PRVA SEDNICA, 27.01.2004.

1. dan rada

PRIVREMENE STENOGRAFSKE BELEŠKE
(neredigovane i neautorizovane)

REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA

PRVA SEDNICA

1. dan rada

27.01.2004

Sednicu je otvorio: Velimir Simonović

Sednica je trajala od 10:20 do 14:00

OBRAĆANJA

Velimir Simonović

Demokratska stranka Srbije | Predsedava
Poštovane dame i gospodo, poštovani narodni poslanici, pošto sam ovog puta izabran peti put za narodnog poslanika, doživeo sam da budem najstariji među vama. Ako sam ja najstariji poslanik, to znači da je sastav parlamenta vrlo mlad, a to je jedan od uslova da uspešno radimo.

Obaveštavam vas, takođe, da ovoj sednici, prema obaveštenju sa pulta gde ste se potpisivali, prisustvuje 237 narodnih poslanika. Mi ćemo, ipak, morati brojanjem da ustanovimo koliko je tačno poslanika u sali. Dakle, vi ćete da dignete ruku, a služba će prebrojati.

Podsećam vas da, prema članu 5. Poslovnika Narodne skupštine Republike Srbije, Prvoj sednici Narodne skupštine Republike Srbije do izbora predsednika Narodne skupštine predsedava najstariji narodni poslanik kome u radu pomaže po jedan, najmlađi, narodni poslanik, sa četiri izborne liste koje su dobile najveći broj poslaničkih mesta i sekretar Narodne skupštine.

Pošto sam najstariji narodni poslanik, imam tu čast i obavezu da predsedavam ovom sednicom do izbora predsednika Narodne skupštine, u čemu će mi pomagati najmlađi narodni poslanici, i to: Zlata Radovanović, najmlađi narodni poslanik sa izborne liste Srpska radikalna stranka – dr Vojislav Šešelj; Dušan Proroković, najmlađi narodni poslanik sa izborne liste Demokratska stranka Srbije – Vojislav Koštunica; Vladimir Petković, najmlađi narodni poslanik sa izborne liste Demokratska stranka –Boris Tadić; Ivan Živadinović, najmlađi narodni poslanik sa izborne liste G17 plus – Miroljub Labus i Anđelka Dimitrijević, sekretar Narodne skupštine.

Obaveštavam vas da, prema podacima kojima raspolaže služba Narodne skupštine, današnjoj sednici prisustvuju 244 narodna poslanika pa, saglasno članu 80. stav 1. Ustava Republike Srbije i članu 82. stav 3. Poslovnika Narodne skupštine Republike Srbije, postoje uslovi za rad i odlučivanje.

O zapisniku sa ove sednice staraće se sekretar Narodne skupštine Republike Srbije.

Kao što je uobičajeno, tok sednice se stenografiše i snima.

Prema članu 6. Poslovnika Narodne skupštine, na Prvoj sednici Narodne skupštine vrši se potvrđivanje mandata narodnih poslanika, izbor predsednika, potpredsednika i članova radnih tela Narodne skupštine i imenovanje sekretara Narodne skupštine.

Saglasno navedenoj odredbi Poslovnika, predlažem sledeći

D n e v n i r e d

1. Potvrđivanje mandata narodnih poslanika,

2. Izbor predsednika Narodne skupštine Republike Srbije,

3. Izbor potpredsednika Narodne skupštine Republike Srbije,

4. Izbor članova radnih tela Narodne skupštine Republike Srbije,

5. Imenovanje sekretara Narodne skupštine Republike Srbije.

Pre glasanja o predloženom dnevnom redu, molim da se prebrojavanjem utvrdi broj prisutnih narodnih poslanika.

Molim narodne poslanike da dignu ruke, a službu da obavi prebrojavanje.

Prebrojavanjem je utvrđeno da je u sali prisutno 246 narodnih poslanika. Imamo sve uslove da radimo dalje i da odlučujemo.

Konstatujem da prisustvuje 246 narodnih poslanika.

Stavljam na glasanje predloženi dnevni red.

Glasaćemo opet dizanjem ruku.

Ko je za ovakav dnevni red? (246)

Za ovaj predlog glasali su svi, dakle 246 narodnih poslanika. Nema potrebe da pitam da li je neko protiv ili uzdržan, jer su svi glasali za.

Time smo usvojili dnevni red.

Pozvao sam da sednici prisustvuje Radoslav Baćović, predsednik Republičke izborne komisije, i još nekoliko članova stalnog sastava RIK-a.

Prelazimo na 1. tačku dnevnog reda: - POTVRĐIVANjE MANDATA NARODNIH POSLANIKA

Dozvolite mi da vas podsetim na odredbe Poslovnika Narodne skupštine Republike Srbije, kojima je propisan način i postupak potvrđivanja mandata narodnih poslanika u Narodnoj skupštini Republike Srbije (članovi 7. i 8. Poslovnika).

Narodni poslanici stiču prava i dužnosti u Narodnoj skupštini danom potvrđivanja mandata.

Potvrđivanje mandata narodnih poslanika vrši se na osnovu uverenja o izboru za narodnog poslanika i izveštaja Republičke izborne komisije o sprovedenim izborima, u roku od 30 dana od dana održavanja izbora.

Narodna skupština, na konstitutivnoj sednici, na predlog lica koje predsedava, većinom glasova prisutnih narodnih poslanika, obrazuje komisiju od tri člana, i to od po jednog člana sa tri izborne liste koje su dobile najveći broj poslaničkih mandata u Narodnoj skupštini. Komisiji predsedava najstariji član.

Komisija, na osnovu izveštaja Republičke izborne komisije, utvrđuje da li su podaci iz uverenja o izboru svakog narodnog poslanika istovetni sa podacima iz izveštaja Republičke izborne komisije i da li su uverenja izdata od nadležnog organa i o tome podnosi izveštaj Narodnoj skupštini.

Na osnovu izveštaja komisije, lice koje predsedava konstitutivnom sednicom Narodne skupštine konstatuje da je Republička izborna komisija podnela izveštaj o sprovedenim izborima i o tome koja su uverenja o izboru za narodne poslanike u saglasnosti sa izveštajem, čime je potvrđen mandat tim narodnim poslanicima. Saglasno tome i obavljenim konsultacijama koje sam imao, predlažem da se u Komisiju za utvrđivanje saglasnosti uverenja o izboru narodnog poslanika i izveštaja Republičke izborne komisije o sprovedenim izborima izaberu narodni poslanici:

Stavljam na glasanje predlog za obrazovanje Komisije za utvrđivanje saglasnosti uverenja o izboru za narodnog poslanika i izveštaja Republičke izborne komisije o sprovedenim izborima.

Ko je za ovaj predlog, molim da digne ruku? (Svi.)

Da li ima protiv? (Ne.)

Ima li uzdržanih? (Nema.)

Konastatujem da smo izabrali tu komisiju. Pozivam članove komisije da se povuku, da odu na treći sprat, sala za sednice. Tamo ih čekaju službenici Skupštine. Takođe pozivam predsednika Republičke izborne komisije, gospodina Baćovića, da se pridruži njima na trećem spratu.

Pre nego što prekinemo rad ovog dela sednice, kako bismo omogućili Komisiji da obavi svoj deo posla, utvrđen članovima 7. i 8. Poslovnika Narodne skupštine Republike Srbije, molim narodne poslanike da, u toku pauze, u skladu sa članom 10. Poslovnika, obave potrebne konsultacije i, na osnovu toga, u pisanom obliku meni podnesu predloge kandidata za predsednika Narodne skupštine Republike Srbije.

Podsećam da, prema članu 10. Poslovnika Narodne skupštine, kandidata za predsednika Narodne skupštine može da predloži najmanje 30 narodnih poslanika, da narodni poslanik može da učestvuje u predlaganju samo jednog kandidata, da predlog treba da sadrži ime i prezime kandidata, biografiju, stranačku pripadnost, ime i prezime izvestioca, obrazloženje i saglasnost kandidata, u pisanom obliku.

Istovremeno, radi efikasnijeg obavljanja svih poslova vezanih za konstituisanje Narodne skupštine, molim da se u međuvremenu pripreme i blagovremeno podnesu predlozi kandidata za potpredsednike Narodne skupštine Republike Srbije i da se obrazuju poslaničke grupe koje treba da pripreme i podnesu predloge za sastav radnih tela Narodne skupštine Republike Srbije.

Molim da se za korišćenje sala, radi obavljanja potrebnih dogovora, obratite sekretaru Narodne skupštine.

Prekidamo rad ovog dela sednice do prijema izveštaja Komisije za utvrđivanje saglasnosti uverenja o izboru za narodnog poslanika i izveštaja Republičke izborne komisije o sprovedenim izborima.

Rad ćemo nastaviti nakon pauze od 90 minuta, tačno u 12,00 časova.

(Posle pauze - 12,20.)

Velimir Simonović

Demokratska stranka Srbije | Predsedava
Poštovane dame i gospodo narodni poslanici, nastavljamo rad povodom 1. tačke dnevnog reda – potvrđivanje mandata narodnih poslanika.

Molim da me izvinite za ovo malo zakašnjenja od 15-tak minuta. Podsećam vas da ste uz saziv ove sednice primili izveštaj Republičke izborne komisije o sprovedenim izborima za narodne poslanike u Narodnu skupštinu Republike Srbije, održanim 28. decembra 2003. godine.

Pre početka ovog dela sednice, uručen vam je izveštaj Komisije za utvrđivanje saglasnosti uverenja o izboru za narodnog poslanika i izveštaja Republičke izborne komisije o sprovedenim izborima.

Da li izvestilac Komisije želi reč? To je gospodin Petar Cvetković, koji je predsedavao. Izvolite.

Petar Cvetković

Demokratska stranka Srbije
Komisija Narodne skupštine Republike Srbije, obrazovana 27. januara 2004. godine, na osnovu člana 27. stav 4. Zakona o izboru narodnih poslanika i člana 4. i člana 7. stav 3. Poslovnika Narodne skupštine Republike Srbije, radi utvrđivanja saglasnosti uverenja o izboru za narodnog poslanika i izveštaja RIK-a o sprovedenim izborima za narodne poslanike u Narodnu skupštinu  Republike Srbije, održanim 28. decembra 2003. godine, Narodnoj skupštini Republike Srbije podnosi izveštaj.

Komisija je konstatovala da je RIK podnela Narodnoj skupštini Republike Srbije izveštaj o sprovedenim izborima za narodne poslanike u Narodnu skupštinu Republike Srbije održanim 28. decembra 2003. godine i da je izdala uverenja o izboru za narodne poslanike licima kojima je dodeljen mandat. Komisiji je podneto 250 uverenja o izboru za narodne poslanike. Podaci iz tih uverenja upoređeni su sa odgovarajućim podacima o licima kojima se dodeljuje mandat u izveštaju RIK-a. Komisija je utvrdila da su sa izveštajem RIK-a saglasna uverenja lica kojima se dodeljuju mandati. Komisija predlaže da Narodna skupština Republike Srbije, u skladu sa članom 27. stav 5. Zakona o izboru narodnih poslanika, konstatuje potvrđivanje mandata izabranim narodnim poslanicima. Hvala.

Velimir Simonović

Demokratska stranka Srbije | Predsedava
Zahvaljujem gospodinu Cvetkoviću.
Saglasno članu 27. stav 5. Zakona o izboru narodnih poslanika i članu 8. Poslovnika Narodne skupštine Republike Srbije, na osnovu izveštaja Komisije za utvrđivanje saglasnosti uverenja o izboru za narodnog poslanika i izveštaja Republičke izborne komisije o sprovedenim izborima, konstatujem da je RIK podnela izveštaj o sprovedenim izborima i da je svih 250 uverenja o izboru za narodne poslanike u saglasnosti sa izveštajem RIK-a o sprovedenim izborima, čime je potvrđen mandat svim narodnim poslanicima.
Poštovani narodni poslanici, dozvolite mi da vam, nastavljajući da predsedavam ovom sednicom, poželim uspešan zajednički rad u predstojećem mandatnom periodu. Mi smo se, gospodo narodni poslanici i dame, skupili na dan Svetoga Save da konstituišemo ovu skupštinu, na dan našeg velikog prosvetitelja i državnika. Ova će skupština sigurno ući u političku istoriju kao svetosavska skupština. Od našeg rada će zavisiti kako će biti ocenjeno od istoričara. Imam veliku nadu da ćemo mi raditi tako uspešno, da će ova skupština dobiti vrlo visoku ocenu od budućih istoričara.
Prelazimo na 2. tačku dnevnog reda: - IZBOR PREDSEDNIKA NARODNE SKUPŠTINE REPUBLIKE SRBIJE
Obaveštavam vas da smo u skladu sa članom 10. Poslovnika Narodne skupštine primili, ovde moram da zastanem, samo jedan predlog. Kažu mi da je i drugi predlog podnet, ali da je na umnožavanju. Nisam ga dobio ovde za predsedničkim stolom.
(Tomislav Nikolić, sa mesta: Predali smo Službi.)
Niste ovde meni doneli. Nemam taj predlog ovde.
(Tomislav Nikolić, sa mesta: Da odem ja do Pisarnice ili vi?)
Otići će sekretar. Dobio sam jedan predlog, taj je na umnožavanju i biće podeljen svim narodnim poslanicima. Čekamo još jedan predlog. Sada će ga sekretar Skupštine doneti otuda.
Dame i gospodo narodni poslanici, imamo dva predloga: prvi - "predlažemo da se za predsednika Narodne skupštine Republike Srbije izabere narodni poslanik Dragan Maršićanin, član DSS-a"; obrazloženje ćete čuti kasnije i ima dovoljno potpisa narodnih poslanika koji njega kandiduju; drugi - "predlažemo da se za predsednika Narodne skupštine Republike Srbije izabere narodni poslanik Gordana Pop-Lazić, član SRS-a"; imamo ovde kratku biografiju, podnosioci predloga - dovoljno potpisa od narodnih poslanika koji predlažu gospođu Pop-Lazić. Tako da imamo legalna dva predloga kandidata za predsednika Skupštine. Predlozi se umnožavaju. Oni će uskoro biti podeljeni svim narodnim poslanicima, a sada mislim da možemo da to ne čekamo, da ovlašćeni predlagači obrazlože svoje predloge.
Ko će obrazložiti predlog za gospodina Maršićanina? Poslanik Mihajlov.

Dejan Mihajlov

Demokratska stranka Srbije
Dragi prijatelji, poštovani novoizabrani narodni poslanici, u svoje ime i u ime DSS-a čestitam vam još jednom na izboru i želim svima nama uspešan rad na stabilizaciji teških prilika. Jedan od prvih koraka koji svaka skupština mora da napravi, a to je da se konstituiše, izabere predsednika, potpredsednike i sve odbore koji će pomagati u vršenju vlasti ove Narodne skupštine.
Tokom poslednjih dana vođeni su razgovori oko konstituisanja Skupštine i izbora predsednika Narodne skupštine Republike Srbije. U nastojanju da se konstituiše Narodna skupština Republike Srbije DSS je ponudila kandidaturu za mesto predsednika Narodne skupštine Republike Srbije stranci G17 plus, ali je u cilju pronalaženja zajedničkog kandidata za predsednika Skupštine G17 plus odustala od kandidature i podržala kandidata DSS-a Dragana Maršićanina.Kandidata DSS-a Dragana Maršićanina svojim potpisima podržali su svi poslanici SPO-a i Nove Srbije u ovoj skupštini, te smatramo da će ovaj kandidat zasigurno biti najozbiljniji kandidat za predsednika Narodne skupštine Republike Srbije.
Dragan Maršićanin je rođen u Beogradu, gde je završio osnovnu školu, gimnaziju i diplomirao na ekonomskom fakultetu. Od 1992. godine, kada je izabran za odbornika i kasnije za predsednika Skupštine opštine Vračar, radio je na izgradnji demokratskih institucija i bio jedan od onih koji su se borili za demokratsko društvo. Od januara do decembra 2001. godine bio je predsednik Narodne skupštine Republike Srbije, prve demokratske skupštine posle Drugog svetskog rata i uspostavljanja parlamentarizma nakon 90-te godine.
Obavljajući dužnost predsednika Narodne skupštine gospodin Maršićanin dosledno se zalagao da zakonodavna vlast izgradi autoritet kakav ima u demokratskim državama; da podstakne zakonodavnu samoinicijativu svih poslaničkih grupa, posebno opozicionih, i da ostvari punu i odgovornu kontrolu nad izvršnom vlašću. Suočen sa neočekivanim političkim otporima da se Narodnoj skupštini vrate njene nadležnosti, utvrđene srpskom parlamentarnom tradicijom još u drugoj polovini 19. veka i prvoj polovini 20. veka, podneo je ostavku na tu funkciju decembra 2001. godine.
Rukovođeni njegovim dosadašnjim radom i činjenicom da je ličnost čvrstih demokratskih uverenja i čovek koji veruje u parlamentarizam, smatramo da će izbor Dragana Maršićanina za predsednika Skupštine doprineti da se u Srbiji stabilizuju krizne institucije, da bez obzira što nemamo predsednika države, što imamo Vladu u ostavci, dobijemo Skupštinu koja će funkcionisati, dobijemo predsednika Skupštine koji će moći da doprinese da se svi ostali i naredni razgovori na stabilizaciji institucija u Srbiji završe. Stoga DSS, SPO, Nova Srbija i G17 plus predlažu Narodnoj skupštini Republike Srbije da izabere Dragana Maršićanina za predsednika Skupštine Republike Srbije.

Velimir Simonović

Demokratska stranka Srbije | Predsedava
Zahvaljujem gospodinu Mihajlovu i poziva predlagača da obrazloži predlog kandidata Gordanu Pop-Lazić. To je gospodin Tomislav Nikolić.
...
Srpska radikalna stranka

Tomislav Nikolić

Srpska radikalna stranka
Dame i gospodo narodni poslanici, žao mi je što na današnji dan održavamo ovu sednicu, zato što neće baš ostati upamćena po efikasnosti, zato što je trebalo da se održi mnogo ranije, ali to je sve plod besmislenih dogovaranja koja se trenutno vrše u Srbiji.
Mi predlažemo Gordanu Pop-Lazić zato što, da vas podsetim, 28. decembra 2003. godine na održanim izborima pobedila je Srpska radikalna stranka. Sve što pokušavate posle toga, sem manjkave većine koju pokušavate da stvorite posle naše pobede, produžava krizu u koju je Srbija zapala, a ako neko od vas kaže da toga nije svestan trebalo bi da prestane da se bavi politikom.
Treba da izaberete danas Gordanu Pop-Lazić, a samo jedan razlog postoji da ne glasate za nju, to je ako će 126 poslanika podržati predlog za drugog kandidata. To je znak da ste stvorili većinu koja može da izabere Vladu, pa eto, da vam na neki način i mi radikali oprostimo što se udružujete protiv radikala i protiv Srbije, ali, eto, kada vas ima 126 udruženih, radite kako mislite da je najbolje. Ako nemate 126 poslanika, onda da vas podsetim da ovo nije izvršna vlast, ovo je zakonodavna vlast, u ovoj zgradi, na ovoj sednici funkcije se dele prema izbornim rezultatima, onako kako su građani Srbije želeli. Građani Srbije želeli su da Srpska radikalna stranka pobedi na ovim izborima, onaj ko pobedi, taj ima najvišu funkciju u Narodnoj skupštini Republike Srbije, najviša funkcija u ovoj skupštini je predsednik Narodne skupštine.
Zašto da izaberete Gordanu Pop-Lazić? Zato što ćete imati demokratski poslovnik, zato što više neće biti kažnjavanja narodnih poslanika, zato što više neće biti novčanog kažnjavanja, zato što više neće biti oduzimanja reči zbog prekoračenja od jedne sekunde, zato što ovde više nikada neće biti diktature kako je sprovođena u poslednje tri godine; polovinu mandata je sprovodio jedan predsednik Narodne skupštine, a u drugoj polovini mandata drugi predsednik, ali osim dužine kose, ni po čemu drugom se nisu razlikovali, posebno ne u načinu kako su vodili sednice Narodne skupštine Republike Srbije.
Gordana Pop-Lazić je izvanredan čovek, izvanredan poslanik, dokazala vam je to, zna vrlo dobro šta je demokratija, završila je Pravni fakultet, udata je, ima tri ćerke. Gordana Pop-Lazić je srpski radikal, pobednik na ovim izborima. Jedino neprincipijelnim udruživanjem, udruživanjem protiv Srpske radikalne stranke, može da se desi da ne bude izabrana za predsednika Narodne skupštine, ali to će nas samo opredeliti prema onima koji misle da mogu da imaju većinu, opredeliće naše ponašanje ubuduće.
Od sveg srca vam preporučujem Gordanu Pop-Lazić, a vi zavirite malo u svoje srce, pa razmislite kako ćete da glasate. Hvala. (Aplauz.)

Velimir Simonović

Demokratska stranka Srbije | Predsedava
Zahvaljujem gospodinu Tomislavu Nikoliću. Sada prema Poslovniku treba otvoriti pretres, ali pre otvaranja pretresa o ovim predlozima, ukazujem vam da ne postoji mogućnost primene odredbe Poslovnika o ukupnom vremenu trajanja rasprave, s obzirom da nisu konstituisane poslaničke grupe, pa je potrebno da se dogovorimo o načinu rada.
Što se mene tiče, iako za vas to ne mora ništa da znači, iako smo čuli obrazloženje, dobiće ga svi poslanici, bilo bi najrealnije da odmah pređemo na glasanje, da ne vodimo raspravu.
Ako se sa ovim predlogom složite, onda ćemo krenuti na posao.
Hajde dizanjem ruku, molim vas, prvo dizanjem ruku da se ne vodi rasprava.
Ko je za?
Dame i gospodo, za moj predlog je glasalo 146, to je većina. Prema tome, nema potrebe da pitam za neki drugi predlog… prelazimo; dakle, dobro, molim vas.
Ko je protiv mog predloga?
Neka se i ovo prebroji.
Protiv predloga su 102 narodna poslanika.
Prema tome, moj prvi predlog je prihvaćen i sada ćemo preći na izjašnjavanje.
Tomislav Nikolić, po Poslovniku.
...
Srpska radikalna stranka

Tomislav Nikolić

Srpska radikalna stranka
Gospodine predsedavajući, da odlučimo da li će glasanje biti javno ili tajno.

Velimir Simonović

Demokratska stranka Srbije | Predsedava
To će tek doći na red.