Dame i gospodo narodni poslanici, poštovani gospodine ministre, poslanici SRS su svojim amandmanom izmenili član 1. i mislim da su ga pravnički bolje napisali, bolje uradili, bez političkih ocena, a na značajnije mesto istakli vezanost rada policije Ustavom i zakonom, ne samo zbog zaštite ljudskih prava i sloboda, onih koji bi mogle da dođu pod udar policijskih mera, već i zbog toga što je potpuno jasno da policija kao nosilac mera fizičke prinude, kao nešto po čemu se država razlikuje od svih ostalih oblika zajednice, u čemu se, između ostalog, razlikuje od društva, jeste nešto što mora da bude ograničeno najvišim pravnim aktima ove zemlje.
S druge strane, ne razumem šta će vam političke kvalifikacije u samom zakonu, posebno u članu 1.
Kada kažete "u demokratskom društvu" neko bi stvarno pomislio kako je sada policija zaslužna za demokratsko društvo i da treba da bude zaslužna za demokratsko društvo, što je prilično smešno, složićete se sa tim. O tome možemo da pričamo koliko hoćete.
Hoćete li da mi kažete da je demokratsko društvo u kome je linčovan Dragoljub Milanović? Gospodine ministre, da li su pohvatani batinaši, oni banditi koji su ga linčovali ispred zgrade Televizije Srbije?
Jesu li ti banditi pohvatani ili nisu? Nisam čuo da jesu. Ti banditi se hvale kako su mnogo pametni i kako su nekoga skoro linčovali, ako se ne varam. Plašim se da to nije dobra poruka i da ne živimo u demokratskom društvu.
Da li su pohvatani oni koji su nagovarali decu da šišaju kćerku Milovana Bojića zato što je njegova kćerka? Da li su ti banditi pohvatani ili nisu, ili vam je i to demokratsko društvo, kada vi bijete i kada palite, pa je to demokratija.
Ako vam se neko, ne daj bože, negde suprotstavi, čak manje vama nego ovim "žutim" iz Demokratske stranke, onda on mora da nagrabusi, a još će da bude i kažnjen za to što je nagrabusio. Da li je to demokratsko društvo?
Da li je demokratsko društvo ono u kome ste u stanju da napadnete lidera najveće stranke u Srbiji, u otadžbini, samo zato što ne znate kako drugačije da se obračunate sa njim, pa kažete ubio je tamo nekoga. Koga je ubio, kada je ubio - pa, ne zna se. To traje mesec dana, pa mene tuži vlasnik te televizije, navodno sam prisluškivao njegove razgovore sa Natašom Kandić.
Znam da oni nisu imali ništa i to sam saopštio. Nisam prisluškivao, ali sam dobio informaciju da su oni razgovarali i nikada neću da vam kažem od koga. Hoću da idem u zatvor zbog toga, ali on mora da ide zbog širenja lažnih vesti, pa da idemo u ćeliju jedan do drugog, milina jedna. Ne bi on izdržao ni u ćeliji pored.
To je suština onoga o čemu vi pričate ovde o demokratskom društvu. Koje demokratsko društvo? Samo čekamo šta će sledeće da nas uhvati, šta će sledeće neko nešto da napravi, gde će neko Skupštinu da spali, neku televiziju da spali, pa da je to vrhunac demokratskih promena.
Svakog dana slušamo neke nesrećnike koji se pojavljuju u našim medijima i kažu: sa velikim oduševljenjem smo dočekali demokratske promene. Naročito one demokratske promene o stanju slika Peđe Milosavljevića, Uroša Predića i svih ostalih u Saveznoj skupštini kojih nema više, samo ih oko 70 nedostaje, vrednosti oko milion evra, nije više. Demokratski su promenili opis Savezne skupštine. Demokratski su promenili i opis i Televizije Srbije.
Koliko je miliona evra uloženo u restauraciju, renoviranje i rekonstrukciju televizije od para građana ove zemlje da bi to bilo demokratski? Čekam samo da nam kažete kako je linčovanje bilo demokratsko, kako za to treba oni banditi i batinaši da budu nagrađeni.
Ako nemate snimak, gospodine ministre, dostaviću vam snimak, imam snimak, da vidite kako su to batinaši hrabri. Snimao sam na CNN-u, imam videorekorder, ubacite kasetu pa pritisnite ono crveno dugme i onda snimite, piše REC na tom dugmetu.
To sam snimio pošto su se oni hvalili, kao vrhunac demokratije, kako negde nekog linčuju. kupilo se 20 bandita od 20 do 30 godina, mnogo jaki, mnogo hrabri, tuku čoveka od 60 godina, koji leži, jednog jedinog. Velika hrabrost, velika demokratija i velike demokratske promene. Banda jedna najobičnija.
(Predsedavajući: Vreme.)
Vreme je, gospodine Mihailoviću, da ti banditi odgovaraju pred licem pravde, vreme je da batinaši odgovaraju, da država pokaže da hoće demokratsko društvo.
To nema mnogo veze sa policijom. Posao policije je da deluje u skladu sa Ustavom i zakonom. Policija ima težak posao danas u našoj državi, neće niko od nas da joj otežava tu vrstu posla. Ima kriminala koliko hoćete, psihopata kakvih hoćete. Treba da jurite nekog ludaka koji diluje drogu, otima kola, puca na sve strane i ima ih ko zna koliko u ovoj zemlji. Time treba ova policija i ova država da se bave.
Policija treba da otkrije ko su ti koji diluju drogu danas u Srbiji, pa je droga jeftinija nego što je bila u vreme najjače snage, kako vi kažete, Zemunskog klana. Zašto je danas kokain jeftiniji na crnom tržištu? Zašto je danas svaka vrsta droge jeftinija? Zato što je ima više nego ikada ranije. Ko je upleten u to i ko su ti koji to drže? Na koji način to može i mora da se spreči? To je posao policije, a ne da se bavi politikom i da nam određuje šta je demokratsko društvo, a šta nije.
Jer ono što vi mislite da je demokratsko mi mislimo da nije demokratsko, a da nas ubedite da je linčovanje političkih protivnika demokratije, nećete nikada. Kada one batinaše i bandite koji su učestvovali u tome privedete licu pravde, kada pokažete da su za vas svi na političkoj sceni Srbije isti i da svi na isti način moraju da budu zaštićeni, onda ćemo vam poverovati da želite demokratsko društvo.