ČETVRTA SEDNICA, DRUGOG REDOVNOG ZASEDANjA, 26.11.2009.

3. dan rada

OBRAĆANJA

...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić-Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Poštovani narodni poslanici, s obzirom da je danas poslednji četvrtak u mesecu, u skladu sa članom 200. stav 1. Poslovnika Narodne skupštine, pristupamo postavljanju poslaničkih pitanja u vremenu od 16.00 do 19.00 časova.
Pre nego što pređemo na postavljanje poslaničkih pitanja, dozvolite mi da vas podsetim na odredbe Poslovnika Narodne skupštine koje se odnose na način postavljanja poslaničkih pitanja.
Narodni poslanik ima pravo da postavi poslaničko pitanje pojedinom ministru ili Vladi iz njihove nadležnosti, u skladu sa članom 199. stav 1. Poslovnika. Poslaničko pitanje mora biti jasno formulisano; izlaganje narodnog poslanika koji postavlja pitanje ne može da traje duže od tri minuta; predsednik Narodne skupštine upozoriće narodnog poslanika koji postavlja poslaničko pitanje, ako pitanje nije postavljeno u skladu sa odredbama ovog poslovnika, odnosno ako nije upućeno nadležnom organu.
Na usmeno postavljeno poslaničko pitanje Vlada, odnosno ministar, moraju odmah usmeno odgovoriti. Ako je za davanje odgovora potrebna određena priprema, oni to odmah moraju obrazložiti, a odgovor narodnom poslaniku dostaviti u pisanom obliku, u roku od osam dana od dana kada je pitanje postavljeno.
Takođe, prema članu 202. Poslovnika, posle datog odgovora na poslaničko pitanje, narodni poslanik koji je postavio pitanje ima pravo da, u trajanju od najviše pet minuta, komentariše odgovor na svoje pitanje ili da postavi dopunsko pitanje.
Po dobijanju odgovora na dopunsko pitanje, narodni poslanik ima pravo da se izjasni o odgovoru u trajanju od najviše pet minuta.
U toku trajanja postavljanja pitanja i davanja odgovora, shodno se primenjuju odredbe Poslovnika Narodne skupštine Republike Srbije, s tim što nisu dozvoljene replike i ukazivanje na povredu Poslovnika.
U skladu sa tim, molim narodne poslanike da podnesu prijave za postavljanje pitanja.
Istovremeno podsećam da će redosled postavljanja poslaničkih pitanja biti utvrđen prema dosadašnjoj praksi rada, tako što će naizmenično najpre reč dobijati narodni poslanici koji ne pripadaju nijednoj poslaničkoj grupi, a zatim narodni poslanici od najmanje prema najvećoj poslaničkoj grupi.
Prelazimo na postavljanje poslaničkih pitanja.
(Dragan Todorović, sa mesta: Samo jedno pitanje, molim vas? Šta je sa odgovorima koje smo dobili u pismenom obliku, imamo li pravo da koristimo član 202. ili nemamo?)
Sva prava koja imamo upravo sam pročitala i vrlo su jasna, decidna.
Na osnovu člana 202, posle datog odgovora ovde, u toku sednice, na poslaničko pitanje, narodni poslanik koji je postavio pitanje ima pravo da u trajanju od najviše pet minuta komentariše odgovor na pitanje ili da postavi dopunsko pitanje.
(Dragan Todorović, sa mesta: Čekajte, nisu mi dali u toku sednice, nego pismeno. Kako pismeno da komentarišem? Ne razumem vas. Dobio sam odgovor. Je l' imam pravo da koristim, na osnovu člana 202. ili nemam?)
Molim vas, ovo je dosta jasno i mislim da svi razumete. Potencijali svih nas su da ovo razumemo, samo ako hoćemo. Imate pravo ako niste zadovoljni ili vam nije jasan odgovor.
(Dragan Todorović, sa mesta: Dobro, javljam se na osnovu člana 202.)
Gospođa Zlata Đerić je prva.
Izvinjavam se, gospodin Vladan Batić je pre vas.

Vladan Batić

Gospođo predsednice, dame i gospodo narodni poslanici, prvo pitanje je premijeru, čitavoj Vladi i ministru za ekonomiju.
Oko pet miliona građana Srbije koji su ostvarili pravo na besplatne akcije, bar prema najnovijim informacijama, dobiće manje od 20 evra, odnosno 1.600 dinara.
To je čak mnogo manje od onoga što je obećao državni sekretar Ministarstva ekonomije, koji je pominjao neku sumu od 80 do 100 evra. Ovo pitanje zaista traži odgovor.
Nije u pitanju socijalna pomoć. Jer, iznos od 1.600 dinara nije ni na nivou socijalne pomoći. Ili ljudi koji su za to nadležni smatraju da su građani Srbije socijalni slučajevi pa da im daju neku crkavicu? Podsećam na obećanje da će svima biti, na ime besplatnih akcija, isplaćeno po 1.000 evra. Stigli smo do 1.600 dinara. Mislim da građani Srbije na ovo pitanje zaista zaslužuju odgovor.
Drugo pitanje postavljam ovde prisutnoj ministarki telekomunikacija. Zašto je u Srbiji raspisan tender samo za još jednog operatera fiksne telefonije? Da li u okruženju, u bilo kojoj zemlji bivše SFRJ, postoje samo dva operatera?
Šta su motivi, šta su razlozi, zašto je to tako, imajući u vidu činjenicu da, recimo, Slovenija ima 12 operatera fiksne telefonije, da Hrvatska ima 10 operatera fiksne telefonije, da Makedonija ima osam, da čak Bosna i Hercegovina ima tri operatera fiksne telefonije? Hajde da budemo makar na nivou Bosne i Hercegovine.
A onda, kada je raspisan tender, postavljeni su uslovi koje može da ispuni samo jedna kompanija, jer prihod od 200 miliona evra i milion korisnika odgovara jedino „Telenoru“. Zašto nije raspisan tender za bar još dva operatera fiksne telefonije, jer mi stalno pričamo o borbi protiv monopola, a ovde su monopoli i te kako prisutni?
Treće pitanje, koje je povezano sa prvim, tiče se gubitaka u NIS-u. Šta je sa osam milijardi evra? One besplatne akcije, koje su na nivou pet besplatnih akcija, nakon prodaje NIS-a trebalo je da vrede 2.500 dinara, sada će vredeti još manje.
...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić-Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Ministar, gospođa Jasna Matić, ima odgovor.

Jasna Matić

Hvala lepo na vašem pitanju, gospodine Batiću.

Slažem se s vama da Srbija izrazito kasni u procesu liberalizacije i da je odavno trebalo da se uvedu drugi operatori u oblast fiksne telefonije. Zakonski monopol „Telekoma“ na fiksnu telefoniju istekao je još juna 2005. godine. Do sada se nije preduzeo nijedan korak kako bi se i de fakto taj monopol eliminisao.

Odluka Vlade Srbije bila je da se sada ponudi jedna licenca, kako bi se u uslovima ekonomske krize videlo da li postoji interesovanje operatora za nuđenje javne govorne usluge odnosno fiksne telefonije na našem tržištu.

U međuvremenu je na tržištu telekomunikacija došlo do promene na globalnom nivou i fiksna telefonija više nema taj značaj, ni promet kao što je imala pre. Sada fiksna telefonija u celom svetu gubi saobraćaj. Saobraćaj se premešta na mobilnu telefoniju i fiksna telefonija više nije toliko zanimljiva. Fiksna telefonija, odnosno fiksna infrastruktura ima najveći značaj za nuđenje usluga „interneta“ i to i jeste bio razlog zbog koga smo hteli da dovedemo ovde do konkurencije.

Što se tiče uslova, htela bih da kažem da ih niste dobro protumačili. To bi bilo tako kada bi uslovi obavezivali da se ispune ti brojevi, znači, milion korisnika i promet od 200 miliona evra samo na tržištu Srbije, ali to nije slučaj u uslovima tendera, već je to ukupna suma. To znači da bilo ko, ko u jednoj ili više zemalja ispunjava te uslove, može da konkuriše. Na našem tržištu prisutno je, osim „Telenora“, još nekoliko kompanija koje mogu da ispune taj uslov, a pogotovo je prisutno na globalnom tržištu veliki broj kompanija koje mogu da se jave na tender.
...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić-Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Gospodin Vladan Batić, do pet minuta.

Vladan Batić

Vrlo kratko. Ako kažete da fiksna telefonija više nije toliki izazov, pa utoliko je  pre trebalo da bude raspisan tender za više operatora. Znači to je logički, semantički, potpuno je jasno.
...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić-Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Gospođa Jasna Matić, ministar. Izvolite.
...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić-Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Gospođa Zlata Đerić ima reč.
...
Nova Srbija

Zlata Đerić

Nova Srbija
Dame i gospodo narodni poslanici, poštovani članovi Vlade, poštovani građani Srbije, obzirom na skroman broj članova Vlade koji su se odazvali, pretpostavljam da Vlada ne želi direktno da odgovara na mnoga pitanja koja građani imaju preko svojih predstavnika da im upute.
Očekivala sam da će u ovom popodnevu da se pojavi, pre svega, gospodin Mirko Cvetković, koji je dužan da javno i u ovim direktnim prenosima građanima da neke odgovore, pa ću ponovo da kažem svoje pitanje koje sam pre podne uputila gospodinu Cvetkoviću, a koje vrlo uznemirava javnost Srbije i građane Vojvodine, a to je izjava gospodina Šandora Egerešija, da će ova Vlada, u toku ovog mandata, znači do kraja ovog mandata, menjati Ustav Republike Srbije da bi se uskladio sa potrebama autonomije Vojvodine.
Nije nam jasno šta to znači, građani Srbije ne znaju šta je to dogovoreno, ko je to dogovorio, kakve su to promene, jer nikakve promene u predizbornim kampanjama Ustava nisu najavljivale stranke koje sada predstavljaju Vladu Republike Srbije.
Dakle, to je odgovor koji gospodin Mirko Cvetković mora direktno, i u što kraćem roku, kada već nije tu, da kaže građanima Srbije.
Drugo pitanje je jedno delimično lokalno pitanje, ali se ponavlja na mnogim mestima. Molim ministra ekonomije i regionalnog razvoja da pribavi odgovor na pitanje iz Agencije za privrede registre, kako je moguće da se registruje kao 140. zadrugar u Zemljoradničkoj zadruzi „Stapar“ zadružni kapital i time se omogući nečuvena pljačka zadrugara, pljačka teška 1.600.000 evra. To je nešto što oni takođe očekuju kao odgovor od svoje Vlade.
Treće pitanje koje isto tako moram da ponovim, mada je gospođa Đukić-Dejanović na početku pročitala koje su obaveze pri odgovorima na poslanička pitanja, to je pitanje koje upućujem ministru zdravlja, koji je takođe odsutan, koje sam uputila u letnjem zasedanju i još uvek nisam dobila odgovor – ko su snabdevači citostaticima, koje firme snabdevaju citostaticima pet dečijih onkologija u Srbiji? To je pitanje na koje odgovor traže roditelji dece koja su najteže obolela u ovoj zemlji i nije bezrazložno pitanje. Mislim da će se otvoriti mnoga ozbiljna pitanja posle tog odgovora.
...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić-Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Da li neko od ministara želi da odgovori, mada su suštinski pitanja usmerena na premijera i biće mu prosleđena.        Gospodin Samardžić ima reč.