Prva sednica, Drugog redovnog zasedanja, 14.10.2009.

6. dan rada

PRIVREMENE STENOGRAFSKE BELEŠKE
(neredigovane i neautorizovane)

REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA

Prva sednica, Drugog redovnog zasedanja

6. dan rada

14.10.2009

Sednicu je otvorila: Slavica Đukić-Dejanović

Sednica je trajala od 11:10 do 17:50

OBRAĆANJA

...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić-Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Gospodin ministar.
...
Demokratska stranka

Dragan Šutanovac

To, naprosto, nije tačno. Nije tačno da smo ćutali vezano za penzionere iz Crne Gore. Od prvog dana kada se taj problem pojavio imao sam veoma veliki angažman. Radi se ljudima koji su svoju penziju stekli u Vojsci Crne Gore, radi se o nekim ljudima koji čak nikada nisu službovali u Srbiji i koji su želeli da kao penzioneri pređu na naš penzioni fond. Radi se o ljudima koji su u određenom momentu kada su mogli da pređu u Vojsku Srbije odlučili da ostanu tamo, jer su imali neke prednadležnosti koje nisu imali u Vojsci Srbije. Tako da to ne stoji.
Po pitanju nesreće koja je zadesila, da kažem, celu bivšu Jugoslaviju, a za sve one koji su morali da se isele, rasele itd, nikada nisam rekao da su krivi. Žao mi je što imate taj utisak. Naprotiv, mislim da su oni, ljudi, najmanje krivi zbog toga šta se njima desilo, ali je činjenica da je neprimereno da ukoliko je neko bio u Srbiji i dobio stan u Zaječaru, da nema istu mogućnost koju zagovarate ovde, a to je da dobije stan na Novom Beogradu. Ne može da se reši 15 hiljada stanova u Beogradu i Novom Sadu. To ne može.
Šef vaše partije je potpredsednik Vlade Srbije. Najbolje bi bilo da porazgovarate sa njim, da on da mogućnost rešenja, pa da vidimo kako bi to moglo da se reši. Ubeđen sam da biste vi to umeli, da se posavetujete na koji način to da rešimo, jer, verujte, za ovih deset, petnaest ili osamnaest godina, od kada su počeli da dolaze ovamo, izgleda da niko nije bio dovoljno pametan da to reši.
...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić-Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Na član 32. amandman je podnela narodni poslanik Zlata Đerić.
...
Nova Srbija

Zlata Đerić

Nova Srbija
Dame i gospodo narodni poslanici, poštovana gospođo predsednice, poštovani gospodine ministre, građani Srbije, ispred Poslaničke grupe Nova Srbija podnela sam amandman kojim tražim da se u Predlogu zakona o izmenama i dopunama Zakona o odbrani predloženi član u ovom obliku, član 32, briše.
Naime, rešenje koje je stajalo u postojećem zakonu je daleko bolje, jer sadržaj pojma ''zaposleni'', ''raspoređeni'' nije isti i ne podrazumeva isti odnos prema radu i obavezama.
Smatramo da ovo nije bilo potrebno menjati u zakonu, jer raspoređivanje je terminološki u stvari postupak, a zaposlenost je trajno stanje. Raspoređivanje vas dovodi do nekog zaposlenja, tako da smo smatrali da je u postojećem zakonu ovaj član bio sasvim u redu i da je bio mnogo jasniji terminološki, konkretniji, a preciznost jednog zakona u mnogo čemu određuje i njegov kvalitet, tako da smo tražili da se ovaj član 32. briše. Hvala lepo.
...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić-Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Na član 34. amandman je podneo narodni poslanik Ljubiša Petković. Izvolite.

Ljubiša Petković

Srpska radikalna stranka
Zahvaljujem.
Dame i gospodo narodni poslanici, Poslanička grupa SRS smatra da je nepotrebno da u stavu 1. u tački 14) piše da je predviđena novčana kazna za sva lica koja koriste naziv, simbole i druga obeležja Vojske Srbije bez odobrenja ministra odbrane. Tu se predlagač poziva na član 33. stav 3.
Želim da napomenem da je Poslanička grupa SRS podnela amandman na član 33. stav 3. Zakona o odbrani, koji glasi – ''Zabranjena je upotreba naziva, simbola i drugih obeležja Vojske Srbije pravnim licima, preduzetnicima i udruženjima.'' U skladu sa predloženim amandmanom na član 33. stav 3, koji je podnela Poslanička grupa SRS, smatram da je ovlašćenje koje se pominje u ovom stavu suvišno i da ga treba brisati. Zahvaljujem.
...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić-Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Na član 35. amandman je podneo narodni poslanik Ljubiša Petković, koji želi reč. Izvolite.

Ljubiša Petković

Srpska radikalna stranka
Zahvaljujem.
U članu 5. stav 3. Predloga zakona o izmenama i dopunama Zakona o odbrani piše sledeće: ''Zabranjeno je isticanje i nošenje znaka, simbola i drugih obeležja iz stava 1. ovog člana na način kojim bi se narušio ugled Ministarstva odbrane.'' Kao što vidite kada je u pitanju Ministarstvo odbrane ministar nikome nije dozvolio da bilo koga ovlasti da može da koristi oznake, simbole i druga znamenja. Čak, i u sopstvenom ministarstvu nema ta ovlašćenja. To se može zaključiti i u delu koji predviđa kaznene odredbe, u stavu 5, koji glasi – ako ističe i nosi znak, simbole i druga obeležja Ministarstvo odbrane na način kojim se narušava ugled Ministarstva.
A pogledajte kako glasi stav 3, odnosno tačka 6) kaže – ako bez odobrenja ministra odbrane koristi naziv, simbole i druga obeležja Vojske Srbije.
Pitam se – zašto postoje dvostruki aršini, tako što ministar u sopstvenom ministarstvu ne dozvoljava nikome da nosi obeležja Ministarstva odbrane, a dozvoljava da se koriste obeležja Vojske Srbije. Zahvaljujem.
...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić-Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Pošto smo završili pretres Predloga zakona u pojedinostima, da li predstavnik predlagača želi da završnu reč? (Ne.)
Zaključujem pretres Predloga zakona o izmenama i dopunama Zakona o odbrani, u pojedinostima.
Pošto smo obavili pretres Predloga zakona u načelu i u pojedinostima, Narodna skupština će u danu za glasanje odlučivati o Predlogu zakona u načelu, pojedinostima i u celini.
Prelazimo na 4. tačku dnevnog reda: – PREDLOG ZAKONA O IZMENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O VOJSCI SRBIJE (pojedinosti)
Primili ste amandmane koje su na Predlog zakona podneli narodni poslanici: Konstantin Arsenović, zajedno Tomislav Nikolić, Jorgovanka Tabaković, Zoran Antić, Veroljub Arsić, Zoran Babić, Igor Bečić, Jelena Budimirović Božidar Delić, Stefan Zankov, Oto Kišmarton, Milan Knežević, Saša Maksimović, Zoran Mašić, Predrag Mijatović, Ljiljana Miladinović, Mileta Poskurica, Gojko Radić, Mićo Rogović, Vučeta Tošković i Dragan Čolić; Aleksandra Janković, Vlatko Ratković, Saša Dujović; zajedno Čedomir Jovanović, Zoran Ostojić, Vesna Pešić, Nebojša Ranđelović i Kenan Hajdarević; Radiša Ilić, Momir Marković, Vlada Milojković, Srboljub Živanović, Dušan Marić, Momčilo Duvnjak, Nikola Savić i zajedno Dragan Šormaz, Miroslav Petković, Miloš Aligrudić, Jovan Palalić i Zoran Nikolić.
Primili ste izveštaj Zakonodavnog odbora, kao i mišljenje Vlade o podnetim amandmanima.
Na osnovu člana 148. stav 2. Poslovnika, Zakonodavni odbor je, kao nepotpun, odbacio amandman narodnog poslanika Saše Dujovića, kojim se posle člana 45. dodaju članovi 45a i 45b.
Pošto je Narodna skupština obavila načelni pretres, saglasno članu 142. stav 3. Poslovnika Narodne skupštine, otvaram pretres Predloga zakona u pojedinostima.
Na član 1. amandman je podneo narodni poslanik Dušan Marić, koji želi reč. Izvolite.
...
Srpska napredna stranka

Dušan Marić

Srpska radikalna stranka
Predložio sam brisanje člana 1, koji glasi: „Službom u Vojsci Srbije smatra se i vršenje dužnosti civilnih lica na službi u Vojsci Srbije raspoređenih na radna mesta u vojnim jedinicama i u vojnim ustanovama u kojima se ne obavljaju poslovi iz nadležnosti Ministarstva odbrane, a koje su organizaciono i funkcionalno vezani za Ministarstvo odbrane.“
Smatram da je ovaj član u potpunosti suvišan, da se podrazumeva da su civilna lica na službi u vojnim jedinicama istovremeno na službi u Vojsci Srbije, koliko znam, bar zvanično, u Srbiji ne postoji druga vojska, osim Vojske Srbije. Mi znamo da je osnovna nadležnost Ministarstva odbrane odbrana zemlje.
Postavlja se pitanje, ako ostane ovo Vladino rešenje – koje su vojne jedinice i ustanove u kojima se ne obavljaju poslovi iz nadležnosti Ministarstva odbrane i koji su to poslovi koje te jedinice i te ustanove obavljaju? Praktično, ako se dosledno čita ovo rešenje koje predlaže Vlada, može se steći samo jedan jedini utisak, da je ovo stvaranje nekakvog zakonskog okvira, istina, stidljivog zakonskog okvira za stvaranje još jedne vojske u Srbiji, po sistemu – ako imamo dva, tri operatera mobilne telefonije, zašto ne bismo imali dve, tri vojske.