PRVO VANREDNO ZASEDANjE, 16.01.2009.

4. dan rada

PRIVREMENE STENOGRAFSKE BELEŠKE
(neredigovane i neautorizovane)

REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA

PRVO VANREDNO ZASEDANjE

4. dan rada

16.01.2009

Sednicu je otvorila: Slavica Đukić Dejanović

Sednica je trajala od 10:05 do 18:05

OBRAĆANJA

...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Poštovane dame i gospodo narodni poslanici, nastavljamo rad sednice Prvog vanrednog zasedanja Narodne skupštine Republike Srbije u 2009. godini.
Na osnovu službene evidencije o prisutnosti narodnih poslanika, konstatujem da sednici prisustvuje 119 narodnih poslanika.
Radi utvrđivanja broja narodnih poslanika prisutnih u sali, molim vas da ubacite svoje identifikacione kartice u poslaničke jedinice.
Konstatujem da je, primenom elektronskog sistema za glasanje, utvrđeno da su u sali prisutna 92 narodna poslanika, odnosno da je prisutno više od jedne trećine i da postoje uslovi za rad Narodne skupštine.
Obaveštavam vas da sam, saglasno članu 88. stav 1. Poslovnika Narodne skupštine, pozvala da sednici prisustvuju Slobodan Ilić, državni sekretar u Ministarstvu finansija, i Nataša Kovačević, pomoćnik ministra finansija. Pozdravljam ih, kao i našu ministarku.
Prelazimo na 3. tačku dnevnog reda: – PREDLOG ZAKONA O IZMENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O AKCIZAMA (nastavak u pojedinostima)
Nastavljamo pretres u pojedinostima 3. tačke dnevnog reda, odnosno na član 5. amandman u istovetnom tekstu podneli su narodni poslanici Donka Banović, Milutin Jeličić i Milica Vojić-Marković.
Gospodin Miloš Radulović, po Poslovniku, a od juče imamo dogovor da najpre dobije reč Milutin Jeličić.

Miloš Radulović

Demokratska stranka Srbije - Vojislav Koštunica
Javljam se po članu 104, dostojanstvo Narodne skupštine.
Juče je u završnoj reči na kraju zasedanja ministar Dulić rekao: "Samo radi javnosti, pošto je ovo tema koja se nekoliko dana u Narodnoj skupštini spominje i stvara se jedna percepcija da je to samo pitanje dana kada će PDV biti povećan. Dakle, da ponovim ono što sam rekao i u raspravi i u načelu o svim ovim zakonima: Vlada Republike Srbije ne razmišlja o povećanju PDV-a.
Ukoliko prihodi budžeta budu smanjeni, a niko ne zna šta će se desiti u ovoj godini, zbog toga što sve države u Evropi i u svetu strahuju od efekata finansijske i ekonomske krize, a spremaju se na rebalans budžeta. To je bila jedna od (slušajte ovo sada) nažalost podsmešljivih konstatacija od nekoliko narodnih poslanika. Eto, vi već spremate rebalans budžeta. Ne postoji zemlja u Evropi koja neće napraviti rebalans budžeta u ovoj godini zbog toga što su efekti veoma nepredvidivi".
Pre svega, poslanici Narodne skupštine nisu sami konstruisali priču o povećanju PDV-a. To je u intervju ''Novostima'' nagovestila ministar finansija gospođa Dragutinović. Što se tiče izlaganja poslanika Narodne skupštine ovde, nijedan od poslanika opozicije nije se podsmešljivo odnosio i nije u podsmešljivom kontekstu pričao o rebalansu budžeta, nego smo pričali i upozoravali na ono što može da se desi zbog lošeg planiranja budžeta i svih stvari koje ukazuju na jednu nesposobnost Vlade kod kreiranja budžeta.
Gospodin Dulić je na taj način uvredio sve nas poslanike, kao što je i Vlada ovih dana u više navrata povredila dostojanstvo ove skupštine na taj način što je delegirala nekompetentne ljude ovde da brane vrlo bitne zakone koji se odnose na budžet i na život građana Srbije u 2009. godini.
Podsetiću, obrazlagali su budžet ovde ministarka gospođa Kalanović u svega dva minuta, gde je samo jednom rečenicom obrazložila Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o akcizama, gde je rekla: "U Predlogu zakona o izmenama i dopunama Zakona o akcizama predložene su tri izmene, najpre na promenu visine akcize na motorni benzin od 40,5 na 42 dinara po litru, zatim na visinu akcize za cigare i cigarilose sa prethodnih 10'% od maloprodajne cene na 14,5 dinara po komadu i vraćena je akciza na kafu iz prethodnog perioda. Naš predlog da se poveća akciza na kafu je stavljen van snage.". Ceo zakon je obrazložen sa tom jednom rečenicom, a da ne pričam da smo juče imali situaciju...
(Predsednik: Vreme.)
... da čitavih dva sata, završavam, nemamo nijednog od ministara ovde koji bi prisustvovao i učestvovao u raspravi zajedno sa poslanicima.
Tražim da se ministar Oliver Dulić izvini svim narodnim poslanicima, jer smatram da je uvredio sve narodne poslanike ovom konstatacijom koju je izrekao na kraju izlaganja juče.
...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Reč ima narodni poslanik Milutin Jeličić.

Milutin Jeličić

Nova Srbija
Dame i gospodo narodni poslanici, poštovana predsedavajuća Skupštine, poštovana ministre, građani Srbije, javljam se povodom Predloga zakona o izmenama i dopunama Zakona o akcizama i predlažem da se član 5. briše sa sledećim obrazloženjem.
Članom 5. je predviđeno da se izmeni član 12a kojim bi se akciza za pivo povećala sa dosadašnjih 9 dinara na 15.
Ovakvo povećanje je veliko, uzimajući u obzir koliko je ovaj napitak, doduše alkoholni, u našim uslovima važan, čak i sa medicinskog stanovišta, ali zbog određenog procenta alkohola koji sadrži ipak akcizno oporezovan, te smatram da postojeću vrednost akcize ne smemo povećavati.
Mišljenja sam da treba povećati akcize na sve uvozne alkoholne proizvode, pre svega na strane proizvode kao što su viski ili hajneken pivo, vajfert, amstel i mnoga druga, i to povećanje bi trebalo da bude od 50 do 100%, a to iz razloga što bi stimulisali našu domaću proizvodnju.
Stimulacijom naše domaće proizvodnje i proizvođača domaćih alkoholnih, tu bih ubacio i bezalkoholna pića, povećali bismo potrošnju naših domaćih proizvoda, a sa povećanjem potrošnje automatski bi se povećala i proizvodnja domaćih alkoholnih proizvoda, a samim tim, sa povećanjem proizvodnje domaćih alkoholnih proizvoda, došlo bi do upošljavanja novih radnika, fabrike bi radile punim kapacitetom i po jedinici proizvoda na postojećem nivou akciza i poreza ubralo bi se više para i više bi imalo prihoda u našoj državnoj kasi.
Moram reći i to da sam protiv SSP-a, koji bi se odrazio i na ovu proizvodnju kod naših domaćih proizvođača alkoholnih i bezalkoholnih pića, jer jednostranom primenom SSP-a naše tržište bi bilo preplavljeno stranim proizvodima, a treba da znate da su sve poljoprivredne proizvodnje u svim evropskim zemljama debelo subvencionirane, tako da bi potpuno uništili naš agrar, naše selo, naše proizvođače, kako primarne, tako i u prehrambenoj industriji.
Još jednom vas molim da akciza za pivo ostane na ovom nivou, da se ne povećava, jer su oni dodatno opterećeni plaćanjem PDV-a sa 18%, mislim da bi i taj PDV trebalo smanjiti na nekih 15%, a smanjenjem PDV-a pospešila bi se proizvodnja i u većoj masi bi se taj nedostatak para u državnoj kasi pokrio. Hvala.
...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Zahvaljujem. Da li još neko želi reč? Gospođa Radeta, izvolite.
...
Srpska radikalna stranka

Vjerica Radeta

Srpska radikalna stranka
Dame i gospodo narodni poslanici, vidite ovo što poslanici opozicije, pre svega govorim o poslanicima SRS, govore već dva-tri meseca unazad, pogotovo u vreme kada smo govorili o Predlogu zakona o budžetu, skretali pažnju Vladi Republike Srbije da mora ozbiljno da se ponaša u vreme ekonomske krize koja je zahvatila ceo svet, nama su najpre predstavnici vlasti, Boris Tadić i Božidar Đelić, javno u sredstvima informisanja saopštavali da Srbija i građani Srbije ne treba da se brinu zbog ekonomske krize, naprotiv, da će upravo ta ekonomska kriza koja je zahvatila ceo svet dobro doći građanima Srbije, da će u Srbiju da pohrle strani investitori, da će biti para ne zna se koliko.
Naravno, brzo su shvatili kakve su gluposti izgovarali i prestali su o tome da govore. Ali, u čemu je Vlada zakazala posebno? U tome što im nije palo na pamet, odnosno što vam ne pada na pamet da uradite neki, nazovimo ga, akcioni plan, neki program ublažavanja ekonomske krize. Mi se i sa tim upoznajemo na ovaj ili onaj način iz medija, ali je očigledno da to zvanično ne postoji, a ako Vlada ima tako nešto onda, s obzirom na specifičnost situacije, o tome mora biti upoznata i Skupština Republike Srbije.
Predsednik Vlada, gospodin Cvetković, citirao vam je Dragan Todorović pre više od mesec dana izjavu njegovu iz medija, kada je rekao da je napravljena neka komisija ili neko telo koje će se baviti ekonomskom krizom i da je jedan od članova tog tela guverner Narodne banke Radovan Jelašić.
Naravno, novinari potpuno logično odmah su zvali Jelašića da pitaju šta će on kao guverner u tom telu da uradi, kakve mere će da predloži Vladi Republike Srbije. Tog istog dana kada je promovisao Cvetković, Jelašić je rekao da on ne zna ni da je formirano to telo, a pogotovo da je on član tog tela.
Takvi disonantni tonovi iz Vlade Republike Srbije dolaze upravo zato što Vlada nije pripremljena na ovo na šta je pripremljen ceo svet. Vlada vrlo to neozbiljno shvata, jer zapravo ovo je još jedan od dokaza koliko Vladu Republike Srbije odnosno članove Vlade ne interesuju stvarni problemi građana Srbije.
Zato se dešava i ovo, o čemu je kolega Radulović malopre govorio, da jedan ministar kaže jedno, drugi ministar kaže drugo, gospodin Ilić ovde sedi i ćuti, sluša nas i onda izađe pa za novine daje izjave.
Naravno, nemamo ništa protiv toga da se oglašavate u medijima, ali bi bilo zaista dobro da se usaglasite sa Tadićem, sa Cvetkovićem, sa gospođom Kalanović, sa vašom ministarkom gospođom Dragutinović, da znamo da li zaista planirate povećanje PDV-a ili ne planirate.
Ta priča, vaša jučerašnja izjava, od pre nekoliko dana izjava gospođe Diane Dragutinović i potvrđena na izvestan način juče od Olivera Dulića, ta priča je potpuno nesuvisla i besmislena. Kažete da povećanje PDV-a je jedna od mogućnosti kako ćemo da na neki način da predupredimo krizu i kako ćemo zapravo u suštini da stvorimo pare u budžetu.
Svaki građanin u Srbiji zna da je mogućnost povećanja PDV-a jedna od varijanti. Naše pitanje vama je da li stvarno planirate da povećate PDV ili ne planirate? Dajete razne izjave po novinama kako ćete da štedite u vašim kućnim budžetima. Oliver Dulić kaže da isključuje televizor i kompjuter kada izlazi iz kuće, kao da su ostali ljudi ludi pa krenu na deset sati iz kuće i ostave uključen televizor, kao da sami ne znaju kako će da štede.
Pa onaj Slobodan Milosavljević, takođe vaš kolega, ministar, kaže da će se odreći suhomesnatih proizvoda i čokolade. Baš me rasplakao mali Milosavljević, prestaće da jede čokoladu. Vi gospođo Kalanović kažete, i postavila sam vam to kao poslaničko pitanje, da će se javna potrošnja smanjiti, između ostalog, tako što ćete u Vladi Republike Srbije smanjiti troškove mobilnih telefona. To je vaša izjava, otprilike negde oko 10. decembra data u medijima, ili možda nije dobro preneta, pretpostavljam da ste dobili to pitanje, pa ćete dati službama da provere.
Zašto je to pitanje interesantno? To mora da su velike pare i da mnogo ljudi koji koriste mobilne telefone o trošku naroda, ako vi smatrate da će smanjenje troškova mobilnih telefona vas i vaših kolega i ostalih po ministarstvima koji koriste te telefone uticati na smanjenje javne potrošnje. To je takođe potpuno besmisleno, jer ne znam koliki bi to trebalo da bude trošak da može da utiče na smanjenje javne potrošnje.
Ovo što je kolega Radulović citirao, naravno neću da ponavljam sve, ali ovo što je gospodin Dulić juče rekao da ne postoji zemlja u Evropi koja neće napraviti rebalans budžeta u ovoj godini, zbog toga što su efekti veoma nepredvidivi. Pitanje za vas, gospodo, jeste: šta ste vi uradili da te efekte učinite koliko-toliko predvidivim? Nemoguće je da se ne bavite tim na jedan ozbiljan način, bar tim ekonomista.
Gospodin Ilić, koji je vrlo prisutan u medijima i teoretski lepo priča, doduše, već sam vas podsetila na jednu emisiju u kojoj ste učestvovali sa dvojicom doktora ekonomskih nauka gde ste pričali, to je bilo otprilike pre nekih dva meseca, kada su oni pričali o svemu ovome što će zadesiti državu Srbiju, vi ste to odbacivali kao nemoguće, ne, kod nas je sve stabilno, nama ništa u tom smislu ne može da se desi. Gospodine Iliću, dva sata sam gledala tu emisiju.
Nećemo ovako da ćaskamo, sva naša pitanja su upućena vama kao poslanička pitanja, odnosno vašem ministarstvu, a naravno da ih ovde iznosimo da bi građani Srbije znali šta mogu da očekuju od ove vlade i zašto insistiramo na tom programu, na nekom akcionom planu, na nečem, nazovite kako god hoćete, na tome da li će biti povećanja PDV-a ili neće. Upravo zato da bi građani Srbije mogli nekako da se organizuju. Ne znam kako će da štede, ali moraće nekako, oni koji ne primaju plate, oni koji su dobili otkaze, ove desetine hiljada novih koje čekaju otkazi.
Većina članova Vlade već govori javno o novim otkazima. Preti ministar za lokalnu samoupravu otkazima u lokalnim samoupravama. Preti ministar prosvete otkazima u prosveti. Dakle, samo pretite otkazima i na taj način štitite budžet Republike Srbije. To je neodgovorno, to je neozbiljno i morate u ovako teškoj situaciji da se ponašate kao dobri domaćini i da pažnjom dobrog domaćina upravljate parama građana Srbije.
Zato je neozbiljna izjava Olivera Dulića, kada još nisu ni doneti zakoni, još raspravljamo o zakonima na osnovu kojih će se puniti budžet koji je usvojen, sa zakašnjenjem onolikim za koji ste vi odgovorni, 40 dana je taj budžet kasnio u ovom parlamentu, da podsetim, pre svega, radi javnosti Srbije, dakle, još ni prateći zakoni nisu doneti, još nemate ni te izvore prihoda koje ćete dobiti kada se usvoje ovi zakoni, a nama ministri ovde već prete rebalansom.
Dakle, najlakše je da predložite ovde rebalans, imate 126 poslanika koji će za to da glasaju, u pratećim zakonima povećate akcize, povećate administrativne takse, polako najavljujete povećanje PDV-a, i to će, kao što reče gospodin Ilić, da se desi ako baš bude moralo, pa će jednog jutra da osvanu naslovi - eto, moralo je.
I vi mislite tako da protutnjite i pređete ovu krizu i negativne efekte te krize koja je zadesila Srbiju kao i ceo svet. Nemate prava, gospodo iz Vlade Republike Srbije, da sve ono za šta niste sposobni i za šta ne biste bili sposobni, da nema nikakvih problema te vrste kakvi se sada pojavljuju na finansijskom tržištu, da svo svoje neznanje, nebrigu, nemar, možda čak najmanje neznanje, ali više od toga nemar i nebrigu za državu, za ovaj narod da svaljujete na tu ekonomsku krizu.
Kada ovde dođe predsednik Vlade Cvetković i kada ovde narodnim poslanicima i javnosti Srbije tačno nabroji decidno šta ste vi isplanirali kao Vlada, na koji način ćete uticati na koji segment iz te kompletne ekonomske krize, kad kažete šta očekuje građane Srbije, da li povećavate PDV, kažite - da, građani Srbije, povećavamo PDV, a nemojte da poturate gospodina Ilića da on daje izjave te vrste za medije, a da Cvetković kaže da nema pojma da je o tome neko govorio. Mislim da ste i vi gospođo Kalanović to govorili.
Amandman koji su predložile kolege iz DSS-a, troje njih, da se briše član 5. Predloga zakona, a kolega Dejan Mirović iz SRS, o tome će gospođa Lidija Dimitrijević govoriti kada bude taj amandman na dnevnom redu, da se u članu 5. "broj 15" zameni "brojem 10". Naravno, ovo ovako pročitano ljudima koji nisu u prilici da pogledaju ovaj predlog ne znači ništa, ali zato ću da objasnim.
Radi se o akcizi, to je član 12a osnovnog Zakona o akcizama koji kaže - akciza se plaća na sve vrste piva, osim bez alkoholnog piva, koje sadrži 0,5% alkohola, u iznosu je bilo devet dinara, a vi sada predlažete 15 dinara. Dakle, kolege iz DSS-a su predložile da se briše taj član, odnosno da se uopšte ne povećava akciza, a mi iz SRS smo predložili da se akciza sa devet poveća na deset dinara po litru.
Zaista bi bilo odgovorno od strane Vlade Republike Srbije da prihvati jedan ili drugi amandman. Naravno, mi smo predložili da se akciza za jedan litar piva poveća za jedan dinar. Pivo nije luksuzno u nekim normalnim količinama, ali može da bude proizvod ...
Naravno, luksuz je u nenormalnim količinama, gospođo Kalanović, upravo tako, ali je luksuz viski za koji vi niste predvideli povećanje akcize, gospođo Kalanović, i mi to godinama unazad pričamo. Koji se to lobiji štite već osam godina otkad je DOS, što bi rekao Krasić, u bilo kom agregatnom stanju na vlasti, to vas ne interesuje, o tome nema ni reči.
Ako treba da se povećaju akcize, onda treba da se povećaju na zaista luksuzne proizvode. Ima luksuznih proizvoda u Srbiji, ima u Srbiji jedan broj, doduše mali, građana koji mogu da kupuju te luksuzne proizvode i mi nemamo ništa protiv tih bogatih ljudi, pod uslovom da su bogatstvo stekli na legalan način i bez zloupotrebe vlasti, stranaka u vlasti i pojedinih funkcionera itd.
Dakle, da je ovde ministar finansija, kao što nije, možda bismo mogli, pogotovu kad imamo dva ovako slična amandmana, da razgovaramo i da se dogovorimo, ali vas interesuje samo NIP, vas interesuje koliko ćete dobiti vi para - da možete da asfaltirate. Naravno, nemamo ništa protiv asfaltiranja, ali po celoj Srbiji, a ne samo tamo gde je G 17 na vlasti.
...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Zahvaljujem. Po Poslovniku reč ima gospodin Maraš, a posle gospođa Milica Vojić-Marković.

Slobodan Maraš

Poštovano predsedništvo, dame i gospodo narodni poslanici, gospođo ministarka, javio sam se da tražim od nadležnih organa, pre svega od Specijalnog suda, da reaguje. Moram da vam kažem i da vas pitam da li znate kako izgleda današnja naslovna strana jednih novina? U tim novinama predsednik jedne parlamentarne partije, šef poslaničke grupe koja je trenutno četvrta po snazi u Srbiji, naziva se ubicom.
Moram da vas podsetim da je Vrhovni sud doneo presudu kojom su označene i osuđene ubice premijera Đinđića. U toj istoj presudi Čedomiru Jovanoviću je zahvaljeno što je pomogao da se utvrdi istina. Čedomir Jovanović se svaki put javio na poziv suda i rekao sve što zna o pripremi, odnosno o onima koji su pripremali i o onima koji su izvršili ubistvo. Pravosnažna je presuda, znači konačna odluka kojom su osuđene ubice premijera Đinđića. Nakon dve i po godine imamo ponovo situaciju, da nakon tri i po godine, mafija uređuje novine.
Danima je u jednim drugim novinama, koje se zovu "Pravda", pripreman teren za ovo, provlačeni su tekstovi i izjave jednog od onih koji su učestvovali u svemu tome, da bi danas na naslovnoj strani "Kurira" se objavila slika Čedomira Jovanovića iznad koje stoji "ubica".
Šta bi se desilo da je bilo koji drugi šef poslaničke grupe ili predsednik neke druge parlamentarne partije ovako označen u novinama?
Pitam šta rade i novinarska udruženja, ali moram da postavim ključno pitanje - šta radi Specijalni sud? Postoje krivične prijave protiv advokata koji su svoje klijente navodili i učili kako da lažu. Ona stoji u Specijalnom sudu i očekujemo da će Specijalni sud na osnovu toga i da reaguje.
Još jednom podvlačim, predsednik četvrte po jačini partije u Srbiji, šef poslaničke grupe danas je u jednim novinama nazvan "ubicom", čovek koji se svaki put javio na poziv suda i svaki put je odgovorio na sva pitanja koja su mu postavljena.
Nažalost, pet godina od ubistvo premijera mi ponovo imamo situaciju da nam mafija i određeni delovi odmetnutih ili kakvih državnih bezbednosnih struktura uređuju novine i u njima one koji zastupaju politiku koja se kosi sa idejama onih koji uređuju ove novine nazivaju "ubicama". Hvala.
...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Molim gospođu Milicu Vojić-Marković da uzme reč po amandmanu Milutina Jeličića.

Milica Vojić-Marković

Demokratska stranka Srbije - Vojislav Koštunica
Gospođo ministar, dame i gospodo narodni poslanici, DSS i Nova Srbija su podnele tri istovetna amandmana, jer praktično pozicija ove dve stranke je da država ne sme teret za svoje greške i za svoje pogrešne odluke, kao što je primena SSP-a, prebacuje na teret građana i uvodi i povećava akcize na domaće proizvode, kao što je u ovom trenutku pivo.
Umesto da najveći teret i glavni udar globalne ekonomske krize primi država na svoja ramena i sistemom adekvatnih mera, potpuno efikasnih mera, Vlada Srbije u ime države odreaguje tako da zaštiti građana od posledica ove velike krize, Vlada potpuno mirno, moram da kažem da je tu najefikasnija - prebacuje ovaj glavni teret na leđa građana.
Sasvim je očigledno da Vlada nema potpuno konkretan plan za prevazilaženje globalne krize, kao što nema ni sistem adekvatnih mera kojima bi mogla da pomogne građanima i privredi da se kriza na neki način prevaziđe.
Da ovo ne govorimo napamet, odnosno kao poslanik DSS ne mogu sebi da dozvolim da pričam prazne priče, kao što to radi jedan potpredsednik Vlade. Ovu svoju tvrdnju potkrepiću sa nekoliko stvari. Jedna je, odnosno uporediću izjave Dinkića i premijera Cvetkovića. Premijer Cvetković kaže - da Vlada Srbije je već dala principe za borbu protiv ekonomske krize. Sinoć kao gost na jednoj televizijskoj emisiji premijer je sve ovo ponovio.
Ministar Dinkić kaže - do sada Vlada nije izlazila sa konkretnim merama, jer smo dobro odmeravali efekte krize, pa nastavlja dalje, da će do kraja januara Vlada pripremiti celovit program mera za prevazilaženje globalne ekonomske krize.
Dakle, ono što smo mi kao poslanici DSS u više navrata isticali - prosto, toliko su različite izjave i toliko jedna drugu negiraju da nam nije jasno da li oni sa sobom, jedni sa drugima u Vladi, ne razgovaraju ili imaju problem da ne prihvataju rešenja jedni drugih. To pokazuje opet pokazuje da je Vlada u krizi i da nije dorasla da adekvatno odgovori ovom trenutku. Ono što jeste činjenica, dakle ovo dovoljno govori o Vladi.
Sada posmatramo nekoliko mera koje je Vlada pripremila i za koje kaže da su mere i da prosto o njima malo prokomentarišemo. Ono što u prvi mah vidimo - da su one toliko očigledno različito da ministri u Vladi, premijer u Vladi o njima sasvim različito govore, čak jedni kažu da ne postoje, drugi kažu da su primenjene i jako su dobre.
Jedna od prvih mera je budžet. Poslanici DSS su u više navrata isticali da je budžet potpuno rasipnički u onom delu kad se govori o putovanjima, potrebama ministara, njihovih kabineta. Rekli smo još kada se pričalo o budžetu da je 5.640.000.000, koliko je odvojeno u budžetu za putovanja, i te kako velika suma novca i da ona nikako ne može biti podvedena pod - restriktivno.
To sam potkrepila i onda, a to hoću i sada, kako to izgleda kada ministar Dragin putuje u Montreal na konferenciju, tada je bio ministar ekologije. Kada mu je organizator da avionsku kartu za ekonomsku klasu, on je odbije i traži biznis klasu i onda Vlada Srbije ekonomično plati kompletan boravak i kartu za ministra Dragina, koji ne može da se vozi ekonomskom klasom.
Naravno, u drugom delu budžeta budžet je i te kako restriktivan, da vidimo gde je to? Recimo u poljoprivredi, naša jedina i najveća šansa poljoprivreda ima 15% manje subvencija.
Zatim, u delu socijalnih davanja, ajmo malo o dečijoj zaštiti. Mi smo jedna od najstarijih nacija, gospodo, a naša suma koju primaju roditelji po detetu je 1.770 dinara - toliko o tome koliko država brine. Tu pomoć primi 387.000 porodica, dakle, 387.000 ljudi, sa cifrom od 1.770 dinara, pita se da li će dobiti i tu cifru.
Dalje, restriktivni smo kada je u pitanju isplata roditeljskog dodatka. Prima ga 5.130 porodica. Kada su u pitanju deca sa invaliditetom toliko se dičimo svim tim - a ne možemo da obezbedimo, ovde govorim o konkretnom detetu, da iz Krupnja ode u Loznicu. Toliko o tome - znači ne možemo da platimo put.
Šta je, zatim, sa učeničkim standardom - restrikcija? Fondom za mlade talente - restrikcija? Sportske stipendije - restrikcija?
Šta je sa izbeglim i raseljenim licima - restrikcija? Šta je sa trudničkim i porodiljskim bolovanjima, toliko se o tome govori; šta je sa tranzicionim fondom - restrikcija?
Dakle, ovo ministarstvo, koje bi trebalo da pomogne najsiromašnijim građanima da prevaziđu krizu je u budžetu oslabljeno za 4,5 milijarde dinara - sva ova davanja su pod znakom pitanja.
Još jedna mera: poskupelo je obavezno osiguranje vozila 10%. Vlada najavljuje da će i registracija vozila poskupeti tri puta, pazite, 300%. Moram da pomenem da postoje zemlje koje uopšte nemaju dažbine za registraciju, poput Engleske. To će naravno sada dalje izazvati čitav talas poskupljenja, koje će biti izazvano poskupljenje transportnih usluga, što će naravno opet platiti građani.
Zatim, ovde se pominjao PDV i tokom jučerašnjeg dana i danas će se pominjati, jer očigledno je da ovde ima nekakav problem sa PDV-om. Mi se, poslanici DSS, pozivamo na vrlo konkretni intervju gospođe Dragutinović. Zatim, imate intervju gospođe Dragutinović u časopisu "Ekonomist", gde ona takođe kao realnu mogućnost pominje uvećanje PDV, mada bi zaista bilo mnogo pametnije da se umesto povećanja PDV uvede samo jednostavno da se poveća naplata PDV, jer je sasvim očigledno da postoje oni koji PDV ne plaćaju.
Moram da napomenem da postoji toliko mnogo kafića, splavova, noćnih barova, koji uopšte ne plaćaju PDV i sasvim je sigurno da taj novac negde ide, u nečiji budžet ide, ali u budžet države ne ide. Moj predlog i predlog DSS je zapravo da se poveća naplata PDV-a i da država poradi na tom da napravi institucionalni okvir, kojim bi ovo povećanje naplate PDV-a bilo adekvatno, a ne povećanje PDV-a, jer bi povećanje PDV-a dovelo do rasta cena, do inflacije, do pojave ponovo sive ekonomije u onakvom broju i količini kako je bilo pre 90-tih, zatim na pritisak na kurs dinara i ponovo na leđa građana.
Takođe, ono što treba komentarisati je još jedna mera, a to je sistem zakona koji se danas i ovih dana nalazi pred nama i ono što im je zajedničko jeste da su napravljeni kao ponovni porezi, ponovno povećanje udara na leđa građana i na privredu ove zemlje, koja očigledno ima problema i, umesto da joj država pomogne, ona ne može da izađe iz svega toga, jer ne može da se od države oslobodi, od potrebe države da naplati što je više moguće.
Pošto je gospođa ministar finansija pred samu novu godinu, kada smo usvajali budžet, komentarisala svoj nastup jednom rečenicom iz Hari Potera, prosto sam bila u prilici i sada hoću da prokomentarišem da ovi predlozi zakona koji su danas pred nama zapravo liče na predloge koje je direktno davao šerif od Notingema.
Znači, onako skidanje leđa i kože sa leđa građana da bi država mogla da opravda ono što je kao eksperiment zamislila, a to je fenomenalno zamišljen način da jednostrano primeni nekakav sporazum, što je potpuni apsurd. S druge strane, da to što nigde na svetu ne postoji i što debelo košta građane Srbije sada ona naplati od građana ponovo i da ponovo građani plate njen neuspeo eksperiment i njenu potrebu da se približi, dodvori Evropi na bilo koji način.
Ono što je očigledno jeste da će ovo približavanje EU ostati upravo na ovoj jednostranoj primeni sporazuma i to je sve što će od EU građani Srbije videti, iako im je ova vlada i u kampanji, a i posle formiranja, obećavala i belu šengensku vizu, i status kandidata za ulazak u EU, i naročito bolji standard građana, i 200.000 radnih mesta, i besplatne akcije, i penzije i ne znam šta još sve, da ne nabrajam, jer će to dugo da traje.
Od svega toga danas je potpuno jasno da nema ništa. Ova vlada nije sposobna da se suprotstavi krizi, niti je sposobna da pomogne građanima da prođu sa što manjim posledicama. Građani očigledno moraju da plate Vladinu grešku i Vladino neznanje.
Ono što je još interesantno, ovde postoje nekakve akcije, mere Vlade, ali one su po pravilu potpuno nesinhronizovane, ne prate jedna drugu i nemaju sistem. To je jedna od realnih i velikih opasnosti, i Vlada bi mogla da poradi malo na sinhronizaciji, jer će u istoriju ove zemlje ući kao Vlada koja je radila potpuno nesinhrono.
Ono što je važno da kažem kao poslanik DSS jeste da je DSS upozoravala Vladu da će do ovog trenutka doći. Od septembra za ovom govornicom su se ređali poslanici DSS upozoravajući Vladu i nudeći joj konkretne predloge, da počne o tome da misli na vreme i da pokuša da pomogne građanima.
Dakle, bez trunke surevnjivosti mi, kao poslanici DSS, smatrali smo da treba da stanemo u tom delu uz Vladu, da joj pomognemo ako ona ne zna, a očigledno ne zna. Nudili smo ovde mnogo predloga zakona.
Premijer sinoć kaže da je on, kao prvu meru koju je preduzeo, pozvao urednike televizija i novina. To nema veze sa pameću. Kakve veze imaju urednici i novinari?
Znam da ova vlada radi kao medijska kuća, ali prosto mislim da je bilo pametnije da ste tada, u oktobru ili novembru, pozvali privrednike, kao što ste ih pozvali sredinom januara, pa tada sa njima pričali, ili da ste možda tada, pre nego što ste potpisali Prošireni kolektivni ugovor, pozvali sve aktere i učesnike svega toga pa se dogovorili, a ne dali nadu građanima da hoćete da im pomognete da prevaziđu krizu na neki ljudski način, a onda se mirno izmakli i rekli - puj pike ne važi, od 1. januara nema novca, ništa više ne postoji.
Dakle, ako ne umete da radite, a ne umete, pogledajte sistem zakona ili sistem mera koje vam je predložila DSS, imaćete šta da naučite i pomoći ćete ovim građanima.