PRVA SEDNICA, PRVOG REDOVNOG ZASEDANjA, 12.03.2009.

5. dan rada

OBRAĆANJA

Nikola Novaković

Ujedinjeni regioni Srbije | Predsedava
Hvala, gospodine Rogoviću.
Da li još neko želi reč? (Ne)
Pošto smo završili pretres Predloga zakona u pojedinostima, da li predstavnici predlagača žele da daju završnu reč?
Zaključujem pretres Predloga zakona u pojedinostima.
Narodna skupština će u danu za glasanje odlučivati o Predlogu zakona u načelu, pojedinostima i u celini
Prelazimo na 10. tačku dnevnog reda – PREDLOG ZAKONA O MATIČNIM KNjIGAMA (pojedinosti)
Gospodine Popoviću, okrenite se pristojno i sedite kako treba.
Gospodine Nikoliću, molim vas da ne ometate gospodina Popovića u praćenju rada Skupštine. Hvala.
Primili ste amandmane koje su na Predlog zakona o matičnim knjigama podneli narodni poslanici: Vlatko Ratković, Milan Avramović, Mirko Munjić, Sulejman Spaho, Radiša Ilić, Nikola Savić, Zoran Krasić, Nikola Žutić, Milovan Radovanović, Tomislav Ljubenović, Lidija Dimitrijević, Marko Milenković, Dušan Marić, Milan Škrbić, Paja Momčilov, Vladan Jeremić, Bojan Mladenović, Gordana Paunović-Milosavljević, Srđan Mijaljević, Gordana Pop-Lazić, Momir Marković, Milan Dimitrijević, Mićo Rogović, Zlata Đerić, Aleksandra Ilić i zajedno Laslo Varga, Balint Pastor, Elvira Kovač i Arpad Fremond.
Primili ste ispravku koju je dostavio narodni poslanik Milan Dimitrijević na amandman koji je podneo na deo II Zajedničke odredbe i ispravku koju je dostavio narodni poslanik Mićo Rogović na amandman koji je podneo na član 11. Predloga zakona.
Primili ste izveštaj Odbora za pravosuđe i upravu i Zakonodavnog odbora, kao i mišljenje Vlade o podnetim amandmanima.
Pošto je Narodna skupština obavila načelni pretres, saglasno članu 142. stav 3. Poslovnika Narodne skupštine, otvaram pretres Predloga zakona u pojedinostima.
Na član 2, amandman je podneo narodni poslanik Milan Avramović.
Vlada i Odbor za pravosuđe i upravu nisu prihvatili ovaj amandman.
Zakonodavni odbor smatra da je amandman pravno moguć.
Da li neko želi reč? (Ne)
Na član 11, amandman, s ispravkom, podneo je narodni poslanik Mićo Rogović.
Vlada i Odbor za pravosuđe i upravu nisu prihvatili ovaj amandman, s ispravkom. Zakonodavni odbor smatra da je amandman, s ispravkom, pravno moguć.
Reč ima podnosilac amandmana, narodni poslanik gospodin Mićo Rogović.

Mićo Rogović

Napred Srbijo
Gospodine predsedavajući, vezano za Predlog zakona o matičnim knjigama i za njegovo svrstavanje u redovnu proceduru i nelogičnost svrstavanja prethodna dva zakona u redovnu proceduru, već smo o tome pričali, ne bih želeo ponovo o tome da pričam, hoću da kažem šta sam želeo da se postigne članom 11.
Većinom zakona koji su u skupštinskoj proceduri, između ostalog, imali smo pre neki dan zakon o poreskoj upravi i poreskoj administraciji, predviđeno je da je za taj deo posla, vrlo bitnog posla, vezanog za obavljanje poslova utvrđivanja, evidentiranja i sistema naplate poreske uprave, potrebna visoka stručna sprema.
U članu 11. Predloga zakona o matičnim knjigama, predloženo je, takođe, da poslove matičara ili zamenika matičara, u daljem tekstu matičara, tj. u isti kontekst su stavljeni i matičar i zamenici matičara, mogu obavljati lica ''koja imaju visoko obrazovanje stečeno na studijama drugog stepena (diplome akademske studije – master, specijalističke akademske studije, specijalističke strukovne studije) u obrazovno-naučnom polju društveno-humanističkih nauka, odnosno na osnovnim studijama u trajanju od najmanje četiri godine društvenog smera, položen poseban stručni ispit za matičara i ovlašćenje za obavljanje poslova matičara''.
Moj predlog je da se u članu 11. briše: "zamenik matičara", tj. da matičar i zamenik matičara ne budu ista kategorija lica, barem ne definisana, ni po stepenu obrazovanja.
Posle stava 1. člana 11, predlog je da se doda stav 2, koji glasi: "Zamenici matičara koji nemaju propisani stepen obrazovanja iz uslova navedenih u stavu 1. ovog člana, mogu biti i matičari (zamenici matičara) koji na dan stupanja ovog zakona ne ispunjavaju uslove iz stava 1. ovog člana, a te poslove obavljaju najmanje tri godine, s tim da su dužni da u roku od tri godine od dana početka primene ovog zakona polože poseban stručni ispit za matičara".
Nadam se da i gospođa ministar primećuje ono što sam hteo ovim predlogom zakona da razdvojim, tj. da se kategorija – matičar i zamenik matičara, makar po ovoj specifikaciji, tj. po stečenom obrazovanju, razlikuju.
Određene kategorije, odnosno određeni članovi ovog zakona negiraju član 11. Predloga ovog zakona; ono što član 11. isključivo navodi šta matičar treba da poseduje, određeni članovi zakona, o kojima ću kasnije, povodom svojih amandmana, pričati, negiraju. Može da se desi jedna banalna situacija, recimo, u praksi, da je neko postao matičar pre dve godine, da ima 23 godine života i da do kraja života ostaje matičar ili zamenik matičara u stepenu stručne spreme u kojoj se trenutno našao, s tim da mora položiti poseban stručni ispit za matičara.
U preostalom vremenu ću pričati o nekim drugim stvarima, ali moram da kažem da su nedonošenjem ovog zakona do današnjeg datuma posebne kategorije lica bile pogođene, a to su uglavnom izbegla i interno raseljena lica, povodom svih dešavanja koja su nas u poslednjih 20 godina na teritoriji eks-Jugoslavije, nažalost, snašla, svih dešavanja sa srpskim narodom i sa drugim građanima koji se nalaze na tom području sada, odnosno građani su Republike Srbije, a pre toga su živeli u nekim drugim krajevima.
Nelogičnost je da stari zakon preko 35 godina postoji, a samo su neke kategorije, odnosno neke odredbe starog zakona promenjene, 2000. godine, ako se ne varam, pojedine odredbe koje se isključivo odnose na interno raseljena lica sa KiM-a, a kategorije izbeglih lica, do trenutka donošenja ovog zakona, nisu bila u situaciji da deo svojih evidentnih problema mogu rešavati na ...

Nikola Novaković

Ujedinjeni regioni Srbije | Predsedava
Izvinite, gospodine Rogoviću, samo jedan sekund. Molim narodne poslanike, pogotovo iz dela sale koji zauzimaju predstavnici SRS-a, da, pre svega, ugase mobilne telefone, prestanu da emituju muziku koja se evidentno čuje i da se ponašaju pristojno, kako dolikuje jednom narodnom poslaniku u ovoj sali. Hvala unapred.

Mićo Rogović

Napred Srbijo
Sve vreme od te 1970. i neke godine, pojedine odredbe su bile neusaglašene sa Zakonom o matičnim knjigama, s nizom promena u odredbama pojedinih zakona, prvenstveno, nesaglasne sa zakonima o državnoj i lokalnoj samoupravi, teritorijalnoj organizaciji Republike Srbije, državljanstvu, pogotovo s pitanjima iz oblasti teritorijalnog uređenja Republike Srbije i uređenja sistema lokalne samouprave, utemeljenim Ustavom Republike Srbije i postojanjem zakona iz ove oblasti.
Ovo tim pre što, recimo, pre 35 godina nismo u bivšoj SFRJ imali kategoriju gradova, a u poslednjih nekoliko godina znate da je Beograd, kao teritorijalna jedinica, grad, i svi drugi gradovi koji su u međuvremenu dobili tu kategoriju, odnosno taj status. Samim tim je primena i donošenje ovog zakona o matičnim knjigama, konačno, posle tog izvesnog perioda, za svaku pohvalu.
Nadam se da ste, gospođo ministre, zaista uvideli šta sam predloženim promenama člana 11, tj. pomenutim amandmanom, želeo, pogotovo u kategoriji obrazovanja lica koja se bave matičnim knjigama, kod matičara i zamenika matičara. Hvala lepo.
(Sve vreme govora narodnog poslanika Miće Rogovića, narodni poslanici SRS-a su lupali o klupe.)

Nikola Novaković

Ujedinjeni regioni Srbije | Predsedava
Hvala.
Na član 12, amandman je podneo narodni poslanik Mirko Munjić.
Vlada i Odbor za pravosuđe i upravu nisu prihvatili amandman, a Zakonodavni odbor smatra da je amandman pravno moguć.
Da li neko želi reč? Da, izvolite.
Reč ima gospodin Mirko Munjić, podnosilac amandmana.
Istovremeno vas obaveštavam, na osnovu člana 85, da ćemo produžiti rad i posle 18 sati, do završetka tačke koja tog momenta bude na dnevnom redu.

Mirko Munjić

Srpska radikalna stranka
Dame i gospodo, ovaj amandman se odnosi na član 12. Tražio sam da u stavu 1. i stavu 2, tamo gde piše "ministar", stoji "Ministarstvo".
Očigledno je da Vlada ceni i voli svoje ministre, pa nije uslišila ovaj amandman.
U odnosu na obrazloženje Vlade, ja bih hteo da kažem nešto drugo. Očigledno je da je kod vas na vlasti jedna apsolutno obrnuta situacija. Kod vas je pojedinac na vrhu ledenog brega. Upravo je zbog toga i ovakvo obrazloženje Vlade. Kod vas taj pojedinac, pa makar on bio i ministar, može biti nadležan i za ono za šta celokupna logika predviđa da ne bi mogao biti nadležan. Kod vas su mnogi pojedinci, prosto, uzurpirali vlast. Oni su nedodirljivi. Oni misle da mogu sve i zaista se ponašaju po jednoj finoj ukrajinskoj izreci, koja kaže – izraste li tvome teletu srebrno vime, lako ti je iz njega da dobiješ zlatno mleko.
Međutim, ovde se jedno zaboravlja, a to je da svi ti nedodirljivi ne vide bujicu gladnih, nezaposlenih, obespravljenih, osiromašenih, a davno je rečeno da kad siromah postane sudija, vreme je da bogati napuste selo. Hvala na pažnji.

Nikola Novaković

Ujedinjeni regioni Srbije | Predsedava
Hvala, gospodine Munjiću.
Ima reč gospođa potpredsednica Nataša Jovanović, po Poslovniku.
...
Srpska napredna stranka

Nataša Jovanović

Gospodine predsedavajući, zato što i vi i ja, s tog mesta predsedavajućeg, možemo da vidimo da neki narodni poslanici krše Poslovnik, a vaša je obaveza, kao predsedavajućeg, da to ustanovite, izražavam sumnju na osnovu onoga što vidim, kako vi sada delite strane i kažete – strana na koju sede srpski radikali i gde sede neki drugi.
Ovde gde sede stranke vladajuće koalicije, ima više identifikacionih kartica, ili nema kartica, ali s manirom koji je poznat gospodinu Markoviću, pošto je on preko klupe preskakao dva sedišta, pa je ubacivao karticu kada se glasalo o Zakonu o radu. Sećate se one ''afere Solun'', gospodine Markoviću. Ništa se nije promenilo, sistem isto funkcioniše, s tim što s te strane ima više onih koji su identifikovani, a dužni su, po Poslovniku, da sa sobom ponesu kartice.
Zamoliću gospodina ili gospodu iz režije Radio-televizije Srbije, pošto ide direktan prenos, da malo uslikaju ovu stranu levo od govornice i da vide da tu uopšte nema pripadnika, pre svega, DS-a, ima ih samo nekoliko, i stranke G17 plus, tek toliko da se zna ko ovde radi, a ko vrši opstrukciju Skupštine.
Skandali se nastavljaju dalje. Naime, desio se neviđeni skandal. Ja sam više puta rekla da i ptice na grani i mala deca znaju da je Zoran Krasić institucija u ovom najvišem zakonodavnom telu. Tako juče, osobe koje sede ispred sale, nisu popodne videle da je Zoran Krasić u sali i da se, uopšte, nalazi ovde, a s njim se sinoć završila sednica Skupštine, odnosno on je bio poslednji govornik.
Sve vam je to doneo novi diktatorski poslovnik Narodne skupštine.

Nikola Novaković

Ujedinjeni regioni Srbije | Predsedava
Hvala, vreme je isteklo.
...
Srpska napredna stranka

Nataša Jovanović

Znači, nije ovo završeno. Vi možete, pritiskom na dugme, da uradite šta god. Isključuju i Srbima u Šilovu struju, pa se oni bore, i hvala im na tome, bore se za sve nas.
Vi pozovite službu ovde da dođe da vidi šta je s karticama, a u danu za glasanje da se izjasnimo – da li ste vi prekršili Poslovnik, jer niste reagovali zato što su neki ''duhovi'' prisutni u sali. Hvala.