Dame i gospodo narodni poslanici, kada god se u Srbiji stvori nova koalicija, eto prilike da se menja Zakon o radio-difuziji, kako bi novi partner dobio člana Saveta radiodifuzne agencije i drugi razlog za izmenu zakona ne postoji.
Da sam na bilo koji način u ovo bio umešan, da sam bio ministar koji je trebalo ovo da potpiše, odbio bih da potpišem glupo objašnjenje, obrazloženje da zbog zastoja u radu Saveta radiodifuzne agencije treba menjati zakon.
Jer, kaže tako, ne zato što se ne primenjuje zakon pa hajde da promenimo zakon. Dve godine mi imamo taj Zakon o radio-difuziji, ali da li se u Srbiji uopšte zna da imamo taj zakon.
Da li su građani Srbije videli, posebno na primeru Radio-televizije Srbije, evropske televizije, kako ju je nazvala nova Vlada, a posebno po njenom ponašanju prema opozicionim političkim strankama.
Izgovor za ovaj zakon, pre dve godine, jula 2000. godine, bio je Evropa, svet: svi regulišu medije, ponašanje o medijima, kontrolu medija i slično ovakvim zakonom. Ali, ne rekoste nam da je potpuno normalno u svetu da će državna radio televizija o svemu da izveštava korektno i da nikome iz opozicije ne pada na pamet da se bori da neki njegov član uđe u Savet radiodifuzne agencije, jer zna da kad god bude tamo izabran vodiće brigu o osnovnim demokratskim postulatima u jednom demokratskom društvu.
Izabran je Radiodifuzni savet prevarama, na različite načine, i sada ispade da je kriva Skupština Republike Srbije zato što je ona predlagala nekoliko članova Saveta, pa hajde da promenimo zakon da ih više ne predlaže Narodna skupština već da ih predlaže nadležni odbor. Pri ovakvom stanju državnih medija, odbor koji bi bio nadležan da predloži članove je Odbor za rad, socijalna i boračka pitanja, jer on se bavi otklanjanjem terora, fašističkog terora, a da dodamo tu i medijski teror.
Vi, gospodo, držite televiziju koja medijski teroriše ovo društvo. Žao mi je što svi vi iz vlasti ne možete da utičete na uređivačku politiku radio-televizije, ali ovi koji utiču napravili su od nje svoj partijski bilten. Ovo su pripreme za izbore.
Grubim povredama Zakona o izboru narodnih poslanika potpuno ste eliminisali Nadzorni odbor iz procesa izbora. Njega nema. Ne može ni na šta da utiče. Niko ne kontroliše rad medija, a posebno rad državnih medija u predizbornoj kampanji u izbornom procesu. Trebalo bi, neki kažu, da to bude Savet radiodifuzne agencije, pošto se on bavi svim pitanjima u vezi radio-difuzije, trebalo bi, ali ne postoji i ne radi svoj posao.
I sada kada bude postojao, ponovo će da obavlja taj svoj posao na isti način kako je radio Savet pre njega, na isti način kako je to činjeno kada uopšte nismo imali Zakon o radio-difuziji, Agenciju ili Savet radiodifuzne agencije.
To ne zavisi od ministra, ministre, samo vi čitajte novine, ali vam predlažem da ih čitate kod kuće kada ste dokoni, jer može da se pomisli da ste i ovde dokoni i da jedva čekate da ova rasprava prođe. Ministre, znam da to ne zavisi od vas, koliko će biti demokratska televizija, koliko će biti dostupna svim građanima Republike Srbije, koja politička stranka ekipira Radio-televiziju Srbije pred izbore, kome su se oteli a kome nisu, u vreme kada ste vi, gospodine ministre, bili direktor jedne nazovinezavisne televizije.
Imali ste jednog vlasnika i fokusiranog jednog političkog suparnika, i sve je bilo jasno: ko je bio protiv SPS-a, taj je bio slobodan, nezavisan demokrata, heroj, ali sada je drugo vreme. Sada vi koji ste na vlasti imate sve medije, a one koje nemate imaju bogataši koji se bave politikom.
Sada nemate fokusiranog političkog suparnika. Jer, vaši politički suparnici, srpski radikali, nemaju prilike da se pojave na vašim medijima, nemaju prilike da budu zastupljeni na državnim medijima. I zato, baš vas je briga kako uređujete stanje u državnim medijima, jer ono što su državni mediji radili u kampanjama sada, pa čak i u vreme od kada ste vi ministar, nezamislivo je na zapadu na koji se inače pozivate kada pravite ovakav zakon.
Zato, kada pravite ovakve zakone, pomislite i na to da će direktor televizije, da će glavni i odgovorni urednik televizije biti iz Srbije, a kada su iz Srbije oni rade za nekog političara ili nekog bogataša. To imajte na umu. Ako dovedete nekoga sa strane taj će da pobegne jer mu nećete dati da radi onako kako u toj oblasti treba da se radi.
Znači, osuđeni smo da radimo sa ljudima iz medija, ima ih mnogo sposobnih, sve ih poznajete, znate im čitavu karijeru u novinarstvu, ali nađite mi jednog koji će objektivno da radi. Nema ga. Pitanje je samo šta želite da postignete izmenama i dopunama zakona - da funkcioniše Savet? Pa, koliko nam vremena treba da ga izaberemo?
Nadležni odbor, pretpostavljam da će to biti Odbor za kulturu i informisanje, mada mu to ne piše u opisu poslova, jedino se kaže da se bavi i drugim poslovima iz ovih oblasti, jesu li te druge oblasti i poslovi da predlaže članove Saveta radiodifuzne agencije, mislim da nisu, ajmo na to da to predlaže predsednik Vlade.
Kada već u ovom parlamentu zavisi od pogodbi, neka i to zavisi od predsednika Vlade, pa da vidimo ima li u parlamentu uopšte većinu, može li njegov predlog da prođe u Narodnoj skupštini Republike Srbije, ili mora sve da se dogovara ovde u klupama, na odborima, jer vi niste sigurni da bi Narodna skupština mogla dati predlog koji vama odgovara. A, mislim da ste se prebrojali u tom odboru koji ćete proglasiti nadležnim ili matičnim, pa kažete da tu imate većinu i da ćete tu da prođete.
Već po nekim diskusijama, a biće mnogo diskusija o ovom zakonu, mislim da se sa dve-tri završava rasprava, dakle već po nekim diskusijama vidim i ko će da uđe u taj Savet radiodifuzne agencije, vidim takođe da će biti izglasan ovaj zakon, ali ne vidim da će se bilo šta promeniti nabolje. I dalje će favoriti zapada da budu protežirani na državnim medijima, i dalje će posle izbora biti lošije za Srbiju zato što su pobedili oni koje protežira zapad.
I nikada neće biti sređen medijski prostor zato što vi to ne želite. Ne sređuje se on papirima nego ponašanjem. Kada ministar javno reaguje, pa kada pošalje javnosti pismo i kaže da nije zadovoljan šta radi taj i taj medij, ne želi da u tome učestvuje, potpuno drugačije zamišljam informisanje i demokratiju, onda ću shvatiti da se u Srbiji nešto promenilo.
Ali, sada se u Srbiji ništa ne menja. Ne trebaju nam oni zaštitni znaci na televizijskim prijemnicima. Samo pustite ton, zatvorite oči i znaćete koja je stanica u pitanju, znate gde su joj jasle, gde je kasa iz koje se taj medij izdržava.
Ne rešavate pitanje lokalnih medija, a na to vas obavezuje zakon. Baš vas briga za to. Tu vas je baš briga šta kaže Evropa za medije koji su pod kontrolom lokalne samouprave. Kaže se da je to nezamislivo, ali to vama ne odgovara. Sve tamo gde vaši vrše vlast može da bude primenjeno baš sve, jer Evropa neće da se buni kada kršite osnovne principe ustanovljene u Evropi.
Ali, onda ne obećavajte građanima Srbije ulazak u Evropu. Ništa lepše za Evropu nego da vas pusti da radite šta hoćete i da ona kaže da zbog toga ne možete da uđete u Evropu. Vama lokalna samouprava finansira medije. Da li je to zadatak lokalne samouprave.
Mi sada imamo ispred sebe izbore za odbornike, predsednike opština i gradonačelnike. Zato niste ukinuli medije lokalnih samouprava, jer će tamo da naprave tri okrugla stola za svoje kandidate, po jedno predstavljanje za svakog kandidata, a dan i noć će da protežiraju onog kandidata koji je na vlasti.
(Predsedavajući: Da li koristite i sledećih deset minuta?)
Ne, završavam. Kao što smo bili protiv zakona kada je donet, zbog toga sam ovlašćen da u ime poslaničke grupe kažem da nećemo glasati ni za ove izmene i dopune. Iza njih se ništa i ne krije. Vanredno zasedanje Narodne skupštine Republike Srbije da se menjaju odredbe Zakona o Savetu radiodifuzne agencije. U to vanredno zasedanje ubacite nekoliko finansijskih zakona, koje povučete pred samu sednicu. Mislite da se niko ne seća o čemu se radi.
Možda ćemo imati još nekoliko vanrednih zasedanja i sve će biti povezano za izborima, jer vi u Srbiji počeste, kao i neki pre vas, da radite samo u vreme kada su raspisani izbori. Hvala.