ČETVRTO VANREDNO ZASEDANjE, 05.07.2007.

3. dan rada

PRIVREMENE STENOGRAFSKE BELEŠKE
(neredigovane i neautorizovane)

REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA

ČETVRTO VANREDNO ZASEDANjE

3. dan rada

05.07.2007

Sednicu je otvorio: Miloljub Albijanić

Sednica je trajala od 10:10 do 15:11

OBRAĆANJA

...
Zdrava Srbija

Miloljub Albijanić

| Predsedava
Hvala vam, gospodine Martinoviću. Obaveštavam vas o sledećem. Predstavnik predlagača, koji je sve vreme prisutan, izjasnio se, u ime Vlade, o amandmanima. Administrativni odbor se izjasnio o amandmanima. Zakonodavni odbor nije, to je tačna činjenica.

Član 163. Poslovnika kaže: ''Ukoliko nadležni odbori ne dostave izveštaj, odnosno Vlada mišljenje o predlogu zakona, predlog zakona će se razmatrati i bez tih izveštaja, odnosno mišljenja''. Prema tome, jasno je da postoji mogućnost za rad.

Pošto Zakonodavni odbor nema kvorum da odlučuje, ima kvorum da radi, ali nema kvorum da odlučuje, a vi kao predstavnici SRS nećete da učestvujete u kvorumu za odlučivanje, onda je jasno da ne može da se održi sednica.

Dakle, svaka dalja diskusija bi išla ka opstrukciji rada Narodne skupštine, a ostao je samo jedan amandman da se uradi do kraja ove sednice.

Da li ste vi zadovoljni ovim objašnjenjem ili Narodna skupština treba da se izjasni? Nećete da kažete.

Molim da se upiše da Narodna skupština o povredi Poslovnika treba da se izjasni u danu za glasanje.

Povreda Poslovnika, narodni poslanik Zoran Krasić. Hvala.

(Vjerica Radeta, sa mesta: Dajte reč narodnom poslaniku)

Glasaće se u danu za glasanje, jer narodni poslanik nije želeo da odgovori na to.

(Vjerica Radeta insistira na stavu da se poslaniku Aleksandru Martinoviću da reč po Poslovniku)

Molim vas, gospođo Radeta, da dozvolite gospodinu Krasiću da govori, a nemamo pretres o tom odgovoru. Hvala vam.
...
Srpska radikalna stranka

Zoran Krasić

Ukazujem na nekoliko povreda Poslovnika. Prvo je 104, 147, a za vas gospodine Albijaniću posebno skrećem pažnju na članove 148. i 251. Poslovnika. Da vam objasnim o čemu se radi.
Radi se o pokušaju da neko na silu vrati časovnik nekoliko dana unazad. To je ono, što bi se reklo, što ima neku materijalnu težinu, ima neku političku pozadinu.
Ono što za svakog razumenog treba da bude jasno jeste da u Ustavu Republike Srbije postoji jedan član koji dozvoljava da pojedina odredba može da ima povratno dejstvo. Ali, povratno dejstvo koje se traži amandmanom gospođe Kolundžija, traži se da se vrati na snagu nešto što ne postoji. To je još mnogo veći problem.
Ako se taj amandman usvoji, onda se iz naftalina vadi ceo član 180. koga nema. Znači, ovde i neuropsihijatari, i psihijatri, i logičari imaju poprilično posla, jer opet se sve svelo na problem 126. Znate, problem je taj što ovde je nemoguće utvrditi opšti interes. Šta bi bio opšti interes? Broj ljudi. Šta bi bio opšti interes? Ne funkcioniše sektor, odsek u nekom ministarstvu. Nije tačno, funkcioniše.
Kada je kao tehnička vlada, sa neobaveštenima, mogla da funkcioniše, pa vi ste nas ubedili da može država bez zakonite vlade, da može bez izbora, da može bez predsednika Republike, da može bez završnog računa, da može bez budžeta, da može i bez građana, da može i bez sunca, bez svega može kada su demokrate na vlasti. Sada pokušavate da nas ubedite da može i bez mozga. Mozak mora da postoji, znate.
Znači, član 180. ne postoji, a vi amandmanom tražite da se on vrati ponovo u zakon. Ovde nije klasičan primer povratnog dejstva pojedinih odredbi.
Pojedine odredbe, misli se na zakon koji se donosi, a vi ovde tražite da se povratno dejstvo da tako što bi se iz naftalina izvadio član 180, pa bi se reklo puj pike ne važi se, on će i dalje da važi do maja 2008. godine, znate.
Mene stvarno interesuje kako bi gospodin Albijanić mogao da mi objasni ovaj član 149, čini mi se da sam rekao, ili 147, 148? (Predsedavajući: Član 148. ste rekli, gospodine Krasiću.) E, taj član 148, gospodine Albijaniću objasnite, pošto se ovde konstituiše jedno posebno pravo za narodne poslanike. Molim vas da se ne smejete.
U članu 148. piše ovako: ''U toku glasanja u pojedinostima amandmane u pismenom obliku mogu da podnesu predlagač zakona, nadležni odbori i drugi.'' (Govori kroz smeh.) Znači, kada smo sve završili sa raspravom, mi glasamo o amandmanima.(Predsedavajući: Mislim da je to tehnička greška, da treba da stoji ''u toku rasprave''.) Molim. Valjda sam lepo pročitao i nisam ništa pogrešio. (Predsedavajući: Pročitajte).
Znate, vidite, kada je demokratija, onda je razuđen i mozak, sve je razuđeno, sve je bez kiseonika, sve može. Evo, vidite, gospodin Albijanić se nasmejao na ovaj član 148. To je jedna najobičnija glupost, stvarno glupost. (Predsedavajući: Vreme, gospodine Krasiću.) A za član 251. to ćete mi naknadno objasniti.
...
Zdrava Srbija

Miloljub Albijanić

| Predsedava
Čitam član 148. u celini: ''U toku glasanja u pojedinostima, amandmane u pisanom obliku mogu da podnose predlagač zakona, nadležni odbori, odnosno Vlada, samo ako je potreba za amandmanom nastala usled prethodnog prihvatanja nekog drugog amandmana''. Prema tome, u ovome nije moglo biti kršenje Poslovnika, pa ne vidim potrebu da se Skupština izjašnjava o tome, jer nismo u ovom trenutku, gospodine Krasiću. Hvala.

Po Poslovniku, narodni poslanik Aleksandar Martinović, a zatim po amandmanu.
...
Srpska radikalna stranka

Aleksandar Martinović

| Ministar državne uprave i lokalne samouprave
Dame i gospodo narodni poslanici, ja sam narodni poslanik i kada želim da govorim u ovoj skupštini onda se obraćam sa govornice. Nisam dužan da sa mesta objašnjavam predsedavajućem da li sam sa nečim zadovoljan ili ne.
Gospodine predsedavajući, kada nema predsednika Narodne skupštine, onda ste vi taj koji treba da bude najverniji čuvar Poslovnika Narodne skupštine i vi ste taj koji poslednji treba da prekrši odredbe Poslovnika. Vi ste se, da biste opravdali Zakonodavni odbor zašto on nije dostavio izveštaj, odnosno da biste dali pravni osnov za nastavak sednice, iako pravnog osnova nema, pozvali na član 163. Poslovnika Narodne skupštine.
Podsećam vas da je član 163. sistematizovan u okviru odeljka 8. Poslovnika Narodne skupštine. On je odštampan ovim tamnim slovima. Odeljak osam nosi naslov - hitni postupak.
Dakle, samo u toku hitnog postupka Vlada, odnosno Zakonodavni odbor može da ne dostavi izveštaj i u tom slučaju će se predlog zakona razmatrati i bez mišljenja Zakonodavnog odbora.
Međutim, koliko sam obavešten, ovaj zakon se ne donosi po hitnom postupku, tako da ovo vaše obrazloženje, vezano za pozivanje na član 163, jednostavno ne stoji. I dalje ostajem kod svog predloga, koji sam vam dao zaista dobronamerno, u želji da vas izbavim iz ove jedne pravno nemoguće situacije, a to je da prekinete, odnosno date pauzu, da pozovete predsednika Zakonodavnog odbora da zakaže sednicu Zakonodavnog odbora i da se Zakonodavni odbor izjasni o amandmanima.
Možda vama, kao čoveku koji nije pravnik, to razumem, izgleda da je ova rasprava čisto formalistička, tehnička, da je ovo jedno pravničko nadmudrivanje. Kao neko ko malo studioznije poznaje pravo kažem vam da ako otvorite vrata samovoljnoj primeni instituta retroaktivnosti, to je jako opasan institut. Može da bude koristan u nekim situacijama, ali u nekim situacijama može da bude štetan i jako opasan, pre svega kada su u pitanju subjektivna prava građana.
Ako mi danas bez mišljenja Zakonodavnog odbora, a većina u ovoj Skupštini će to verovatno da uradi, prihvati amandman gospođe Nade Kolundžija, iako za to ne postoji ustavni osnov, ko nam sutra garantuje da se retroaktivno neće primenjivati odredbe Krivičnog zakona, za koje je Ustavom propisano da ne mogu biti retroaktivne. Ko nam garantuje da se onda institut retroaktivnosti neće primenjivati kada god to nekom padne na pamet.
Zato vam kažem, prekinite sednicu Narodne skupštine, neka se održi sednica Zakonodavnog odbora, neka gospoda, koja trenutno nisu ovde, dođu na sednicu Zakonodavnog odbora i da tamo kao pravnici, jer tamo je većina pravnika, ukrstimo mišljenja o ustavnom osnovu za ova dva amandmana i da tek nakon toga nastavimo sednicu Narodne skupštine. U protivnom, ovo će biti jedna lakrdija i Srbija na ovaj način postaje država bezakonja.
...
Zdrava Srbija

Miloljub Albijanić

| Predsedava
Gospodine Martinoviću, razumeo sam da eksplicitno tražite da se Narodna skupština izjasni o povredi Poslovnika, što ćemo i učiniti u danu za glasanje. Podsećam vas na član 139. stav 5. Poslovnika Narodne skupštine, koji glasi - ukoliko nadležni odbori ne dostave izveštaje, odnosno Vlada mišljenje o predlogu zakona, predlog zakona će se razmatrati i bez tih izveštaja, odnosno mišljenja. Skupština je ta koja je merodavna u danu za glasanje o svemu da se izjasni. Hvala vam.

Reč ima narodni poslanik Paja Momčilov, povreda Poslovnika.

Paja Momčilov

Poštovani poslanici, evo izlazim i reklamiram čl. 104. i 105. Poslovnika, u prvom stavu u oba člana. Pošto znate napamet, gospodine predsedniče, Poslovnik, čime se ne bih hvalio ...
(Predsedavajući: Potpredsednik sam.)
Molim vas da me ipak sada ne prekidate dok budem govorio. Ima par stvari. Ovo kako vi sada vodite sednicu upravo ne doprinosi ugledu Narodne skupštine i to je upravo jedna manipulacija koja nije dozvoljena. Prvo, vaše upadice vrlo česte na izlaganja mnogih koji ovde iznose svoje mišljenje nisu u redu. No, vi imate na neki način i diskreciono pravo da to činite, mada vi to zloupotrebljavate.
Mi se sada suočavamo ovde sa ovom demokratijom koja se nama nudi iz tzv. demokratskog bloka. To je demokratija bezakonja, ili drugim rečima, zakon to sam ja. Znači, mi možemo da tumačimo ovde kako hoćemo zakon i to je sasvim u redu, čak i ako kršimo i elementarne postavke našeg Ustava. Vrlo istaknuti predstavnici SRS, pravni stručnjaci, ovde ukazuju na eklatantno kršenje i Ustava i zakona. Vi sada ovde ne želite da dozvolite da se to mišljenje afirmiše na jedan normalan i pravi način. Afirmacija tog mišljenja bi bilo, naravno, ono što se i predlaže, da se ovde prekine jedna nezakonita rabota.
Nisam pravnik, a sada za naš narod da vidite o čemu se radi, šta zahteva amandmanom gospođa Kolundžija. Naravno, kada vi donesete jedan nov zakon, to je jedno novo, živo telo koje treba da se primenjuje. Može sada, ako postoji opšti interes, da prihvatimo svi mi koji smo laici, i pravnici, da neke odredbe treba da važe i retroaktivno, i to nije sporno. Šta gospođa Kolundžija hoće. Hoće da mrtvaca oživi. Nešto što je mrtvo ona hoće da kaže, e to još tri dana živi. To nije nov zakon, to nije život, vi mrtvaca šminkate i hoćete da ga predstavite da je živ stvor. To je elementarna pogreška.
Vi koji imate, potpredsedniče, neko matematičko znanje i trebalo bi da imate veze sa elementarnom logikom, to ne uviđate. Vi i dalje insistirate da mi nismo u pravu i hoćete, čime, hoćete tiranijom većine, da jednostavno idete dalje, da gazite ono.
Smešno je ono što je rekao uvaženi predsednik Zakonodavnog odbora, zamera nama iz opozicije što nećemo da budemo pozicija. Mi smo suprotstavljeni. Ne možemo vam mi činiti ovde većinu ni u vašem odboru. Vi imate dovoljan broj ljudi koji to mora da obezbedi i nemojte to više da spominjete kao argument.
Mi smo spremni da učestvujemo u raspravi i da branimo svoje stavove. Mi ne bežimo od svoje poslaničke dužnosti, ali nećemo da vama pravimo većinu. Prema tome, molim vas, zbog građana Srbije, ovo je sramota i bruka. Vi demokrate, vi nemate veze sa demokratijom, vi ovde pravite ne ni Bangladeš, ne ni afričko pleme, prvobitnu ljudsku zajednicu ovde hoćete, ali vam je jedini zakon toljaga, ništa više.
...
Zdrava Srbija

Miloljub Albijanić

| Predsedava
Po Poslovniku, narodni poslanik Bojan Milovanović.

Bojan Milovanović

Uvaženo predsedništvo, kolege poslanici, imajući u vidu sumnjiv ustavni osnov, ovo o čemu su govorili i Vjerica Radeta i gospodin Krasić, povlačim svoj amandman.
...
Zdrava Srbija

Miloljub Albijanić

| Predsedava
Hvala. Narodni poslanik Nataša Jovanović, po Poslovniku.
...
Srpska napredna stranka

Nataša Jovanović

Ne javljam se zbog činjenice da su argumenti i pravničko znanje kolega iz SRS, za razliku od predsednika Zakonodavnog odbora, uticali na kolegu Milovanovića koji je to i rekao sada, već se javljam zbog povrede Poslovnika u delu koji se tiče izveštaja Administrativnog odbora.
Gospodine ministre Milane Markoviću, vi ste, koliko svi mi znamo vrlo dobro, godinama bili narodni poslanik. Danas ste se, 5. jula, u ulozi ministra za državnu upravi i lokalnu samoupravu, za razmatranje tačaka u pojedinostima ovog zakona neustavno koji predlažete, pojavili pred Administrativnim odborom.
Budite toliko ljubazni, pa izađite i recite što ste tražili vi danas da razmatrate amandmane na Administrativnom odboru. Da li je to logičan red stvari ili vi hoćete da unapred menjate Poslovnik o radu Narodne skupštine, ili je stvar vrlo jednostavna, što, naravno, gospodin Albijanić nije priznao, ali je toliko očigledno.
Dakle, ovde imamo predsednika Zakonodavnog odbora Vlatka Ratkovića iz DS, imamo gospođu Vjericu Radetu, pravnika i to vrsnog iz SRS, mr Aleksandra Martinovića iz SRS, pravnika, takođe članove Zakonodavnog odbora, i druge srpske radikale i imamo neke koji se navodno nalaze negde.
Prvo, gospodine Ratkoviću, članovi Zakonodavnog odbora se uopšte ne nalaze u Strazburu. Taj koji vam je to rekao taj vas je grdno slagao. Bila je gospođa Vjerica Radeta, ali se vratila istog dana kada i ja sa njom u subotu, jer je završeno parlamentarno zasedanje. Ako mislite na gospodina Aligrudića, on je iz Strazbura otišao dalje nekim svojim poslom, glumi velikog državnika.
Mi sada razgovaramo o tome da li je i zašto je nama ovaj Petar Cvetković, zamenik predsednika, koga ste uhvatili na brzinu da predsedava Administrativnim odborom dostavio izveštaj Administrativnog odbora, jer je gospodin Dragan Todorović, predsednik Administrativnog odbora, potpredsednik naše stranke, predsednik izvršnog odbora kao častan čovek i koji zna, za razliku od vas koji ste pravnik, i ako gospodin Todorović ima bolje pravničko znanje kao diplomirani inženjer od vas pravnika ministra.
Žalosno je da se vi pojavljujete u nedostatku kvoruma koji nije sposoban da vam obezbedi vaš Vlatko Ratković.
Ima neki Vlatko Rajković iz Kragujevca, isto iz DS, pa vas mešam stalno, ali taj isto pravi brljotine kao vi ovde, gospodine Ratkoviću.
Prema tome, zaista je ovo vrhunac drskosti. Znate na šta ste se pozvali? Kažete - u skladu sa članom 79. i 147. Dame i gospodo narodni poslanici, član 79. kaže da odbor odlučuje većinom. To je upravo priznanje da ste bili nesposobni vi, gospodine Ratkoviću, da sazovete matični nadležni odbor i bez tog mišljenja ne može dalje da se raspravlja, i mora da se prekine sednica.
Pa onda ste pobrkali babe i žabe, pa kažete - hajde. Mogli ste da nahvatate predsednika Odbora za kulturu i informisanje, ili ovog za trgovinu i turizam, ili da pitate profesora Mašića, predsednika Odbora za poljoprivredu - hoćete vi Mašiću, ako ima kvoruma, da raspravljate o ovome.
Ovo je stvarno neverovatno šta ste vi danas uradili i vi ste direktno, gospodine ministre, učestvovali u kršenju Poslovnika kao dugogodišnji poslanik i to ste svesno uradili.

Whoops, looks like something went wrong.