DRUGA SEDNICA, DRUGOG REDOVNOG ZASEDANjA, 05.11.2008.

9. dan rada

PRIVREMENE STENOGRAFSKE BELEŠKE
(neredigovane i neautorizovane)

REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA

DRUGA SEDNICA, DRUGOG REDOVNOG ZASEDANjA

9. dan rada

05.11.2008

Sednicu je otvorila: Slavica Đukić-Dejanović

Sednica je trajala od 10:40 do 14:30

OBRAĆANJA

...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Narodni poslanik Slobodan Samardžić želi da govori o povredi Poslovnika i dobija reč na osnovu člana 100. stav 1. Posle njega je narodna poslanica Milica Vojić-Marković.

Slobodan Samardžić

Demokratska stranka Srbije - Vojislav Koštunica
Ovo, gospodo poslanici, nije dovoljno ozbiljna rasprava o ovakvoj temi.
Kao prvo, upozoriću gospođu potpredsednicu Skupštine na jednu moju omašku kada sam prvi put govorio, a ona me nije upozorila. Rekao sam da je 88 poslanika potpisalo, a potpisalo je 86 poslanika. Da se ispravi zbog stenograma. Dakle, da krenem od bitnog. Sada ću reći nešto nebitno. To je, dakle, činjenica da ova skupština ne raspravlja o Kosovu i Metohiji na osnovu svog dnevnog reda. Ona već tri-četiri meseca raspravlja zato što opozicija reklamira Poslovnik. To je na čast ovoj skupštini, tj. njenoj većini, koja daje ton radu Skupštine.
Dakle, ovde je reč o članu 104. stav 1. Poslovnika – o čuvanju dostojanstva Skupštine. Ona mora da se bavi svojim pitanjem.
Možda bismo mi ovu temu završili i pre dva meseca, možda i u julu, kada smo tražili raspravu povodom 108 potpisa poslanika za rezoluciju koju smo dali, ali vi to niste dali. Možda bismo mi usvojili nekakvu usaglašenu rezoluciju da smo imali normalnu raspravu dan-dva o toj stvari i možda ne bismo došli u iznudicu da tražimo raspravu o Kosovu povodom izglasavanja nepoverenja Vladi. Mi smo tome pribegli ne da bismo izglasali nepoverenje Vladi, mada nam je i to cilj, permanentan, znamo da je to nemoguće, da postoji većina koja je lojalna i verna Vladi, nego da bismo dobili vreme da raspravljamo o Kosovu i Metohiji.
To je ono što je sramota za ovu skupštinu i što povređuje dostojanstvo ove skupštine. Molim vas da se uozbiljimo. Ovo su krajnje ozbiljne inicijative. Mi smo više puta o tome govorili, ne da bismo trošili vreme, nego da bismo nekako iskamčili vreme da ovoj javnosti kažemo o čemu se radi.
Sramota je velika da se ova javnost obaveštava o razgovorima o Euleksu, koji su sudbinski za Kosovo i Metohiju, i o razgovoru o šest tačaka, ta tema nije sasvim jasna, iz stranih izvora. Mi nemamo direktne izvore obaveštavanja. Mi nemamo saopštenja Ministarstva spoljnih poslova, nemamo saopštenja Ministarstva za Kosovo i Metohiju. Nema saopštenja iz Vlade, iz kabineta predsednika Republike. Svi oni razgovaraju i pregovaraju o ovim stvarima.
Mi se obaveštavamo iz "Koha ditore", što smo danas čuli, obaveštavamo se od Kristine Galjak, od Endrjua Lendlija, od nekih imena koje mi je teško i da izgovorim, i to tako što procuri u naše novine, što oni uredno prenesu nešto što je neko rekao, neki portparol Stejt departmenta ili Havijera Solane.
Pogledajte samo u kakvu je sebe poziciju stavila ova skupština povodom Kosova i Metohije. Da je u julu otvorila raspravu o rezoluciji, kažem, možda ne bismo došli u ovakvu situaciju. Vidite, to je volja većine, parlamentarne, a ne manjine, ne opozicije. Mi samo tražimo vreme da raspravljamo.
Ko zna koliko će ovo trajati. Mi se danas preganjamo šta je naredna sednica Skupštine. Molim vas, to je elementarni, zdrav razum, ako je juče podnet zahtev, a ta sednica nije počela, ta naredna, ona tek počinje za 24 sata, to je naredna sednica. Nas ovde potpredsednica Skupštine ubeđuje nekom kvazilogičkom gimnastikom da je naredna ona druga naredna.
To nije bitno. Bitno je na šta je ovaj parlament spao povodom ovog pitanja, a mogao je da uštedi vreme i za ono do čega je većini stalo, da se mirno, pa, možda, i po ubrzanom postupku usvajaju ovi zakoni koji su potrebni za evropske integracije. Vi stalno nama spočitavate da pravimo opstrukciju. Vi pravite samoopstrukciju ne znajući to. Vi iz inata ili iz nekog naređenja nećete da dopustite da se u Skupštini raspravlja o Kosovu i Metohiji.
To se ne radi tako. To se, zapravo, čini preko rezolucije ili preko zahteva, a mi smo danas počeli raspravu, ili za pet dana, o tome. Mi ćemo je, možda, početi, ili će se, nekim smicalicama na koje smo navikli, to ponovo odložiti. Mi to ne znamo. Ono što je elementarno, jeste da Skupština mora o tome da raspravlja i da građani Srbije moraju znati ko, gde i kako razgovara o razmeštanju Euleksa. Za Euleks je poznato šta mu je mandat, šta mu je cilj. Sve je to jasno. Jasno je, dakle, da još samo Srbija treba da legne na rudu. To se događa ovih dana. Mi o tome ne raspravljamo. Hoćemo raspravu i ništa više. Hvala.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Narodni poslaniče, nema povrede člana 104. Dakle, postoji samo jedan predlog 86 narodnih poslanika, a to je Predlog za izglasavanje nepoverenja Vladi.
U jednom sam potpuno saglasna s vama, da ovo nije rasprava. Vi ste ovde izneli podatak da vi i nećete izglasavanje nepoverenja Vladi, nego raspravu o Kosovu i Metohiji. Molim službu da dostavi narodnom poslaniku Slobodanu Samardžiću stenogram njegovog izlaganja. Dakle, rekli ste da je vama namera da se govori o Kosovu i Metohiji, jer znate da nemate većinu da bi se izglasalo nepoverenje Vladi i da je omalovažavanje Narodne skupštine što se kroz povrede Poslovnika mora raspravljati o Kosovu i Metohiji.
Moja obaveza je da vodim računa o tome da se Poslovnik ne povredi ni u jednom svom članu. Mogu samo da ponovim da je podnet zahtev, odnosno predlog za izglasavanje nepoverenja Vladi. Niko nije imao ovde ni predlog rezolucije o Kosovu i Metohiji, ni predlog za bilo kakvu raspravu o Kosovu i Metohiji ili o Euleksu, kako ne bi bilo zabune o tome na šta se pozivamo kada govorimo o omalovažavanju Narodne skupštine i članu 104, koji nije povređen.
Reč ima narodna poslanica Milica Vojić-Marković, želi da govori o povredi Poslovnika i dobija reč na osnovu člana 100. stav 1.

Milica Vojić-Marković

Demokratska stranka Srbije - Vojislav Koštunica
Poštovana gospođo predsedavajuća, dame i gospodo poslanici, pozivam se na član 104. Poslovnika, povreda dostojanstva Skupštine, i tražim da se o tome izjasni Skupština, a ne da mi potpredsednica svaki put tumači šta sam htela. Prosto, povređen je Poslovnik u članu 104, zato što ako se više puta izgovori nešto što je nejasno i neistinito, to ne postaje jasno i istinito, nego samo više puta izgovoreno nejasno i neistinito.
Sada ću da se osvrnem na ono zbog čega sam se, u stvari, javila. Poslanik gospođa Donka Banović je rekla da je 84 poslanika potpisalo predlog za stavljanje na dnevni red tačke o poverenju, odnosno izglasavanju nepoverenja Vladi. Strašno je pogrešila. Sudeći prema tome koliko je puta potpredsednica iznela tu pogrešku, izgleda da je to neverovatno važna činjenica, da li je 84 ili 86 poslanika. S obzirom na to da je njena omaška bila da je ovaj predlog potpisalo 86 poslanika, DSS će, kao parlamentarna stranka, ozbiljno porazgovarati sa svojim poslanikom, da vidimo zbog čega je došlo do te greške.
Pitam se, ko će i na koji način ozbiljno porazgovarati s onima koji neće da razgovaraju o izdaji svoje zemlje, s onima koji 15% svoje teritorije prodaju i stavljaju u fini celofan, da nam objasne kako je Euleks nešto što je jako dobro za našu zemlju, a ne nešto što je potpisivanje prodaje svoje zemlje. S nekima, naravno, samo što mi o tome ništa ne znamo, rekli bi oni.
Ono što je isto tako važno, jeste da ovaj dom, koji je najvažniji u ovoj državi, dobija informacije o prodaji 15% svoje teritorije iz medija, čitajući novine, od stranih izvora, a ne od onih koji ne govore istinu kada ih novinari pitaju o tome.
Predsednik kaže – on ne pregovara o dolasku Euleksa, ministar kaže da ne pregovara, potpredsednici kažu – oni ne pregovaraju o tome, ministar za KiM, takođe, ne pregovara. Ako čitate medije, ako gledate televiziju, vidite da strani izvori tvrde da oni pregovaraju s našim predstavnicima vlasti o tome.
Pitanje je, dakle, ko nas laže. Nijedan od naših predstavnika vlasti ne reče tim stranim izvorima – nije istina. Dakle, istina je. Važno je za naše građane da se o tome na taj način ne govori.
Ne bih komentarisala dalje ono što mi kao poslanici doživljavamo, dakle, ono što jeste najvažnije u ovom trenutku za ovu zemlju, a to je izdaja ove zemlje, tako što Euleks dovodimo na Kosovo. Ne bih komentarisala to što se rasprava ne vodi ovde. To je skaradno, to je sramota, to je kršenje svih elementarnih zakona i Ustava. Ne znam da li je pod tačkom razno postavljanje pitanja, da li na ovaj način kršimo Poslovnik, ili ga ne kršimo. Pričamo o Kosovu, to je sramota, to mora da bude prva i jedina tačka na dnevnom redu o kome raspravljamo. Ne bih komentarisala ono što je izneo ovde onaj umorni poslanik, koji bi da se odmori i da priprema argumente za ono što radi. Hvala vam.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Narodna poslanice, ja sam  jednom, nakon izlaganja narodne poslanice Donke Banović, zamolila da se napravi ispravka u stenogramu, jednom. Nakon toga je narodni poslanik Dragan Šormaz tražio povredu Poslovnika, smatrajući da je nevažno šta piše u stenogramu i šta je ko rekao. Tada sam odgovorila zašto moram da kažem, tačnosti radi, da se ne radi o 84, nego 86 poslanika, ništa više, i ništa manje. To je rutinska poslovnička obaveza, koju ću uraditi svaki put kada čujem da je omaškom iznet podatak koji nije u skladu s činjenicama ili koji obesmišljava izlaganje narodnog poslanika.
Zašto da ostane u stenogramu nepostojeći datum ili nepostojeći broj, ništa više i ništa manje?
Da li se još neko javio da govori? (Da)
Reč ima narodni poslanik Dragan Šormaz, želi da govori o povredi Poslovnika i dobija reč na osnovu člana 100. stav 1.
...
Srpska napredna stranka

Dragan Šormaz

Ponovo vidim da umorni poslanici ne mogu da izdrže, iako smo mi iz opozicije pričali pre neko veče do 12,15 i u petak do pola jedan. Znam da sam u ponedeljak završio, tj. u utorak ujutru, raspravu, pa nisam umoran. Kad je u pitanju KiM, nisam umoran i neću da spavam uopšte, dok ne padnem. Nisam kao mlađani poslanik SPS-a, da budem umoran. Znači, da vidimo ko koga, u stvari, zaluđuje sve vreme. Evo sad, dok mi ovde raspravljamo, Solana je govorio pred Spoljnopolitičkim odborom Evropskog parlamenta.
Evo šta kaže čovek, izvinjavam se gledaocima što moram ovako, ali, u prilog diskusiji, čitam s naših vesti, znači, ''Monda'' – ključni prioritet EU je razmeštanje Euleksa i očekujemo to razmeštanje širom Kosova u decembru. Pazite sad ovo, ministar Jeremić kaže da se vodi razgovor samo sa Ban Ki Munom, a pazite šta kaže Solana – vodimo veoma intenzivan dijalog sa Beogradom o Euleksu, a u isto vreme tražimo način da približimo Srbiju EU. U istoj raspravi, Doris Pak, legendarni šef delegacije Evropskog parlamenta za jugoistočnu Evropu, gde mi spadamo, kaže ovako – nameravamo da s Euleksom radimo u interesu svih ljudi koji tamo žive, u prvom redu, kosovskih Srba. To je sprovođenje u delo plana Martija Ahtisarija i onoga što stoji u Ustavu Kosova.
Šta ima više da pričamo? I kaže, u Srbiji će ovih dana, nadajmo se, biti nađen modus vivendi, doduše, ona kaže da se nada, kako bi Misija Euleks mogla da počne da radi.
Misija je neophodna jer je pravosudni sistem na Kosovu zaista propao. Ljudi pričaju, evo, malopre rekoh, kako da ne dođe Euleks kad ne mogu Albanci, kako oni dole da naprave sudove, tužilaštva, policiju. Znači, procene su, i to svi znamo, pre svega, Stejt departmenta, koji onda uslužno to da Evropskoj uniji da radi, da je na Kosovu potrebno još pet godina da se uspostavi država na svakom kvadratnom santimetru, država u pravom smislu te reči, ali ako Srbija ne pravi probleme i ako im pomogne EU, pošto oni nemaju kapacitet iznutra da naprave državu, jer su kriminalci. Pre neki dan ih je uhvatila policija kako prebacuju drogu preko granice.
Znači, tamo se zna šta je, proizvodi se u Avganistanu droga, gde je 70.000 NATO vojnika, a preko Kosova se, gde je 16.000 NATO vojnika, distribuira EU, koja ima tri miliona zavisnika, ne korisnika, nego zavisnika, ko zna koliko ima korisnika. To je biznis i naravno da je Avganistan prvi priznao Kosovo.
Sada, kad imamo čitavu ovu situaciju, ljudi nam otvoreno kažu da o tome ne treba da raspravljamo u Parlamentu, jer ne znamo da li je ovo naredna, ili ona tamo naredna sednica. To je prva stvar.
Drugo, 11. je sasvim sigurno sednica Saveta bezbednosti. Da li ćemo do mi do 11. uopšte da nastavimo ovu sednicu, da li ćemo da je završimo? Šta ako odjednom prestane da bude umoran mlađani poslanik SPS-a, pa izađe za govornicu, pa počne – pravosudni zakoni, javne nabavke, pa to treba doterati u red, pa mi dočekamo 15, 20. novembar, pa onda tek naredna sednica, dok se on opet umori? Šta onda? A, 11. se, recimo, donese neka odluka koja nije u interesu Srbije.
Pa, zar ne mora pre 11? Pa, zar nije logično da se pre 11. izjasni Parlament o tom pitanju, da zna Vlada šta dalje da radi, ne predsednik Republike, on me ne interesuje. Znači, Vlada mora da zna šta da radi po tom pitanju.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Za danas završavamo rad i sednicu nastavljamo 11. novembra, u 10 časova.
Zahvaljujem narodnim poslanicima.