 plate, a sad je 1,7; da je "jugo tempo" tada bio 89,5 plata a da je sada do 22 plate.
Što se tiče priče o onim vrlo jeftinim proizvodima koji su štitili osnovni standard građana, kao što je recimo jestivo ulje, koga tada nije bilo, a cena je bila takva da ste 166 litara mogli da kupite za jednu platu, ove godine možete da kupite 190 litara. Za šećer je odnos 187 kilograma prema 278 kilograma.
U svakom slučaju, očigledno je da poslanici koji su nas pozvali u ovaj parlament, u nameri da nam objasne da ne treba da budemo Vlada Srbije, rade dve loše stvari. Prva je ta što ne sede i time gube priliku da budu edukovani od strane mojih ministara i drugi deo je taj što i dalje odlažu početak rasprave svojim bezumnim govorima od nekoliko sati, koji niti imaju bilo kakvu činjenicu u svom sadržaju, niti pomažu bilo kome. Dva dana sedimo ovde i još uvek nije počela rasprava u okviru onih 10 sati.
Poslanici opozicije koji su tražili ovu raspravu žele da ova vlada ostane večito na svom mestu. Ja razumem tu njihovu želju, zato što nikada u životu nisu živeli ovako dobro kao što danas žive, kao poslanici opozicije, ali ipak mi smo jedna demokratska vlada koja neće večno da vlada, bar ne bez izbora. Ja vam obećavam da će ova vlada raditi svoj posao do izbora, da će onda nakon izbora opet, sa istim ovim podacima, sa malo boljim podacima nego što su ovi, sa rastom od 3%, 4% na godišnjem nivou, sa ciljevima da do 2008. godine otvorimo tih novih 200 i nešto hiljada malih i srednjih preduzeća i da u njima nađe posao oko milion ljudi.
Za ovu decu koja pobeđuju na svim takmičenjima i u zemlji i u svetu, u svim oblastima koje su važne za 21. vek (nažalost, čak ni danas najveći deo njih nema ni svoje radne sobe, ni svoje kompjutere), učinićemo sve, i to je posao ove vlade, ne za jednu stranku, drugu stranku, treću stranku, da ova deca završe škole u svojim sobama, sa svojim novim kompjuterima, da odu u svet da se edukuju i da se vrate iz sveta i da naslede ove ministre. Najveći broj njih je imao jedan takav razvoj, mogu da se podiče svojim biografijama, svojim diplomama i mogu da se podiče i sa onim što je učinjeno za poslednje tri godine, jedan mali deo te časti nosim ja, ja sam do neba zadovoljan zbog toga. Hvala.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

| Ministarka za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog | Predsedava
Ovim završavamo današnji rad i sednicu nastavljamo u ponedeljak 3. novembra u 10,00 časova.
Za reč su se javili narodni poslanici, predsednici poslaničkih grupa. Prvi za reč se javio narodni poslanik Bojan Pajtić, poslanička grupa DOS, posle njega narodni poslanik Borislav Pelević, poslanička grupa Stranka srpskog jedinstva, onda narodni poslanik Dejan Mihajlov. Ostalo je i pravo na repliku narodnog poslanika Zorana Anđelkovića, replika na izlaganje ministra Đelića. Hvala vam.