DAN ZA ODGOVARANjE NA POSLANIČKA PITANjA, U VEZI S AKTUELNOM TEMOM, 27.03.2009.

PRIVREMENE STENOGRAFSKE BELEŠKE
(neredigovane i neautorizovane)

REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA

DAN ZA ODGOVARANjE NA POSLANIČKA PITANjA, U VEZI S AKTUELNOM TEMOM

27.03.2009

Sednicu je otvorila: Gordana Čomić

Sednica je trajala od 10:05 do 17:25

OBRAĆANJA

...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Poštovane dame i gospodo narodni poslanici, shodno članu 86. stav 1, a u skladu sa članom 211. Poslovnika Narodne skupštine, na osnovu službene evidencije o prisutnosti narodnih poslanika konstatujem da današnjem radu prisustvuje 128 narodnih poslanika.
Na osnovu predloga poslaničkih grupa u Narodnoj skupštini Republike Srbije Srpske radikalne stranke i Liberalno demokratske partije, a u skladu sa članom 204. i članom 206. stav 2. Poslovnika Narodne skupštine, predsednica Narodne skupštine gospođa Slavica Đukić-Dejanović odredila je petak, 27. mart 2009. godine, sa početkom u 10.00 časova kao Dan za odgovaranje na poslanička pitanja u vezi s aktuelnim temama.
Aktuelne teme u vezi sa kojima će pojedini ministri i drugi funkcioneri u Vladi Republike Srbije odgovarati na poslanička pitanja su:
Prva tema – REZULTATI I POSLEDICE DOSADAŠNjE SARADNjE REPUBLIKE SRBIJE SA HAŠKIM TRIBUNALOM, koju je podnela poslanička grupa Srpske radikalne stranke.
Podsećam vas da je poslanička grupa SRS zatražila da na poslanička pitanja u vezi s ovom aktuelnom temom odgovaraju: Mirko Cvetković, predsednik Vlade, Ivica Dačić, prvi potpredsednik Vlade - zamenik predsednika Vlade i ministar unutrašnjih poslova, Vuk Jeremić, ministar spoljnih poslova, Snežana Malović, ministarka pravde, Rasim Ljajić, ministar rada i socijalne politike i predsednik Nacionalnog saveta za saradnju sa Međunarodnim krivičnim tribunalom za bivšu Jugoslaviju, i Svetozar Čiplić, ministar za ljudska i manjinska prava.
Druga tema – OSTVARIVANjE AUTONOMIJE AP VOJVODINE, PITANjE POTVRĐIVANjA STATUTA AP VOJVODINE I PRIPREME I RAZMATRANjA ZAKONA KOJIM SE UREĐUJE RASPODELA NADLEŽNOSTI IZMEĐU REPUBLIKE SRBIJE I POKRAJINSKE AUTONOMIJE, koju je podnela poslanička grupa LDP.
Podsećam vas da je poslanička grupa LDP zatražila da na poslanička pitanja u vezi s ovom aktuelnom temom odgovaraju: Snežana Malović, ministarka pravde, Verica Kalanović, ministarka za Nacionalni investicioni plan, i Žarko Obradović, ministar prosvete.
Takođe vas podsećam da ste primili obaveštenje generalnog sekretara Vlade Republike Srbije da današnjem radu, zbog službenog odsustvovanja, nije u mogućnosti da prisustvuje Ivica Dačić, prvi potpredsednik - zamenik predsednika Vlade i ministar unutrašnjih poslova.
Identično obaveštenje primili ste i za predsednika Vlade Republike Srbije gospodina Mirka Cvetkovića, ali to obaveštenje stavljamo van snage pošto je gospodin Mirko Cvetković, predsednik Vlade, prisutan u sali Narodne skupštine i spreman da odgovara na poslanička pitanja.
Pre nego što pređemo na postavljanje poslaničkih pitanja, dozvolite mi da vas podsetim na odredbe Poslovnika koje se odnose na način postavljanja poslaničkih pitanja u vezi s aktuelnom temom.
''Ukoliko je podneto više predloga poslaničkih grupa, predsednik Narodne skupštine određuje redosled tema prema vremenu pristizanja urednih predloga'' - član 206. stav 2. Poslovnika Narodne skupštine.
''Pravo da postavljaju pitanja nadležnom ministru imaju svi narodni poslanici i to prema redosledu prijavljivanja po temi koja je na dnevnom redu, a do isteka ukupnog vremena za postavljanje pitanja i davanje odgovora. Narodni poslanici podnose predsedniku Narodne skupštine prijave za postavljanje pitanja u pisanom obliku do početka odgovaranja ministra na postavljena pitanja, a usmeno u toku trajanja odgovaranja. Jedan poslanik može da postavi najviše tri pitanja'' - član 208. Poslovnika Narodne skupštine.
Član 207. Poslovnika: ''Odgovaranje na poslanička pitanja može trajati najduže 180 minuta...'' Dakle, vreme od 180 minuta sekretar Narodne skupštine i mi za predsedavajućim stolom merimo samo za odgovore koje daju pozvani predstavnici Vlade na današnjoj sednici, a vreme koje imaju narodni poslanici se ne uračunava u vreme od 180 minuta koje je na raspolaganju predstavnicima Vlade. Vreme odgovaranja na poslanička pitanja koje traje 180 minuta ''obavlja se bez obzira na broj prisutnih narodnih poslanika u sali za sednice''.
''Vreme u okviru koga narodni poslanik usmeno postavlja pitanje iznosi najduže tri minuta. Nadležni ministar se obraća Narodnoj skupštini najduže pet minuta kako bi odgovorio na pitanje. Posle odgovora nadležnog ministra, narodni poslanik koji je postavio pitanje može da postavi još najviše dva potpitanja, u ukupnom trajanju do tri minuta. Nadležni ministar daje odgovor u ukupnom trajanju do pet minuta. Nakon toga pravo na postavljanje pitanja imaju i drugi narodni poslanici prema redosledu prijava...'' - član 209. Poslovnika Narodne skupštine.
''U toku trajanja postavljanja pitanja i davanja odgovora shodno se primenjuju odredbe Poslovnika Narodne skupštine Republike Srbije, s tim što nisu dozvoljene replike i ukazivanja na povredu Poslovnika'' - član 211. Poslovnika.
U skladu s tim, molim narodne poslanike da podnesu prijave za postavljanje pitanja. Formulari za prijave narodnih poslanika koji žele da učestvuju su na radnom stolu (bili su i na stolu gde se vodi stenogram, ovde su na stolu predsedavajućeg). Sekretara Narodne skupštine molim da vodi računa o redosledu podnetih prijava.
Obaveštenje o predstavnicima Vlade, pozvanim i prisutnim na današnjoj sednici. Osim predsednika Vlade gospodina Mirka Cvetkovića tu su i: ministarka pravde Snežana Malović, ministar rada i socijalne politike Rasim Ljajić, ministar za ljudska i manjinska prava Svetozar Čiplić, ministarka za Nacionalni investicioni plan Verica Kalanović, ministar prosvete Žarko Obradović, pomoćnik direktora Republičkog sekretarijata za zakonodavstvo Ranka Vujović i direktor Kancelarije za saradnju sa Haškim tribunalom Dušan Ignjatović.
Prelazimo na postavljanje poslaničkih pitanja.
(Dragan Todorović: Po Poslovniku.)
Narodni poslanik Dragan Todorović traži da govori o povredi Poslovnika. Prema članu 211. Poslovnika Narodne skupštine, nisu dozvoljene ni replike ni ukazivanja na povredu Poslovnika i to je primena člana 211. Sve što želite da kažete moći ćete u okviru vremena koje je dato za postavljanje pitanja.
Predstavnici poslaničkih grupa koji su predlagači aktuelnih tema imaju prednost, a onda poslaničke grupe od najmanje prema najvećoj, naizmenično.
Kao predstavnik poslaničke grupe koja je predlagač aktuelne teme, reč ima narodni poslanik Dragan Todorović, predsednik poslaničke grupe SRS. Izvolite.
...
Srpska radikalna stranka

Dragan Todorović

Srpska radikalna stranka
Dame i gospodo narodni poslanici, predstavnici Vlade, sad možete da vidite na delu šta znači stvarni teror u Skupštini Republike Srbije. Ovaj poslovnik, koji je donela vladajuća većina, sama je pisala.
Mi u tome nismo učestvovali jer smo shvatili pokušaj prevare i obmane. Kada ste ga već napisali, onda se pridržavajte onoga što ste stavili u ovaj poslovnik. On je vrlo precizan.
Ovo što vi radite je brutalno gaženje prava poslanika Skupštine Republike Srbije.
S obzirom da nećemo pristati da nas ponižavate, da postupate s nama na ovakav način, mi ćemo vam dati sve mogućnosti da pred javnošću pokažete karakter vaše vlasti.
Karakter vaše vlasti je vrlo jednostavan – teror i pljačka, i to nemilosrdna pljačka države Srbije i građana Srbije. Da biste to omogućili, vi sprečavate poslanike Skupštine Republike Srbije da o tome govore.
Da bi bilo jasno građanima Srbije, pročitaću član 205. stav 1. Poslovnika: ''Predlog poslaničke grupe upućuje se predsedniku Narodne skupštine u pisanom obliku i mora da sadrži precizno navođenje aktuelne teme o kojoj će se postavljati pitanja, ime i prezime...''
Poslanička grupa SRS je navela temu i tražila današnju sednicu Skupštine Republike Srbije. Član 207. kaže da odgovori na poslanička pitanja mogu da traju najduže 180 minuta, ne računajući vreme postavljanja pitanja, i tu je stvar potpuno jasna.
Poslanička grupa SRS i poslanička grupa LDP su dve poslaničke grupe. To što vi dajete pravo i poslaničkoj grupi koja ima 57, ili 30, ili 40, ili 13, 12, pet, uopšte nije bitno, to je stvar Poslovnika, o tome ste morali da vodite računa, ali ne možete na ovu sednicu da stavite obe teme. Mi na to nećemo pristati. Tu je stvar potpuno jasna. Logika o tome govori. (Predsedavajuća: Tri minuta, narodni poslaniče. Isteklo vam je vreme za postavljanje pitanja.)
Samo da završim. Vi možete šta god hoćete, ali ne možete dokle hoćete. Pretpostavljam da bi ova upozorenja koja stižu od građana Srbije koji su na ivici izdržljivosti, jedno od njih je i ovo jučerašnje upozorenje... (Predsedavajuća: Narodni poslaniče, molim vas da završite.) Samo da završim. Daćemo vam, ako se slažete, sve vreme od ovog vremena koje ima na raspolaganju SRS, nemojte da se plašite...
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Narodni poslaniče, u obavezi ste, ne samo kao predlagač aktuelne teme, da koristite tri minuta za postavljanje pitanja. Vaša primedba da su članovi koji su trenutno u primeni na sednici Narodne skupštine posledica novog poslovnika je netačna. Članovi po kojima radimo su iz prethodnog poslovnika i nikakve izmene i dopune oko članova za poslanička pitanja i posebnu sednicu, dakle članovi 204-211, nisu u primeni. Zahvaljujem.
Da li želi reč predsednik poslaničke grupe LDP, kao predlagač druge teme? (Da.) Vreme na raspolaganju je tri minuta.
...
Liberalno demokratska partija

Čedomir Jovanović

Liberalno demokratska partija
Gospođo potpredsednice, poštovano predsedništvo, dame i gospodo narodni poslanici, gospodine Cvetkoviću, ovo nije atmosfera u kojoj možemo sebi dopustiti da razgovaramo o tako važnom pitanju kao što je pitanje vojvođanske autonomije.
Želeli smo da tu temu otvorimo ovde u Skupštini kako bi se ona rešavala kroz politički dijalog, kako bi se u institucijama pronašao odgovor na probleme koji su mnogo dublji od nesposobnosti jedne vladajuće koalicije ili pojedinih stranaka članica vladajuće koalicije da daju adekvatan odgovor na situaciju koja je i suviše komplikovana da bismo je mogli dalje ignorisati.
Znate, gospodine Cvetkoviću, retko koja stranka u ovoj skupštini je pokazivala tako veliko razumevanje za vašu vladu kao što je to radila LDP. Mi smo i vašu sporost, i vašu nesposobnost, i nemoć i objektivne probleme doživljavali kao svojevrsnu obavezu da vam pomognemo, a ne da na tome poentiramo.
Zbog toga nam je bilo posebno važno pitanje o kome smo danas želeli da razgovaramo, pitanje odnosa republičkih i pokrajinskih institucija, pitanje ambijenta koji je stvoren unutrašnjim nesposobnostima vlasti na prostoru Vojvodine i u samoj Srbiji, jer mislimo da je loše izbegavati činjenice koje su više nego zabrinjavajuće.
Šta se desilo sa vojvođanskom autonomijom i gde se ona zagubila u prethodne tri godine? To je ono o čemu danas želimo da razgovaramo, ali ne mislimo da se Vojvodina sme dodatno ponižavati i kažnjavati otvaranjem tog pitanja u ovakvoj atmosferi.
Promenjen je Poslovnik na jedan ishitren, brzoplet način, svakog dana se suočavamo sa posledicama koje uvećavaju probleme u radu Skupštine i mislim da voditi raspravu o Vojvodini u ovakvim okolnostima ne bi bilo pošteno prema Vojvođankama i Vojvođanima, kao ni prema nama samima.
Jedna poslanička grupa je pre mesec i po dana podnela zahtev za održavanje ove sednice, sa temom koja je za njih važna. Svakome je njegovo ''ja'' jako veliko, bez obzira na broj poslanika. SRS je tražila da razgovara o Haškom tribunalu. Mi smo pre nedelju dana pokrenuli ovu inicijativu zbog toga što je očigledno da se ne može ignorisati, jer je život nameće, ali LDP ne želi da na ovakav način dodatno opterećuje politički život u Srbiji.
Ne može se 180 minuta podeliti bez prethodnog dogovora svih stranaka i spremnosti da svako na svoj način doprinese prevazilaženju ovog problema. Razgovaraćemo sa Vojvođanima i Vojvođankama. Nadam se da ćete se pojaviti u nekoj drugoj prilici. Želim vam što pre zakon o nadležnostima koji će nas ujediniti, a ne podeliti.
Gospođo Čomić, nemojte nas više pozivati da učestvujemo u raspravi po ovoj tački dnevnog reda. (Predsedavajuća: Tri minuta.) Dajte to vreme SRS ako će to doprineti smirivanju situacije.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Bez obzira što dugujem zahvalnost za sugestije, ne postoji način da postupam protivno Poslovniku Narodne skupštine. Molim vas da predlozima ne pozivate na kršenje pravila koja smo sami usvojili. Svi narodni poslanici, uključujući predlagače i sve druge koji mogu da učestvuju u raspravi, imaju pravo da postavljaju pitanja. Dokle god bude postavljenih pitanja, biće i odgovora predstavnika Vlade Republike Srbije.
Predlažem da počnemo Vladi da postavljamo pitanja koja želimo kako bi sednica bila... Molim narodne poslanike da se pristojno ponašaju u sali Narodne skupštine, da nedostojno i nedolično ponašanje ne bude slika sednica Narodne skupštine i da se poštuje član 104, bez dobacivanja, bez demonstracije nepristojnosti i nepoštovanja odredaba Poslovnika Narodne skupštine.
Narodni poslanik Vladan Batić bi imao pravo da dobije reč ako želi. Želite? (Da.) Molim narodne poslanike da ne dobacuju i da se ponašaju pristojno. Reč ima narodni poslanik Vladan Batić. Izvolite.

Vladan Batić

Dame i gospodo narodni poslanici, uvaženi gospodine predsedniče Vlade, dame i gospodo ministri, želeo sam da pitam Vladu, gospodina Ljajića, koji je na čelu Nacionalnog saveta za saradnju sa Haškim tribunalom, ministra inostranih poslova – da li će Vlada nakon poslednje presude Haškog tribunala bivšim političkim liderima, vojnim i policijskim generalima, preduzeti neku vrstu medijske i diplomatske kampanje, da čitav svet i čitava međunarodna zajednica vide obim zločina OVK na KiM nad nealbanskim stanovništvom?
Mislim da je to izuzetno značajno zbog predstojeće presude, odluke ili savetodavnog mišljenja Međunarodnog suda pravde, da se ne bi dogodilo da ono što se događalo na KiM bude označeno kao borba za nacionalno oslobođenje Albanaca sa KiM, a ne zločin i teror.
S tim u vezi, da li će se uložiti protest Ujedinjenim nacijama povodom najave da će Ramuš Haradinaj biti posrednik između pobunjenika i vlasti u Ugandi? Čovek čije su ruke krvave do lakata sada još postade i mirotvorac.
Takođe, da li će Vlada uložiti protest što je Sulejman Selimi, zvani "Sultan", postao komandant Kosovskih bezbednosnih snaga? Mi koji smo prikupljali dokaze o zločinima OVK svojevremeno smo Haškom tribunalu dostavili obilje dokaza o zločinima Sulejmana Selimija. Kako će onaj ko je ratni zločinac da bude komandant Kosovskih bezbednosnih snaga? To je jedno pitanje.
Drugo, u obrnutom smeru, da li je Vlada spremna da prihvati predlog jedne rezolucije kojom bi parlament Srbije abolirao holandski bataljon od odgovornosti za događaje u Srebrenici? Ili, bolje rečeno, da li smo spremni da priznamo da za zločin u Srebrenici nije kriv holandski bataljon pod zastavom UN, odnosno Unprofora, nego neki naši sunarodnici koji su u naše ime počinili taj stravični zločin? Hvala.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Reč ima narodni poslanik Konstantin Arsenović, predstavnik poslaničke grupe PUPS.
Ako smo pažljivo slušali ono što smo čitali onda znamo (da ponovim ako nismo) da predstavnici poslaničkih grupa koji su se prijavili dobijaju reč naizmenično, od najmanje do najveće, tako i narodni poslanici koji budu tražili da postave pitanje po jednoj ili drugoj temi, a predstavnici Vlade se javljaju i dobijaju reč za davanje odgovora odmah po javljanju.
...
Partija ujedinjenih penzionera, poljoprivrednika i proletera Srbije – Solidarnost i pravda

Konstantin Arsenović

Partija ujedinjenih penzionera Srbije - PUPS
Gospodo narodni poslanici, gospodine predsedniče Vlade, gospodo ministri, uvažena predsedavajuća, svedoci smo obeležavanja desetogodišnjice bombardovanja Srbije.
Konačno je obelodanjena istina vezana za zločin u Račku. Lažno izveštavanje o tom zločinu u Račku iskorišćeno je kao povod za bombardovanje Srbije, odnosno tadašnje SRJ. Posledica toga nam je svima poznata - brojni zločini, velika materijalna šteta, uništavanja... Nema potrebe da objašnjavam, svi smo bili svedoci tih teških dana u toku bombardovanja.
Takođe, povodom tog zločina sudi se našim ljudima u Hagu, presude su izuzetno visoke i u vezi sa tim postavljam pitanje – da li Vlada namerava da pokrene proces protiv Vokera, koji je svojim lažnim svedočenjem naneo ogromnu štetu i izazvao najveći zločin protiv mira i čovečnosti? Hvala vam.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Zahvaljujem. Da li predstavnik Poslaničke grupe manjina želi reč? (Da.)
Reč ima narodni poslanik Balint Pastor, predstavnik Poslaničke grupe manjina.
Sledeća po redu je poslanička grupa NS, pa poslanička grupa SPS-JS, poslanička grupa Napred Srbijo, poslanička grupa DSS-Vojislav Koštunica, poslanička grupa G17 plus i poslanička grupa ZES.
...
Savez vojvođanskih Mađara

Balint Pastor

Grupa manjina
Gospođo predsedavajuća, gospodine predsedniče Vlade, dame i gospodo ministri, dame i gospodo narodni poslanici, 5. marta sam postavio sa ove govornice pitanje premijeru Republike Srbije gospodinu Mirku Cvetkoviću kada će Vlada utvrditi predlog zakona o nadležnostima Vojvodine. Vlada je u obavezi da da odgovor na pitanja poslanika u roku od 15 dana. Do dana današnjeg nisam dobio od premijera odgovor na to pitanje.
Smatram da je to nepoštovanje Narodne skupštine od strane Vlade Republike Srbije i zbog toga Poslanička grupa manjina danas, posle mene, neće postavljati druga pitanja. To nećemo učiniti ni zbog toga što smatramo da sada nije trenutak za postavljanje pitanja kada će statut biti na dnevnom redu Narodne skupštine i kada će Vlada utvrditi predlog zakona o nadležnostima Vojvodine, nego je sada i već nekoliko meseci vreme za to da Narodna skupština raspravlja o predlogu statuta i o predlogu zakona o nadležnostima AP Vojvodine.
Isto tako sam i gospodina Čiplića pre dva dana pitao kada će biti u proceduri predlog zakona o nacionalnim savetima. Ni na to pitanje, nažalost, nisam dobio odgovor. Mislim da bi Vlada trebalo mnogo ozbiljnije da shvata ulogu Narodne skupštine i da ne krši dostojanstvo parlamenta Republike Srbije.
Što se tiče statuta i zakona o nadležnostima AP Vojvodine, SVM je prethodnih meseci uradio sve da bi taj statut i taj zakon bili završeni, da stignu na dnevni red Narodne skupštine i mi ne snosimo nikakvu odgovornost za to što se ne poštuje ni dostojanstvo parlamenta AP Vojvodine i što nemamo na dnevnom redu predlog statuta bez obzira na to što je Skupština Vojvodine taj predlog uputila u skupštinsku proceduru republičkog parlamenta pre više od pet meseci.
Imao bih jedno pitanje za gospođu Malović, ministarku u Vladi Republike Srbije. Pre nekoliko dana se pojavio transparent u Novom Sadu: "1999… bombe tada, statut sada… 2009!!! Cilj ne bira sredstva".
Pitao bih gospođu Malović kako ona, kao ministar pravde u Vladi Republike Srbije i kao član radne grupe za izradu zakona o nadležnostima Vojvodine, gleda na taj transparent, jer mi smatramo da je to sramno i skandalozno. Hvala.