Dame i gospodo narodni poslanici, koleginica Kolundžija, vi jednostavno, niste u pravu.
Tačno je da ratifikacija sporazuma i konvencija može da podleže amandmanima, međutim, jasno je da je Vlada Republike Srbije kao ovlašćeni organ države Srbije potpisnik onoga što treba da ratifikuje Parlament, ali niste u pravu iz razloga što su ovo veoma bitne stvari. Vi kažete da se u nekim parlamentima uopšte ne raspravlja o predlogu konvencija. Uopšte nije tačno.
Najpre, zbog činjenice da neki parlamenti izvorno predlažu pojedine konvencije koje kasnije dolaze pred određene međunarodne institucije, kao što je Parlamentarna skupština Saveta Evrope, u kojoj smo mi učestvovali u radu prošle nedelje.
Sada da vam postavim, ovako, neko hipotetičko pitanje. Mi smo na dnevnom redu prošlonedeljnog zasedanja u Savetu Evrope imali niz sporazuma i konvencija i ratifikacija rezolucija, koje su preporuka, ali u pravom smislu reči, iako smo mi punopravni član Saveta Evrope, nisu obavezujuće za državu, odnosno ja ne vidim kako bi vaša vladajuća koalicija mogla da sprovede i te rezolucije i sve ono što je već na snazi, što je ratifikovano.
Sada se postavlja pitanje – ako je tako kao što vi kažete, da mi ne treba da pitamo ništa resornog ministra, zašto onda uopšte postoje određeni ministri za svaku od ovih konvencija kada je bespredmetno da o tome raspravljamo po uskostručnoj vezanosti bilo koga. Zašto bi onda i gospodin Ljajić rekao – ja sam kompetentan da vam odgovorim samo za oblast socijalnog osiguranja i za Sporazum između Srbije i Crne Gore.
Kako ćemo mi onda da znamo da će država Srbija, čiji Parlament će, odnosno Narodna skupština Republike Srbije da potvrdi dve konvencije, da ih ratifikuje, o korupciji, to dosledno da poštuje?
Kako to da znamo ako tu nije ministar, koji je do grla umešan u korupciju u ovoj zemlji? Kako to da znamo ako ne možemo da ga propitujemo i da nam da odgovore na dosadašnji, ne samo najviši stepen korupcije koji postoji u jednom društvu od zemalja u okruženju, možda i u Evropi, znate, i u svetu na kom smo danas mestu i koliko je to važan problem za ovo društvo?
Ako vi mislite da mi treba da budemo samo nemi posmatrači i da ono što je obavezujući dokument od momenta kada ga usvoji Narodna skupština, tamo, negde, treba da bude objavljen u "Službenom listu", a da se država Srbija toga ne pridržava u pravom smislu reči, onda je bespredmetno da mi uopšte ratifikujemo te sporazume i da o bilo čemu razgovaramo. Vi sada hoćete da kažete da kada su u pitanju međunarodni sporazumi narodni poslanici treba samo da imaju ulogu nekoga ko pritiska dugme ''za'', ''protiv'' ili ''uzdržan''. To je besmisleno. Zaista je besmisleno.
Negde nas je neko obavezao i mi smo svojevoljno pristali, i naša država i naša Vlada, da potpišemo ratifikaciju tog sporazuma, odnosno tog međunarodnog dokumenta i sada dolazi pred najviše zakonodavno telo, a vi kažete – to vam je uzmi ili ostavi, a o tome ne razgovaramo. Onda ste sami sebi upali u usta. Što smo onda postavljali pitanja gospodinu Draginu, ministru koji je imao set ekoloških sporazuma, do pre sat i po vremena. Vi ste videli kakve je on imao odgovore na sva ta pitanja. Da li smo mi mogli da utičemo, gospođo Kolundžija, amandmanima na CEFTA sporazum i Kjoto protokol? Naravno da nismo, ali smo dobijali odgovore od ljudi čiji su to resori u Vladi Republike Srbije.
Onda nemojte da se bavite zamenom teza, pa da onda kada imate ministra spremnog za taj resor kažete: u redu je, a kada nemate, onda podmetnete sve ovo Rasimu Ljajiću, koji spasi dušu i reče – ja stvarno ne znam, ja sam samo sposoban za ovo za šta sam sposoban, onda treba da se mešaju poslanici, a sada ne trebaj. To je neozbiljno, gospođo Kolundžija, za šefa jedne poslaničke grupe koja vlada u Srbiji.