Gospođo predsedavajuća, gospodine ministre, dame i gospodo poslanici, u članu 9. stav 4, 5. i 6. smo predvideli da se brišu i da se zamenjuju novim stavovima 4, 5. i 6, koji treba da glase: ''Na godišnji program rada saglasnost daje ministarstvo nadležno za poslove životne sredine (u daljem tekstu: ministarstvo). Fond usvaja i podnosi osnivaču godišnji izveštaj o ostvarivanju programa rada najkasnije do 31. marta tekuće godine. Osnivač može zahtevati da mu upravni odbor fonda podnese periodični izveštaj o radu ili izveštaj o izvršenju nekog posla.''
Mi smo amandmanom precizirali odredbe koje se odnose na godišnji program i godišnji izveštaj o ostvarivanju programa rada. Kada imamo u vidu javni interes u vršenju poslova fonda, predloženo je da fond odgovara osnivaču za svoje obaveze, kao i druga lica koja vrše javna ovlašćenja, kao što su na primer javne agencije u skladu sa Zakonom o javnim agencijama.
Ono što je nama jako smetalo u predlogu ovog zakona jeste to što se osniva fond koji zapravo osniva Vlada, sa jedne strane, kontroliše ga Vlada, pa kakvu vrstu nadzora možete očekivati od nekoga ko je i osnivač i kontrolor?
To u demokratskim državama teško može da se zove demokratijom i teško može da zaživi. Jedini način te kontrole ovde je u stvari taj upravni odbor, na čijem čelu stoji ministar koji je takođe član Vlade, tako da se sve vrti u jednom krugu za koji mislim da nema potreba da se na takav način rešava.
Mi smo ovim našim izmenama stavova 4, 5. i 6. u stvari pokušali da razjasnimo ko kome za šta odgovora, ko piše izveštaj i upravo smo ovde u ovom trećem stavu, stavu 6. rekli da osnivač može zahtevati da mu Upravni odbor fonda podnese periodični izveštaj o radu ili izveštaj o izvršenju nekog posla.
Hajde, recimo, da bude to izmuljavanje velike Carske bare, za koju možemo slobodno u ovom trenutku da kažemo da je jedan od prioriteta u oblasti zaštite životne sredine u Srbiji, jer se slične stvari, odnosno mulj koji se taložio mnogo decenija se dešava na Paliću i na još nekim mestima, pogotovo u ovo toplo vreme kada ogromne količine, tone ribe strada i po tim velikim prostorima kao što je Palić, kao što je velika Carska bara, zapravo izumire i biljni i životinjski svet zbog tog mulja koji je nataložen.
Sada imamo tu jednu vrlo zanimljivu situaciju. Tu se ne dešava to da zagađivač plaća, nego upravo onaj koji je zagadio sve to, koji je zapravo uništio i devastirao životnu sredinu, on od države dobija 34 miliona da sredi situaciju koju je sam napravio.
Onda mi ovde dolazimo u situaciju da pitamo – izvinite, ako osnivač ne zna šta se dešava i nema pravo da dobije informaciju šta se dešava, kao što možda ni naše informacije nisu tačne, s obzirom na reakciju ministra, očekujem da će da kaže nešto o tome.
Mislim da onda ne možemo govoriti o odgovornoj državi, o odgovornoj Vladi i Ministarstvu čiji je zadatak da zaštiti životnu sredinu.