Poštovano predsedništvo, kolege narodni poslanici, gospodine ministre, ovlašćeni predstavnik je malo prehlađen, tako da se izvinjavam zbog čudne boje glasa.
Pred nama je Predlog jednog zakona koji je veoma kratak i jasan. U pitanju je samo izmena jednog člana. Dakle, predviđena je izmena člana važećeg zakona o putnim ispravama, koji je stupio na snagu u oktobru 2007. godine, ali je počeo da se primenjuje u aprilu 2008. godine. Naime, važećim zakonom je propisano da putne isprave važe do 31. decembra 2008. godine, dakle, do kraja ove godine, pa bi pasoši, diplomatski pasoši i službeni pasoši prestali da važe do kraja 2008. godine.
Predloženom izmenom Zakona se menja član 53, i to se broj 2008, dakle, ova godina, zamenjuje brojem 2009. Dakle, predlaže se da izdati pasoši, stari pasoši, kako ih u narodu zovu, i to svi pasoši, i oni obični, i diplomatski, i službeni, praktično, važe do kraja 2009. godine.
U obrazloženju koje smo dobili uz Predlog ovog zakona o izmenama i dopunama, a čuli smo i od ministra Dačića, kaže se da postoje objektivni razlozi i poteškoće u izradi novih pasoša, pa je zato i potreban ovaj rok, odnosno odlaganje za godinu i dva meseca.
Prema mapi puta za liberalizaciju viznog režima između zemalja EU i Srbije, prva grupa pitanja se odnosi, upravo, na bezbednost dokumenata, odnosno na bezbednost pasoša i ličnih karata. U tom pogledu, Srbija je u obavezi da izdaje biometrijske pasoše koji su u skladu sa standardima Evropske komisije i Međunarodne organizacije za civilno vazduhoplovstvo, koji uključuju biometrijske podatke, kako za fotografiju, tako i za otiske prstiju. Država, takođe, ima obavezu da pojača bezbednost tih dokumenata i njihovo izdavanje, odnosno država je u obavezi da redovno obaveštava Interpol o tome kada dođe do krađe nekog pasoša, ili kada se pasoš izgubi.
Ovde smo čuli da nisu ispunjeni tehnički uslovi, da postoje poteškoće, i mislim da to, kao građani, možemo da uvažimo kao razlog, međutim, ne možemo da uvažimo činjenicu da se građanima Srbije u poslednjih godinu dana stalno obećava da će Srbija vrlo skoro biti stavljena na belu šengen listu i da će svi moći da putuju bez viza. Ono što tu nije bilo iskreno i tačno, jeste što nam niko nije uzeo u obzir da i sadašnji zakon, važeći zakon, u članu 26. stav 3, propisuje da putne isprave izrađuje i štampa Narodna banka Srbije, i to Zavod za izradu novčanica i kovanog novca.
Bez obzira na to što se znalo da Srbija ne može da ispuni ovaj veoma važan uslov, u kampanji, pa i dan-danas se čuju obećanja da će Srbija veoma brzo ispuniti uslov i da će biti stavljena na belu šengen listu. Sudeći po tome da se rok za zamenu pasoša produžava, ali i prema izjavama članova Vlade, Srbiji neće biti skoro ukinute vize.
Podsećam vas na silna obećanja koja su se čula i u kampanji, a i do dan-danas se čuju. Prvo je bio rok da će Srbija do kraja 2008. godine biti stavljena na belu šengen listu. Zatim je bio rok do kraja 2009, a sada čujemo da Srbija, sasvim sigurno, ni do 2010. neće biti stavljena na belu šengen listu.
Takođe, verovatno se svi poslanici jako dobro sećaju da je ovih meseci bilo reči da je upravo Parlament, dakle, svi poslanici, a pretpostavljam da su tu najviše bili optuženi poslanici opozicije, taj koji blokira sve, koji blokira Srbiji put u Evropu. Jedna izjava je bila frapantna pa ću je citirati.
Svojevremeno je Đelić izjavio kako sada počinju, ko – oni, mi, da blokiraju ključnu slobodu, slobodu kretanja i ukidanja viza za naše građane. ''Dalja blokada Parlamenta će ugroziti dobijanje belog šengena''. Svojevremeno nas je ministar Đelić, odnosno potpredsednik koji je zadužen za evropske poslove, optužio da mi blokiramo osnovno ljudsko pravo, pravo na kretanje. Potpredsednik Đelić je pre neki dan bio u Skupštini, održali smo Odbor za evropske integracije, i saopštio je građanima Srbije da ne postoje nikakve garancije da će Srbija do kraja 2010. biti stavljena na belu šengen listu.
Kada najveći optimista svih vlada svih vremena izjavi da nema garancije da će ni do 2010. građani Srbije moći da putuju u zemlje Evropske unije bez vize, odnosno u zemlje koje su u šengen zoni, onda tu postoji veliki problem.
Želim da podsetim građane, a i sve nas, da smo mi usvojili set od šest zakona koji su bili važni za liberalizaciju viznog režima. Parlament je ispunio tu svoju prvu obavezu. Naravno, imamo još niz zakona iz evropskog partnerstva koje treba doneti.
Takođe vas podsećam da smo usvojili i Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju i Prelazni trgovinski sporazum. Kažem – usvojili, zato što smatram da sam deo ovog parlamenta, bez obzira na to što je moja stranka bila protiv potvrđivanja, odnosno ratifikacije Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju.
Podsećam vas da su ta dva sporazuma ostali mrtvo slovo na papiru, da Evropski savet, odnosno Komisija nije htela da odblokira Prelazni trgovinski sporazum, koji bi omogućio privredi Srbije da se postepeno priprema za evropske integracije, odnosno Sporazum nije ostao mrtvo slovo na papiru za naše partnere u EU, zato što je taj sporazum omogućio, praktično, početak instalacije i razmeštanja misije Euleks.
Uz blagoslov vlasti u Srbiji, uz blagoslov predsednika države, uz blagoslov predsednika Vlade i članova Vlade, u ovom trenutku se misija Euleks razmešta po Srbiji, a cilj Euleksa nije ništa drugo nego izgradnja nezavisne države Kosovo, što su nam više puta rekli. To je juče i Frid izjavio, na konferenciji za štampu koju je održao u Prištini.
Imam potrebu da vas podsetim na još jednu obmanu članova Vlade Srbije, i to kada je u pitanju godišnji Izveštaj Evropske komisije o napretku Srbije u procesu evropskih integracija. Naime, taj izveštaj je objavljen 5. novembra. To je, možda, i najvažniji izveštaj, koji dobijamo svake godine, gde Evropska komisija analizira svaki segment i to koliko je Srbija napredovala u određenoj oblasti – od analize same Vlade, administrativnih kapaciteta, pravosuđa itd. Ocenjuju se celokupne reforme i dokle je Srbija stigla na svom putu ka Evropskoj uniji, u pridruživanju.
Tada je opet potpredsednik Vlade, ovaj put iz Brisela, uspeo da uvredi ovaj dom, tako što je iz Brisela svima nama poručio da je Narodna skupština Srbije crna tačka na putu Srbije prema Evropskoj uniji. Opet je na delu praksa da Vlada i članovi Vlade za sve svoje neuspehe pokušavaju da optuže Parlament, odnosno opoziciju u Parlamentu, što je, u krajnjoj liniji, i smešno i drsko. Ne može jedan član Vlade Srbije iz Brisela da poručuje instituciji Srbije, to je Narodna skupština, da je ona crna tačka.
Kada je reč o samom izveštaju, ja sam potpredsednik Odbora za evropske integracije. Mogu vam reći da do dan-danas članovi Odbora za evropske integracije nisu dobili prevod tog jako važnog dokumenta. Dobili smo, doduše, za sednicu Odbora koja je održana 13. novembra, nekakav sažetak, za koji smo kasnije saznali da ga je sačinila Kancelarija za pridruživanje.
Mogu slobodno da kažem, a još je neki poslanik iz opozicije bio na sednici Odbora, da je taj sažetak, u stvari, bio falsifikat izveštaja. Možda to nije bila namera, ali su, definitivno, ljudi koji rade u timu ministra, odnosno potpredsednika Đelića, taj izveštaj isfiltrirali kroz svoja shvatanja. Naime, u tom izveštaju, odnosno sažetku, opet je Parlament taj koji ništa ne radi, koji je jako loš, a Vlada je, sa tri-četiri ocene, u samom sažetku ocenjena veoma pozitivno.
Kada takav sažetak pročitate, onda vas to malo zaintrigira, pa odete na sajt Evropske komisije, pa preuzmete dokument koji je pisan na engleskom jeziku. Svi članovi Odbora za evropske integracije znaju engleski, tako da nam je, kada smo pročitali originalni dokument, bilo jasno. Opet je bio pokušaj nekakve obmane. Juče sam proveravala, videla sam da konačno na sajtu Kancelarije za pridruživanje postoji prevod Izveštaja, tako da vas pozivam da pročitate Izveštaj, a ako vas interesuje, možete da vidite i sažetak.
Dakle, sada samo govorim o liberalizaciji viznog režima i o tome kada će Srbija biti stavljena na belu šengen listu i kada će građani Srbije moći da putuju bez viza u zemlje šengen zone. Kada je reč o tome, na delu su stalno obmane. Dakle, obećavaju predstavnici vlasti građanima da će biti 2008, 2009. Sada vidimo da nema ni 2010.
Prestanite da optužujete druge za svoje neuspehe. Otvoreno kažite građanima gde su problemi, da ste vi problem, da ne radite dobro, da ugrožavate evropski put Srbije.
Dakle, od onog slogana iz kampanje "I Kosovo, i Evropa" ostaće – ni Kosovo, ni Evropa.
Hvala na pažnji.