TREĆA SEDNICA, PRVOG REDOVNOG ZASEDANjA, 29.03.2005.

6. dan rada

OBRAĆANJA

Predrag Marković

G17 Plus | Predsedava
Poštovane dame i gospodo narodni poslanici, dobar dan, nastavljamo rad Treće sednice Prvog redovnog zasedanja Narodne skupštine Republike Srbije u 2005. godini.
Obaveštavam vas da, prema službenoj evidenciji, današnjoj sednici prisustvuje 116 narodnih poslanika.
Radi utvrđivanja kvoruma za rad Narodne skupštine, molim narodne poslanike da ubace svoje identifikacione kartice u poslaničke jedinice elektronskog sistema za glasanje. Zahvaljujem.
Konstatujem da je primenom elektronskog sistema za glasanje utvrđeno da postoji kvorum za rad Narodne skupštine.
Obaveštavam vas da su sprečeni da prisustvuju sednici sledeći narodni poslanici: Leila Ruždić-Trifunović, Ivica Dačić, Žarko Obradović i Milovan Marković, a zakasniće Branče Stojanović.
Prelazimo na 4. tačku dnevnog reda: – PREDLOG ZAKONA O REGULISANjU ODNOSA REPUBLIKE SRBIJE I BANAKA U STEČAJU PO OSNOVU PREUZETIH INOSTRANIH KREDITA, ODNOSNO ZAJMOVA (nastavak u pojedinostima)
Podsećam vas da je Narodna skupština prekinula rad u toku pretresa o amandmanu na član 1. Predloga zakona koji je podneo narodni poslanik Zoran Krasić.
Da li još neko želi reč o ovom amandmanu?
(Poslanik Šarović, sa mesta: Po Poslovniku.)
Izvolite, reč ima narodni poslanik Nemanja Šarović.

Nemanja Šarović

Srpska radikalna stranka
Dame i gospodo narodni poslanici, prekršeno je nekoliko članova Poslovnika i to je uradio u četvrtak, pri kraju zasedanja, predsednik Skupštine gospodin Marković.
Najpre, prekršen je član 100, jer onakve konstatacije o govornicima koji su duže govorili, da je to vrsta terapije, zaista ne stoje i to je sramota za sve poslanike u Narodnoj skupštini, a pogotovo što je tako nešto rekao predsednik Narodne skupštine.
Ovo nije prvi put da vi ponavljate stav da je najveći doprinos narodnih poslanika koji mogu da daju ovde u Narodnoj skupštini da odustanu od diskusije.
Na ovaj način se pokazuje i suština demokratije, na način na koji je vi shvatate, a to je da ovde samo treba da se izglasavaju zakoni bez ikakve rasprave i da se na taj način potpuno obesmisli suština parlamentarizma.
Zatim, prekršen je član 28. Poslovnika Narodne skupštine Republike Srbije, koji kaže da se predsednik Narodne skupštine stara o primeni Poslovnika Narodne skupštine.
Prekršen je i član 96. stav 4, koji kaže da je poslanik dužan da navede odredbe člana Poslovnika koje su po njegovom mišljenju povređene, da ih citira i obrazloži u čemu se sastoji povreda, s tim što može govoriti najduže tri minuta. Vi ste izašli pred kraj rasprave u četvrtak, pozvali ste se na ovu odredbu Poslovnika, ali ste umesto tri minuta govorili više od pet i po minuta, iako ste na to bili upozoreni.
U najmanju ruku, potpuno je neprincipijelno s vaše strane da na ovaj način brutalno kršite i gazite Poslovnik, pogotovo što ovo nije prvi put. Već vam se dogodilo i ranije da čak duže od šest minuta govorite o povredi Poslovnika.
Očigledno mislite da kada vi navodite neku povredu da je to onda važno i da to drugi treba da slušaju, a kada to čine drugi poslanici da je to onda valjda manje važno, pa onda ne birate sredstva da ih prekinete i oduzmete im reč.
Moram da vas upozorim i na činjenicu da kada vi, kao predsednik Narodne skupštine, koji je zadužen da se stara o primeni Poslovnika, prekršite taj poslovnik, da je ta povreda mnogo ozbiljnija nego kada to uradi bilo ko drugi.
Zato tražim da se izjasnite precizno, a to su veoma jednostavne stvari, govorili ste duže od pet i po minuta, a to može da se proveri u stenografskim beleškama, da li ste na taj način povredili Poslovnik ili niste.

Predrag Marković

G17 Plus | Predsedava
Hvala. Po Poslovniku, izvolite, gospodine Krasiću. Daću objašnjenje naravno.
...
Srpska radikalna stranka

Zoran Krasić

Srpska radikalna stranka
Radi se o istim odredbama na koje se pozvao i gospodin Nemanja Šarović, ali, gospodine predsedniče, moram da vas upozorim na nešto što je loša praksa u ovoj Narodnoj skupštini. To se dešavalo za proteklih nekoliko godina – maltene sve zloupotrebe Poslovnika dešavale su se u 17,45 časova.
Vi ste u četvrtak izašli kao narodni poslanik da ukažete na povredu Poslovnika. Prvo, niste naveli član, izašli ste posle diskusije gospođe koja je član vaše poslaničke grupe i niste ukazali u čemu se ogleda povreda Poslovnika, šta je ona to povredila u svojoj diskusiji, osim što je navela da je onih 400 zakona epohalni rezultat rada Narodne skupštine.
Zatim ste nam održali neko predavanje, a ukoliko ste već predsednik Narodne skupštine i imali ste potrebu da reklamirate povredu Poslovnika zbog govornika koji je to učinio, vi ste kao predsednik Narodne skupštine bili dužni da upozorite, skrenete pažnju upravo sa tog mesta na kome sedite.
Nije dobro za razvoj parlamentarizma i odnose u Narodnoj skupštini da na takav način zloupotrebite mesto predsednika Narodne skupštine, da 10 minuta pre završetka rada Narodne skupštine za taj dan izađete i održite jedno tako široko predavanje, da se uopšte ne vidi kome vi prigovarate. Predsednik Narodne skupštine prigovara Narodnoj skupštini – molim vas, to je nezabeleženo.
Ako imate konstatacije o tome da je učinjena neka povreda, onda sa tog mesta gde sedite iskoristite poslanička ovlašćenja pa upozorite, skrenite pažnju, a ne da izlazite za govornicu i da nam držite predavanja, svima, a da mi uopšte ne znamo o kojoj povredi je reč. Po logici stvari, verovatno se to odnosi na povredu koju je učinio govornik koji je pre vas govorio.
Ako je to tako, onda ja ne mogu sa ovog mesta da reklamiram povredu Poslovnika, da je učinio Nemanja Šarović. Ne biste mi, jednostavno, dali reč, jer bi to bila najveća zloupotreba Poslovnika; kao što postoji neka praksa ovde: evo, ja sam podnosilac ovog amandmana, i kako bi bilo sada da bilo kom poslaniku koji izađe ja izlazim na repliku, još pogotovo ako me prozivaju poslanici iz moje poslaničke grupe.
Vi naprosto promovišete nešto što nije duh Poslovnika. Čitav niz odredaba ste povredili. Naravno, meni ne treba vaše objašnjenje, niti neko izvinjenje, ali pošto se radi o očiglednoj povredi tražim da se u danu za glasanje Narodna skupština izjasni o tome da li ste povredili Poslovnik.

Predrag Marković

G17 Plus | Predsedava
Hvala.
Da li se još neko javlja po Poslovniku? Ne, vi ćete po amandmanu, je l′ tako? Dužan sam objašnjenje po Poslovniku.
Prihvatam sugestiju gospodina Krasića. On ne traži pojašnjenje, već da se Skupština izjasni. Skupština će se izjasniti u danu za glasanje o tome. A, pojašnjenje vama je – da, ja sam se pozvao na član koji govori o povredi dostojanstva.
Nisam u svom izlaganju zamerio onima koji duže govore, naprotiv, pohvalio sam to i rekao da je to dobra parlamentarna praksa i podsetio sam na slučajeve te parlamentarne prakse ranije.
Ono što je bilo pitanje dostojanstva jeste činjenica da smo mi raspravljali ovde satima o amandmanu koji traži da se ukine član koji govori o tome šta je predmet zakona.
Budući da diskusija nije išla ka pojašnjavanju zašto treba ukinuti taj član, već je išla ka nečem drugom, smatrao sam da je time povređeno dostojanstvo Skupštine jer ne tretira predmet rasprave, već koristi preko mere koja je bitna za efikasnost Skupštine neku vrstu političke opstrukcije, što jeste legitimno pravo i ja sam to pohvalio, ali, nažalost, dovodi nas u situaciju da naprosto zanemarujemo činjenicu da Skupština mora prevashodno da donosi zakone.
To je bilo sve, to je moje pojašnjenje, a ako niste zadovoljni, naravno, izjasniće se i o tome Skupština u danu za glasanje.
Reč ima gospodin Nikolić, povreda Poslovnika.
...
Srpska radikalna stranka

Tomislav Nikolić

Srpska radikalna stranka
Vi ponovo vređate dostojanstvo Narodne skupštine, gospodine predsedniče. Ubeđujete nas da ste govorili o nečemu o čemu niste govorili na kraju prethodnog dana zasedanja. Nijednom rečju niste opomenuli govornike da ne govore o amandmanu. Toga nema u stenografskim beleškama.
Vi ste se podsmevali narodnim poslanicima, pokušavali da budete duhoviti, a bili ste bezobzirni. Prvo ste rekli da razumete da neko govori ni iz čega, a neko čita sa papira, i tu ste mislili da oni koji izlaze po amandmanu govore ni iz čega, znači iz svoje glave.
Dalje, gospodine Markoviću, tražili ste da se držimo Poslovnika, a dozvolili ste da ceo dan traje rasprava bez predstavnika Vlade, bez ministra koji je trebalo da brani svoje stavove i stavove Vlade u raspravi o zakonu. Nezabeleženo.
U vreme kada su mnogo lošiji predsednici Narodne skupštine od vas vodili sednice nije mogla da bude održana sednica ako tu nije ministar.
Desilo se čak, kada je DOS bio najjači, marta 2001. godine, da je trebalo da počne sednica, rečeno je da ministar Đelić kasni iz Francuske avionom, magla je na aerodromu, prekinuta je sednica dok se ne pojavi ministar koji treba da brani zakon.
Ono što mene najviše u svemu ovome boli je to što ste vi upoređujući dužinu rasprave, o kojoj sada govorite tako afirmativno, u stvari uvredili predstavnika poslaničke grupe Srpske radikalne stranke Aleksandra Vučića. Vi ste, naime, rekli: "...sa svim pravom političke opstrukcije i meni je veliko zadovoljstvo da imamo vešte govornike, kao što je bio gospodin Paroški, koji je govorio nekoliko sati u ovoj skupštini pre nekoliko godina, ili kao što je danas jedan poslanik, ali molim vas, budimo ljubazni, odnosi se na sve nas."
Onda ste rekli ono što treba da uđe u istoriju Narodne skupštine: "Skupština nije terapija. Ako nekome ne dozvoljavaju kod kuće da govori, naravno da on mora, najnormalnije, molim vas, dozvolite mi da završim svoje izlaganje, najnormalnije je da on ima pravo da traži mesto na kome će govoriti."
Skupština nije terapija – te reči upućujete narodnom poslaniku koji je govorio, zaključujete da mu ne daju kod kuće da govori, pa je iskoristio skupštinsku govornicu.
Sada, gospodine Markoviću, ako ste se zaista uverili da Skupština nije terapija, podnesite ostavku na mesto predsednika Narodne skupštine, jer vama Skupština očigledno ne može da pomogne.
Ako ste ovde tražili pomoć na mestu predsednika Narodne skupštine, sada uvideli da to ne može da se ostvari u Narodnoj skupštini, podnesite ostavku da ovu skupštinu vodi neko ko ovde neće da se leči.

Predrag Marković

G17 Plus | Predsedava
Mislim da je potpuno jasno, ali sam dužan pojašnjenje. Vi ste čitali stenografske beleške i naravno da se u njima ne vidi govornička pauza.
Dakle, ja prvo hvalim deo diskusije, kome sam predsedavao, i da sam imao primedbe izložio bih tu primedbu, a potom kažem – dozvolite mi da završim, i prelazim na ocenu popodnevnog rada koji nisam vodio i zbog toga nisam bio u prilici da intervenišem.
To je zamerka koju je izneo gospodin Krasić, kao što ne mogu da odgovaram za činjenicu da predsedavajući gospodin Mihailović nije oduzeo reč nekome ko je prekoračio tri minuta. Ako niste zadovoljni, naravno, moraćemo i o ovome da se izjasnimo u danu za glasanje.
Reč ima gospodin Šarović, po Poslovniku.

Nemanja Šarović

Srpska radikalna stranka
Gospodine Markoviću, povredili ste malopre i odredbe člana 96. stav 5. koje kažu da je predsednik Narodne skupštine dužan da nakon ukazivanja na povredu Poslovnika od strane nekog poslanika da objašnjenje. Vi to po ko zna koji put niste uradili.
Kao prvo, uveli ste praksu, koja nikada nije postojala, da odgovarate odjedanput na povrede Poslovnika na koje ukaže po pet, šest poslanika. Znači, kumulativno. Vi na to nemate pravo.
Poslovnik je ovde decidan i kaže da je predsednik Narodne skupštine dužan da nakon toga da objašnjenje. Znači, ne možete vi da procenjujete da li ćete sačekati da pet, šest ili deset poslanika ukaže na različite povrede Poslovnika, niti možete da pretpostavljate da će oni ukazivati na istu stvar, pa da čekate i sami birate kada ćete dati objašnjenje.
Kao drugo, opet ste pokušali da nekom širom pričom zaobiđete samu suštinu stvari. Pitao sam vas i pitam vas ponovo, krajnje jednostavno i precizno – govorili ste pet i po minuta, da li ste na taj način prekršili odredbe Poslovnika, i to člana 96. stav 4, ili niste? Molim vas, dajte mi direktan odgovor.

Predrag Marković

G17 Plus | Predsedava
Prema tom članu sam dao malopre pojašnjenje, kao što mogu i direktno da odgovorim na vaše pitanje. U slučaju da sam efektivno govorio duže od tri minuta, svakako sam povredio Poslovnik i dužnost je predsedavajućeg, malopre sam obavestio da je to bio gospodin Mihailović, da na to ukaže. Stvarno nemam saznanje da sam govorio efektivno duže od tri minuta. Naprotiv, upravo iz ovih citata se vidi da ja u međuvremenu kažem – molim vas, dozvolite da završim. Dakle, to nije efektivno govorenje, ali ako jesam, svakako sam povredio Poslovnik i u tom slučaju ću sigurno preduzeti odgovarajuće mere. To nije problem.
Da li još neko želi reč o amandmanu?
Reč ima narodni poslanik Vitomir Plužarević.

Vitomir Plužarević

Srpska radikalna stranka
Dame i gospodo narodni poslanici,        amandman gospodina Krasića ima za cilj da zaustavi nabujale rušilačke ideje Mlađana Dinkića iz finansijskih sfera. Zar nam nije bilo dosta komentara o navodnim ekspertima još iz vremena DOS-a? Tada je vođena otvorena borba mišljenja i iz te borbe Mlađan Dinkić je izašao kao gubitnik.
Sticajem čudnih društvenih pomeranja, a znamo ko ta pomeranja čini, on nam ponovo zagorčava život i Predlogom ovog zakona o regulisanju odnosa Republike Srbije i banaka u stečaju po osnovu preuzetih inostranih kredita, odnosno zajmova. I svi prethodni njegovi predlozi su naišli na osude od šire stručne javnosti i građana Srbije, ali to ne bih sada da komentarišem, jer to je u domenu ove naše skupštine.
Isti taj čovek nas je prevario i tada, a to želi i sada. Znaju radnici svih tih naših banaka o čemu je reč. Reč je o prevari međunarodnih razmera. Bitno je da se on i njegova grupacija G17 plus namire, podmire i steknu korist na nivou ekspertskih radnji, a to je muvanje sa bankarskim računima, mućenje finansijskih tokova, tako da oni, tobož, znaju da izbistre te mutne tokove i da time navodno nama bude bolje. Nema tu bolje, sve je gore i gore.
Srpska radikalna stranka se protivi drugačijem tretmanu Republike Srbije u pogledu njenih potraživanja u stečajnom postupku nad bankama u odnosu na druge poverioce banke u stečaju. Valjda su pravila stečajnog postupka nad bankama bila poznata onima koji su pregovarali sa poveriocima iz Pariskog i Londonskog kluba.
Zašto tražimo brisanje navedenog člana? Aleksandar Vučić je u svom istorijsko-finansijskom obraćanju iz ove oblasti dočarao sliku i širu javnost obavestio da ova gospoda iz te grupacije G17 plus, koja pljačka narod, ne sme više da povlači takve poteze koji nas vode u ekonomsko ropstvo. Oni rade kao da posle njih više niko ne treba da bude živ na ovoj planeti. Znam ja da će oni prvim avionom, ako budemo imali i avione, pobeći na njihova ostrva. Znaju građani i koja su to ostrva i koliko je naših para na tim ostrvima. Narod ne treba da dozvoli da oni sednu u te avione, a mi ćemo se kao opozicioni poslanici boriti ovde u parlamentu protiv takvih zakona i takvih ideja.
Gde je 4,5 milijardi dolara sa Kipra, gde im je šest milijardi dolara sa mađarske granice i gde su im svi ostali finansijski darodavci koji su obećavali i obećali narodu te pare? Sećam se dobro kako je Dinkić izlazio u javnost sa čuvenim šemama, kada se obračunavao sa protivnicima iz DOS-a; sećam se i njegovih komentara vezanih za aktuelnu koaliciju – da oni nisu sposobni i spremni da sprovode reforme i da sa njima nema reformi u Srbiji. Verovatno i oni ovo danas slušaju i njima se obraćam u interesu svih građana, jer sa ovim čovekom ni aktuelna vlast ne može dalje. Dinkić je sve glumio i odglumio u skladu sa svojim ponašanjem, a to je obmana. U tome mu dosta pomažu mediji, verovatno ih on dobro plaća, jer se on i ponaša kao veliki gazda.
Još jedna njegova prevara bila je pre mesec dana. Setite se kako je podigao plate poslanicima i zaposlenima u Narodnoj skupštini. To je bila manipulativna farsa oko koje je narod trebalo da se bori, kako bi usmerili pažnju ka tom problemu, a otvorili kapije Haga i generale usmerili, bez reakcije naroda. To je bio uspešan dribling, a potom odmah nastupa novi podvig iz finansijske kuhinje eksperata – plate treba smanjiti, mislim na poslaničke i zaposlenih u Narodnoj skupštini, jer se navodno budžet poljuljao; to je čista manipulacija. On se i dalje ponaša isto onako kao kad je ušao u ovaj dom sa onom velikom crnom tašnom ili kesom, ne sećam se.
Naš narod komentariše da u istoriji nismo imali goreg, omraženijeg i opasnijeg čoveka u političkoj hijerarhiji koji je vodio finansije Srbije, ali se nadamo da to neće biti još zadugo. Mesto ga čeka tamo gde je i zaslužio. On goni sirotinju sa buvljaka, a u sanducima je preneo i odneo te naše pare preko. Mislim da mu je došao kraj, jer tako misle i ljudi iz koalicije koji ga navodno podržavaju.
(Predsednik: Vreme.)
Videćemo da li će oni glasati za ovaj zakon. Ima mnogo komentara vezanih za Nacionalnu štedionicu, koja je samovoljno osnovana, gde je G17 plus dobijao pravo servisiranja najvećeg dela devizne štednje u iznosu od 3,5 milijardi evra. I ta priča ima svoju priču, a to je da ti eksperti ojadiše naše građane.