JEDANAESTO VANREDNO ZASEDANjE, 26.07.2009.

10. dan rada

PRIVREMENE STENOGRAFSKE BELEŠKE
(neredigovane i neautorizovane)

REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA

JEDANAESTO VANREDNO ZASEDANjE

10. dan rada

26.07.2009

Sednicu je otvorila: Slavica Đukić Dejanović

Sednica je trajala od 10:05 do 16:20

OBRAĆANJA

...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Zaključujem pretres Predloga zakona u pojedinostima. Pošto smo obavili pretres Predloga zakona u načelu i pojedinostima, Narodna skupština će u danu za glasanje odlučivati o Predlogu zakona u načelu i pojedinostima i u celini.
Prelazimo na 15. tačku dnevnog reda: – PREDLOG ZAKONA O FONDU ZA ZAŠTITU ŽIVOTNE SREDINE (pojedinosti)
Primili ste amandmane koje su na Predlog zakona podneli narodni poslanici Zlata Đerić, zajedno narodni poslanici Milica Vojić-Marković, Nikola Lazić, Donka Banović i Milan Dimitrijević, zatim narodni poslanik Zoran Antić, Zoran Babić, Radiša Ilić, Ljiljana Miladinović, Vladan Jeremić, Veroljub Arsić, Jelena Budimirović, Stefan Zankov, Dragan Stevanović, Zoran Mašić, Oto Kišmarton, Saša Maksimović, Dragan Čolić, Milan Avramović, Marina Raguš, Vladan Batić i zajedno narodni poslanici Milica Vojić-Marković, Nikola Lazić i Donka Banović, kao i Odbor za zaštitu životne sredine.
Primili ste izveštaje Odbora za zaštitu životne sredine, Zakonodavnog odbora, kao i mišljenje Vlade.
Zakonodavni odbor je odbacio amandman koji je na član 21. Predloga zakona podneo narodni poslanik Dragan Čolić, pa ovaj amandman, u skladu sa članom 148. stav 3. Poslovnika, ne može biti predmet rasprave i o njemu se ne glasa.
Pošto je Narodna skupština obavila načelni pretres, a saglasno članu 142. stav 3. Poslovnika Narodne skupštine, otvaram pretres Predloga zakona u pojedinostima.
Na član 2. amandman su zajedno podneli narodni poslanici Milica Vojić-Marković, Nikola Lazić, Donka Banović i Milan Dimitrijević. Da li neko želi reč? (Da.) Reč ima narodna poslanica Milica Vojić-Marković

Milica Vojić-Marković

Demokratska stranka Srbije - Vojislav Koštunica
Gospodine ministre, dame i gospodo narodni poslanici, stvarno mi je žao što ovako pretrčavamo preko vrlo važnih oblasti, preko vrlo važnih zakona bez trunke pauze.
Hoću da kažem da je poslanička grupa, vidite ovde četiri poslanika koja se ovom oblašću bave iz DSS, podnela ovaj amandman i amandmanom se precizira da pravo osnivača fonda u ime Republike Srbije vrši Vlada, kao i da prava osnivača nisu prenosiva na druga pravna lica, imajući u vidu da fond obavlja poslove finansiranja zaštite i unapređivanja životne sredine, kao imalac javnih ovlašćenja, koja su potvrđena u članu 6. Predloga zakona.
Imaoci javnih ovlašćenja obavljaju poverene poslove od javnog interesa, u skladu sa Zakonom o državnoj upravi. Imajući u vidu javni interes u vršenju poslova fonda predloženo je da prava osnivača fonda nisu prenosiva, kao ni prava osnivača drugih lica koja vrše javna ovlašćenja, kao što su javne agencije u skladu sa članom 8. Zakona o javnim agencijama.
Imajući, dakle, u vidu da nadzor nad radom fonda nije uređen zakonom, odnosno da ovlašćenja u vršenju nadzora nisu definisana materijalno-pravnim odredbama ovog zakona, predloženo je brisanje stava 3. ovog člana, odnosno a dalje da bude ovo što smo mi predlagali kao poslanička grupa u celom ovom zakonu. Dakle, ono što smo mi želeli amandmanom jeste jednostavno jedno usaglašavanje zakonsko.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Da li još neko želi reč?
Ako ne, na član 2. amandman je podneo narodni poslanik Zoran Antić. Da li neko želi reč? (Ne.)
Na član 3. amandman su zajedno podneli narodni poslanici Milica Vojić-Marković, Nikola Lazić, Donka Banović i Milan Dimitrijević.
Da li neko želi reč? (Da.) Reč ima narodna poslanica Milica Vojić-Marković.

Milica Vojić-Marković

Demokratska stranka Srbije - Vojislav Koštunica
Gospođo predsedavajuća, gospodine ministre, dakle, u obrazlaganju prethodnog amandmana malo sam ušla i u ovo.
Šta smo mi želeli ovim amandmanom? Ovim amandmanom preciziramo oblik organizovanja fonda kao imaoca javnih ovlašćenja. Imaoci javnih ovlašćenja obavljaju poverene poslove od javnog interesa, u skladu sa Zakonom o državnoj upravi, već sam rekla.
Članom 4. Zakona o državnoj upravi predviđeno je da se pojedini poslovi državne uprave zakonom mogu poveriti autonomnim pokrajinama, opštinama, gradovima i gradu Beogradu, javnim preduzećima, ustanovama, javnim agencijama i drugim organizacijama, tzv. imaocima javnih ovlašćenja. Imaoci javnih ovlašćenja imaju ista prava i dužnosti kao i organi državne uprave.
Imajući u vidu javni interes u vršenju poslova fonda, predloženo je da je fond finansijska organizacija koja obavlja poslove od javnog interesa u oblasti finansiranja zaštite i unapređenja životne sredine. Navela sam i koji su to poslovi: razvojni i stručni poslovi u vezi sa finansiranjem pripreme, sprovođenje i razvoja programa, projekata i drugih aktivnosti u oblasti zaštite i unapređenja životne sredine, kao i regulatorni poslovi i rešavanje u upravnom postupku. Dakle, ponovo jedno usaglašavanje i zaista mi nije jasno zbog čega ovaj amandman nije prihvaćen.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Na član 3. amandmane su, u istovetnom tekstu, podneli narodni poslanici Zlata Đerić i Zoran Babić. Da li neko želi reč? (Ne.)
Na član 4. amandman su zajedno podneli narodni poslanici Milica Vojić-Marković, Nikola Lazić, Donka Banović i Milan Dimitrijević. Vlada i Odbor za zaštitu životne sredine prihvatili su amandman, Zakonodavni odbor smatra da je amandman pravno moguć, pa konstatujem da je ovaj amandman postao sastavni deo Predloga zakona.
Na član 5. amandman je podnela narodna poslanica Zlata Đerić. Vlada i Odbor za zaštitu životne sredine prihvatili su amandman, Zakonodavni odbor smatra da je amandman pravno moguć, pa konstatujem da je i ovaj amandman postao sastavni deo Predloga zakona.
Na član 6. amandman su zajedno podneli narodni poslanici Milica Vojić-Marković, Nikola Lazić, Donka Banović i Milan Dimitrijević. Da li neko želi reč? (Da.) Reč ima narodna poslanica Donka Banović.

Donka Banović

Demokratska stranka Srbije - Vojislav Koštunica
Član 6. je praktično prvi član u okviru 2. glave u kojoj se govori o tome koji su sve to poslovi koje ovaj fond koji će biti osnovan, odnosno već je osnovan, ali ovaj ga zakon bliže uređuje, koje će sve poslove taj fond obavljati.
Mi smo predložili amandman koji mnogo preciznije i bolje definiše koja su javna ovlašćenja, ovlašćenja fonda, pa ću to i da vam pročitam.
Dakle, u obavljanju poslova fond ima javna ovlašćenja koja se odnose na: propisivanje uslova koje moraju ispunjavati korisnici sredstava fonda, zatim uslova i načina dodeljivanja sredstava fonda, kriterijuma i merila za ocenjivanje zahteva za dodeljivanje sredstava fonda, načina praćenja namenskog korišćenja sredstava i ugovorenih prava i obaveza, načina obavljanja poslova fonda, kao i drugih pitanja od značaja za rad fonda u skladu sa ovim zakonom.
Druga tačka je rešavanje u prvom stepenu u upravnim stvarima koje se odnose na plaćanje naknada propisanih zakonom kojim se uređuje održivo upravljanje prirodnim vrednostima i zaštita životne sredine (u daljem tekstu: naknada).
I da fond takođe vodi evidenciju obveznika plaćanja naknade. Čak je ova treća tačka potpuno nova, a to su u stvari naknade za održivo korišćenje prirodnih resursa i dobara, u skladu sa načelom - korisnik plaća i zagađivač plaća.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Na član 6. amandman je podneo poslanik Radiša Ilić. Vlada i Odbor za zaštitu životne sredine prihvatili su amandman, Zakonodavni odbor smatra da je amandman pravno moguć, pa konstatujem da je ovaj amandman postao sastavni deo Predloga zakona.
Na član 7. amandman je podneo narodni poslanik Radiša Ilić. Vlada i Odbor za zaštitu životne sredine prihvatili su amandman, Zakonodavni odbor smatra da je amandman pravno moguć, pa je i ovaj amandman postao sastavni deo Predloga zakona.
Na član 7. amandmane su, u istovetnom tekstu, podneli narodni poslanici Ljiljana Miladinović i zajedno narodni poslanici Milica Vojić-Marković, Nikola Lazić, Donka Banović i Milan Dimitrijević. Da li neko želi reč? (Da.) Reč ima narodni poslanik Milan Dimitrijević.

Milan Dimitrijević

Demokratska stranka Srbije - Vojislav Koštunica
Gospodine ministre, mi smo predvideli da se u ovom članu tačka 6) briše. O čemu govori tačka 6)? Tačka 6) govori o tome da je za pružanje stručnih usluga pravnim i fizičkim licima, na njihov zahtev, u pripremi projekata iz oblasti životne sredine, u skladu sa ugovorom, po osnovu kojih stiče prihod.
On ne može da vrši poslove pružanja usluga u pripremi projekata iz oblasti životne sredine, jer nije projektantska organizacija, već finansijska organizacija koja obavlja svoje delatnosti i finansira i ocenjuje projekte.
Vidimo da je u ovom zakonu sve moguće, čak je i u članu 13. predviđeno da predsednik upravnog odbora bude i ministar. Vidimo da to poprima dimenziju po onoj krilatici Demokratske stranke – biznis mali, šta mu fali. Mi predviđamo da fond ne može ovim stvarima da se bavi jer on prikuplja sredstva, ocenjuje projekte, a ne daje projekte i ne izrađuje projekte za druga pravna lica. Predlažemo da se ova tačka 6) u članu 7. briše.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Da li još neko želi reč?
Ako ne, na član 27. amandman je podneo Odbor za zaštitu životne sredine. Predstavnik predlagača je prihvatio amandman. S obzirom da nema izveštaja Zakonodavnog odbora, da li neko želi reč? O amandmanu će Skupština morati da se izjasni u danu za glasanje.
Na član 8. amandman su zajedno podneli narodni poslanici Milica Vojić-Marković, Nikola Lazić, Donka Banović i Milan Dimitrijević. Vlada i Odbor za zaštitu životne sredine su prihvatili amandman, Zakonodavni odbor smatra da je amandman pravno moguć, pa konstatujem da je i ovaj amandman postao sastavni deo Predloga zakona.
Na član 9. amandman je podnela narodni poslanik Zlata Đerić. Da li neko želi reč? (Ne.)
Na član 9. amandman su zajedno podneli narodni poslanici Milica Vojić-Marković, Nikola Lazić, Donka Banović i Milan Dimitrijević. Da li neko želi reč? (Da.) Reč ima narodna poslanica Milica Vojić-Marković.

Milica Vojić-Marković

Demokratska stranka Srbije - Vojislav Koštunica
Gospođo predsedavajuća, gospodine ministre, dame i gospodo poslanici, u članu 9. stav 4, 5. i 6. smo predvideli da se brišu i da se zamenjuju novim stavovima 4, 5. i 6, koji treba da glase: ''Na godišnji program rada saglasnost daje ministarstvo nadležno za poslove životne sredine (u daljem tekstu: ministarstvo). Fond usvaja i podnosi osnivaču godišnji izveštaj o ostvarivanju programa rada najkasnije do 31. marta tekuće godine. Osnivač može zahtevati da mu upravni odbor fonda podnese periodični izveštaj o radu ili izveštaj o izvršenju nekog posla.''
Mi smo amandmanom precizirali odredbe koje se odnose na godišnji program i godišnji izveštaj o ostvarivanju programa rada. Kada imamo u vidu javni interes u vršenju poslova fonda, predloženo je da fond odgovara osnivaču za svoje obaveze, kao i druga lica koja vrše javna ovlašćenja, kao što su na primer javne agencije u skladu sa Zakonom o javnim agencijama.
Ono što je nama jako smetalo u predlogu ovog zakona jeste to što se osniva fond koji zapravo osniva Vlada, sa jedne strane, kontroliše ga Vlada, pa kakvu vrstu nadzora možete očekivati od nekoga ko je i osnivač i kontrolor?
To u demokratskim državama teško može da se zove demokratijom i teško može da zaživi. Jedini način te kontrole ovde je u stvari taj upravni odbor, na čijem čelu stoji ministar koji je takođe član Vlade, tako da se sve vrti u jednom krugu za koji mislim da nema potreba da se na takav način rešava.
Mi smo ovim našim izmenama stavova 4, 5. i 6. u stvari pokušali da razjasnimo ko kome za šta odgovora, ko piše izveštaj i upravo smo ovde u ovom trećem stavu, stavu 6. rekli da osnivač može zahtevati da mu Upravni odbor fonda podnese periodični izveštaj o radu ili izveštaj o izvršenju nekog posla.
Hajde, recimo, da bude to izmuljavanje velike Carske bare, za koju možemo slobodno u ovom trenutku da kažemo da je jedan od prioriteta u oblasti zaštite životne sredine u Srbiji, jer se slične stvari, odnosno mulj koji se taložio mnogo decenija se dešava na Paliću i na još nekim mestima, pogotovo u ovo toplo vreme kada ogromne količine, tone ribe strada i po tim velikim prostorima kao što je Palić, kao što je velika Carska bara, zapravo izumire i biljni i životinjski svet zbog tog mulja koji je nataložen.
Sada imamo tu jednu vrlo zanimljivu situaciju. Tu se ne dešava to da zagađivač plaća, nego upravo onaj koji je zagadio sve to, koji je zapravo uništio i devastirao životnu sredinu, on od države dobija 34 miliona da sredi situaciju koju je sam napravio.
Onda mi ovde dolazimo u situaciju da pitamo – izvinite, ako osnivač ne zna šta se dešava i nema pravo da dobije informaciju šta se dešava, kao što možda ni naše informacije nisu tačne, s obzirom na reakciju ministra, očekujem da će da kaže nešto o tome.
Mislim da onda ne možemo govoriti o odgovornoj državi, o odgovornoj Vladi i Ministarstvu čiji je zadatak da zaštiti životnu sredinu.