ČETVRTA SEDNICA, DRUGOG REDOVNOG ZASEDANjA, 26.11.2009.

3. dan rada

OBRAĆANJA

...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Pre nego što zaključim jedinstveni pretres o Predlogu odluke, da li predstavnica predlagača, narodna poslanica Slavica Đukić-Dejanović, predsednica Odbora za ustavna pitanja, želi završnu reč? Ne.
Zaključujem jedinstveni pretres.
Pošto smo obavili jedinstveni pretres o Predlogu odluke, Narodna skupština će u danu za glasanje odlučivati o Predlogu odluke o davanju prethodne saglasnosti na Predlog statuta AP Vojvodina.
Prelazimo na 1. tačku dnevnog reda: – PREDLOG ZAKONA O UTVRĐIVANjU NADLEŽNOSTI AP VOJVODINE (pojedinosti)
Primili ste amandmane koje su na Predlog zakona podneli narodni poslanici: Aleksandra Janković, Zlata Đerić, Aleksandra Ilić, Srđan Spasojević, Tomislav Nikolić, Jorgovanka Tabaković, Zoran Antić, Veroljub Arsić, Zoran Babić, Igor Bečić, Jelena Budimirović, Božidar Delić, Stefan Zankov, Oto Kišmarton, Milan Knežević, Saša Maksimović, Zoran Mašić, Predrag Mijatović, Ljiljana Miladinović, Borislav Pelević, Mileta Poskurica, Gojko Radić, Mićo Rogović, Vučeta Tošković, Dragan Čolić, Momo Čolaković, Vlatko Ratković, Đura Mučenski, Dragomir Cimeša, Nandor Maraci, Čedomir Jovanović, Nenad Milić, Nataša Mićić, Judita Popović, Nebojša Ranđelović, Vesna Pešić, Ivan Andrić, Zoran Ostojić, Nenad Prokić, Slobodan Maraš, Kenan Hajdarević, Žarko Korać, Velimir Ilić, Miroslav Markićević, Milutin Jeličić, Radoslav Mojsilović, Lodi Gabor, Miloš Aligrudić, Donka Banović, Milica Vojić-Marković, Milan Dimitrijević, Arsen Đurić, Milan Lapčević, Nikola Lazić, Vladimir Milentijević, Zoran Nikolić, Radojko Obradović, Miroslav Petković, Aleksandar Pejčić, Jovan Palalić, Miloš Radulović, Svetlana Stojanović, Slobodan Samardžić, Željko Tomić, Zoran Šami, Dragan Šormaz, Aleksandar Martinović, Vjerica Radeta, Dragan Stevanović, Milorad Krstin, Dobrislav Prelić, Milan Škrbić, Vitomir Plužarević, Nataša Jovanović, Milorad Buha, Marina Toman, Dragan Živkov, Gordana Pop-Lazić, Paja Momčilov, Sreto Perić, Mirko Munjić, Dušan Marić, Nikola Žutić, Momir Marković, Vladan Jeremić, Petar Jojić, Zoran Krasić, Dejan Mirović i Boris Aleksić.
Primili ste izveštaje Odbora za ustavna pitanja i Zakonodavnog odbora i mišljenje Vlade o amandmanima.
Pismenim putem, amandmane su povukli: narodni poslanici Aleksandra Janković, za dodavanja novih članova 5a, 5g, 5d i 5đ, zajedno Aleksandra Janković i Zlata Đerić za dodavanje novih članova 5b i 5v, zajedno Zlata Đerić, Srđan Spasojević, Aleksandra Ilić i Aleksandra Janković na član 8, grupa od 21 narodnog poslanika poslaničke grupe „Napred Srbijo“ sve amandmane podnete 20. novembra 2009. godine i na članove 16. 17. 35. i 64, podnete 23. novembra 2009. godine, zajedno Velimir Ilić, Miroslav Markićević, Zlata Đerić, Srđan Spasojević, Aleksandra Ilić i Aleksandra Janković na član 3. stav 5, zajedno Velimir Ilić, Radoslav Mojsilović, Srđan Spasojević i Milutin Jelačić na naslov iznad člana 48. i na član 48, i na naslov iznad člana 49. i na član 49, koje su podneli 23. novembra 2009. godine, zatim zajedno Miloš Aligrudić i Donka Banović na član 8. i zajedno Slobodan Samardžić, Milica Vojić-Marković, Aleksandar Pejčić i Milan Dimitrijević na član 8, a Zlata Đerić i Aleksandra Ilić povukle su potpise sa amandmana na član 76. stav 1, tako da je jedini podnosilac tog amandmana Srđan Spasojević.
Na osnovu člana 148. stav 2. Poslovnika Narodne skupštine, Zakonodavni odbor je odbacio kao nepotpune amandmane narodnih poslanika: Aleksandra Martinovića na naziv Predloga zakona, naziv glave I iznad člana 1. i čl. 1, zajedno Velimira Ilića, Miroslava Markićevića, Milutina Jeličića i Radoslava Mojsilovića na član 3. i grupe od 21 narodnog poslanika poslaničke grupe „Napred Srbijo“ na član 17.
Na osnovu člana 148. stav 3. Poslovnika, ovi amandmani neće biti predmet rasprave i o njima se neće glasati.
Pošto je Narodna skupština obavila načelni pretres, saglasno članu 142. stav 3. Poslovnika Narodne skupštine, otvaram pretres Predloga zakona u pojedinostima.
Pre nego što pređemo na pretres Predloga zakona u pojedinostima amandmanom na član 1, obaveštavam Narodnu skupštinu da ćemo današnju redovnu pauzu koristiti između 15.00 i 16.00 časova. Do 15.00 časova radićemo pretres u pojedinostima, odnosno raspravu po amandmanima, a posle pauze u 16.00 časova, po Poslovniku, poslednji četvrtak u mesecu je dan za dolazak članova Vlade u Skupštinu i postavljanje poslaničkih pitanja, što će trajati do 19.00 časova. O daljem toku sednice bićemo obavešteni na vreme.
Na član 1. amandman su zajedno podneli narodni poslanici Aleksandra Janković, Zlata Đerić i Aleksandra Ilić.
Da li neko želi reč? (Da.) Reč ima Aleksandra Janković.

Aleksandra Janković

Nova Srbija
Član 1. briše se i zamenjuje rečima: "Ovim zakonom utvrđuju se izvorne i poverene nadležnosti autonomne pokrajine, imovina AP Vojvodine, sredstva za vršenje poverenih nadležnosti, ovlašćenja Republike Srbije u nadzoru nad vršenjem izvornih i poverenih nadležnosti i uređuju druga pitanja od značaja za položaj AP Vojvodine".
Naime, pre godinu dana su čak 64 akademika, više desetina uglednih građana, univerzitetskih profesora, kulturnih i javnih radnika podržali ovo naše stanovište i uputili otvoreno pismo i predsedniku, i Vladi i Skupštini Srbije, pozivajući da se zaustavi stvaranje države u državi. Jedna nevladina organizacija apelovala je na nas poslanike Skupštine da sprečimo novo rasparčavanje Srbije na sledeći način. Ta nevladina organizacija izražava veliku zabrinutost za suverenitet i teritorijalni integritet države Srbije, koji je najpre teško narušen, nadamo se samo privremeno, nasilnim otimanjem i okupacijom KiM, potom pokušajem da se od AP Vojvodine načini nova država u državi Srbiji.
Predlog statuta Pokrajini protivustavno dodeljuje obeležja državnosti, čime se namerava da se vojvođanskim Srbima prida poseban nacionalni identitet. Kako se Predlogom statuta Vojvodine započinje novo rasparčavanje i razaranje već smanjene i obogaljene srpske države, odlukom Sinoda, znači reč je o toj nevladinoj organizaciji, u ime patrijarha Pavla i SPC, molimo vas da dopise i zahteve iznete na zasedanju Skupštine, na kome bi bilo raspravljano o tom pitanju.
U nadi da će mu poslanici posvetiti dužnu pažnju i da će ovom očigledno protivustavnom aktu uskratiti svoju saglasnost i potvrdu, pisalo je u pismu upućenom predsednici Skupštine Slavici Đukić-Dejanović. Pismo sličnog sadržaja upućeno je predsedniku Srbije i predsedniku Vlade. To je pismo koje je pročitao kolega iz SRS Aleksandar Martinović, ne znajući naravno, pošto većinu saopštenja Sinoda sastavlja vladika Irinej Bački, da li je potpisao ili nije, ali to pismo nije falsifikat, realno je bilo upućeno predsednici Skupštine Srbije onog trenutka kada je Predlog statuta Vojvodine ušao u skupštinsku proceduru.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Narodna poslanice, molim vas da se vratite temi dnevnog reda. Član 103: "narodni poslanik je obavezan da govori o temi dnevnog reda". Vaš amandman je na član 1. i amandman pretpostavlja izmene i dopune člana 1, pa vas molim da poštujemo zajedno član 103.

Aleksandra Janković

Nova Srbija
Da li sada da nastavljam da govorim o tom amandmanu ili da stavim flaster na usta? Znate šta, gospođo Čomić, oni što je izvesno i što ću sada uraditi je da pozovem građane Srbije da dođu i prisustvuju glasanju ispred ove Savezne skupštine, njihovog Doma, znači bivše Savezne skupštine. Onog trenutka kada počne glasanje vi ste dužni da obezbedite narodu video-bim da može da prati kako glasaju njegovi srpski poslanici.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Narodna poslanice, upozoravam vas da se vratite temi dnevnog reda.

Aleksandra Janković

Nova Srbija
To je vrlo važna tema. Vi ne komunicirate s ljudima.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Vaša je obaveza da govorite o amandmanu na član 1. Građanke i građani Srbije i vaš i naš zajednički poziv da prisustvuju sednicama je uređen Poslovnikom Narodne skupštine i naravno da su slobodni da prate rad.
Ovo je ustanova koja je potpuno otvorena za javnost i ovo je kuća srpskog naroda i svih građana koji u Srbiji žive. Molim vas da se vratite temi dnevnog reda.

Aleksandra Janković

Nova Srbija
Zaista mislim da ljudi treba da prisustvuju glasanju. Kada gledamo svi zajedno utakmice na kojima igra Srbija, što ne bi srpski narod video...
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Narodna poslanice, podsećeni ste za član 103, pa ste upozoreni da govorite o temi dnevnog reda.
Tema koja je sada na dnevnom redu je pretres u pojedinostima na Predlog zakona i podsetila sam vas da se vratite temi onog trenutka kada ste pokušali da razgovarate o tome da li je vladika Irinej potpisao neko pismo ili nije i kada ste pokušali da govorimo o tome ko sve treba da prati glasanje.
Molim vas da ne učestvujemo u kršenju Poslovnika Narodne skupštine.
Da li želite da nastavite izlaganje? Izvolite.

Aleksandra Janković

Nova Srbija
Moguće je da na ovaj način diskutujem, je l' znate ceo moj formativni period, od detinjstva preko rane mladosti vezan je zaista za ovu severnu srpsku pokrajinu i Sentu. U toj ulici Preradovićevoj bilo je samo četiri srpske kuće - moje bake, mojih komšija Savete i Milana Pontića i kuća Pajtića, sa dobro vaspitanom decom koja se zovu Bojan i Nevena. To su četiri srpske kuće čije su TV antene bile okrenute ka tako da prate srpsku televiziju, dok su ostale bile okrenute ka Mađarskoj.
Cela moja porodica po majčinoj liniji, uključujući i baku, i tetku, i sestre o tetke, odlično je govorila mađarski "jona potkivano", jer ga je kao obavezan jezik učila i u školi.
Nažalost, savladala sam samo psovke, jer mi je išlo na živce što u svakoj prodavnici umesto dobar dana čujem "jona potkivano'', ''tešik". Nisam razumela ni zašto smo moj otac i ja etiketirani kao Srbijanci, to je ono - fina ti je mama, ali se udala za Srbijanca, ni zašto mi baka preporučuje da joj se sa ekskurzija javljam tako što ću razglednice pisati latinicom jer poštari neće hteti da se muče sa ćirilicom.
Skoro da bih pristala na to da smo mi "Vojvođani" različiti od ostatka Srbije da nije bilo svih onih mojih rođaka, prijatelja i poznanika koji su bili na identičan način različiti kao i ti Vojvođani, a koji su živeli u Crnoj Gori, Kninu, Hercegovini, Makedoniji, na Kosovu, pa čak i u Sloveniji.