PRVA SEDNICA, DRUGOG REDOVNOG ZASEDANjA, 22.10.2009.

10. dan rada

PRIVREMENE STENOGRAFSKE BELEŠKE
(neredigovane i neautorizovane)

REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA

PRVA SEDNICA, DRUGOG REDOVNOG ZASEDANjA

10. dan rada

22.10.2009

Sednicu je otvorila: Slavica Đukić-Dejanović

Sednica je trajala od 10:05 do 19:10

OBRAĆANJA

...
Srpska napredna stranka

Aleksandar Martinović

Srpska radikalna stranka
Dame i gospodo narodni poslanici, predložili smo amandman tako da se preformuliše član 14. Predloga zakona. Smatramo da pod organizacijama Srba u dijaspori i regionu pre svega treba podrazumevati političke organizacije Srba, a nakon toga i sve druge oblike dobrovoljnog udruživanja.

Vlada je odbila taj amandman. Ona pod organizacijama Srba podrazumeva samo organizacije koje nemaju politički karakter. To, naravno, nije dobro. Mi smatramo da je naš amandman znatno potpuniji i da u daleko većoj meri obuhvata sve organizacije Srba koje postoje u inostranstvu nego što je formulacija iz Predloga zakona.

Inače, želim da istaknem da ste vi, gospodo iz Vlade, pogrešno naveli nazive država u kojima Srbi žive. Posebno želim da se zadržim na pogrešnom nazivu države koja je pre nekoliko dana pokazala da ne poštuje teritorijalni integritet Republike Srbije.

Zvaničan naziv Makedonije nije Republika Makedonija. Ona je primljena u UN kao Bivša Jugoslovenska Republika Makedonija. Grčka je na taj način htela da dokaže jednu veliku istorijsku istinu, a to je da oni koji se danas nazivaju Makedoncima blage veze nemaju s antičkim Makedoncima, s Makedoncima iz doba Aleksandra Velikog.

Uopšte ne znam zašto ste na taj način ''častili'' tu državu, bivšu jugoslovensku republiku, koja konstantno pokazuje da apsolutno ne vodi računa o teritorijalnom integritetu Srbije. Pogrešili ste i kod naziva nekih drugih država, ali ću to pokušati da vam dokažem kada budemo raspravljali o nekim drugim amandmanima.

Pošto se ovih dana u Skupštini Srbije vodila rasprava koja nije bila samo formalnopravna, nego i pomalo istorijska, dozvolite, gospodine ministre, vezano za Makedoniju, da vam pročitam šta je o tom problemu rekao čuveni istoričar Nikola Vulić.
...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić-Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Vreme, zahvaljujem.
Na član 14. amandman su zajedno podneli narodni poslanici Milica Vojić-Marković, Zoran Nikolić i Donka Banović. Vlada i Odbor za odnose sa Srbima izvan Srbije prihvatili su ovaj amandman.
Gospodin Nikolić želi reč.

Zoran Nikolić

Demokratska stranka Srbije - Vojislav Koštunica
Zahvaljujem i Vladi i Ministarstvu što su prihvatili ovaj amandman, ali želim i da obrazložim zbog čega smo podneli taj amandman i zašto je to važno.

''U članu 14. stav 1. posle reči "radi" dodaju se nove reči: "promocije Srbije i afirmacije državnih interesa Srbije i". Članom 14. se definiše šta su organizacije u dijaspori, šta se pod tim pojmom podrazumeva, i kaže se da se one formiraju radi čuvanja i negovanja srpskog kulturnog, verskog i etničkog identiteta, kao i ostvarivanja kulturne, prosvetne, naučne ili sportske - i tu smo intervenisali, dodali "humanitarne" saradnje sa matičnom državom.

Zašto je ovo bitno i zašto je dobro što je Vlada prihvatila? Zato što, čak i da nismo opterećeni problemima koje kao država i narod imamo, posao svih državnih organa, Vlade Republike Srbije, Narodne skupštine, ali i svih organizacija u dijaspori, jeste da promovišu i da se zalažu za naše nacionalne i državne interese.

To je od krucijalne važnosti i onda svi ovi ostali aspekti, zaštita i kulturnog i verskog i etičkog identiteta, dolaze na svoje mesto.

Meni je drago da je ovo prepoznato kao pozitivna izmena i da je Vlada prihvatila ovaj amandman.
...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić-Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Na naslov iznad člana 15. i na član 15. amandman su zajedno podneli narodni poslanici  Donka Banović, Zoran Nikolić i Milica Vojić-Marković.
Da li neko želi reč? (Da.) Reč ima Donka Banović.

Donka Banović

Demokratska stranka Srbije - Vojislav Koštunica
Ovaj amandman na naslov iznad člana 15. i sam član 15. je jedan u niz amandmana kojima DSS i poslanici DSS-a smatraju da ovaj zakon ne treba da formiranje Skupštine dijaspore i Srba u regionu predvidi na ovaj i ovakav način. Smatramo da će ovo imati štetne posledice.

Već smo o tome govorili. Dakle, ne postoji valjana evidencija. Pitanje za ministra - na osnovu koje evidencije i kakvih kriterijuma ste onda predložili četiri delegata dijaspore za SAD ili po tri delegata dijaspore za Republiku Austriju, Švajcarsku Konfederaciju, Australiju, Novi Zeland itd.? Dakle, na osnovu kakvih kriterijuma ste uopšte predložili u članu 18. koliko koje područje daje delegate? To je jedna stvar.

Druga stvar, vi zamenjujete teze. Kada mi kažemo da niste predvideli da može da bude nekoliko mogućnosti kako će se birati delegati, vi to onda zamenjujete i kažete da ste vrhunski demokrata zato što niste predvideli nikakvu proceduru.

Juče sam govorila o tome. Ovde je pre par meseci bio Zakon o izboru nacionalnih saveta nacionalnih manjina u Republici Srbiji, pa je predlagač zakona veoma detaljno razradio dva načina izbora Saveta nacionalnih manjina za Republiku Srbiju. Vi smatrate da ste veliki demokrata zato što ste im ostavili na volju i čak kažete - organizacije će se same dogovoriti. Koje organizacije? Da li vi uopšte imate evidenciju koje su to organizacije ili da upotrebim reči - koje su organizacije reprezentativne, a koje nisu?

Opet ću da postavim pitanje koje je moj kolega Nikolić postavio. Šta ćete uraditi ako vam sa nekog područja ili iz neke države umesto pet stigne deset predloga za delegate?

Ko će biti taj i na osnovu kakvih kriterijuma će se odrediti ta tri ili četiri delegata? Kako ćete da obrazložite da odbijete nekih šest?

Ovo je sve postavljeno naopačke, ova i ovakva skupština. Ako se ovo uopšte bude formiralo, na neki način će samo da nanese štetu. To će da bude telo koje će jednom godišnje da se sastaje. Imate telo koje predsednik Skupštine ne može da sazove, znači nemate nijedan organ gde predsednik tog organa može da sazove sednicu.

Zato smatramo da ovaj zakon treba povući. Ali, pošto očigledno to nećete, onda smatramo da bi bilo dobro i za dijasporu i za Srbe u regionu da izostavite formiranje ove i ovakve skupštine.
...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić-Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Na naslov iznad člana 15. i član 15. amandman u istovetnom tekstu podneli su narodni poslanici  Aleksandra Janković i Branimir Đokić. Da li neko želi reč? (Da.)
Reč ima Branimir Đokić.

Branimir Đokić

Srpska radikalna stranka
Poštovane dame i gospodo narodni poslanici, podneo sam amandman na naslov iznad člana 15. i član 15. i tražim da se on promeni. O ovome smo već diskutovali i pokušavamo da se Skupština dijaspore i Srba u regionu razdvoji na "skupštinu dijaspore'' i ''skupštinu Srba u regionu".

O tome zašto ih treba razdvojiti, ako će već te skupštine postojati, dosta su izlagali i drugi narodni poslanici. Naravno da je teško napraviti spoj Srba koji žive u Čikagu, Melburnu, Adelajdu i širom sveta sa Srbima koji žive u regionu, okruženju matice Srbije. Problemi su totalno različiti, oni nemaju nikakvih dodirnih tačaka jedni sa drugima.

Prema tome, smatram da je ovakva zajednička skupština, da ne govorim o tome kako je došlo do toga da ta skupština ima 44 predstavnika, po kom principu će se birati, kako će se oni delegirati i kako ste vi došli do tog broja, to nam niko do sada nije objasnio.

Smatramo da je to nespojivo i da bi, ako već treba da postoje te skupštine, ako ih već stavljate u zakon, gospodine ministre, potrudite se da ta skupština bar može bolje da funkcioniše. Ona može funkcionisati bolje samo ukoliko budete omogućili ljudima iz regiona da imaju skupštinu, jer se oni suočavaju sa sasvim drugačijim problemima nego cela dijaspora od tri miliona ljudi koja živi širom sveta.

Prema tome, član 15. uz amandman koji sam podneo bi glasio: "Skupština dijaspore i Skupština Srba u regionu su najviša predstavnička tela dijaspore i Srba u regionu."
...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić-Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Na naslov iznad člana 16. i član 16. amandman su zajedno podneli Donka Banović, Zoran Nikolić, Milica Vojić-Marković i Željko Tomić.
Gospođa Vojić-Marković želi reč.

Milica Vojić-Marković

Demokratska stranka Srbije - Vojislav Koštunica
Hvala, gospođo predsednice. Dame i gospodo poslanici, gospodine ministre, Demokratska stranka Srbije  smatra da naslov iznad člana 16. i član 16. treba da se brišu, a to su ''Nadležnost Skupštine'' i Skupština.

Zbog čega mi smatramo da ovo treba brisati? I moj kolega gospodin Nikolić i gospođa Donka Banović su obrazložili zašto smatramo da je vrlo važno da, ovakav kakav jeste, Predlog zakona ne prođe u Skupštini.

Ispred sebe imam i stenografske beleške, gde se vidi da su i poslanici iz drugih stranaka, iz vladajućih stranaka, takođe tražili da se Skupština, ovakva kako je data u ovom zakonu, menja, da se prihvate naši amandmani. Gospođa Kolundžija je govorila o tome. Volela bih da podrži opoziciju u onim delovima gde smo pisali amandmane koji su od suštinske važnosti za ovaj zakon.

Dakle, ponavljam hiljaditi put pitanja koja su poslanici DSS do sada uputili ministru. Ministar ćaska, na ta pitanja nam ne odgovara. Zbog čega je važno da ovako kako je ponudio Skupštinu ona ne prođe i zbog čega mi to brišemo?

Vi, gospodine ministre, uopšte nemate preciznu evidenciju o tome koje su organizacije Srba u dijaspori, koliko ih ima i čime se bave. Da sam potpuno u pravu, pokazuje i to što predlažete da to bude jedna od nadležnosti Saveta, treba oni da popišu ove organizacije.

Kako ćete vi te organizacije, za koje ne znate ni koje su, ni čime se bave, ni koliko ih ima, a da ne govorim o tome da svi znamo da su one između sebe potpuno različite, da se ne slažu po pitanju spoljne i unutrašnje politike Srbije, da se ne slažu po pitanju ekonomskih mera u Srbiji, da se ne slažu po mnogim pitanjima - kulturnim, verskim i ostalim, da naterate da se usaglase i da one sad dalje daju delegate?

I, šta ćete da radite? Ko će da odluči koji će delegat biti izabran ako u Švedskoj imate 50 organizacija i dobijete 50 predloga? Morate da imate razrađen mehanizam na osnovu koga ćete izabrati.

Gospodine ministre, vi nama uopšte niste ponudili ni kriterijume za izbor tih delegata, niti modalitete tog izbora. Vi kažete da to treba da budu ugledni ljudi u svojoj sredini. Izvinite, kakav je to kriterijum?

Pogledajte istraživanja koja kažu ko su mladim ljudima ugledni ljudi u njihovoj sredini. Oni koji imaju novca, a ne interesuje ih kako su do njega došli, koji voze džipove ili ovo i ono. Je l' te ugledne ljude tražite u toj svojoj sredini? Morate da razradite kriterijum šta su to ugledni ljudi u svojoj sredini.

Dalje, nemate proceduru izbora delegata, nemate mandat Skupštine. Gospodine ministre, to je potpuno smešno. Vi ovde u stavu 2. kažete – Skupština donosi poslovnik o radu, kojim se uređuju opšti uslovi, način i postupak odlučivanja Skupštine. Pa, vi niste odredili mandat. Koliko traje taj mandat? Pet godina, 12 godina, doživotno? Ne može tako, morate da nam kažete koliko to traje.

Vi nam ne kažete koje su to dalje nadležnosti Skupštine, ne kažete nam koga one odluke koje donese Skupština treba da obavezuju. Ne govorite nam o tome. Nemojte se smejati, pročitajte zakon.

Dakle, potpuno sam svesna šta vam kažem. Pedeseti put ću vas ponovo pitati. Odgovorite na pitanja koje smo vam postavili.

Moja koleginica gospođa Banović je pomenula da je pred nama nekoliko meseci pre ovog bio Zakon o nacionalnim savetima nacionalnih manjina. Pročitajte, gospodine ministre, taj zakon. Tamo su razrađena dva modaliteta izbora nacionalnih saveta. Pročitajte kako to izgleda. Vi pričate o mehanizmima. Pa, vi nemate mehanizme. Ne znam šta ste čitali ovde i šta nam nudite kao mehanizam.

Smatramo da je ovakav zakon najbolje povući i razraditi Skupštinu. Ako ne umete da je razradite, imate model koji smo napravili mi, poslanici DSS-a. Nismo vam ga ponudili upravo zato što zakon, ovakav kakav jeste, loš, ne može na takav način da funkcioniše. Povucite zakon i popravite ga.
...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić-Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Na naslov iznad člana 16. i član 16. amandman, u istovetnom tekstu, podnele su Aleksandra Janković i Vjerica Radeta, narodne poslanice. Da li neko želi reč? (Ne.)
Narodni poslanici Aleksandra Janković i Dejan Mirović podneli su amandman na član 16. Da li neko želi reč? (Ne.)
Na naslov iznad člana 17. i član 17. amandman su zajedno podneli narodni poslanici Donka Banović, Zoran Nikolić i Milica Vojić-Marković. Gospodin Nikolić želi reč.

Whoops, looks like something went wrong.