TREĆE VANREDNO ZASEDANjE, 27.01.2009.

2. dan rada

PRIVREMENE STENOGRAFSKE BELEŠKE
(neredigovane i neautorizovane)

REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA

TREĆE VANREDNO ZASEDANjE

2. dan rada

27.01.2009

Sednicu je otvorila: Gordana Čomić

Sednica je trajala od 10:10 do 13:20

OBRAĆANJA

Nikola Žutić

Srpska radikalna stranka
Gospodo poslanici, javljam se po Poslovniku, čl. 225. i 226.
Vlada vređa dostojanstvo Narodne skupštine i poslanika, pošto često ne odgovara na poslanička pitanja, upite i interpelacije. Treba se setiti razdoblja Kraljevine Jugoslavije, kada su ugledni poslanici u parlamentu, jednostavno, postrojavali ministre, koji su strpljivo odgovarali na poslanička pitanja i interpelacije.
Postavio sam više vrlo važnih poslaničkih pitanja, na koja nisam dobio odgovor. To su pitanja revizije nasilno nametnute državne granice prema Hrvatskoj, u srpskom Podunavlju, odnosno u sremsko - slavonskom delu. U pitanju granica, nama treba da bude uzor Slovenija, koja je prema Hrvatskoj podigla gvozdenu zavesu, onemogućavajući njen prijem u Evropsku uniju sve do vremena revizije granica i proširenja slovenačkog morskog pojasa.
Postavio sam pitanje podizanja i realizacije tužbe protiv Hrvatske za zločine genocida nad Srbima tokom 20. veka. Istina, ministar Jeremić je pompezno najavio podizanje optužnice protiv Hrvatske za zločine 1941, 1951. i 1995. godine, ali je to više bio samo jedan politički manevar, pucanje u prazno. Tu optužnicu je, izgleda, država, jednostavno, zaboravila.
Postavio sam i pitanje sukcesije Jadranskog mora, ili bar ostvarenja nekog srpskog izlaza na Jadran. Isto pitanje sam postavio i na Parlamentarnoj skupštini Mediterana, tokom 2007. i 2008. godine. Isticao sam sledeće srpske argumente. Da bi Mediteran ostao zona mira, bezbednosti, zona nesputane saradnje, moraju se ispraviti istorijske nepravde koje su, mimo međunarodnog prava, pravom sile, učinjene pojedinim mediteranskim narodima, naročito palestinskom i srpskom narodu.
Dalje sam isticao da je osnovni geopolitički problem zemalja jadranskog pojasa nasilno prisvajanje jugoslovenskog dela Jadranskog mora od samo jedne administrativne jedinice SFRJ, a to je Hrvatska. Tražio sam da se poraz i rezultati politike sile nad Srbima preispitaju u skladu sa međunarodnim pravom.
Kao što je poznato, nerešeno jadransko pitanje danas stalno ističu Slovenija, Italija, u poslednje vreme BiH, ali Hrvatskoj, skromnost je nečuvena, hrvatskim političarima nije dovoljno što im je država, voljom međunarodnih faktora, prisvojila celu obalu, već traže da Hrvatska proglasi svoj zaštićeni pojas, kako više italijanski, slovenački i drugi ribari ne bi pljačkali hrvatsku ribu, odnosno ribolovnu zonu.
Na Skupštini Mediterana, srpska delegacija je uspela nametnuti kosovsko pitanje, pored najakutnijeg palestinskog pitanja, kao ključni problem Mediterana.
O kosmetskom pitanju će se raspravljati u dva od tri postojeća odbora, u Odboru za politiku i bezbednost i u Odboru za dijalog među civilizacijama i religijama i za ljudska prava. U Radnoj grupi za migracije skrenuta je pažnja na kategoriju unutrašnjih prinudnih migracija. Izneseni su podaci o proteravanju Srba iz Hrvatske i Republike Srpske Krajine i sa Kosmeta.
Da podsetim, SRS je na Skupštini Mediterana imala dva predstavnika, drugi predstavnik je bio funkcioner SRS-a Nemanja Šarović. Nas dvojica smo i forsirali srpske nacionalne teme, akutna nacionalna i državna pitanja prethodno navedena, međutim, u današnjem trenutku, SRS-u se sramno oduzima delegatsko mesto...
(Predsedavajuća: Vreme.)
Imam još pola minuta, da se ne bih ponovo javio, dozvolite mi da završim.
Moram istaći da sam imao dobru saradnju i sa Majom Laušević iz DS-a, iako smo mi iz dve politički ideološki suprotstavljene parlamentarne formacije.
Nas dvoje smo tokom 2008. godine bili jedini članovi delegacije iz prošlog skupštinskog saziva. Strahovalo se tada da Srbija neće moći učestvovati na jesenjim zasedanjima, zbog odugovlačenja s formiranjem nove delegacije Skupštine Mediterana.
Na sreću, sednice Skupštine Mediterana uklopile su se u polugodišnju legitimnost naše delegacije iz bivšeg skupštinskog saziva.
Očekujem da se Vlada, ipak, uozbilji i da počne odgovarati na poslanička pitanja. Očekujem odgovore na moja tri poslanička pitanja koja sam postavio pre više od tri meseca.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Reč ima narodni poslanik Zoran Krasić. Želi da govori o povredi Poslovnika i dobija reč na osnovu člana 100. stav 1.
...
Srpska radikalna stranka

Zoran Krasić

Srpska radikalna stranka
Gospođo Čomić, zapamtite, član 27. Poslovnika, da ne bih morao na kraju ponovo da pričam o tome.
Mislim da se vrlo pogrešno i tendenciozno loše starate o radu na sednicama Narodne skupštine i da se iz toga izvlači i zaključak da loše primenjujete Poslovnik Narodne skupštine. Dozvolite da to objasnim, više zbog javnosti, a vama ovde je sve i te kako dobro poznato.
Specijalno za ovu priliku sam uvećao tekst člana 239. Poslovnika Narodne skupštine i boldovao deo teksta u stavu 2 – proporcionalna zastupljenost političkih stranaka i zastupljenost polova.
Izabrao sam veliki font, iz prostog razloga što ovde nije potrebno ni logičko, ni gramatičko, niti bilo koje drugo tumačenje, ovde je potrebno samo da postoji elementarni vid da ovo može da se pročita.
Naravno, pripremio sam i Odluku Narodne skupštine od 13. juna 2007. godine, to je Odluka o utvrđivanju sastava stalnih delegacija Narodne skupštine Republike Srbije u međunarodnim parlamentarnim institucijama, identična ovom predlogu odluke, samo, da skrenem pažnju, pored imena narodnog poslanika koji je član neke delegacije stoji njegova stranačka pripadnost. Ovo dostavljam gospođi Čomić, da se oko ovoga ne sporimo, jer je ovo očigledno.
Tu počinje i tu se završava problem današnjeg zasedanja. Problem je izazvala Demokratska stranka, zato što stičem utisak da je ovaj predlog odluke došao iz Bodruma, ili iz Soluna. Niko nema moralno pravo mene da upozori ako aplaudiram ili puckam prstima, a zbog ovakve brutalne krađe nisam doneo odluku da palim Skupštinu, rušim RTS i rušim Beograd.
Kada budete izneli odgovornost onoga ko je zapalio Saveznu skupštinu, ko je premlatio Milanovića, ko je rušio Beograd, onda imate moralno pravo da me upozorite ako izražavam svoje nezadovoljstvo zbog krađe koja se dešava ovde, gde je zabranjena krađa.
Molim vas, na vašem sajtu imate za 21 osobu da su članovi SRS-a i dalje, a oni sve rade da ubiju Vojislava Šešelja u Haškom tribunalu. Zar to može da radi neki član SRS-a?
Želite da se spasite najobičnijom podvalom, da DSS - NS kažu – naša kvota je zadovoljena, glasaćemo za ovakav predlog odluke. Na taj način želite da prejudicirate pitanje krivične odgovornosti za krađu ostavki, izjava...
(Predsedavajuća: Vreme.)
Javiću se ponovo, izvinite što sam bio ovoliko ubedljiv.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Ubedljivi možda jeste, ali član 239. nije prekršen.
Prateći obaveze po članu 239, predsednica Narodne skupštine je u konsultacijama s predsednicima poslaničkih grupa došla do predloga za sastav delegacije.
Vaša poslanička grupa, Poslanička grupa SRS-a, dobrovoljno je dala predlog svojih članova, proporcionalnim učešćem od broja 59, pa 57 poslanika SRS-a u Narodnoj skupštini Republike Srbije i to je činjenica, istina koju znamo svi, od generalnog sekretara Narodne skupštine, do svih nas koji smo materijal dobili.
Narodni poslanik Igor Bečić je greškom ostao u prethodnom predlogu koji je dala Poslanička grupa SRS-a, na osnovu člana 239, a u dogovoru s predsednicom Narodne skupštine je to, kako je obavezuje stav 2. člana 239. Poslovnika, njenom ispravkom, promenjeno, zbog toga što je narodni poslanik Igor Bečić, što mu Poslovnik omogućava, promenio poslaničku grupu.
Vaša primedba da je primena Poslovnika pitanje morala, ne stoji; primena Poslovnika je, između ostalog, i moralna obaveza i primenjujem ga striktno, objašnjavajući ono što je moja dužnost, a po članu 100. stav 3.
Narodni poslanik je istakao povredu člana 239. i nije je bilo.
Narodni poslanik Gordana Pop-Lazić želi da govori o povredi Poslovnika i dobija reč na osnovu člana 100. stav 1.

Gordana Pop-Lazić

Srpska radikalna stranka
Poštovana gospođo predsedavajuća, dame i gospodo narodni poslanici, uz sve uvažavanje gospođe Čomić, mislim da bi ona morala da bude u funkciji, pre svega, spikera ovde, u Skupštini, kada predsedava sednicama, a ne da bude portparol gospođe Kolundžija ili gospodina Mićunovića; u tom slučaju bi dala sasvim drugu notu atmosferi u ovoj skupštini.
Ono što sam želela da vas pitam, gospođo Čomić, jeste da odgovorite na pitanje koje vam je postavio gospodin Dragan Todorović.
Pitanje je glasilo, ponoviću – da li su Tomislav Nikolić i ova ostala grupa okupljena oko njega članovi SRS-a ili nisu?
Zbog čega vas to pitam? Pre svega, zbog Ustava, i to člana 194. stav 4, koji kaže da su potvrđeni međunarodni ugovori i opšteprihvaćena pravila međunarodnog prava deo pravnog poretka Republike Srbije. Dakle, u pismu Saveta Evrope, a mi smo ušli u Savet Evrope tako što smo potpisali neki međunarodni ugovor u momentu kada se stvarao taj savet Evrope, stoji jasno da su ovi ljudi članovi SRS-a. To pitanje jednom ovde mora da se razreši.
Ja razumem situaciju koja je vama nepodnošljiva u ovom trenutku, ali nepodnošljiva je vašom krivicom, jer vi, solidarišući se s pučistima, pošto ste i sami pučisti, pravite problem u ovom parlamentu.
Dakle, vi morate da se odredite prema tome i da nađete rešenje. Ja imam jedan predlog u ime SRS-a. Jesu li aktivirane ostavke za ova tri mandata oteta od SRS-a? Jesu li već pred Administrativnim odborom? Jesu. Zašto to Administrativni odbor ne rešava?
Da li je pred sudom pitanje ovih ostalih 18 mandata? Jeste. Šta to znači? To znači da i vi smatrate da sud treba da odluči o tom pitanju, jer niste sigurni da ste pravilno postupili priznajući tu poslaničku grupu i njihove mandate.
Molim vas, dok se to ne reši, logično je da nas ti ljudi nigde ne mogu predstavljati. Kada to bude rešeno, uvek delegacija može da se izmeni.
Mi ćemo uvek priznati odluku suda, makar ona, po našem mišljenju, bila i nepravična, ali Ustav i zakon moraju da se poštuju, kakvo god mi subjektivno mišljenje o tome imali. Dakle, to je ono što, političkim dogovorom, poštujući neku elementarnu pravnu logiku, može da se razreši.
Evo, vraćam vas na ono glavno pitanje i molim vas, da vam ja ne bih čitala, pročitajte član 239. Poslovnika naše skupštine, koji će vas jasno uputiti, i to stav 2, da li se radi o političkim strankama ovde, ili o poslaničkim grupama, i ko je poslao, formalno, samim tim i materijalno, neadekvatan pravni akt Skupštini Saveta Evrope.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Pitanje koje ste ponovili, a koje je izrekao narodni poslanik Dragan Todorović, u njegovom slučaju je, sasvim sigurno, retoričko pitanje, o tome ko je član koje stranke, jer je narodni poslanik Dragan Todorović, u ime Poslaničke grupe SRS-a, u predlogu za sastav delegacija učestvovao, tako što je procentualno učešće Poslaničke grupe SRS-a 59, odnosno 57 narodnih poslanika. Zato je to retoričko pitanje. Pretpostavljam da predsednik Poslaničke grupe tačno zna ko mu je član stranke i ko mu je član grupe.
Materijal koji je pred nama za svih devet delegacija napravljen je na osnovu učešća predsednika Poslaničke grupe SRS-a i broja od 59, odnosno 57 narodnih poslanika, i u objašnjenju sam kao primer dala slučaj narodnog poslanika Igora Bečića, koji je u jednom trenutku bio član Poslaničke grupe SRS-a, bio predlog predsednika Poslaničke grupe, pa promenio poslaničku grupu, postao član Poslaničke grupe Napred Srbijo i time dao odgovore na pitanja koja su zaista retorička kada ih postavlja predsednik poslaničke grupe koji sam u dogovorima kaže koliko mu članova broji poslanička grupa, da bi, proporcionalno tom učešću, učestvovao u raspodeli mesta u delegacijama.
Narodna poslanica Gordana Pop-Lazić ima prednost u zahtevu za reč o povredi Poslovnika, s obzirom na to da je zamenica predsednika Poslaničke grupe SRS-a.

Gordana Pop-Lazić

Srpska radikalna stranka
Nismo se baš najbolje razumeli, gospođo Čomić. Pročitaću Predlog odluke, vezano samo za delegaciju, recimo, Parlamentarne skupštine OEBS-a.
Pod jedan, piše – Suzana Grubješić, Poslanička grupa G17 plus, Gordana Čomić, Poslanička grupa ZES, Meho Omerović, Poslanička grupa ZES, Gordana Pop-Lazić, Poslanička grupa SRS.
Šta kaže naš poslovnik u članu 239? Zbog toga sam vas opominjala na Ustav i zbog toga vas opominjem na to kakva su demokratska poimanja u toj demokratskoj Evropi i kako oni nas doživljavaju. Dakle, za njih je neprihvatljiva poslanička grupa. Oni poznaju samo političku stranku, onu koja je učestvovala na izborima. To su ti evropski dometi parlamentarizma i obavezali smo se Ustavom da ćemo to poštovati.
U članu 239. se kaže da predlog odluke o sastavu stalnih delegacija iz stava 1. ovog člana podnosi predsednik Narodne skupštine, u konsultaciji s predsednicima poslaničkih grupa, vodeći računa o proporcionalnoj zastupljenosti političkih stranaka i zastupljenosti polova. Dakle, mi smatramo da pored imena gospođe Suzane Grubješić treba da piše stranka G17 plus, pored vašeg imena, poslanik DS-a, pored mog imena, poslanik SRS-a, a ne Poslaničke grupe SRS-a.
Pazite, to može da vam se učini nebitnim, ali očigledno je bitno. Prvo, kršimo svoj poslovnik, a on je u skladu i s Ustavom i sa međunarodnim pravilima vezanim za parlamentarnu demokratiju i, na kraju krajeva, i Skupština Saveta Evrope, i OEBS, i sve ove međunarodne institucije uvažavaju taj nivo parlamentarne demokratije, jer poznaju samo političke stranke, ne poznaju poslaničke grupe.
Možemo mi da se deljakamo ovde kako god hoćemo, to je naša unutrašnja stvar, ali u svetu, mi smo samo oni koji smo učestvovali na izborima, a na izborima je učestvovala SRS - dr Vojislav Šešelj. To što ste vi imali koaliciju, pa se izgubilo ime DS, to je vaš problem, ali mi smo sami izašli na izbore i to su naši mandati, 78 mandata.
Ne ulazeći u pitanje šta će s njima biti, rekla sam vam – nemojte da mi dajete to objašnjenje koje ste mi malopre dali; tražimo da u odluci, pored imena i prezimena, piše koja je stranka u pitanju. To je u skladu s Poslovnikom, to je u skladu s Ustavom, to je ono čemu težimo, evropskoj demokratiji.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Narodna poslanice, mogu samo da ponovim da je materijal koji je pred vama rezultat konsultacija predsednika poslaničkih grupa i predsednice Narodne skupštine. Dakle, njihova je zajednička volja, materijal za odluke o parlamentarnim delegacijama u međunarodnim parlamentarnim institucijama je urađen u skladu s Poslovnikom.
Narodni poslanik Dobrislav Prelić želi da govori o povredi Poslovnika i dobija reč na osnovu člana 100. stav 1.

Dobrislav Prelić

Srpska radikalna stranka
Dame i gospodo narodni poslanici, gospođo Čomić, javljam se na osnovu člana 104. Naime, to je kršenje dostojanstva Narodne skupštine.
Vi ste juče kaznili 13 poslanika SRS-a, među kojima sam bio i ja. Odgovorno tvrdim, sve i da sam lupao o inventar Narodne skupštine, vi to niste mogli da vidite, jer sam sedeo u pravcu govornika. Jedino ako nemate moć da vidite kroz ljude, pa ste mogli da vidite da sam, navodno, lupao nečim o sto. Nije problem u tim kaznama, gospođo Čomić, već u tome što vi pokušavate da zaštitite nekoga ko je nelegitimno u ovoj skupštini. Mi smo jedini parlament u svetu gde sede ljudi koji nisu učesnici...
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Narodni poslaniče, svaki put kada bilo koji narodni poslanik govori da ima nelegitimnih poslanika u ovoj skupštini, moja je obaveza da vas upozorim da svi narodni poslanici imaju potvrđen mandat i sva prava i obaveze koji proizilaze iz tog mandata i da nema nelegitimnog stanja u ovoj skupštini.
Upozoravam vas da poštujete član 104. i ne iznosite neistinite činjenice, da ne ugrožavate ugled i dostojanstvo Skupštine, u kojoj sedi 250 poslanika koji imaju pun mandata i sva prava i obaveze koji iz tog mandata proizilaze.

Whoops, looks like something went wrong.