DRUGA SEDNICA, DRUGOG REDOVNOG ZASEDANjA, 05.11.2008.

9. dan rada

PRIVREMENE STENOGRAFSKE BELEŠKE
(neredigovane i neautorizovane)

REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA

DRUGA SEDNICA, DRUGOG REDOVNOG ZASEDANjA

9. dan rada

05.11.2008

Sednicu je otvorila: Slavica Đukić-Dejanović

Sednica je trajala od 10:40 do 14:30

OBRAĆANJA

...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić-Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Poštovane dame i gospodo narodni poslanici, nastavljamo rad Druge sednice Drugog redovnog zasedanja Narodne skupštine Republike Srbije u 2008. godini.
Na osnovu službene evidencije o prisutnosti narodnih poslanika konstatujem da sednici prisustvuje 147 narodnih poslanika.
Podsećam vas da je članom 86. stav 5. Poslovnika Narodne skupštine predviđeno da kvorum za rad Narodne skupštine u danima za glasanje postoji ako je na sednici Narodne skupštine prisutno najmanje 126 narodnih poslanika.
Radi utvrđivanja kvoruma za rad Narodne skupštine, molim narodne poslanike da ubace svoje identifikacione kartice u poslaničke jedinice elektronskog sistema za glasanje.
Primenom elektronskog sistema za glasanje utvrđeno je da je u sali prisutno 128 narodnih poslanika, odnosno da imamo uslova za rad.
Pošto je Narodna skupština obavila i načelni pretres i u pojedinostima, odnosno jedinstveni pretres o svim tačkama dnevnog reda ove sednice, prelazimo na odlučivanje o drugoj tački dnevnog reda.
Prelazimo na 2. tačku dnevnog reda: – PREDLOG ZAKONA O OTPISU KAMATE NA DOSPELE OBAVEZE PO OSNOVU ODREĐENIH POREZA I DOPRINOSA ZA OBAVEZNO SOCIJALNO OSIGURANjE
Pošto je Narodna skupština obavila pretres Predloga zakona u načelu i u pojedinostima, prelazimo na odlučivanje.
Stavljam na glasanje Predlog zakona o otpisu kamate na dospele obaveze po osnovu određenih poreza i doprinosa za obavezno socijalno osiguranje, u načelu.
Za 128, od 128 narodnih poslanika.
Pošto je Narodna skupština prihvatila Predlog zakona u načelu, a s obzirom da na Predlog zakona nisu podneti amandmani, pristupamo glasanju o Predlogu zakona u celini.
Stavljam na glasanje Predlog zakona o otpisu kamate na dospele obaveze po osnovu određenih poreza i doprinosa za obavezno socijalno osiguranje u celini.
Za 128, nije glasalo dvoje, od 130 narodnih poslanika.
Konstatujem da je Narodna skupština usvojila Predlog zakona o otpisu kamate na dospele obaveze po osnovu određenih poreza i doprinosa za obavezno socijalno osiguranje.
Prelazimo na 3. tačku dnevnog reda: – PREDLOG ZAKONA O MIROVANjU I OTPISU DUGA PO OSNOVU DOPRINOSA ZA OBAVEZNO ZDRAVSTVENO OSIGURANjE
Pošto je Narodna skupština obavila pretres Predloga zakona u načelu i u pojedinostima, prelazimo na odlučivanje.
Stavljam na glasanje Predlog zakona o mirovanju i otpisu duga po osnovu doprinosa za obavezno zdravstveno osiguranje, u načelu.
Za 128, protiv jedan, nije glasalo dvoje, od 131 poslanika.
Narodna skupština je prihvatila Predlog zakona u načelu.
Pošto je Narodna skupština prihvatila Predlog zakona u načelu, a pre prelaska na odlučivanje o amandmanima podsećam vas da je Zakonodavni odbor, na osnovu člana 146. stav 2. Poslovnika Narodne skupštine, odbacio kao neblagovremen amandman narodnog poslanika Zorana Kasalovića, na član 8. Predloga zakona.
Takođe vas podsećam da su sastavni deo Predloga zakona postali amandmani narodnih poslanika: Željka Ivanjija - koji je jednim amandmanom predložio izmene u članovima 3, 5, 6, 7. i 12. i Sima Vukovića - koji je jednim amandmanom predložio izmene u članovima 3, 9. i 11. i izmenu u članu 17. Predloga zakona.
Pošto je Narodna skupština prihvatila Predlog zakona u načelu, prelazimo na odlučivanje o amandmanima.
Na osnovu člana 140. stav 5. Poslovnika Narodne skupštine, Odbor za finansije podneo je amandman na član 8.
Zakonodavni odbor smatra da je amandman pravno moguć.
Stavljam na glasanje ovaj amandman.
Za 128, nije glasalo dvoje, od 130 narodnih poslanika.
Narodna skupština je prihvatila ovaj amandman.
Na član 14. amandman, sa ispravkom, podneo je narodni poslanik Milan Dimitrijević.
Vlada i Odbor za finansije nisu prihvatili amandman, sa ispravkom. Zakonodavni odbor smatra da je amandman, sa ispravkom, pravno moguć.
Stavljam na glasanje ovaj amandman.
Protiv 127, nije glasalo troje, od 130 narodnih poslanika.
Narodna skupština nije prihvatila ovaj amandman.
Pošto smo završili odlučivanje o amandmanima, pristupamo glasanju o Predlogu zakona u celini.
Stavljam na glasanje Predlog zakona o mirovanju i otpisu duga po osnovu doprinosa za obavezno zdravstveno osiguranje, u celini.
Za 128, nije glasalo dvoje, od 130 narodnih poslanika.
Narodna skupština je usvojila Predlog zakona o mirovanju i otpisu duga po osnovu doprinosa za obavezno zdravstveno osiguranje.
Prelazimo na 4. tačku dnevnog reda: – PREDLOG ODLUKE O PRESTANKU SUDIJSKE DUŽNOSTI
Pošto je Narodna skupština obavila jedinstveni pretres o predlozima odluka, prelazimo na odlučivanje.
Stavljam na glasanje Predlog odluke o prestanku sudijske dužnosti, broj 118-2406/08.
Za 128, nisu glasala dva, od 130 narodnih poslanika.
Konstatujem da je Narodna skupština usvojila Predlog odluke o prestanku sudijske dužnosti, broj 118-2406/08.
Stavljam na glasanje Predlog odluke o prestanku sudijske dužnosti, broj 118-2709/08.
Za 128, nije glasalo pet, od 133 narodnih poslanika.
Konstatujem da je Narodna skupština usvojila Predlog odluke o prestanku sudijske dužnosti, broj 118-2709/08.
Prelazimo na 5. tačku dnevnog reda: – PREDLOG ODLUKE O IZMENAMA ODLUKE O IZBORU ČLANOVA ODBORA NARODNE SKUPŠTINE REPUBLIKE SRBIJE
Pošto je Narodna skupština obavila jedinstveni pretres o predlozima odluka, a pre prelaska na odlučivanje, podsećam vas da, na osnovu člana 105. stav 2. tačka 15) Ustava Republike Srbije, Narodna skupština o izboru članova odbora odlučuje većinom glasova svih narodnih poslanika.
Prelazimo na odlučivanje.
Stavljam na glasanje Predlog odluke o izmenama Odluke o izboru članova odbora Narodne skupštine Republike Srbije, koji je podnela poslanička grupa Za evropsku Srbiju, broj 02-2443/08, od 9. oktobra 2008. godine.
Za 162, nije glasao jedan, od 163 narodnih poslanika.
Narodna skupština je većinom glasova svih narodnih poslanika usvojila Predlog odluke o izmenama Odluke o izboru članova odbora Narodne skupštine Republike Srbije, koji je podnela poslanička grupa Za evropsku Srbiju, broj 02-2443/08, od 9. oktobra 2008. godine.
Stavljam na glasanje Predlog odluke o izmenama Odluke o izboru članova odbora Narodne skupštine Republike Srbije, koji je podnela poslanička grupa Srpske radikalne stranke, broj 02-2621/08, od 24. oktobra 2008. godine.
Za 163, protiv jedan, nije glasalo četiri, od 168 poslanika.
Narodna skupština je većinom glasova svih narodnih poslanika usvojila Predlog odluke o izmenama Odluke o izboru članova odbora Narodne skupštine, koji je podnela poslanička grupa Srpska radikalna stranka, broj 02-2621/08, od 24. oktobra 2008. godine.
Stavljam na glasanje Predlog odluke o izmenama Odluke o izboru članova odbora Narodne skupštine Republike Srbije, koji je podnela poslanička grupa Socijalistička partija Srbije-Jedinstvena Srbija, broj 02-2686/08, od 29. oktobra 2008. godine.
Za 164, nije glasalo 6, od 170 narodnih poslanika.
Konstatujem da je Narodna skupština, većinom glasova svih narodnih poslanika, usvojila Predlog odluke o izmenama Odluke o izboru članova odbora Narodne skupštine Republike Srbije, koji je podnela poslanička grupa Socijalistička partija Srbije-Jedinstvena Srbija, broj 02-2686/08, od 29. oktobra 2008. godine.
Stavljam na glasanje Predlog odluke o izmenama Odluke o izboru članova odbora Narodne skupštine, koji je podnela poslanička grupa G17 plus, broj 02-2699/08, od 30. oktobra 2008. godine.
Za 166, nije glasalo 6, od 172 narodna poslanika.
Konstatujem da je Narodna skupština, većinom glasova svih narodnih poslanika, usvojila Predlog odluke o izmenama Odluke o izboru članova odbora Narodne skupštine Republike Srbije, koji je podnela poslanička grupa G17 plus, broj 02-2699/08, od 30. oktobra 2008. godine.
Stavljam na glasanje Predlog odluke o izmenama Odluke o izboru članova odbora Narodne skupštine, koji je podnela poslanička grupa G17 plus, broj 02-2758/08, od 3. novembra 2008. godine.
Za 162, nije glasalo 10, od 172 narodna poslanika.
Konstatujem da je Narodna skupština, većinom glasova svih narodnih poslanika, usvojila Predlog odluke o izmenama Odluke o izboru članova odbora Narodne skupštine Republike Srbije, koji je podnela poslanička grupa G17 plus, broj 02-2758/08, od 3. novembra 2008. godine.
Pošto smo se izjasnili o svim predlozima odluka, pitam da li ste saglasni da se svi usvojeni predlozi objave u "Službenom glasniku RS", kao jedan pravno-tehnički objedinjen akt – Odluka o izmenama Odluke o izboru članova odbora Narodne skupštine Republike Srbije.
Stavljam na glasanje ovaj predlog.
Za 168, nisu glasala četiri, od 172 narodna poslanika.
Narodna skupština je jednoglasno usvojila ovaj predlog.
Prelazimo na odlučivanje o POVREDAMA POSLOVNIKA na koje su u toku sednice ukazali narodni poslanici.
Pošto je u toku sednice ukazano na povrede Poslovnika Narodne skupštine, podsećam vas na odredbu člana 100. stav 4. Poslovnika prema kojoj, ako i posle objašnjenja predsednika Narodne skupštine poslanik ostane pri tvrdnji da je Poslovnik povređen, Narodna skupština će bez pretresa odlučivati o tom pitanju u danu za glasanje.
Saglasno navedenoj odredbi Poslovnika, prelazimo na odlučivanje.
Narodni poslanik Slobodan Maraš, na sednici 30. oktobra 2008. godine, u 17,12 časova, ukazao je na povredu člana 104. Poslovnika.
Molim da Narodna skupština odluči da li je povređen navedeni član Poslovnika.
Za pet, protiv 122, nije glasalo 9, od 136 narodnih poslanika.
Konstatujem da Narodna skupština nije odlučila da je povređen navedeni član Poslovnika.
Narodni poslanik Arsen Đurić, na sednici 31. oktobra 2008. godine, u 21,30 časova, ukazao je na povredu člana 100. stav 1. Poslovnika.
Molim da Narodna skupština odluči da li je povređen navedeni član Poslovnika.
Protiv 125, nije glasalo 9, od 134 narodna poslanika.
Konstatujem da Narodna skupština nije odlučila da je povređen navedeni član Poslovnika.
Narodni poslanik Miroslav Petković, na sednici 31. oktobra 2008. godine, u 21 čas i 32 minuta, ukazao je na povredu čl. 100. i 104. Poslovnika.
Molim da narodni poslanici odluče da li su povređeni navedeni članovi Poslovnika.
Protiv 126, nije glasalo 10, od 136 narodnih poslanika.
Konstatujem da Narodna skupština nije odlučila da su povređeni navedeni članovi Poslovnika.
Narodni poslanik Milica Vojić-Marković, na sednici 31. oktobra 2008. godine, u 21 čas i 43 minuta, ukazala je na povredu člana 104. Poslovnika.
Molim da Narodna skupština odluči da li je povređen navedeni član Poslovnika.
Protiv 126, nije glasalo 10, od 136 narodnih poslanika.
Konstatujem da Narodna skupština nije odlučila da je povređen navedeni član Poslovnika.
Narodni poslanik Dragan Šormaz, na sednici 31. oktobra 2008. godine, u 21 čas i 50 minuta, ukazao je na povredu člana 104. Poslovnika.
Molim da Narodna skupština odluči da li je povređen navedeni član Poslovnika.
Protiv 123, nije glasalo 13, od 136 narodnih poslanika.
Konstatujem da Narodna skupština nije odlučila da je povređen navedeni član Poslovnika.
Narodni poslanik Vladan Jeremić, na sednici 31. oktobra 2008. godine, u 22 časa i 35 minuta, ukazao je na povredu člana 100. stav 4. Poslovnika.
Molim da Narodna skupština odluči da li je povređen navedeni član Poslovnika.
Za jedan, protiv 125, nije glasalo 12, od 138 poslanika.
Konstatujem da Narodna skupština nije odlučila da je povređen navedeni član Poslovnika.
Pošto je Narodna skupština obavila razmatranje svih tačaka dnevnog reda ove sednice i odlučivanje o njima, saglasno članu 99. Poslovnika, zaključujem Drugu sednicu Drugog redovnog zasedanja Narodne skupštine Republike Srbije u 2008. godini.
Kao što vam je poznato, u 12,00 počinjemo narednu sednicu. Zahvaljujem.
(Sednica je završena u 11,05 časova.)

Uvodna Reč

TREĆA SEDNICA

DRUGOG REDOVNOG ZASEDANjA

5. novembar 2008. godine

(Prvi dan rada)

(Sednica je počela u 12.10 časova. Predsedava Slavica Đukić - Dejanović, predsednik Skupštine.)
...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić-Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Poštovane kolege, pre nego što pređemo na dnevni red ove sednice i pre nego što otvorimo ovu sednicu, dozvolite da obavestim da je Odbor za rad, boračka i socijalna pitanja organizovao za danas, u 13 časova, javno slušanje na temu ''Poboljšanje položaja izbeglica i interno raseljenih lica u Srbiji'', ovde, u Skupštini, pa vas pozivam da uzmete učešće u radu tog odbora.
Takođe bih htela da vas podsetim da je u poslaničke grupe stigla informacija predsednika Odbora za inostrane poslove, prof. Mićunovića, o potrebi da formiramo grupe prijateljstva, tako da vas molim da se izjasnite o tome.
Da pređemo na rad Treće sednice Drugog redovnog zasedanja Narodne skupštine Republike Srbije u 2008. godini, sazvane za danas, 5. novembra 2008. godine.
Na osnovu službene evidencije o prisutnosti, u ovom momentu registrovana su 172 poslanika.
Podsećam vas da je članom 86. stavom 5. Poslovnika Narodne skupštine predviđeno da kvorum za rad Narodne skupštine prilikom usvajanja zapisnika i utvrđivanja dnevnog reda postoji ako je na sednici prisutno najmanje 126 narodnih poslanika.
Radi utvrđivanja broja narodnih poslanika prisutnih u sali, molim narodne poslanike da ubace svoje identifikacione kartice u poslaničke jedinice elektronskog sistema za glasanje.
Primenom elektronskog sistema za glasanje, utvrđeno da je u sali prisutno 128 narodnih poslanika, odnosno da je prisutno najmanje 126 narodnih poslanika i da postoje uslovi za rad Narodne skupštine, u smislu člana 86. stava 5. Poslovnika Narodne skupštine.
Obaveštavam vas da sam, shodno članu 88. stav 1. Poslovnika Narodne skupštine, pozvala da sednici prisustvuju gospodin Slobodan Homen, državni sekretar u Ministarstvu pravde, i gospodin Jovan Ćosić, načelnik u Ministarstvu pravde.
Saglasno članu 84. stav 2. Poslovnika Narodne skupštine, obaveštavam vas da sam ovu sednicu sazvala za sredu, 5. novembar 2008. godine, dakle, u roku kraćem od roka utvrđenog u članu 84. stav 1. Poslovnika Narodne skupštine, zbog potrebe da Narodna skupština što pre razmotri predloge akata iz predloženog dnevnog reda.
Dostavljen vam je zapisnik Prve sednice Drugog redovnog zasedanja Narodne skupštine Republike Srbije u 2008. godini, održane 7, 8, 9, 10, 14, 15, 16, 17, 18, 20, 21, 22. i 23. oktobra 2008. godine.
Pošto današnjoj sednici prisustvuje više od 126 narodnih poslanika, konstatujem da postoji kvorum za usvajanje zapisnika.
Obaveštavam vas da je proverom u službi za poslove Administrativnog odbora utvrđeno da tom odboru niko od narodnih poslanika nije dostavio u pisanom obliku primedbe na zapisnik.
Prelazimo na odlučivanje o zapisniku.
Stavljam na glasanje zapisnik Prve sednice Drugog redovnog zasedanja Narodne skupštine Republike Srbije u 2008. godini, održane 7, 8, 9, 10, 14, 15, 16, 17, 18, 20, 21, 22. i 23. oktobra 2008. godine.
Molim narodne poslanike da pritisnu odgovarajući taster na poslaničkoj jedinici.
Zaključujem glasanje i saopštavam: za – 128, protiv, uzdržanih i onih koji nisu glasali nije bilo, od prisutnih 128 narodnih poslanika.
Konstatujem da je Narodna skupština usvojila Zapisnik Prve sednice Drugog redovnog zasedanja Narodne skupštine Republike Srbije u 2008. godini, održane 7, 8, 9, 10, 14, 15, 16, 17, 18, 20, 21, 22. i 23. oktobra 2008. godine.
U sazivu ove sednice, koji vam je dostavljen, sadržan je predlog dnevnog reda sednice.
Pre utvrđivanja dnevnog reda sednice, saglasno članu 90. stav 5. i članu 92. Poslovnika Narodne skupštine, potrebno je da Narodna skupština odluči o predlozima za stavljanje na dnevni red akata po hitnom postupku, o predlogu za spajanje rasprave i predlogu za promenu redosleda razmatranja tačaka dnevnog reda.
Vlada je predložila da se, po hitnom postupku, stavi na dnevni red Predlog zakona o uređenju sudova, koji je podnela Narodnoj skupštini 31. oktobra 2008. godine.
Stavljam na glasanje ovaj predlog.
Molim narodne poslanike da pritisnu odgovarajući taster na poslaničkoj jedinici.
Zaključujem glasanje i saopštavam: za – 128, protiv i uzdržanih nije bilo, nije glasalo 14, od prisutna 142 narodna poslanika.
Konstatujem da je Narodna skupština prihvatila ovaj predlog.
Vlada je predložila da se, po hitnom postupku, stavi na dnevni red Predlog zakona o sudijama, koji je podnela Narodnoj skupštini 31. oktobra 2008. godine.
Stavljam na glasanje ovaj predlog.
Molim narodne poslanike da pritisnu odgovarajući taster na poslaničkoj jedinici.
Zaključujem glasanje i saopštavam: za – 128, protiv i uzdržanih nije bilo, nije glasalo 14, od prisutna 142 narodna poslanika.
Konstatujem da je Narodna skupština prihvatila ovaj predlog.
Vlada je predložila da se, po hitnom postupku, stavi na dnevni red Predlog zakona o Visokom savetu sudstva, koji je podnela Narodnoj skupštini 31. oktobra 2008. godine.
Stavljam na glasanje ovaj predlog.
Molim narodne poslanike da pritisnu odgovarajući taster na poslaničkoj jedinici.
Zaključujem glasanje i saopštavam: za – 128, protiv i uzdržanih nije bilo, nije glasalo 15, od prisutna 143 narodna poslanika.
Konstatujem da je Narodna skupština prihvatila ovaj predlog.
Vlada je predložila da se, po hitnom postupku, stavi na dnevni red Predlog zakona o javnom tužilaštvu, koji je podnela Narodnoj skupštini 31. oktobra 2008. godine.
Stavljam na glasanje ovaj predlog.
Molim narodne poslanike da pritisnu odgovarajući taster na poslaničkoj jedinici.
Zaključujem glasanje i saopštavam: za – 128, protiv i uzdržanih nije bilo, nije glasalo 14, od prisutna 142 narodna poslanika.
Konstatujem da je Narodna skupština prihvatila ovaj predlog.
Vlada je predložila da se, po hitnom postupku, stavi na dnevni red Predlog zakona o Državnom veću tužilaca, koji je podnela Narodnoj skupštini 31. oktobra 2008. godine.
Stavljam na glasanje ovaj predlog.
Molim narodne poslanike da pritisnu odgovarajući taster na poslaničkoj jedinici.
Zaključujem glasanje i saopštavam: za – 127, protiv i uzdržanih nije bilo, nije glasalo 17, od prisutna 144 narodna poslanika.
Konstatujem da je Narodna skupština prihvatila ovaj predlog.
Vlada je predložila da se po hitnom postupku stavi na dnevni red Predlog zakona o sedištima i područjima sudova i javnih tužilaštava, koji je podnela Narodnoj skupštini 31. oktobra 2008. godine.
Stavljam na glasanje ovaj predlog.
Molim narodne poslanike da pritisnu odgovarajući taster na poslaničkoj jedinici.
Zaključujem glasanje i saopštavam: za – 128, protiv i uzdržanih nije bilo, nije glasalo 16, od prisutna 144 narodna poslanika.
Konstatujem da je Narodna skupština prihvatila ovaj predlog.
Vlada je predložila da se po hitnom postupku stavi na dnevni red Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o prekršajima, koji je podnela Narodnoj skupštini 31. oktobra 2008. godine.
Stavljam na glasanje ovaj predlog.
Molim narodne poslanike da se, pritiskom na odgovarajući taster, izjasne.
Zaključujem glasanje i saopštavam: za je glasalo 128, protiv niko, uzdržanih nema, nije glasalo 16, od prisutna 144 narodna poslanika.
Konstatujem da je Narodna skupština prihvatila ovaj predlog.
Vlada je predložila da se po hitnom postupku stavi na dnevni red Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o osiguranju depozita, koji je podnela Narodnoj skupštini 24. oktobra 2008. godine.
Stavljam na glasanje ovaj predlog.
Molim narodne poslanike da se, pritiskom na odgovarajući taster, izjasne.
Zaključujem glasanje i saopštavam: za je glasalo 128, protiv niko, uzdržanih nema, nije glasalo 16, od prisutna 144 narodna poslanika.
Konstatujem da je Narodna skupština prihvatila ovaj predlog.
Vlada je predložila da se po hitnom postupku stavi na dnevni red Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o Agenciji za osiguranje depozita, koji je podnela Narodnoj skupštini 24. oktobra 2008. godine.
Stavljam na glasanje ovaj predlog.
Molim narodne poslanike da se, pritiskom na odgovarajući taster, izjasne.
Zaključujem glasanje i saopštavam: za je glasalo 128, protiv niko, uzdržanih nema, nije glasalo 16, od prisutna 144 narodna poslanika.
Konstatujem da je Narodna skupština prihvatila ovaj predlog.
Vlada je predložila da se po hitnom postupku stavi na dnevni red Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o stečaju i likvidaciji banaka i društava za osiguranje, koji je podnela Narodnoj skupštini 24. oktobra 2008. godine.
Stavljam na glasanje ovaj predlog.
Zaključujem glasanje i saopštavam: za je glasalo 128, protiv niko, uzdržanih nema, nije glasalo 17, od prisutnih 145 narodnih poslanika.
Konstatujem da je Narodna skupština prihvatila ovaj predlog.
Vlada je, pismom od 24. oktobra 2008. godine, predložila da se po hitnom postupku stavi na dnevni red Predlog zakona o izmeni Zakona o putnim ispravama, koji je podnela Narodnoj skupštini 28. jula 2008. godine.
Stavljam na glasanje ovaj predlog.
Molim narodne poslanike da se, pritiskom na odgovarajući taster, izjasne.
Zaključujem glasanje i saopštavam: za je glasalo 128, protiv niko, uzdržanih nema, nije glasalo 14, od prisutna 142 narodna poslanika.
Konstatujem da je Narodna skupština prihvatila ovaj predlog.
Vlada je predložila da se po hitnom postupku stavi na dnevni red Predlog odluke o izboru članova Zdravstvenog saveta Srbije, koji je podnela Narodnoj skupštini 24. oktobra 2008. godine.
Stavljam na glasanje ovaj predlog.
Molim narodne poslanike da se, pritiskom na odgovarajući taster, izjasne.
Zaključujem glasanje i saopštavam: za – niko, protiv – 128, uzdržanih nema, nije glasalo 14, od prisutna 142 narodna poslanika.
Konstatujem da Narodna skupština nije prihvatila ovaj predlog.
Grupa od 21 narodnog poslanika Poslaničke grupe Demokratska stranka Srbije – dr Vojislav Koštunica, predložila je da se po hitnom postupku stavi na dnevni red Predlog zakona o izmeni i dopuni Zakona o visokom obrazovanju, koji su podneli Narodnoj skupštini 30. oktobra 2008. godine.
Stavljam na glasanje ovaj predlog.
Molim narodne poslanike da se, pritiskom na odgovarajući taster, izjasne.
Zaključujem glasanje i saopštavam: za je glasalo 22, protiv – 128, uzdržanih nema, nije glasao jedan, od prisutnog 151 narodnog poslanika.
Konstatujem da Narodna skupština nije prihvatila ovaj predlog.
Vlada je predložila da se po hitnom postupku stavi na dnevni red Predlog zakona o potvrđivanju Programa finansijske saradnje između Republike Srbije i Vlade Španije, sa aneksom, koji je podnela Narodnoj skupštini 31. oktobra 2008. godine.
Stavljam na glasanje ovaj predlog.
Molim narodne poslanike da se, pritiskom na odgovarajući taster, izjasne.
Zaključujem glasanje i saopštavam: za – niko, protiv – 127, uzdržanih nema, nije glasalo 18, od prisutnih 145 narodnih poslanika.
Konstatujem da Narodna skupština nije prihvatila ovaj predlog.
Grupa od 21 narodnog poslanika Poslaničke grupe Demokratska stranka Srbije – dr Vojislav Koštunica predložila je da se po hitnom postupku stavi na dnevni red Predlog o obrazovanju Komisije za praćenje svetske ekonomske krize i preduzimanje mera u cilju ublažavanja negativnih uticaja na ekonomiju i privredu Republike Srbije, koji su podneli Narodnoj skupštini 31. oktobra 2008. godine.
Stavljam na glasanje ovaj predlog.
Molim narodne poslanike da se, pritiskom na odgovarajući taster, izjasne.
Zaključujem glasanje i saopštavam: za je glasalo 24, protiv –129, uzdržanih nema, nije glasalo 13, od prisutnih 166 narodnih poslanika.
Konstatujem da Narodna skupština nije prihvatila ovaj predlog.
Vlada je predložila da se po hitnom postupku stavi na dnevni red Predlog zakona o tehničkim zahtevima za proizvode i ocenjivanje usaglašenosti, koji je podnela Narodnoj skupštini 3. novembra 2008. godine.
Stavljam na glasanje ovaj predlog.
Molim narodne poslanike da se, pritiskom na odgovarajući taster, izjasne.
Zaključujem glasanje i saopštavam: za je glasao 1, protiv – 128, uzdržanih nema, nije glasao 21, od prisutnih 150 narodnih poslanika.
Konstatujem da Narodna skupština nije prihvatila ovaj predlog.
Narodni poslanik Vlatko Ratković, na osnovu člana 90. stav 3. i člana 140. stav 2. Poslovnika Narodne skupštine, predložio je da se obavi zajednički načelni pretres o Predlogu zakona o uređenju sudova, Predlogu zakona o sedištima i područjima sudova i javnih tužilaštava, Predlogu zakona o izmenama i dopunama Zakona o prekršajima (tačke 1, 6. i 7. predloženog dnevnog reda), zajednički načelni pretres o Predlogu zakona o sudijama, Predlogu zakona o Visokom savetu sudstva (tačke 2. i 3. predloženog dnevnog reda), zajednički načelni pretres o Predlogu zakona o javnom tužilaštvu, Predlogu zakona o Državnom veću tužilaca (tačke 4. i 5. predloženog dnevnog reda), kao i zajednički načelni pretres o Predlogu zakona o izmenama i dopunama Zakona o osiguranju depozita, Predlogu zakona o izmeni i dopuni Zakona o Agenciji za osiguranje depozita i Predlogu zakona o izmenama i dopunama Zakona o stečaju i likvidaciji banaka i društava za osiguranje (tačke 9, 10. i 11. predloženog dnevnog reda).
Da li narodni poslanik Vlatko Ratković želi reč? (Ne)
Zahvaljujem.
Stavljam na glasanje ovaj predlog.
Zaključujem glasanje i saopštavam: za je glasalo 128, protiv –39, uzdržanih nema, nije glasalo 5, od prisutna 172 narodna poslanika.
Narodna skupština je prihvatila ovaj predlog.
Pošto smo se izjasnili o predlozima za stavljanje na dnevni red sednice akata po hitnom postupku, o predlogu za promenu redosleda razmatranja tačke dnevnog reda i o predlogu za spajanje rasprave, na osnovu člana 92. stav 3. Poslovnika Narodne skupštine, stavljam na glasanje Predlog dnevnog reda u celini.
Zaključujem glasanje i saopštavam: za je glasalo 128, protiv –40, uzdržanih nema, nije glasalo 5, od prisutna 172 narodna poslanika.
Konstatujem da je Narodna skupština utvrdila Dnevni red Treće sednice Drugog redovnog zasedanja Narodne skupštine Republike Srbije u 2008. godini, u celini.
Molim službu da pripremi prečišćen tekst dnevnog reda.
Dnevni red:
S obzirom na to da je Narodna skupština utvrdila dnevni red Treće sednice Drugog redovnog zasedanja u 2008. godini, a pre nego što nastavimo rad, podsećam vas da je članom 199. Poslovnika Narodne skupštine predviđeno da se poslanička pitanja, po pravilu, postavljaju pošto Narodna skupština okonča rad o svim tačkama dnevnog reda.
U skladu s tim, obaveštavam vas da će vreme za postavljanje poslaničkih pitanja biti po okončanju rada o svim tačkama dnevnog reda Treće sednice Drugog redovnog zasedanja Narodne skupštine u 2008. godini.
Reč ima gospodin Samardžić, po Poslovniku. Izvolite.

Slobodan Samardžić

Demokratska stranka Srbije - Vojislav Koštunica
Poštovani narodni poslanici, juče je grupa od 88 poslanika dala predlog da se u Skupštini raspravlja i da se izglasa nepoverenje Vladi. Taj predlog je dat blagovremeno.
...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić-Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Molim vas, gospodo poslanici, dozvolite da saslušamo gospodina Samardžića.

Slobodan Samardžić

Demokratska stranka Srbije - Vojislav Koštunica
Potrebno je obaveštenje i objašnjenje tim povodom, jer smo se pozvali na član Poslovnika po hitnom postupku i na 130. član Ustava Srbije, koji predviđa da se takva sednica mora održati odmah; prva naredna sednica mora da ima takvu tačku dnevnog reda i da se za najduže pet dana mora organizovati rasprava.
Moje pitanje glasi – zašto to nije došlo na dnevni red po ovom prvom osnovu, po osnovu zahteva o hitnom postupku? Moramo to da raspravimo pre nego što utvrdimo dnevni red, jer ovo je ozbiljna inicijativa. Drugo, zanima nas kada će ova tačka dnevnog reda doći na skupštinsku raspravu.
...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić-Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Podsećam vas da je grupa od 86 narodnih poslanika, 4. novembra 2008. godine, podnela predlog za izglasavanje nepoverenja Vladi.
Obaveštavam vas da će ovaj predlog biti uvršćen u dnevni red prve naredne sednice Narodne skupštine, po okončanju Treće sednice Drugog redovnog zasedanja Narodne skupštine u 2008. godini, pri čemu će biti ispoštovan rok predviđen članom 130. stav 2. Ustava Republike Srbije, koji kaže da ne može biti kraći od pet dana, i rokovi predviđeni članom 104. stav 1. Poslovnika Narodne skupštine, a to znači u roku do 15 dana.
Reč ima gospodin Krasić. Izvolite.
...
Srpska radikalna stranka

Zoran Krasić

Srpska radikalna stranka
 Gospođo Đukić-Dejanović, nemojte da vam suflira Gordana Čomić kako treba da se primeni odredba Poslovnika  i Ustava i nikako da vam to ne suflira Čedomir Jovanović.
Sada ću da vas podsetim. Godine 2001, rekao je – vi niste birali Vladu, pa ne možete ni da tražite da se glasa o nepoverenju Vladi, pa je ovo pitanje došlo na preglasavanje, pa nije ušlo u dnevni red. Sada ste to oplemenili na jedan, stvarno, prekrasan način.
Moram da vam skrenem pažnju na odredbu člana 130. stav 2. Ustava Republike Srbije. To možete da tumačite samo tako da kada narodni poslanici, njih 60 najmanje, sastave predlog da se glasa o nepoverenju Vladi, to po automatizmu postaje tačka dnevnog reda prve naredne sednice. U odnosu na juče, prva naredna sednica je ovo danas. Ima tu još jedna mala finesa koja štiti Vladu, ona glasi da se rasprava može otvoriti kada prođe pet dana, zato što je pet dana potrebno da Vlada razmotri predlog i, eventualno, kaže nešto u vezi s tim. To znači da ste u obavezi da u dnevni red uvrstite ovu tačku dnevnog reda, a rasprava o toj tački može biti za šest, sedam, osam dana, i da to završimo. Bolje na vreme, jer kako su se oni nameračili, pripremaju Kosovo i Metohiju, evo, već se raduju i ovi drugi, ko zna šta će da smisle sve.
Moramo ovo da zaustavimo. Od neosnovanih predloga za izglasavanje nepoverenja Vladi, Vladu štiti Ustav, tako što ista grupa poslanika mora da čeka najmanje 180 dana da bi ponovila predlog. To je potpuno jasno. To smo milion puta ponovili s ove govornice u ovoj zgradi, i prilikom donošenja novog ustava, i uopšte; niko normalan ne želi da prihvati situaciju da od većine zavisi da li će ova tačka dnevnog reda da bude na dnevnom redu.
Ovu tačku dnevnog reda je potpisao Ustav. Nismo se javljali na vreme, odnosno odmah na početku, da reklamiramo povredu Poslovnika, jer smatramo da poštujete Ustav i da Ustav, svojom snagom i automatizmom, nalaže da kažete – za ovo smo glasali da uđe u dnevni red, ali obaveštavam vas, po Ustavu, kao prvu tačku moram da stavim razmatranje Predloga o izglasavanju nepoverenja Vladi Borisa Tadića, Cvetkovića, ne znam, nekoj vladi. Napravili ste tešku povredu Poslovnika, a s obzirom na posledice koje mogu da nastupe zbog toga, moguće je da se radi i o krivičnom delu.
...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić-Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Reč ima gospodin Samardžić, po Poslovniku. Izvolite.

Slobodan Samardžić

Demokratska stranka Srbije - Vojislav Koštunica
Današnja sednica je ta prva naredna sednica, po članu 130. Ustava. Nema razloga da se stvar odlaže za drugu narednu sednicu. Po Ustavu je izričito određeno da je to prva naredna sednica. Juče je predlog dat, blagovremeno, i trebalo bi danas da se nađe na dnevnom redu, po imperativu člana 130. samog Ustava.
Nama je jasno zbog čega se pokušava odložiti ova rasprava. Pokušava se odložiti skupštinska rasprava o onome što Vlada čini u vezi sa Kosovom i Metohijom i u vezi sa stacioniranjem Euleksa na KiM.
Ona je, po svoj prilici, to učinila na nepriličan, taj novi način, i ova skupština ima pravo da otvori raspravu, ali ne samo da ima pravo, nego ima poslovnički i ustavni osnov za to. Mi sada o tome raspravljamo.
Nismo hteli da ulazimo u samu stvar zašto kršite Ustav, ali red je da kažemo i zašto to činite. To činite da se ovde ne bi razgovaralo o onome što Vlada čini da Euleks prošvercuje na KiM. To se radi već dva meseca, a ova skupština nema priliku ni reči o tome da kaže. Vi ste dva puta skinuli s dnevnog reda Rezoluciju koju ste sami stavljali na dnevni red, zato što ste hteli da izbegnete skupštinsku raspravu o KiM-u, posebno o Euleksu.
Sada, kada je izvesno da takve rasprave neće biti i da neće biti takve rezolucije, i kada opozicija koristi još jedino moguće sredstvo da otvori takvu raspravu, a to je glasanje o nepoverenju Vladi, i kada Vlada, zapravo, skupštinsko rukovodstvo mora da stavi to na dnevni red po članu 130. Ustava, izmišljaju se novi razlozi, krši se Ustav, pa se kaže – ne na narednoj sednici, nego na drugoj narednoj sednici.
Ovo je ta naredna sednica, u odnosu na vreme kada je inicijativa data. Ona je data pre 24 časa, prema tome, molim vas, stavite ovo na dnevni red i otvorite raspravu.
Ne bojte se, mi ćemo samo govoriti o tome, vi ćete lepo ćutati, zato što ste zaduženi da ćutite o toj stvari, ali ne možete zaustaviti skupštinsku raspravu o tome.