DRUGA SEDNICA, DRUGOG REDOVNOG ZASEDANjA, 18.11.2009.

14. dan rada

OBRAĆANJA

...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Zaključujem pretres Predloga zakona u pojedinostima.
Pošto smo obavili pretres Predloga zakona u načelu i u pojedinostima, Narodna skupština će u danu za glasanje odlučivati o Predlogu zakona u načelu, pojedinostima i u celini.
Prelazimo na 9. tačku dnevnog reda – PREDLOG ZAKONA O IZMENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O DRŽAVNIM SLUŽBENICIMA (pojedinosti)
Obaveštavam vas da je, u vezi sa tač. 9, 10. i 11. dnevnog reda, a saglasno članu 88. stav 1. Poslovnika Narodne skupštine, predsednica Narodne skupštine, gospođa Slavica Đukić-Dejanović, pozvala da sednici prisustvuju, pored predstavnika predlagača, Milana Markovića, ministra za državnu upravu i lokalnu samoupravu, Mlađana Dinkića, potpredsednika Vlade i ministra ekonomije i regionalnog razvoja, Rasima Ljajića, ministra rada i socijalne politike i Žarka Obradovića, ministra prosvete, i Vesna Kovač, državni sekretar u Ministarstvu ekonomije i regionalnog razvoja, Zoran Martinović, državni sekretar u Ministarstvu rada i socijalne politike, Milica Dražić, pomoćnik ministra za državnu upravu i lokalnu samoupravu, Igor Vukonjanski, pomoćnik ministra za državnu upravu i lokalnu samoupravu, Dejan Radulović, iz Ministarstva ekonomije i regionalnog razvoja i Željko Čurguz, viši savetnik u Republičkom sekretarijatu za zakonodavstvo.
Primili ste amandmane koje su na Predlog zakona podneli narodni poslanici: Vjerica Radeta, Zlata Đerić, Gordana Pop-Lazić, Petar Jojić, Zoran Krasić, Sreto Perić, Mirko Munjić, Dejan Mirović, Boris Aleksić, Aleksandar Martinović, Milorad Buha, Vlatko Ratković, Miloš Aligrudić, Jovan Palalić, Aleksandar Pejčić, Tomislav Nikolić, Jorgovanka Tabaković, Zoran Antić, Veroljub Arsić, Zoran Babić, Igor Bečić, Jelena Budimirović, Božidar Delić, Stefan Zankov, Oto Kišmarton, Milan Knežević, Saša Maksimović, Zoran Mašić, Predrag Mijatović, Ljiljana Miladinović, Borislav Pelević, Mileta Poskurica, Gojko Radić, Mićo Rogović, Vučeta Tošković i Dragan Čolić, kao i amandman koji je podneo Odbor za pravosuđe i upravu.
Primili ste Izveštaj Odbora za pravosuđe i upravu i Mišljenje Vlade o podnetim amandmanima.
Pre prelaska na pretres u pojedinostima, podsećam vas da je narodni poslanik Zlata Đerić povukla amandmane koje je podnela na članove 49a. i 49b. Predloga zakona.
Pošto je Narodna skupština obavila načelni pretres, saglasno članu 142. stav 3. Poslovnika Narodne skupštine, otvaram pretres Predloga zakona u pojedinostima.
Molim službu Narodne skupštine da pozvane predstavnike Vlade i pozvane na sednicu Skupštine obavesti da mogu da uđu u salu.
Ministru Nebojši Bradiću i saradnici zahvaljujem.
Pošto trenutno nemamo obaveštenje da je Vlada poslala obaveštenje Narodnoj skupštini o tome ko od ovlašćenih predstavnika će biti s nama u toku pretresa u pojedinostima, određujem pauzu od 11.55 do 12.55 časova. Tada nastavljamo rad, potpuno sigurni da će Vlada obavestiti Narodnu skupštinu, svesna svojih obaveza, ko će od ovlašćenih ministara i ostalih službenika Vlade biti s nama u toku popodnevnog rada. Hvala vam.
(Posle pauze – 12.55)
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Dame i  gospodo narodni poslanici, nastavljamo rad u popodnevnom delu sednice. Na početku popodnevnog rada, obaveštavam Narodnu skupštinu da ćemo, na osnovu člana 85, danas raditi i posle 18 časova, raspravom u pojedinostima o predlogu zakona koji u tom trenutku bude na dnevnom redu.
Ispunjeni su svi poslovnički uslovi da nastavimo rad. Ministar Milan Marković, ovlašćeni predstavnik Vlade za pretres u pojedinostima Predloga zakona o izmenama i dopunama Zakona o državnim službenicima, prisutan je.
Na član 2, amandman, s ispravkom, podnela je narodna poslanica Vjerica Radeta.
Da li neko želi reč? (Ne)
Na član 3, amandman je podnela narodna poslanica Zlata Đerić.
Da li neko želi reč? (Ne)
Na član 3, amandman je podnela narodna poslanica Gordana Pop-Lazić.
Da li neko želi reč? (Ne)
Na član 4, amandman je podneo narodni poslanik Petar Jojić.
Da li neko želi reč? (Ne)
Na član 5, amandman je podnela grupa od 21 narodnog poslanika Poslaničke grupe Napred Srbijo.
Da li neko želi reč? (Ne)
Na član 6, amandman je podneo narodni poslanik Zoran Krasić.
Da li neko želi reč? (Ne)
Na član 7, amandman je podneo narodni poslanik Sreto Perić.
Da li neko želi reč? (Da)
Reč ima narodni poslanik Sreto Perić.
...
Srpska radikalna stranka

Sreto Perić

Srpska radikalna stranka
Dame i gospodo narodni poslanici, gospodine ministre, na sve ono što stoji u obrazloženju zakona o izmenama i dopunama Zakona o državnim službenicima, Poslanička grupa SRS-a je pre tri godine, 2005. godine, kada je usvojen ovaj zakon, ukazivala.  Tad nije bilo dovoljno sluha da se prihvate primedbe, jer da jeste, danas ne bi bilo potrebe da ovo menjamo.
Nisu najveći problem česte promene zakonskih predloga, odnosno samih zakona, mnogo je veći problem njihovo nepoštovanje. Zaista bi ova vlada morala da se izbori, i to bi trebalo da bude osnovni zakon, odnosno jedan od osnovnih poslova – primena zakonskih propisa. Kao narodni poslanici, želimo da se taj deo kontroliše i da se sprovede.
Do sada je ovaj zakon imao dve promene. Prvi put su se promene dogodile zato što se nameravalo uskladiti ovaj zakon s odredbama Ustava, a potom, zbog usaglašavanja s pozitivnim propisima iz drugog zakona.
U obrazloženju se navodi da je profesionalizacija, depolitizacija i karijerni sistem jedan od osnovnih principa novog zakona o državnim službenicima, a sigurno je da nije tako. Profesionalizacija – hajde da prihvatimo da se delimično nastoji, a depolitizacija – pa, nikad više nije bila prisutna partijska pripadnost u zapošljavanju Vladinih službenika nego što je to sada. Karijerni sistem, ne može se govoriti o karijernom sistemu, jer najveći broj građana u Srbiji nema ni prilike da počne da radi, a kamoli da izgrađuje neku poslovnu ili radnu karijeru.
Kakav odnos ima Vlada prema onima koji ne čine skupštinsku većinu, odnosno opozicija su, kao što su poslanici SRS-a, to može da se vidi i iz obrazloženja koje je Vlada dala za neprihvatanje amandmana koje je podnela SRS na član 7, a u vezi s članom 32. osnovnog zakona.
U članu 32. je predviđeno u koje grupe se mogu razvrstati državni službenici, pa je rečeno da su to lica koja su po položaju i na izvršilačkim radnim mestima, a u članu 32. stav 2. kaže se – odredbe ovog zakona o podeli radnih mesta ne primenjuju se na policijske, carinske i poreske službenike i na državne službenike koji rade, do sada je stajalo – na bezbednosnim poslovima, u zavodima za izvršavanje zavodskih sankcija. Predlaže se da se reči: ''bezbednosnim poslovima i u zavodima za izvršavanje zavodskih sankcija'', zamene rečima: ''bezbednosnim i obaveštajnim poslovima i u zavodima za izvršavanje krivičnih sankcija''.
Predložili smo da se posle reči: „ bezbednosnim“, stavi zapeta i dodaju reči: ''obaveštajnim poslovima i u zavodima za izvršavanje krivičnih sankcija''. Ovde je reč o pravno-tehničkoj redakciji, potrebi da se ovo usaglasi.
Vlada je u obrazloženju zbog čega ne prihvata ovaj amandman navela – amandman se ne prihvata jer se njegovom nepreciznom formulacijom ne vrši pravno-tehnička redakcija kako je to navedeno u obrazloženju amandmana.
Želim da ovaj amandman potpuno pojednostavim – kad bi se reklo da gospodin ministar u toku dana doručkuje, neće se reći da doručkuje i ruča i večera, nego će se reći da doručkuje, ruča i večera. Mislim da je to potpuno prihvatljivo i ne zadire u koncept Predloga vašeg zakona, nego je to želja i potreba da usaglasimo to, da bude lepše napisano, ali Vlada ni toliko ne želi da prihvati, da uradi ono što je zaista bolje, što je prihvatljivije.
Pretpostavljam da će, možda, posle mog obrazloženja ovog amandmana, ministar da donese odluku da se ovaj amandman prihvata. Zahvaljujem.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Dva minuta i 30 sekundi je iskorišćeno od vremena Poslaničke grupe.
Da li još neko želi reč?
Ako ne, na član 8, amandman je podneo narodni poslanik Mirko Munjić.
Da li neko želi reč? (Da)
Reč ima narodni poslanik Mirko Munjić.

Mirko Munjić

Srpska radikalna stranka
Hvala. Ovaj član 8. doživeo je dve promene. Jedna je promena koja se nalazi u Predlogu zakona i koja kaže da se položaji u sudovima i javnim tužilaštvima određuju zakonom, a u ostalim državnim organima položaji se određuju njihovim aktima.
Ovo je, u stvari, promena stava 2. člana 34, a neposredno pre ovoga dobili smo od strane Odbora za pravosuđe novu promenu koja se odnosi na član 8, odnosno na ovaj stav 2. člana 34, gde se kaže da se položaj u sudovima i javnim tužilaštvima određuje aktom Vrhovnog kasacionog suda, odnosno Republičkog javnog tužioca, a u ostalim državnim organima položaji se određuju aktima tih organa.
Novom promenom koju predlaže Odbor za pravosuđe i upravu navodno se daje mogućnost da se aktima Vrhovnog kasacionog suda, odnosno Republičkog javnog tužioca, utvrde položaji u sudovima i javnim tužilaštvima, s obrazloženjem da je ovakvo rešenje celishodnije, iz razloga što, prema Zakonu o uređenju sudova, postoji više sudova, odnosno javnih tužilaštava, pa je ovakvo rešenje celishodnije.
Međutim, ni jedno, ni drugo rešenje, ni prvobitno koje je predviđeno članom 8. Predloga zakona, kao ni ovo sad rešenje koje predlaže Odbor za pravosuđe i upravu, ne zadire u ono što smo tražili amandmanom. Naime, ovde je određeno da Vrhovni kasacioni sud određuje položaj u sudovima i javnim tužilaštvima, a da se položaj državnih službenika u ostalim državnim organima određuje njihovim aktima.
Dakle, vi idete, promenom ovog stava, na zakonsko rešenje položaja, ali se to odnosi samo na položaje sudova i javnih tužilaštava, a ostali državni organi treba da svoj položaj, dakle položaj državnih službenika u tim organima, odrede svojim aktima.
Mi tražimo drugo rešenje, da se položaj i jednih i drugih, dakle, i položaj u sudovima i tužilaštvima, kao i položaj u državnim organima, odredi zakonom, da se jedinstveno odredi zakonom položaj i jednih i drugih. Svi su oni državni službenici i njihov položaj treba da bude određen zakonom.
Dakle, predvideti u zakonu, a razrada toga, kada se bude radila konkretizacija u okviru njihovih pravnih akata, treba da bude urađena u skladu s ovim zakonom. Smatramo da je to najbolje rešenje i da treba prihvatiti amandman SRS-a. Hvala.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Minut i 15 sekundi iskorišćenog vremena Poslaničke grupe.
Da li još neko želi reč? (Ne)
Odbor za pravosuđe i upravu, na osnovu člana 142. stav 5. Poslovnika, podneo je amandman na član 8.
Ovaj amandman je predstavnik predlagača prihvatio.
S obzirom na to da se Zakonodavni odbor nije izjasnio, i o ovom amandmanu će se, u danu za glasanje, izjašnjavati Narodna skupština.
Na član 9, amandman je podnela narodna poslanica Zlata Đerić.
Da li neko želi reč? (Ne)
Na član 11, amandman je podneo narodni poslanik Dejan Mirović.
Da li neko želi reč? (Ne)
Na član 12, amandman je podneo narodni poslanik Boris Aleksić.
Da li neko želi reč? (Ne)
Na član 13, amandman je podneo narodni poslanik Aleksandar Martinović.
Da li neko želi reč? (Ne)
Na član 13, amandman je podneo narodni poslanik Milorad Buha.
Da li neko želi reč? (Ne)
Na član 15, amandman je podnela narodna poslanica Vjerica Radeta.
Da li neko želi reč? (Ne)
Na član 17, amandman je podnela narodna poslanica Gordana Pop-Lazić.
Da li neko želi reč? (Ne)
Na član 18, amandman je podneo narodni poslanik Petar Jojić.
Da li neko želi reč? (Ne)
Na član 19, amandman je podneo narodni poslanik Sreto Perić.
Da li neko želi reč? (Da)
Reč ima narodni poslanik Sreto Perić.
...
Srpska radikalna stranka

Sreto Perić

Srpska radikalna stranka
Podneli smo amandman na član 19. Predloga zakona o izmenama i dopunama Zakona o državnim službenicima, koji se odnosi na član 55. osnovnog zakona o državnim službenicima. Najpre sam predložio da se stav 1. Predloga zakona o izmenama i dopunama Zakona briše, a zatim, da u stavu 2. ostanu sledeće reči: "Rok za podnošenje prijava na javni konkurs ne može biti kraći od osam dana od dana oglašavanja javnog konkursa u "Službenom glasniku RS".
Znači, naš predlog je da ovo ostane. Ovde je definisan najkraći rok. S obzirom na to da je ministar, prilikom obrazlaganja Predloga zakona o izmenama i dopunama ovog zakona, u 2008. godini, kao i u 2009. godini, izneo činjenicu da je prosečno potrebno vreme za popunu ovih radnih mesta preko 80 dana, smatramo da ima razloga da ostane utvrđivanje u kom najkraćem vremenskom periodu se mogu podneti prijave na oglas, ali je, pored objavljivanja u "Službenom glasniku RS", po našem mišljenju, neminovno da stoji i: "javnom glasilu i organizaciji nadležnoj za zapošljavanje".
Poznato vam je da je veoma mali broj građana Srbije u poziciji i u prilici da proprati "Službeni glasnik RS". Možda su sad razvoj tehnologije, pa mogućnost praćenja preko Interneta poboljšali stanje, ali moramo imati na umu i činjenicu da veliki broj građana u Srbiji nije još u dovoljnoj meri ovladao tim tehnologijama i ne može da prati mogućnost oglašavanja tih radnih mesta državnih službenika.
Vi ste u razlozima zbog čega se ne prihvata ovaj amandman SRS-a naveli da se ne zna od kog vremenskog perioda bi trebalo da teče taj rok. Pa, od vremenskog perioda u kom je, da li u "Službenom glasniku", ili u jednom od drugih glasila u kom se oglašava, kasnije izašao taj oglas, pa bi se smatralo – osam dana od perioda kada je u drugom glasilu izašao taj oglas u kojem se oglašava slobodno radno mesto.
Zatim smo predložili da se stav 3. Predloga ovog zakona briše – da se neblagovremene, nerazumljive i druge prijave neće uzeti u razmatranje, i – žalba iz stava 3. ovog člana, kao stav 4, ne zadržava izvršenje zaključka. Smatramo da su mnogo bolja i celishodnija rešenja u već postojećem zakonu i stoga ne vidimo nijednu potrebu da se član 55. menja u ovim stavovima.
Dakle, saglasni smo da se u članu 55. stav 2. izvrši dopuna ''javnim glasilom i organizacijom nadležnom za zapošljavanje''. Onda bi to bilo i precizno i jasno definisano i otklonilo bi određene sumnje, a i favorizovanje određenih kandidata za zapošljavanje, jer možemo da pretpostavimo na koji način bi se popunjavala mesta državnih službenika ukoliko bi slobodno radno mesto bilo objavljeno samo u "Službenom glasniku RS".
Ima dovoljno razloga da se ovaj amandman prihvati i onda bi se Predlog ovog zakona učinio prihvatljivijim i boljim za građane Srbije. Hvala.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Dva minuta je iskorišćeno od vremena Poslaničke grupe.
Da li još neko želi reč? (Ne)
Na član 21, amandman je podneo narodni poslanik Mirko Munjić.
Da li neko želi reč? (Da)
Reč ima narodni poslanik Mirko Munjić.

Mirko Munjić

Srpska radikalna stranka
Član 21. glasi: ''U članu 58. stav 1, reči: "od 15 dana" zamenjuju se rečima: "od osam dana". Vi ste predvideli ovde skraćivanje roka, od 15 dana, na osam dana.
Da podsetim samo da član 58. reguliše pitanje stupanja na rad državnog službenika. Član 58. kaže da je izabrani kandidat dužan da stupi na rad u roku od 15 dana od konačnosti rešenja o prijemu u radni odnos, odnosno premeštaju, izuzev ako mu rukovodilac, iz opravdanih razloga, ne produži rok. Dakle, na osnovu ovoga ste tražili da ovaj rok od 15 dana bude skraćen na osam dana.
Našim amandmanom smo tražili da se ovaj član briše, odnosno da ostane rok od 15 dana, u kom bi državni službenik stupio na posao. Ovaj rok od 15 dana smatramo prikladnijim i boljim, iz više razloga, jer ovde su u pitanju dva statusa. Prvi status je prijem u radni odnos i drugi status je premeštaj na drugo radno mesto. Uvek se, u slučaju regulisanja ovih statusa, dakle, prijema u radni odnos, kao i premeštaja na drugo radno mesto, postavlja rok za žalbu i taj rok je 15 dana. Ako je već nekome bilo ostavljeno 15 dana da se žali, na primer, na rešenje o svom premeštaju na drugo radno mesto, zašto bi se taj isti državni službenik terao da stupi na posao osam dana od konačnosti rešenja?
Smatramo da je bilo prikladnije ono što je predviđeno u ranijem propisu, odnosno da taj rok bude 15 dana. Brojni su razlozi koji govore u prilog da mu treba dati duži rok, rok od 15 dana, da stupi na posao. Mislimo da taj rok ne treba menjati i da treba prihvatiti naš amandman.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Trideset sekundi je iskorišćeno od vremena Poslaničke grupe. Obaveštenje o trenutnom toku rada: mislim da je svima podeljen Izveštaj Odbora za rad, boračka i socijalna pitanja, tako da je moguće da podaci iz materijala koji imam pri vođenju sednice nisu u svakom od amandmana u skladu s Izveštajem, s obzirom na to da radimo po sinopsisu u kom nema Izveštaja Odbora za rad, boračka i socijalna pitanja.
Stenograma radi, samo da obavestim da je Odbor za 10. i za 11. tačku, a za 9. tačku, ako bude izveštaj, dobićete, tako da vas molim da u ovom delu toka sednice, dok ne budu ispravke sinopsisa, upoređujemo amandman koji stavljamo u pretres u pojedinostima i Izveštaj, ukoliko ima nekih izmena, Odbora za rad, boračka i socijalna pitanja.
Da li još neko želi reč u raspravi u pojedinostima u amandmanu na član 21? (Ne)
Na član 22, amandman je podneo narodni poslanik Zoran Krasić.
Da li neko želi reč? (Da)
Reč ima narodni poslanik Vjerica Radeta.