ŠESTO VANREDNO ZASEDANjE, 09.06.2009.

3. dan rada

OBRAĆANJA

...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić-Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Poštovane dame i gospodo narodni poslanici, otvaram Osmo vanredno zasedanje Narodne skupštine Republike Srbije u 2009. godini.

Na osnovu službene evidencije o prisutnosti narodnih poslanika, nas je u sali, odnosno trebalo bi da bude 147 narodnih poslanika.

Radi utvrđivanja tačnog broja narodnih poslanika prisutnih u sali, molim narodne poslanike da ubace svoje identifikacione kartice u poslaničke jedinice elektronskog sistema za glasanje.

Molim vas da se identifikujete. Zahvaljujem.

Primenom elektronskog sistema za glasanje, utvrđeno da je u sali prisutno 136 narodnih poslanika, odnosno više od jedne trećine narodnih poslanika, i da postoje uslovi za rad Narodne skupštine.

Da li neko od predsednika, odnosno ovlašćenih predstavnika poslaničkih grupa želi da zatraži obaveštenje ili objašnjenje u skladu sa članom 235. Poslovnika? Gospođa Gordana Pop-Lazić.

Gordana Pop-Lazić

Srpska radikalna stranka
Hvala lepo. Koristeći prava, koja nam Poslovnik omogućava, da dva puta u toku nedelje postavimo Vladi Srbije pitanja za koja smatramo da su od krucijalnog značaja za državu Srbiju i građane Srbije, u ime SRS-a, postavljam pitanje, i to ne slučajno, jer danas se navršava 10 godina od potpisivanja Kumanovskog sporazuma, na koji smo, izgleda, potpuno zaboravili i kojim se Vlada Srbije uopšte ne bavi, s obzirom na to da nijedna jedina tačka tog sporazuma nikada nije primenjena, iako je taj sporazum garantovao 20 kilometara vazdušne zone bezbednosti i pet kilometara kopnene zone bezbednosti, povratak ograničenog broja policajaca i vojnika na prostore KiM-a.

Postavljamo pitanje – zašto se ne traži primena ovog sporazuma?

Zašto nije ništa urađeno da bi se izvršila demilitarizacija šiptarske OVK, već su se uz pomoć okupatorske misije, koja je tamo prisutna, oni inkorporisali, prvo, u KPS, a sada u kosovske bezbednosne snage?

Vi koji ste pozdravljali potpisivanje Kumanovskog sporazuma i potpisivanje plana Ahtisari – Černomirdin, danas o tome ćutite, kao da se ništa nije desilo i Kosovo i Metohija je sve dalje i dalje od nas.

Očigledno je da to više nije tema za vladajuću strukturu ove zemlje, ali je tema dalje razbijanje države Srbije, i to upravo kroz ovu prvu tačku dnevnog reda, koju nam je Vlada dostavila, a to je ono što je Bajden tražio od nas prilikom posete Srbiji, ne spominjući Vojvodinu i Kosovo, jer je to za njega svršena stvar.

Govorio je o pet novih regiona. Evo, brzometno, Vlada Srbije taj zakon priprema i šalje poslanicima, takvom brzinom da nisu stigli ni da ga pročitaju kako treba.

Ovo je jedno veoma važno pitanje, na koje bi trebalo da dobijemo odgovor, ne mi, nego javnost Srbije.

Drugo pitanje se odnosi, ako dozvoljavate, na jednostranu primenu SSP-a, s obzirom na to da smo svakog dana svedoci da je sve veći broj gladnih u Srbiji, da se za 30% povećao broj onih koji su na narodnoj kuhinji, a da oni koji to prate upozoravaju da će taj broj biti sve veći.

Ako nam već Ruska Federacija širi broj proizvoda koje možemo da izvozimo pod najpovoljnijim uslovima koji postoje u svetu, jer smo najprivilegovaniji u trgovinskim odnosima s Ruskom Federacijom, a imamo toliko kapaciteta da ne možemo ni podmoskovsku oblast da namirimo, barem što se hrane tiče, a to bi značilo veliki podsticaj za našu privredu, pitam Vladu Srbije, u ime SRS-a, zašto idemo ka toj regionalizaciji, da bi nam ti evropski fondovi bili, navodno, pristupniji, jer to je obrazloženje za ovaj zakon, a ne idemo agresivnije ka saradnji sa Ruskom Federacijom? Zašto nijedna banka, osim ove Moskovske banke, koja je došla, ne radi ništa po pitanju razvoja privrede, ulaganja u privredu, nego isključivo trguje s Narodnom bankom Srbije i daje potrošačke kredite?

Da li Vlada Srbije može, u okviru mera koje je predvidela za rešavanje ekonomske krize, da se pozabavi pitanjem bankarskog sektora i da ga omogući privrednicima, kao što to sve ozbiljne države u Evropi, sada i u svetu, rade, da dobiju povoljne kredite, kako bi dobili novi zajam, jer jedino na taj način i možemo da se izvučemo iz ovako teške ekonomske krize? Zahvaljujem.
...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić-Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Zahvaljujem. Povredu Poslovnika reklamira gospodin Miloš Aligrudić. Imate reč.
...
Nova Demokratska stranka Srbije

Miloš Aligrudić

Demokratska stranka Srbije - Vojislav Koštunica
Vrlo kratko, pozivajući se na član 27, pre svega.

Jutros su održana dva odbora – jedan je bio Zakonodavni odbor, drugi je bio za pravosuđe i upravu. Zakazani su tako da članovi koji su istovremeno članovi oba odbora, u manjim poslaničkim grupama, nažalost, mi spadamo u takve, a često se dešava ta konfuzija kada je reč o članstvu u više odbora, nisu mogli da prisustvuju. Pojedini članovi i jednog i drugog odbora nisu ni dobili poziv.

Mislim da to treba da znate i da preduzmete neke mere s tim u vezi, jer naši članovi nisu bili u prilici, recimo, da izdvoje mišljenje o Predlogu zakona i ostale stvari. To im fizički nije bilo omogućeno.
...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić-Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Zahvaljujem.

Nisam povredila Poslovnik, ali je dobro da to znam, s obzirom na to da sam odgovorna i za rad radnih tela.

Gospođica Nataša Jovanović reklamira Poslovnik. Izvolite.
...
Srpska napredna stranka

Nataša Jovanović

U skladu sa članom 31. Poslovnika i sa članovima Ustava 97, 176, 177. i 178, dobili smo pred početak sednice izveštaj Odbora koji je usvojio Predlog zakona o regionalnom razvoju, predsednik Odbora, gospodin Vlatko Ratković je potpisao i on je određen za izvestioca.

Zamolila bih, gospođo predsedniče, da do početka rasprave o ovoj tački dnevnog reda, pošto nismo svi članovi Zakonodavnog odbora, da nam dostavite, ako je moguće, obrazloženje, ili stenografske beleške sa sednice ovog odbora, s obzirom na to da je Odbor zaključio, nekakvom većinom, da je Predlog zakona o regionalnom razvoju u skladu sa pravnim sistemom i Ustavom RS, a mi srpski radikali tvrdimo da nije.

Predlagač se pozvao, u obrazloženju, na član 97. tačku 3. Ustava, koji kaže da se reguliše i ustanovljava teritorijalna organizacija i lokalna samouprava, ali članovi od 178, pa nadalje, jasno govore o tome da pravni i ustavni sistem Srbije poznaje samo lokalnu samoupravu i autonomne pokrajine. Zakon o teritorijalnoj organizaciji poznaje administrativne upravne okruge, ne nikakve regione.

Prema tome, molim da nam se do početka rasprave, bez obzira na to šta će reći predlagač Vlade, dostavi ovo i da vidimo na osnovu čega je Odbor i kakvom većinom doneo ovakav zaključak.
...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić-Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Zahvaljujem.

Nema povrede Poslovnika, ali će predsednik Odbora, kao i ovlašćeni predstavnik Odbora imati reč i daće obrazloženje u vreme kada bude došlo to na red.

Gospodin Tomislav Nikolić ima reč, izvolite.
...
Srpska napredna stranka

Tomislav Nikolić

Napred Srbijo
Imam pravo na pitanje po Poslovniku. U Srbiji su 7. juna održani dopunski izbori u tri lokalne samouprave, u opštinama Kosjerić, Voždovac i Zemun.

Atmosfera na biračkim mestima je bila demokratska, sve je urađeno u skladu sa zakonom. Prebrojani su svi glasački listići, upisani zapisnici, a onda je DS krenuo u juriš da vrati sebi izgubljene pozicije na teritoriji opštine Voždovac.

Pitam ministra za ljudska i manjinska prava, da li je spreman da se obrati Savetu Evrope, da mu pomogne u borbi protiv uzurpacije koju vrši DS? Da li je spreman da pronađe, negde, Felipea Gonzalesa, koji je jedne godine, kada je SPS to isto uradio, došao ovde i utvrdio da su rezultati validni i da su iskazali volju birača, pa je poništena želja SPS-a, tada, da falsifikuje izbore na mnogim biračkim mestima? Da li je možda spreman da sazove neki novi 5. oktobar, na kome bi građani Srbije spasavali svoju izbornu volju, prikazanu na izborima koji su održani u demokratskom duhu?

Istovremeno, pitam ministra za informisanje, da li je moguće da mediji do juče popodne ne znaju ko je pobedio na Voždovcu, odnosno da ne smeju od DS-a da objave da to više nije sila koja će da vlada Srbijom, da Srbiji više ne treba sila koja će njome da vlada, da je Srbiji potrebna demokratija i demokratske promene?

Pozivam vas, gospođo Đukić-Dejanović, da kao predstavnik našeg najvišeg zakonodavnog tela, kao predsednik Skupštine, u kojoj se širi duh tolerancije i demokratije, utičete na svoje koalicione partnere da ne čine greške koje ste vi činili, zato što su vaše greške skupo koštale Srbiju, pravile veliku materijalnu štetu i odnosile ljudske živote.

Zbog toga, tražim da se hitno izjasne ministar za ljudska i manjinska prava i ministar za lokalnu samoupravu, da utvrde da li je moguće da se ponište rezultati izbora na biračkim mestima na kojima nema nijedne primedbe unete u zapisnik i, da na taj način, konačno, ustanovimo da je jedna era prošla, da je prošla i druga era, potpomognuta prvom erom, i da bi trebalo da konačno demokratija i vladavina prava vladaju Srbijom. Hvala najlepše.
...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić-Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Zahvaljujem, vaše pitanje će biti prosleđeno resornim ministrima.

Gospođa Aleksandra Janković ima reč.

Aleksandra Janković

Nova Srbija
Imam pitanje u vezi s ekološkom dramom u Vojvodini. Dobili smo materijal od Ekološkog pokreta grada Novog Sada. To je, praktično, jedina nevladina ekološka organizacija koja po treći put zaredom dobija pokroviteljstvo UN-a za međunarodnu naučnu eko-konferenciju o zaštiti životne sredine.

O čemu se radi? Ekološka drama koja se odvija u Inđiji je nešto što nije nepoznato Ministarstvu za životnu sredinu. Naime, u ovoj perspektivnoj sremskoj opštini je izgrađena fabrika za preradu opasnog hemijskog otpada bugarske kompanije "Monbat" PLC.

Sve dozvole i saglasnosti za gradnju su tražene za parcelu izvan sanitarne zone vodozahvatnog područja pijaće vode, a gradnja je započeta na sasvim drugoj parceli, unutar sanitarne zone, neposredno uz vodostanicu, na zakonom zabranjenom mestu.

Na alarmantno upozorenje građana Inđije, predvođenih ekološkim pokretom, da će nezakonito izgrađena fabrika ugroziti regionalno vodozahvatno područje pijaće vode, prevara je otkrivena, ali fabrika je već stavljena pod krov.

Vodoprivredna inspekcija je donela rešenje kojim se zabranjuje bilo kakva gradnja i radovi na povezivanju kolektora tehničkih otpadnih voda sa glavnim kolektorom komunalne kanalizacije. Razlog je više nego opravdan, jer, ukoliko se spoje i tehnološke otpadne vode bugarske fabrike krenu komunalnom kanalizacijom, godišnje će se u Dunav, od Batajnice, izlivati 400 hiljada kilograma olova.

Tako piše u studiji procene na životnu sredinu, koju su bugarski investitori podneli Pokrajinskom sekretarijatu za zaštitu životne sredine i održivi razvoj na usvajanje. Navedena studija je, po Zakonu o gradnji, preduslov za početak gradnje bilo kakvog industrijskog objekta.

U slučaju o kom pišemo, fabrika je već izgrađena, a studija još nije usvojena. Kako je to moguće? Moguće je; kada je lokalna samouprava korumpirana, gradnja može da počne i da se završi bez ijednog važećeg dokumenta ili saglasnosti.

U ovom slučaju, u Inđiji ne postoji nijedan zakon koji nije prekršen prilikom gradnje navedene fabrike. Da bi legalizovali bezakonje, bugarski investitori su smislili prizemno naivan plan, koji prosto vređa zdrav razum svakog čoveka koji ume da čita na ovim prostorima. Pokrajinskom sekretarijatu za zaštitu životne sredine i održivi razvoj podneli su zahtev za ispravku broja parcele, a prevaru su nazvali štamparskom greškom.

Na sreću građana Inđije, Ministarstvo životne sredine i prostornog planiranja bilo je na visini svoje uloge i 9. septembra 2008. godine donosi izvršno rešenje o poništavanju svih dozvola i saglasnosti i o zabrani izgradnje fabrike za preradu opasnog hemijskog otpada na regionalnom vodozahvatnom području u opštini Inđija.

Nije dovoljno da samo jedan državni organ bude na visini zadatka; opisani slučaj ukazuje na to na najbolji mogući način. Kada je prevara u gradnji bugarske fabrike otkrivena, logično je bilo da opštinski javni tužilac reaguje po službenoj dužnosti, da podnese krivične prijave protiv svih aktera u prevari, od opštinskog, do pokrajinskog nivoa, koji su aktivno ili pasivno omogućili nezakonitu izgradnju ove fabrike.

Opštinski javni tužilac ne pokreće postupak, čak ni na osnovu podnete krivične prijave od strane građana Inđije, protiv niza imenovanih lica iz lokalne samouprave koji su omogućili bespravnu gradnju fabrike za preradu opasnog hemijskog otpada.

Krivični postupak nije pokrenuo ni Republički javni tužilac za suzbijanje organizovanog kriminala, iako je opisani slučaj školski primer sprege aktera iz sfere kriminala, politike, izvršne vlasti.

Pošto je bugarski predsednik već dva puta vršio pritisak na predsednika Republike Srbije, prvi put, tokom posete Beogradu zbog fudbalske utakmice državnih reprezentacija, a drugi put, tokom susreta u Sofiji, na sastanku povodom utvrđivanja trase gasovoda ''Južni potok'', sva odgovornost i posledice, od početka rada ove opasne fabrike, leže na predsedniku Republike Srbije.

Kada su se ekolozi obratili predsedniku Republike Srbije, sa zahtevom da zauzda svog partijskog kolegu koji se otrgao od bilo kakve kontrole, on im je odgovorio da se ne meša u rad državnih organa, a koliko smo ga mi skoro čuli, on je rekao da će i tako započeti borbu protiv organizovanog kriminala.

Stoga ne bi bilo loše da Ministarstvo životne sredine podnese ovo isto pitanje predsedniku DS-a i osobi u ulozi predsednika Srbije, Borisu Tadiću.

Whoops, looks like something went wrong.