Prva sednica, Drugog redovnog zasedanja, 14.10.2009.

6. dan rada

PRIVREMENE STENOGRAFSKE BELEŠKE
(neredigovane i neautorizovane)

REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA

Prva sednica, Drugog redovnog zasedanja

6. dan rada

14.10.2009

Sednicu je otvorila: Slavica Đukić-Dejanović

Sednica je trajala od 11:10 do 17:50

OBRAĆANJA

Aleksandar Pejčić

Demokratska stranka Srbije - Vojislav Koštunica
Zahvaljujem, gospođo predsedavajuća, dame i gospodo narodni poslanici, poštovani ministre, uvaženi predstavnici Vlade, Ministarstva, grupa poslanika DSS uložila je amandman na član 37. u vezi odsustva vojnika, oficira i podoficira. S obzirom na to da je ova materija regulisana i podzakkonskim aktom, gospodine ministre, Pravilom službe Vojske Srbije, mi predlažemo da povučemo ovaj amandman i tehnički da ga obradimo, i ono što piše u Pravilima službe Vojske Srbije da taksativno navedeno u ovom osnovnom zakonu.
Mislim da bi to bilo korektno prema ostalim vojnicima, oficirima i podoficirima da znaju šta su njihova pravila u vezi tih opštih privatnih poslova. Zahvaljujem. (Govori sa mesta: Izvršićemo samo tehničku redakciju amandmana.)
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Da li još neko želi reč? (Ne.)
Molila bih i narodne poslanike, podnosioce amandmana i predstavnike Vlade, da konsultacije, koje obavljaju oko amandmana, budu sa prijavom za reč, da ne bih morala da prepričavam šta je tema razgovora. Dakle, niko ne želi reč u raspravi o amandmanu na član 37.
Na član 37. amandman je podneo poslanik Zoran Antić.
Da li neko želi reč? (Ne.)
Na član 38. amandman je podnela grupa od 20 narodnih poslanika Poslaničke grupe Napred Srbijo.
Da li neko želi reč? (Da.)
Reč ima narodni poslanik Zoran Antić.
...
Srpska napredna stranka

Zoran Antić

Napred Srbijo
U članu 38. imamo novu sankciju kada su u pitanju vojnici koji služe vojni rok pod oružjem. Malopre sam imao priliku da govorim o tome kako smo nezadovoljni sa kojom lakoćom se Ministarstvo odlučilo da, na neki način, bez neke dodatne zakonske regulative, vojnike koji služe bez oružja prepusti, faktički, da ne kažem same sebi, ali i jako sumnjivoj pravnoj regulativi.
U ovom članu 38. imamo pokušaj da se za vojnike koji služe vojni rok sa oružjem uvede jedna dodatna sankcija, koja podrazumeva – zabranu izlaska iz kasarne i to u trajanju od 15 dana. Dakle, sa jedne strane, imamo za one koji služe bez oružja dosta liberalne propise i zakonsku proceduru, a to se odnosi i na civilno služenje vojnog roka. Ja sam i u načelu govorio malo o tome – da vojnici koji civilno služe, em što služe u mestu odakle su, em osam sati dnevno služe, em imaju, nekih, 13 dana redovnog odsustva, recimo, u odnosu na vojnike koji služe sa oružjem, gde je redovno odsustvo 10 dana, em se vojnicima koji služe sa oružjem nameću neke dodatne sankcije.
Smatram da ako jedna pravila važe za vojnike sa oružjem, ista moraju da važe i za one koji su u civilnom služenju vojnog roka. Ako se pooštravaju sankcije sa ove strane, moraju da se poštravaju i sa one strane.
Čini mi se da ova dva zakona, kada su u pitanju sankcije, nisu usaglašena. To je razlog što smo kao poslanička grupa podneli amandman. Hvala.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Da li još neko želi reč? (Ne.)
Ako ne na član 38. amandman, sa ispravkom, podneo je narodni poslanik Vlatko Ratković, koji je Vlada, sa ispravkom, prihvatila.
Zakonodavni odbor smatra da je pravno moguć.
Narodni poslanik Vlatko Ratković želi reč. Izvolite.

Vlatko Ratković

Za evropsku Srbiju
Zahvaljujem, gospođo potpredsednice, gospodine ministre, dame i gospodo narodni poslanici, član 38. Predloga zakona normira mogućnost izricanja disciplinske mere zabrane izlaska iz kasarne ili drugog vojnog objekta, i to u stavu 1, a u stavu 2. propisuje da povrede vojne discipline za koje se izriče ova mera propisuje svojim aktom predsednik Republike, a na predlog ministra odbrane.
Amandmanski sam intervenisao na ovaj član, ali iz razloga terminološke konzistentnosti. Naime, uočio sam da Predlog zakona o Vojsci Srbije barata i koristi termin – zabrana udaljenja iz posebnih prostorija u vojnom objektu. Smatram da je terminološki ispravnije da imamo jednu konzistentnu situaciju u ova dva zakona. Dakle, iz tih razloga, ponavljam, podneo sam ovaj amandman, ne menjajući suštinu predloženog rešenja.
Kao implikacija ovako podnetog amandmana na član 38. podneo sam amandman i na član 46.
Ovde se radi o terminološkom usklađivanju ove disciplinske mere. Hvala.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Da li još neko želi reč? (Ne.)
Na član 40. amandman je podneo narodni poslanik Zoran Krasić.
Reč ima narodni poslanik Zoran Krasić.
...
Srpska radikalna stranka

Zoran Krasić

Srpska radikalna stranka
 S obzirom na to da ovo što je u članu 40. ima poprilično veze sa ovim što je u članu 28, moram da vam kažem da je u članu 28. dobro rešenje, jer se propisuju uslovi pod kojima vojni rok služe regruti, pa sada: naučni radnici, sportisti, umetnici itd.
Međutim, u članu 40. mislim da ste napravili jednu grešku, jer učesnik u ovom postupku odlaganja odlaska na odsluženje vojnog roka jeste, praktično, nadležno Ministarstvo, a služenje vojnog roka je pojedinačna obaveza fizičkog lica.
Fizičko lice nije učesnik u postupku nego, navodno, neko nadležno ministarstvo koje podnosi predlog Ministarstvu odbrane da odloži za godinu dana.
Ne ulazim u ove tri situacije koje ste naveli. Mislim da je tu napravljena jedna velika greška. Moram da vam kažem da nije dobro rešenje ni ovo koje predlažem amandmanom.
Ukoliko zadržite ovo, onda nadležno ministarstvo, verovatno su to tri ministarstva, kulture i umetnosti, sporta i nauke, oni bi morali da imaju svoje interne kriterijume na osnovu kojih se opredeljuju. Te kriterijume već imaju instituti: Olimpijski savez, sportski savezi, umetnička udruženja itd.
Zašto vam skrećem pažnju na ovo? Zato što je ovo rešenje polazište u prvom stavu gde kažete – nadležno ministarstvo pokreće postupak kod drugog ministarstva. Izvinite, molim vas, to je korespondencija između dva nadležna državna organa. A gde je pojedinac? Njegovo je to pravo da mu se eventualno odloži upućivanje na odsluženje vojnog roka. Nemojte sada da mi pričate o velikim interesima. Veliki interesi su i ''Zvezde'' na takmičenju, a ne samo reprezentacije. Izvinite, molim vas.
Drugo nešto, pročitajte malo u vašim arhivama, ovo rešenje iz člana 38. stav 1. tačka 5) jeste moje rešenje iz 1980. godine kada sam dobio na upravnom sporu Vojsku. Moje rešenje! Dobio sam vojsku JNA 1980. godine u upravnom sporu, jer je trebalo istog dana da se javim i na posao i na odsluženje vojnog roka, a propisa nije postojalo, primenjivao se neki propis iz vremena Nikole Ljubičića.
Služio sam, kako nisam, služio sam Vojsku, nego na pola vojnog roka je meni došla presuda Vrhovnog suda po kojoj nisam bio dužan da se javim na odsluženje vojnog roka, jer su bili opravdani razlozi zbog čega su morali da mi odlože dolazak na odsluženje vojnog roka. Jeste, pa ja sam jedan od retkih koji je dobio i Vojsku u sporu. Ali, šest meseci je prošla Vojska i onda mi je pukovnik rekao – sinko, završi ovo i otkači se ove obaveze, gde ponovo da se vraćaš.
Hoću da vam objasnim da morate do detalja da predvidite. Vi ste ovde izgubili pojedinca. Izgubili ste iz vida fizičko lice, izgubili ste iz vida regruta, nego se pojavilo nadležno ministarstvo.
Sada vi meni kažite, na osnovu čega će, recimo, nadležni ministar za sport da procenjuje zašto je važan ovaj fudbaler koji igra u reprezentaciji, a nije važan ovaj što igra za ''Zvezdu'', navijam za ''Zvezdu'', volim Srbiju.
Ili što imamo situaciju, doduše, nije primer zato što su žene, ove odbojkašice iz ''Poštara'', pa, važan je naš interes da one učestvuju kao ekipa u toj ligi. Molim? Dobro, uzeo sam i rekao sam da to nije dobar primer.
Negde su sportski klubovi interes države, zašto samo reprezentacija ili učešće na svetskom prvenstvu i tako dalje. Kamo sreće da mi imamo nekoga u Ligi šampiona, pa da nekome treba da odložimo odlazak na odsluženje vojnog roka, neka izgura tu sezonu, pa da budu dobri rezultati. To je interes ovog naroda. To je interes i Ministarstva i države, afirmacija države, u krajnjem slučaju.
A ovde, niste pojavili ni sportski klub, ni tog vrhunskog sportistu, vrhunskog umetnika, vrhunskog naučnika. Kod naučnika stoji potpuno neka druga oblast, da je ne otvaram. Ali, nemojte članom 40. da kvarite rešenje koje je dobro u članu 28. Dobro je rešenje u članu 28! Kamo sreće da smo mi u mogućnosti i da naučnoistraživački rad vežemo za Vojsku, kao što to rade neke velike razvijene države.
Drago mi je ako radite. Imate moju podršku.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Da li još neko želi reč? (Ne.)
Na član 40. amandman je podnela grupa od 20 narodnih poslanika Poslaničke grupe Napred Srbijo.
Reč ima narodni poslanik Zoran Antić.
...
Srpska napredna stranka

Zoran Antić

Napred Srbijo
Kao što rekoste, Poslanička grupa Napred Srbijo podnela je ovaj amandman i smatram da je ovaj amandman stvarno bio prihvatljiv za Ministarstvo, (ali, nažalost, jako malo amandmana je prihvaćeno) jer samo pojašnjava već diskreciono pravo, koje je ranije ustanovljeno, ministra i Ministarstva da eventualno odloži služenje vojnog roka naučnim radnicima, vrhunskim sportistima, ljudima iz kulture koji imaju težinu za samu Republiku.
Ono u čemu se mi razlikujemo od Ministarstva i ono što je suština našeg predloga, to je da se Ministarstvo obaveže da u nekom razumnom roku, mi smo predložili neki rok od osam dana od prijema tog zahteva, uz neku komisiju u okviru Ministarstva, odluči o tom zahtevu. Čini nam se da je to sasvim razumljivo. Toga nema u Predlogu zakona. Ubeđeni smo, mi iz SNS, da je to jedna manjkavost kada je u pitanju ovaj član i kada je u pitanju ovaj institut. Hvala.

Nikola Novaković

Ujedinjeni regioni Srbije | Predsedava
 Hvala vama.
Na član 41. amandman je podneo narodni poslanik Nikola Savić.
Da li neko želi reč? (Ne.)
Na član 41. amandman je podnela grupa od 20 narodnih poslanika Poslaničke grupe Napred Srbijo.
Za reč se niko ne javlja.
Na član 41. amandman je podneo poslanik Milorad Buha.
Da li neko želi reč? (Ne.)
Na član 42. amandman je podneo poslanik Mirko Munjić.
Reč ima narodni poslanik Mirko Munjić.