DRUGA SEDNICA, DRUGOG REDOVNOG ZASEDANjA, 07.11.2007.

3. dan rada

OBRAĆANJA

...
Socijalistička partija Srbije

Milutin Mrkonjić

| Predsedava
Po Poslovniku, narodni poslanik Sulejman Spaho.

Sulejman Spaho

Javljam se po Poslovniku, član 225. i 226. Uz dužno poštovanje romske nacionalne manjine, a gospodin Šajn i gospodin Jovan Damjanović znaju koliko je moje poštovanje prema romskoj nacionalnoj manjini, moram da vas informišem, a i građani Loznice su mi na neki način rekli da kažem, šta se dešavalo ovih dana kada je gospodin Omerović došao u Loznicu, navodno, da brani građane Loznice islamske ispovesti. Građane Loznice islamske ispovesti zabolelo je to što ih je deklarisao kao Rome islamske ispovesti.
Ja se još jednom izvinjavam i gospodinu Damjanoviću i gospodinu Šajnu.
Loznički građani islamske ispovesti uvek su se deklarisali kao muslimani. Oni nemaju svoj jezik, njihov jezik je srpski, srpskohrvatski jezik, pa stoga gospodinu Omeroviću kažem da može da dođe kao političar da propagira svoju političku stranku, što je normalno svakom političaru, ne treba da dolazi u Loznicu i da se služi nekim stvarima kao što je trenutno situacija u Loznici, a vi znate da je bio napad na prostorije Islamske zajednice u Loznici, da koristi to za političke poene.
Što se tiče Loznice, građani Loznice islamske ispovesti su uvek korektno živeli sa Srbima i ostalim građanima Loznice, ali pojavljujući se na tim prostorima stranke koje pokušavaju na sve načine da pridobiju pristalice te populacije omogućuju da dolazi i do ovakvih nemilih događaja.
Zamolio bih da ubuduće svaki političar koji bude dolazio, neka populariše svoju političku stranku, svoje političke ideje, ali ne preko građana koji su druge nacionalnosti i veroispovesti. Hvala vam.
...
Socijalistička partija Srbije

Milutin Mrkonjić

| Predsedava
Zahvaljujem narodnom poslaniku Sulejmanu Spahu. Reč ima Srđan Šajn.
...
Romska partija

Srđan Šajn

Pošto nemam mogućnost po zaključenju na drugi način, zato se javljam po članu 225. Glasanje protiv ovog zakona nije stav Romske partije da ne podržava integraciju Srbije u Evropu.
Dakle, ne mora da znači da neko ko je protiv ovog zakona nije za jednu proevropsku Srbiju. ''Ne'' Romske partije ovom zakonu jeste u stvari pokazatelj da ovaj zakon ne uvažava u punoj meri odgovornost Evropske unije i odgovornost Srbije prema budućim građanima Evropske unije, a ti budući građani jesu upravu 100 hiljada građana koje Evropska unija želi iz Evrope da vrati za Srbiju.
Dakle, naše ''ne'' je upozorenje i znak Vladi Republike Srbije da u pregovorima sa Evropskom unijom mora na jasan način da doprinese izgradnji nekih novih modela, nekih novih principa u Evropskoj uniji, jer ne moramo mi sve da učimo od Evrope, možda Evropa može nešto da nauči i od nas.
Ono što bi ovim zakonom Evropa morala da nauči od nas, da bi u punoj meri afirmisala i njihove i naše vrednosti, jeste da Evropa i Srbija moraju da podele odgovornost prema građanima koje žele da vrate iz procesa readmisije, i naše protiv ovom zakonu jeste činjenica da ne vidimo nikakve garancije, samo – uradiće se.
Ne vidimo da se išta uradilo prema onim ljudima koji su već vraćeni iz procesa readmisije, doduše, koji nije na ovaj način bio definisan po zakonu, čemu smo nesumnjivo svi svedoci.
Dakle, činjenica da nije ništa urađeno u tom pravcu ne daje nam garancije, od 1. januara treba da počnu da se vraćaju građani Srbije iz Evropske unije, da verujemo da će preko noći cela situacija da se promeni. Na taj način želim da argumentujem, još jednom, da Romska partija nema dovoljno elemenata da podrži ovaj zakon i mi ćemo glasati protiv njega. Hvala.
...
Socijalistička partija Srbije

Milutin Mrkonjić

| Predsedava
Zahvaljujem Srđanu Šajnu narodnom poslaniku, zahvaljujem, takođe, gospodinu Damjanoviću koji je povukao svoju diskusiju.

Zaključujem zajednički jedinstveni pretres o Predlogu zakona o potvrđivanju Sporazuma između Republike Srbije i Evropske zajednice o olakšanoj proceduri za izdavanje viza, Sporazuma između Republike Srbije i Evropske zajednice o readmisiji lica koja nezakonito borave, Sporazuma između Saveta ministara Srbije i Crne Gore i Vlade Republike Francuske o vraćanju i prihvatanju lica u neregularnoj situaciji, sa Protokolom.

S obzirom na to da je Narodna skupština obavila raspravu o svim tačkama dnevnog reda ove sednice, na osnovu člana 85. stav 3. Poslovnika, određujem 7. oktobar, znači danas, 2007. godine, sa početkom u 12.00 časova, kao dan za glasanje o svim tačkama dnevnog reda Druge sednice Drugog redovnog zasedanja Narodne skupštine Republike Srbije u 2007. godini.

Nastavak sednice u 12.00 časova.

(Posle pauze – 12.05)

Oliver Dulić

| Predsedava
Dame i gospodo narodni poslanici, pre nego što pređemo na odlučivanje o tačkama dnevnog reda, potrebno je da utvrdimo kvorum potreban za rad.
Shodno članu 86. stav 5. Poslovnika Narodne skupštine, kvorum za rad Narodne skupštine u danima za glasanje postoji ako je na sednici Narodne skupštine prisutno najmanje 126 narodnih poslanika.
Molim narodne poslanike da ubace svoje identifikacione kartice u jedinice elektronskog sistema za glasanje.
Konstatujem da je primenom elektronskog sistema za glasanje utvrđeno da je u sali prisutno 129 narodnih poslanika, odnosno da je prisutno više od 126 narodnih poslanika i da postoje uslovi za odlučivanje.
Pre nego što pređemo na odlučivanje, po Poslovniku se javio narodni poslanik Nemanja Šarović.

Nemanja Šarović

Dame i gospodo narodni poslanici, molio bih vas za trenutak pažnje, neću vam oduzeti puno vremena.
Danas je nakon 1715 dana provedenih u pritvoru počelo suđenje prof. dr Vojislavu Šešelju, predsedniku SRS. Počelo je iznošenje optužnice od strane predstavnika tužilaštva.
Jasno je, već na osnovu ovoga što smo do sada čuli, da je optužnica protiv prof. dr Vojislava Šešelja politička, kao što je i na osnovu jučerašnje pretpretresne konferencije jasno da su predsedniku SRS, građaninu Republike Srbije, koji je dobrovoljno otišao u Hag, prekršena brojna osnovna ljudska prava koja su univerzalno priznata svim međunarodnim pravnim dokumentima.
Jasno je da njemu, suprotno Pravilniku Haškog tribunala nisu obelodanjena imena zaštićenih svedoka, čime mu je direktno onemogućena priprema odbrane. Jasno je da više od 207 hiljada strana oslobađajućeg materijala nije takođe u skladu sa obavezama Tužilaštva prevedeno na srpski jezik i predato u pismenoj formi prof. dr Vojislavu Šešelju. Jasno je da će i tokom samog suđenja... Zamolio bih vas ako možete malo da umirite.
Zamolio bih vas da ipak budete toliko kulturni i saslušate ovo što imam da kažem, jer se radi o kršenju prava čoveka koji danas u Hagu predstavlja Srbiju i koji će narednih dana u Hagu braniti sve nas.
Dakle, SRS je pripremila bedževe sa likom dr Vojislava Šešelja na kojima piše "Sloboda Šešelju" i "Stop haškoj tiraniji".
Kada je Tomislav Nikolić bio izabran za predsednika Narodne skupštine, na zahtev poslaničke grupe – vojvođanski poslanici i gospođice Aleksandre Jerkov, nosio je bedž Dinka Gluhonjića za koga ste tvrdili da su mu ugrožena neka ljudska prava.
Mislim da je u slučaju dr Vojislava Šešelja neuporedivo jasnije da su ta njegova ljudska prava ugrožena i predlažem svim poslanicima Narodne skupštine Republike Srbije da u znak solidarnosti i u znak protesta zbog kršenja osnovnih ljudskih prava dr Vojislava Šešelja danas na svom reveru nose bedž sa njegovim likom.
Za predstavnike nacionalnih manjina pripremili smo ovaj bedž na mađarskom jeziku, na romskom, a naravno, za predstavnike vladajuće koalicije pripremili smo i na engleskom jeziku, da bi "dragi Džordž" eventualno, ukoliko ih vidi, razumeo šta je to što oni nose na reveru.
(Predsednik: Vreme)
Pokloniću jedan bedž i predsedniku Narodne skupštine Republike Srbije Oliveru Duliću i verujem da će on danas pokazati svoje lice i pokazati koliki je demokrata i staviti na svoj rever bedž sa likom dr Vojislava Šešelja. Hvala.

Oliver Dulić

| Predsedava
Hvala.

Prelazimo na 1. tačku dnevnog reda: – PREDLOG ZAKONA O POTVRĐIVANjU SPORAZUMA IZMEĐU REPUBLIKE SRBIJE I EVROPSKE ZAJEDNICE O OLAKŠANOJ PROCEDURI ZA IZDAVANjE VIZA

Pošto je Narodna skupština obavila jedinstveni pretres o Predlogu zakona, a pre prelaska na odlučivanje podsećam vas da, na osnovu člana 105. stav 3. tačka 6. Ustava Republike Srbije, Narodna skupština odlučuje o zakonima kojima se uređuju zaključivanje i potvrđivanje međunarodnih ugovora, većinom glasova svih narodnih poslanika.

Prelazimo na odlučivanje.

Stavljam na glasanje Predlog zakona o potvrđivanju Sporazuma između Republike Srbije i Evropske zajednice o olakšanoj proceduri za izdavanje viza, u načelu.

Za 147, nije glasalo 6, od 153 narodna poslanika.

Narodna skupština je prihvatila Predlog zakona u načelu.

Pošto na Predlog ovog zakona nisu podneti amandmani, pristupamo glasanju o Predlogu zakona u celini.

Stavljam na glasanje Predlog zakona o potvrđivanju Sporazuma između Republike Srbije i Evropske zajednice o olakšanoj proceduri za izdavanje viza, u celini.

Za 158, nije glasao jedan, od 159 narodnih poslanika.

Konstatujem da je Narodna skupština usvojila Predlog zakona o potvrđivanju Sporazuma između Republike Srbije i Evropske zajednice o olakšanoj proceduri za izdavanje viza.

Prelazimo na 2. tačku dnevnog reda: – PREDLOG ZAKONA O POTVRĐIVANjU SPORAZUMA IZMEĐU REPUBLIKE SRBIJE I EVROPSKE ZAJEDNICE O READMISIJI LICA KOJA NEZAKONITO BORAVE

Pošto je Narodna skupština obavila jedinstveni pretres o Predlogu zakona, a pre prelaska na odlučivanje podsećam vas da Narodna skupština, na osnovu člana 105. stav 3. tačka 6. Ustava RS o zakonima kojima se uređuju zaključivanje i potvrđivanje međunarodnih ugovora, odlučuje većinom glasova svih narodnih poslanika.

Stavljam na glasanje Predlog zakona o potvrđivanju Sporazuma između Republike Srbije i Evropske zajednice o readmisiji lica koja nezakonito borave, u načelu.

Za 137, protiv 6, uzdržana dva, nije glasalo 14, od 159 narodnih poslanika.

Narodna skupština je prihvatila predlog zakona u načelu.

Prelazimo na odlučivanje o amandmanima.

Na član 1. amandman je podneo Ninoslav Dimitrijević.

Odbor za odbranu i bezbednost i Zakonodavni odbor predlažu da se amandman odbije.

Stavljam na glasanje ovaj amandman.

Za 16, protiv 131, uzdržan jedan, nije glasalo 11, od 159 narodnih poslanika.

Narodna skupština nije prihvatila ovaj amandman.

Na član 1. amandman je podneo poslanik Miletić Mihajlović.

Odbor za odbranu i bezbednost i Zakonodavni odbor predlažu da se amandman odbije.

Stavljam na glasanje ovaj amandman.

Za 16, protiv 130, uzdržan jedan, nije glasalo 11, od 158 narodnih poslanika.

Narodna skupština nije prihvatila ovaj amandman.

Na član 1. amandman je podneo poslanik Željko Vasiljević.

Odbor za odbranu i bezbednost i Zakonodavni odbor predlažu da se amandman odbije.

Stavljam na glasanje ovaj amandman.

Za 16, protiv 128, uzdržana dva, nije glasalo 13, od 159 narodnih poslanika.

Narodna skupština nije prihvatila ovaj amandman.

Pošto je Narodna skupština završila odlučivanje o amandmanima, pristupamo glasanju o Predlogu zakona u celini.

Stavljam na glasanje Predlog zakona o potvrđivanju Sporazuma između Republike Srbije i Evropske zajednice o readmisiji lica koja nezakonito borave.

Za 137, protiv 6, uzdržan jedan, nije glasalo 15, od 159 narodnih poslanika.

Konstatujem da je Narodna skupština usvojila Predlog zakona o potvrđivanju Sporazuma između Republike Srbije i Evropske zajednice o readmisiji lica koja nezakonito borave.

Prelazimo na 3. tačku dnevnog reda: – PREDLOG ZAKONA O POTVRĐIVANjU SPORAZUMA IZMEĐU SAVETA MINISTARA SRBIJE I CRNE GORE I VLADE REPUBLIKE FRANCUSKE O VRAĆANjU I PRIHVATANjU LICA U NEREGULARNOJ SITUACIJI, SA PROTOKOLOM

Pošto je Narodna skupština obavila jedinstveni pretres o Predlogu zakona, a pre prelaska na odlučivanje, podsećam vas da Narodna skupština, na osnovu člana 105. stav 3. tačka 6. Ustava RS o zakonima kojima se uređuju zaključivanje i potvrđivanje međunarodnih ugovora, odlučuje većinom glasova svih narodnih poslanika.

Prelazimo na odlučivanje.

Stavljam na glasanje Predlog zakona o potvrđivanju Sporazuma između Saveta ministara Srbije i Crne Gore i Vlade Republike Francuske o vraćanju i prihvatanju lica u neregularnoj situaciji, sa Protokolom, u načelu.

Za 137, protiv četiri, nije glasalo 17, od 158 poslanika.

Narodna skupština je prihvatila predlog zakona u načelu.

Pošto na predlog ovog zakona nisu podneti amandmani, pristupamo glasanju o Predlogu zakona u celini.

Stavljam na glasanje Predlog zakona o potvrđivanju Sporazuma između Saveta ministara Srbije i Crne Gore i Vlade Republike Francuske o vraćanju i prihvatanju lica u neregularnoj situaciji, sa Protokolom, u načelu.

Za 136, protiv 6, nije glasalo 17, od 159 narodnih poslanika.

Narodna skupština je prihvatila predlog zakona u načelu.

Konstatujem da je Narodna skupština usvojila Predlog zakona o potvrđivanju Sporazuma između Saveta ministara Srbije i Crne Gore i Vlade Republike Francuske o vraćanju i prihvatanju lica u neregularnoj situaciji, sa Protokolom.

Prelazimo na odlučivanje Narodne skupštine o POVREDAMA POSLOVNIKA na koje su u toku sednice ukazali narodni poslanici.

Pošto je u toku sednice ukazano na povrede Poslovnika Narodne skupštine, podsećam vas na odredbu člana 100. stav 4. Poslovnika, prema kojoj ako i posle objašnjenja predsednika Narodne skupštine narodni poslanik ostane pri tvrdnji da je Poslovnik povređen, Narodna skupština će, bez pretresa, odlučiti o tom pitanju u danu za glasanje.

Saglasno navedenoj odredbi Poslovnika, prelazimo na odlučivanje.

Narodni poslanik Vjerica Radeta, na sednici 5. novembra 2007. godine u 16,25 časova, ukazala je na povredu člana 100. stav 3. i 4. i člana 104. Poslovnika.

Molim da Narodna skupština odluči da li su povređeni navedeni članovi Poslovnika.

Za 36, protiv 128, nije glasalo 29, od 193 poslanika.

Narodna skupština je odlučila da nisu povređeni navedeni članovi Poslovnika.

Narodni poslanik Milena Stanković, na sednici 6. novembra 2007. godine u 10,45 časova, ukazala je na povredu člana 104. Poslovnika.

Molim da Narodna skupština odluči da li su povređeni navedeni članovi Poslovnika.

Za 13, protiv 128, nije glasalo 50, od 191 poslanika.

Narodna skupština je odlučila da nisu povređeni navedeni članovi Poslovnika.

Narodni poslanik Slobodan Maraš, na sednici 6. novembra 2007. godine u 13,20 časova, ukazao je na povredu članova: 27, 101. i 104. Poslovnika.

Molim da Narodna skupština odluči da li su povređeni navedeni članovi Poslovnika.

Za 12, protiv 128, nije glasalo 51, od 191 poslanika.

Konstatujem da je Narodna skupština odlučila da nisu povređeni navedeni članovi Poslovnika.

Dame i gospodo narodni poslanici, pošto je Narodna skupština obavila razmatranje svih tačaka dnevnog reda ove sednice i odlučivanje o njima, saglasno članu 99. Poslovnika, zaključujem Drugu sednicu Drugog redovnog zasedanja Narodne skupštine u 2007. godini.

Obaveštavam narodne poslanike da je početak Treće sednice danas u 14,00 časova.

(Sednica je završena u 12,25 časova.)

Uvodna Reč

REPUBLIKA SRBIJA

NARODNA SKUPŠTINA

STENOGRAFSKE BELEŠKE

 

TREĆA SEDNICA

DRUGOG REDOVNOG ZASEDANjA

7. novembar 2007. godine

(Prvi dan rada)

(Sednica je počela u 14,10 časova. Predsedava Oliver Dulić,  predsednik Narodne skupštine.)

Oliver Dulić

| Predsedava
Poštovane dame i gospodo narodni poslanici, izvinjavam se zbog kašnjenja. Otvaram Treću sednicu Drugog redovnog zasedanja Narodne skupštine Republike Srbije u 2007. godini.

Na osnovu službene evidencije o prisutnosti narodnih poslanika, konstatujem da sednici prisustvuju 132 narodna poslanika.

Podsećam vas da je članom 86. stav 5. Poslovnika Narodne skupštine predviđeno da kvorum za rad Narodne skupštine prilikom usvajanja zapisnika sa prethodnih sednica i utvrđivanja dnevnog reda postoji ako je na sednici Narodne skupštine prisutno najmanje 126 narodnih poslanika.

Radi utvrđivanja kvoruma za rad Narodne skupštine, molim narodne poslanike da ubace svoje identifikacione kartice u poslaničke jedinice elektronskog sistema za glasanje.

Konstatujem da je primenom elektronskog sistema za glasanje utvrđeno da je u sali prisutno 126 narodnih poslanika, odnosno da je prisutno više od 125 narodnih poslanika i da postoje uslovi za rad Narodne skupštine.

Nema obaveštenja da su sednici sprečeni da prisustvuju narodni poslanici.

Saglasno članu 84. stav 2. Poslovnika Narodne skupštine, obaveštavam vas da sam ovu sednicu sazvao za četvrtak 1. novembar 2007. godine, a to u ovom slučaju znači u roku kraćem od roka utvrđenog u članu 84. stav 1. Poslovnika, zbog potrebe da Narodna skupština što pre razmotri predloge akata iz predloženog dnevnog reda.

U sazivu i ispravci saziva ove sednice koji su vam dostavljeni sadržan je predlog dnevnog reda sednice.

Pre utvrđivanja dnevnog reda sednice, saglasno članu 90. stav 5. i članu 92. Poslovnika Narodne skupštine Republike Srbije, potrebno je da Narodna skupština odluči o predlozima za stavljanje na dnevni red akata po hitnom postupku, za proširenje dnevnog reda i za promenu redosleda tačaka dnevnog reda.

Vlada je predložila da se po hitnom postupku stavi na dnevni red Predlog zakona o Ustavnom sudu, koji je podnela Narodnoj skupštini 5. oktobra 2007. godine.

Stavljam na glasanje ovaj predlog.

Za 126, nije glasalo 13, od 139 narodnih poslanika.

Konstatujem da je Narodna skupština prihvatila ovaj predlog.

Narodni poslanik Nada Kolundžija, predsednik poslaničke grupe Demokratska stranka, predložila je da se po hitnom postupku stavi na dnevni red Predlog odluke o izmenama Odluke o izboru članova odbora Narodne skupštine Republike Srbije, koji je podnela Narodnoj skupštini 5. novembra 2007. godine, kao i da se ovaj predlog odluke razmatra kao 5. tačka dnevnog reda.

Stavljam na glasanje ovaj predlog.

Za 132, nije glasalo devet, od 141 narodnog poslanika.

Konstatujem da je Narodna skupština prihvatila ovaj predlog.

Narodni poslanik Miloš Aligrudić, predsednik poslaničke grupe Demokratska stranka Srbije - Nova Srbija - dr Vojislav Koštunica, predložio je da se po hitnom postupku stavi na dnevni red Predlog odluke o izmenama Odluke o izboru članova odbora Narodne skupštine Republike Srbije, koji je podneo Narodnoj skupštini 7. novembra 2007. godine, i da se ovaj predlog odluke razmatra u okviru iste tačke dnevnog reda kao i Predlog odluke o izmenama Odluke o izboru članova odbora Narodne skupštine Republike Srbije, koji je podnela poslanička grupa Demokratska stranka.

Stavljam na glasanje ovaj predlog.

Za 132, nije glasalo 10, od 142 narodna poslanika.

Konstatujem da je Narodna skupština prihvatila ovaj predlog.

Narodni poslanik Nenad Čanak predložio je da se dnevni red proširi novom tačkom Predlog zakona o zabrani manifestacija neonacističkih ili fašističkih organizacija i udruženja i zabrani upotrebe neonacističkih ili fašističkih simbola i obeležja, koji je podneo Narodnoj skupštini 11. oktobra 2007. godine.

Da li narodni poslanik Nenad Čanak želi reč? (Ne.)

Stavljam na glasanje ovaj predlog.

Za devet, protiv 116, uzdržanih sedam, nije glasalo 12, od 144 narodna poslanika.

Konstatujem da Narodna skupština nije prihvatila ovaj predlog.

Pošto smo se izjasnili o predlozima za stavljanje na dnevni red sednice akata po hitnom postupku za proširenje dnevnog reda i za promenu redosleda tačaka dnevnog reda, na osnovu člana 92. stav 3. Poslovnika Narodne skupštine Republike Srbije, stavljam na glasanje predlog dnevnog reda u celini.

Za 130, protiv jedan, nije glasalo 16, od 147 poslanika.

Konstatujem da je Narodna skupština utvrdila dnevni red Treće sednice Drugog redovnog zasedanja Narodne skupštine Republike Srbije u 2007. godini u celini.

D n e v n i r e d:

1. Predlog zakona o Ustavnom sudu, koji je podnela Vlada;

2. Izbor sudija Ustavnog suda sa liste kandidata koju je podneo predsednik Republike;

3. Utvrđivanje liste kandidata za sudije Ustavnog suda koje imenuje predsednik Republike, na predlog poslaničkih grupa u Narodnoj skupštini;

4. Predlog zakona o azilu, koji je podnela Vlada;

5. Predlog odluke o izmenama Odluke o izboru članova odbora Narodne skupštine Republike Srbije, koji je podnela narodni poslanik Nada Kolundžija, predsednik poslaničke grupe Demokratska stranka i Predlog odluke o izmenama Odluke o izboru članova odbora Narodne skupštine Republike Srbije, koji je podneo narodni poslanik Miloš Aligrudić, predsednik poslaničke grupe Demokratska stranka Srbije - Nova Srbija - dr Vojislav Koštunica;

6. Poslanička pitanja.

Molim Službu Narodne skupštine da pripremi prečišćeni tekst dnevnog reda sednice i da ga uruči narodnim poslanicima.

Rad prema utvrđenom dnevnom redu.

Prelazimo na 1. tačku dnevnog reda: – PREDLOG ZAKONA O USTAVNOM SUDU (načela)

Primili ste Predlog zakona koji je podnela Vlada.

Pre otvaranja načelnog pretresa podsećam vas da, prema članu 94. Poslovnika Narodne skupštine, ukupno vreme rasprave u načelu za poslaničke grupe iznosi pet časova, kao i da se ovo vreme raspoređuje na poslaničke grupe srazmerno broju narodnih poslanika članova poslaničke grupe.

Pošto je ukupno vreme rasprave u načelu za poslaničke grupe pet časova, konstatujem da je vreme rasprave, po poslaničkim grupama, sledeće: Poslanička grupa Srpske radikalne stranke jedan sat, 37 minuta, 12 sekundi; ovlašćeni predstavnike Srpske radikalne stranke po ovoj tački je narodni poslanik Zoran Krasić; Demokratska stranka jedan sat, 16 minuta, 48 sekundi; Demokratska stranka Srbije-Nova Srbija, dr Vojislav Koštunica 56 minuta, 24 sekunde; poslanički klub G17 plus 22 minuta, 48 sekundi; poslanička grupa Socijalističke partije Srbije 19 minuta, 12 sekundi; poslanička grupa Liberalno-demokratska partija 13 minuta, 12 sekundi – ovlašćeni predstavnik ove poslaničke grupe je narodni poslanik Nebojša Ranđelović; poslanička grupa Savez vojvođanskih Mađara-Lista za Sandžak-Unija Roma Srbije-Koalicija Albanaca Preševske doline sedam minuta, 12 sekundi, Vojvođanski poslanici LSV-SVM šest minuta i poslanici koji ne pripadaju nijednoj poslaničkoj grupi po pet minuta, prema članu 93. stav 3. Poslovnika Narodne skupštine.

Molim poslaničke grupe, ukoliko to već nisu učinile, da odmah podnesu prijave za reč sa redosledom narodnih poslanika.

Saglasno članu 140. stav 1. Poslovnika Narodne skupštine, otvaram načelni pretres.

Pre nego što dam reč ministru Dušanu Petroviću, po Poslovniku se javio narodni poslanik Nikola Novaković. Izvolite.