PRVA SEDNICA, DRUGOG REDOVNOG ZASEDANjA, 11.10.2007.

8. dan rada

OBRAĆANJA

Oliver Dulić

| Predsedava
Čekajte, kako mislite da je moguće da vi juče postavite poslaničko pitanje u popodnevnim satima i da ste nezadovoljni što jutros niste dobili odgovor na njega?

Slobodan Maraš

Zato što je to izrazito važno pitanje. Znači, vidimo da država ne funkcioniše, da je Vlada neefikasna, da dozvoljava da oni koji se nalaze u zatvoru, koji se ...

Oliver Dulić

| Predsedava
Dobro, izvolite, postavite poslaničko pitanje, ali budite sigurni da je vrlo nekorektno ovo što radite. Izvolite.

Slobodan Maraš

Gospodine Duliću, zaista poštujem funkciju koju vi obavljate i nikada do sada se nisam nekorektno ponašao niti prema vama, niti u ovoj skupštinskoj sali.
To što možda pitanje koje postavljam ili način na koji postavljam pitanje vas iritira, to vam ne daje za pravo da etiketirate poslanike da se ponašaju nekorektno ili da, kao pre sedam dana, opominjete poslanike da ne rade u skupštinskoj sali i da taj posao ne rade na način koji je odgovarajući.
Znači, primetio sam da i vi niste bili tu nekoliko dana, imali ste obaveze kao predsednik Skupštine i to je sasvim u redu. Nismo vas prozivali zašto niste tu, računamo da radite u interesu Narodne skupštine. Zato vas molim da me ne prekidate, pogotovo sa upadicama da je nekorektno ovo što radim.
Zaista moram da pitam, zato što je to tema koja je važna za sve građane Srbije, naravno i za građane Novog Sada i za nas koji pripadamo LDP-u.
U novinama je izašao intervju, koji je dala osoba koja se nalazi u pritvoru, koja predvodi "Nacionalni stroj" i koja je, osim toga što je izjavljivala neke druge stvari, iznela neke nebuloze i kad su u pitanju članovi LDP-a.
Moje pitanje za ministra pravde je - kako je moguće da onaj ko se nalazi u pritvoru, a nije prvi, ja to podvlačim, ili se nalazi u zatvoru daje intervjue dnevnim novinama, na koji način ti intervjui stižu u dnevne novine i za koga rade stražari i zaposleni u zatvorskim i pritvorskim jedinicama, da li rade za državu i u njenom interesu ili rade za one koji su kršili zakon? Hvala lepo.

Oliver Dulić

| Predsedava
Zahvaljujem. Po Poslovniku se javio narodni poslanik Milorad Belić, pa potom narodna poslanica Milena Stanković.

Milorad Belić

Reklamiram povredu Poslovnika, član 101, koji se odnosi na pogrešno tumačenje onoga što su dr Kovačević, juče, i dr Mladenović, danas, iznele o temi o kojoj je bilo reči. Dakle, da ne čitam taj član. Vidite, ja se ne bih upuštao ovde u ocenu i u procenu ko demagoškim parolama i floskulama pokušava da pridobije birače. To je vaše legitimno pravo. Samo hoću da vas podsetim na nekoliko konkretnih činjenica koje treba da zabrinu sve koji sede u ovom domu, u Narodnoj skupštini, koja jeste nadležna da donosi zakone.
O čemu se radi? Vidite, prema egzaktnim podacima Zavoda za statistiku i drugih ustanova koje se bave problemom demografije, kada je poslednji put vršeno to istraživanje, novorođenčadi i dece do četvrte godine starosti bilo je 4,5% u odnosu na celokupno stanovništvo u Srbiji, preko 40 godina 8%, a preko 65 godina 6,5%. Prema projekciji do 2012. godine ta situacija će biti još nepovoljnija. Novorođenčadi i dece do četvrte godine starosti biće jedva 4% ili do 4%, preko 55 godina starosti biće 8%, a preko 75 godina skoro 10%. Dakle, ako uzmete te podatke vidite kakva opasnost preti Srbiji.
Naravno, nepovoljni su podaci o odnosu umrlih i novorođenih, tako da ste imali nedavno priliku da čujete ili pročitate i podatak da je u 2006. godini oko 35.000 ljudi više umrlo nego što je rođeno.
U prvi razred osnovne škole 2002. godine upisano je 10.457 devojčica manje nego 10 godina pre toga, odnosno 11.911 dečaka manje nego pre 10 godina, 1991 - 1992. godine.
To su podaci o kojima su govorili poslanici Nove Srbije i kojima su želeli da ukažu na ozbiljnost ove problematike. Ne radi se o ubiranju jeftinih političkih poena, verujem da će toga biti ovde, bilo je i ranije, nego se radi o dramatičnoj situaciji.
Verujem, poslanici su dobili u prošlom sazivu i brošuru uvaženog dr profesora, novinara, "Srbija, sveća koja dogoreva", čoveka koji se decenijama bavi tim problemom u Srbiji.
Poslanik iz poslaničkog kluba DSS - NS - dr Vojislav Koštunica dr Radoslav Jović već je podneo konkretan predlog zakona o materijalnoj obnovi, odnosno reprodukciji stanovništva u Srbiji. Ne radi se o demagogiji, nego o onome čime se bave i čime treba da se bave poslanici u ovom domu.
Isto tako treba da kažem, da iskoristim i ovo kao vreme, kada sam se već javio, da dr Zorica Kovačević nije napustila Odbor za ravnopravnost polova, iz prostog razloga što zbog profesionalnih obaveza nije ni bila na toj sednici.

Oliver Dulić

| Predsedava
Da li narodna poslanica Milena Stanković odustaje? (Ne.)

Milena Stanković

Dame i gospodo narodni poslanici, uvaženo predsedništvo, gospodine predsedniče, otvorili smo jednu vrlo važnu temu. Kada govorimo o položaju žena u Srbiji mislim da je prilika... Član po kojem sam se javila je član 225: "Narodni poslanik ima pravo da bude obavešten o svim pitanjima potrebnim za vršenje funkcije narodnog poslanika." Ono što ću sada reći je potrebno za vršenje funkcije narodnog poslanika ili poslanice.
Srbija je zemlja u kojoj se godišnje izvrši 200.000 abortusa i to je nešto na šta niko od nas ne može da bude ponosan, naprotiv, to je nešto zbog čega svi mi treba da budemo vrlo zabrinuti i nešto o čemu treba da razmišljamo i da shvatimo kao ozbiljan problem, za koji treba da tražimo rešenje.
Ovo o čemu kolege iz NS govore jeste lečenje posledica, a ne lečenja uzroka, jer u ovoj zemlji niko trudnoću ne prekida iz obesti, niko se na takav potez ne odlučuje zato što ne želi da ima decu, nego naprotiv, zato što se ne usuđuje da takav korak načini u svom životu iz razloga što nisu svi tako dobro situirani i bogati kao poslanici u parlamentu Republike Srbije i nemaju svi takav odnos prema rađanju i prema materinstvu, što ne znači da ne žele da imaju decu.
Juče novinama sam pročitala jedan članak koji kaže da je prosečna plata u Nišu samo 13.000 dinara. Kako neko ko ima 13.000 dinara može da se usudi da rodi, ako, recimo, ima još i supruga koji ima takvu platu? Zamislite onda, troje ljudi, a 26.000 dinara u kućnom budžetu.
Ono što se postavlja kao pitanje, ono što je jako bitno u ovom trenutku, a o čemu svi treba da razmišljamo, jeste ko je odgovoran za to. Ko je odgovoran za to što je Srbija najnesrećnije društvo u Evropi, zemlja u kojoj žene ne rađaju, iz koje mladi odlaze, u kojoj penzioneri mole boga da umru što pre da se ne bi mučili? Ko je za to odgovoran?
Postoji jedno istraživanje, nedavno je objavljeno u jednom dnevnom listu, koje kaže da samo 5% građana Srbije sebe definiše kao srećne ljude; 95% građana ove zemlje sebe smatra nesrećnim. Ko je za to odgovoran?
Ako razgovaramo, koleginice, vi i ja, koleginice iz NS, mogu da vam kažem da je stranka čija ste vi poslanica u vlasti već dva mandata i vi nosite veliku odgovornost. Ovde govorite o tome kako je mleko skupo i kako deca u Srbiji ne mogu da se prehrane, a šta ste vi uradili da to tako ne bude? Setili ste se sada da govorite o ženskim pravima i problemima dece u Srbiji, kada je vaš kadar u Kniću lično ugrožen.

Oliver Dulić

| Predsedava
Po Poslovniku, narodna poslanica Svetlana Kitić, pa potom narodni poslanik Željko Vasiljević. Molim zaista da pređemo na raspravu po dnevnom redu.

Svetlana Kitić

Javljam se po Poslovniku, član 226. Nisam mogla da ostanem ravnodušna na sve ovo što se dešava. Kao prvo, treba da vas podsetim, u stvari, da postavim pitanje ministru - zašto još uvek nije skinut porez na bebi opremu? Drugo pitanje, ukoliko se već borite za sva ta prava, samo bih vas pitala, kada je bilo glasanje za skidanje PDV-a na bebi opremu, vi ste glasali za šta?