DRUGA SEDNICA, DRUGOG REDOVNOG ZASEDANjA, 04.12.2009.

20. dan rada

PRIVREMENE STENOGRAFSKE BELEŠKE
(neredigovane i neautorizovane)

REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA

DRUGA SEDNICA, DRUGOG REDOVNOG ZASEDANjA

20. dan rada

04.12.2009

Sednicu je otvorila: Gordana Čomić

Sednica je trajala od 10:05 do 12:30

OBRAĆANJA

...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Poštovane dame i gospodo narodni poslanici, pre nego što pređemo na otvaranje sednice, samo kratko obaveštenje - došlo je do greške u elektronskom sistemu, sistemu za registraciju narodnih poslanika i sistemu za glasanje, te će današnja sednica početi na Poslovnikom uređen način, tako što će služba utvrditi kvorum brojanjem, a narodni poslanici koji budu želeli da govore o svojim amandmanima ili da koriste vreme poslaničke grupe, ili ovlašćenog predsednika ili predstavnika, govoriće za govornicom Narodne skupštine.
(U pauzi predstavnici Službe prebrojavaju prisutne poslanike.)
Poštovane dame i gospodo narodni poslanici, nastavljamo rad Druge sednice Drugog redovnog zasedanja Narodne skupštine Republike Srbije u 2009. godini.
Na osnovu službene evidencije konstatujem da sednici prisustvuje 88 narodnih poslanika.
Današnji dan počinjemo takođe po odredbama Poslovnika, samo u nekoliko tehničko-organizaciono različitim okolnostima, s obzirom da smo izvešteni jutros da elektronski sistem za glasanje i registraciju narodnih poslanika nije u funkciji. Utvrdiće se iz kojih razloga. Utvrdićemo kvorum brojanjem narodnih poslanika prisutnih u sali, a sve narodne poslanike koji budu želeli reč u pretresu u pojedinostima, bez obzira na to da li su podnosioci amandman ili koriste vreme ovlašćenog predstavnika poslaničke grupe... molim narodne poslanike za mir u sali, dok počinjemo sednicu.
Dakle, svi narodni poslanici koji budu želeli da koriste pravo na reč, to pravo će koristiti govoreći za govornicom Narodne skupštine.
Radi utvrđivanja broja narodnih poslanika prisutnih u sali, molim Službu Narodne skupštine da prebroji poslanike prisutne u sali i da predsedavajućem dostavi broj poslanika prisutnih u sali. Molim Službu da uđe u salu i brojanjem narodnih poslanika prisutnih u sali utvrde kvorum.
(Kratka pauza.)
Možda nije iznenađenje da nam ne radi elektronski sistem, ali izgleda da ne radi ni Služba za sada.
Molim Službu Narodne skupštine da brojanjem utvrdimo broj narodnih poslanika prisutnih u sali. Ovo je poslovnička odredba o utvrđivanju kvoruma, koja prilično dugo nije korišćena u sali za sednice Narodne skupštine i evidentno duže traje nego što je uobičajeno. (Kratka pauza u kojoj predstavnici Službe Narodne skupštine prebrojavaju prisutne narodne poslanike.)
Takođe molim narodne poslanike za posebnu tišinu tokom današnjeg zasedanja, pošto mikrofoni koji su u funkciji nisu mikrofoni, koje lično za sebe ima svaki poslanik. Svaka buka, razgovor će ometati, kako poslanika koji koristi govornicu, tako i prenos, odnosno razgovetnost tona i TV prenosa.
(Pauza. Predsedavajuća zvonom poziva poslanike da uđu u salu.)
Konstatujem da je brojanjem narodnih poslanika utvrđeno da je u sali trenutno prisutno 83 i predsednica Narodne skupštine, 84 narodna poslanika.
Konstatujem da imamo kvorum potreban za rad Narodne skupštine.
Obaveštavam da su sprečeni da sednici prisustvuju sledeći narodni poslanici: Milica Radović, Laslo Varga, Riza Halimi, Elvira Kovač, Momo Čolaković, Aleksandra Janković, Željko Tomić i Nikola Lazić.
Obaveštavam vas da je predsednica Narodne skupštine, gospođa Slavica Đukić-Dejanović, povodom pretresa u pojedinostima 25. i 26. tačke dnevnog reda, a saglasno članu 88. stav 1. Poslovnika Narodne skupštine, pored predstavnika predlagača Mlađana Dinkića, potpredsednika Vlade i ministra ekonomije i regionalnog razvoja, i Jasne Matić, ministra za telekomunikacije i informaciono društvo, pozvala da sednici prisustvuju i Nebojša Ćirić, državni sekretar u Ministarstvu ekonomije i regionalnog razvoja i Luka Andrić, savetnik ministra ekonomije i regionalnog razvoja.
Prelazimo na 25. tačku dnevnog reda: – PREDLOG ZAKONA O STEČAJU (nastavak u pojedinostima)
Jučerašnjim radnim danom zastali smo na pretresu u pojedinostima amandmanom na član 34. koji je podneo narodni poslanik Vladan Jeremić.
Pre nego što pitam da li neko želi reč, obaveštavam Narodnu skupštinu da je vreme na raspolaganju poslaničkim grupama po pretresu u pojedinostima sledeće: PUPS ima ukupno vreme ovlašćenog predstavnika i poslaničke grupe, Poslanička grupa manjina takođe i ovlašćenog predstavnika i predsednika poslaničke grupe, poslanička grupa Nova Srbija – iskorišćeno je vreme ovlašćenog predstavnika, vreme na raspolaganju poslaničke grupe je 10 minuta, LDP ima ukupno vreme na raspolaganju i ovlašćene predstavnice i poslaničke grupe, poslanička grupa SPS – JS ima na raspolaganju vreme ovlašćenog predstavnika i 15 minuta i 50 sekundi od vremena poslaničke grupe, poslanička grupa Napred Srbijo – iskorišćeno vreme ovlašćene predstavnice, a poslanička grupa ima na raspolaganju 11 minuta, poslanička grupa DSS-Vojislav Koštunica ima na raspolaganju ukupno vreme i predsednika i poslaničke grupe, kao i poslanička grupa G 17 plus, poslanička grupa SRS – iskorišćeno vreme ovlašćenog predstavnika i na raspolaganju ima 22 minuta i 25 sekundi od vremena poslaničke grupe i poslanička grupa ZES ima na raspolaganju ukupno vreme ovlašćenog predstavnika i 90 minuta i 30 sekundi od vremena poslaničke grupe.
S obzirom da elektronski sistem onemogućava da svi pratimo elektronski sat na monitorima u sali, vreme će meriti zamenik sekretara, a može biti praćeno na časovniku koji se nalazi na zidu. Ako pitam da li želite reč, u ovom slučaju, pošto ne radi elektronski sistem za glasanje, onda vas molim da se za reč prijavite podizanjem ruke.
Reč po povredi Poslovnika traži narodni poslanik Dragan Todorović. Izvolite, imate reč na osnovu člana 100. stav 1.
...
Srpska radikalna stranka

Dragan Todorović

Srpska radikalna stranka
Dame i gospodo narodni poslanici, pozivam se na član 27, stav 1. tačka 5. Stvarno pozivam predsednika Skupštine da napokon utvrdi šta se dešava sa elektronskim sistemom za koji su date ogromne pare. Ogromne pare su date, između ostalog sam i juče upozoravao na to, da je jedan od ljudi koji je umešan u taj posao Milivoje Vićentijević ponovo primljen na radno mesto. Verovatno je proslavio novo zaposlenje u 63. godini i verovatno je jutros pobrkao dugmiće i zato nam se ovo danas dešava što nam se dešava.
Ovo je stvarno dno dna. Na šta liči ova skupština? Kada ćete jedanput da raščistite sa ovim elektronskim sistemom? Kako mi možemo da imamo poverenje i da budemo sigurni da su ova prebrojavanja koja se vrše u nekoj sobici dole u Skupštini Srbije stvarno tačna, da stvarno imate kvorum, da stvarno glasa 126 ili bilo koliko poslanika?
Šta radite od ove države? Primate čoveka od 63 godine koji je glavni krivac za ovaj elektronski sistem. Nije vam bilo dovoljno to što je Ubpok nekoliko meseci istraživao to? Verovatno, zahvaljujući nečijoj naredbi, ti papiri su stavljeni u fioku.
Sve znate, sve informacije imate, međutim, vas to uopšte ne interesuje. Vas interesuje samo da se jedan kriminal zatrpa drugim kriminalom, kako bi se prethodni zaboravio. Predsednik Vlade kritikuje ministre, otprilike kao da kritikuje ministre u nekoj tamo južnoameričkoj državi, kao da ne živi ovde. Odakle su ti ministri? Šta je sa izveštajem…
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Narodni poslaniče, dva minuta, molim vas da okončate svoje izlaganje.
Nema povrede člana 27. Naprotiv, starajući se o primeni Poslovnika, današnja sednica je počela u skladu sa Poslovnikom i sa svim poslovničkim odredbama, niti je u vašem obrazloženju bilo ijedne tvrdnje koja bi išla u prilog tome da je prekršen član 27.
Trenutno ima kršenja Poslovnika pošto vi dobacujete sa mesta i kršite član 104. o obavezi narodnih poslanika da ne dobacuju, da se ponašaju uljudno i da se uljudno ophodimo jedni prema drugima na osnovu svih odredbi onog Poslovnika na koji se često pozivamo.
Dakle, na član 34. amandman je podneo narodni poslanik Vladan Jeremić. Da li neko želi reč? (Da) Reč ima narodni poslanik Vladan Jeremić.
Izvolite za govornicu, merenje vremena počinje od trenutka kada narodni poslanik stane za govornicu.
Pošto sam dužna da pomažem narodnim poslanicima, ako narodni poslanik Vladan Jeremić nije čuo, kolege vas savetuju – polako, polako, polako.
Molim narodnog poslanika Momira Markovića da ne dobacuje. Upozoravam vas.

Vladan Jeremić

Srpska radikalna stranka
Dame i gospodo narodni poslanici, amandman koji sam u ime poslaničke grupe SRS podneo jeste na član 34. stav 8. Predloga zakona o stečaju, a to je inače za one koji možda nisu imali prilike da se upoznaju sa tim. Dakle, oblast koja se odnosi na nagrade za rad i naknadu troškova za stečajne upravnike, a amandmanom je predviđeno da se ovaj stav 8. koji inače glasi – ministar bliže propisuje osnove i merila za određivanje visine nagrade i naknade troškova stečajnog upravnika – promeni tako da umesto ministar stoji formulacija – Vlada Republike Srbije.
Smatramo da bi ovaj amandman praktično izvršio pravno-tehničku korekciju, jer Vlada Republike Srbije inače bi trebalo da bude zadužena za izradu podzakonskog akta kojim se propisuju osnove i merila za određivanje visina nagrada i naknada za rad stečajnog upravnika.
Inače, kada su stečajni upravnici u pitanju, vi znate da je i dosadašnja praksa i iskustvo kroz funkcionisanje zakona o stečajnom postupku koji je bio na snazi nekih četiri-pet godina upravo u toj oblasti i pokazao najviše manjkavosti i mi smo i govorili o tome da se dešavalo mnogo nepravilnosti vezano upravo za rad, odabir stečajnih upravnika, a takođe jedan naš principijelni stav je da i ovim predlogom zakona o stečaju to nije na najbolji način određeno i možda ovako najupečatljiviji primer je da upravo kako će se i ubuduće po ovom novom zakonu birati stečajni upravnici.
Znate da to sada ide po principu nekakvog kompjuterskog odabira, ali da će se verovatno, poučeni dosadašnjim negativnim iskustvom, u praksi dešavati opet nekakve nepravilnosti i u smislu da se jedan isti stečajni upravnik više puta odabira, a da će onaj koji bi trebalo da vrši kontrolu svega toga, to je Viši trgovinski sud, praktično imati pune ruke posla.
Nekakva iskustva iz okruženja govore upravo o tome da je broj stečajnih upravnika koje imamo ovde, dakle u Srbiji, u poređenju sa drugim zemljama i efikasnost u njihovom radu u određenom neskladu, tako da smatramo da bi Vlada Republike Srbije, morala upravo na osnovu ovog našeg amandmana, ne ministar kako je to propisano Predlogom zakona, da bliže propisuje osnove i merila za određivanje visine nagrada i naknade troškova stečajnog upravnika, da se na taj način, izbegnu svi potencijalni problemi koji mogu da nastupe u ovoj oblasti.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Iskorišćeno je dva minuta kao podnosilac amandmana i jedan minut od poslaničke grupe. Izlaganje je počelo u 10.26 i završeno je u 10.29.
Da li još neko želi reč? (Ne.)
Podsećam vas da se za reč javite podizanjem ruke.
Na član 34. amandman je podnela grupa od 20 narodnih poslanika poslaničke grupe Napred Srbijo.
Da li neko želi reč? (Da.) Reč ima narodna poslanica Jorgovanka Tabaković.
...
Srpska napredna stranka

Jorgovanka Tabaković

Napred Srbijo
Amandman na član 34. poslanička grupa Napred Srbijo – SNS je podnela iz razloga sprovođenja doslednosti principa za koje se navodno zalaže podnosilac ovog predloga zakona. Reč je o tome da se, kao, želi postići efikasnost postupka.
Član 34, inače, ovog zakona reguliše nagradu za rad i naknadu troškova, gde kaže da ministar bliže propisuje osnove i merila za određivanje visine nagrade i naknade. Mi želimo da se ta visina nagrada i naknada dovede u vezi sa članom 5. Predloga zakona, gde bi bilo izvedeno načelo ekonomičnosti gde se kaže – da sve ono što se odnosi na postupak bude sprovedeno u što kraćem vremenu i sa što manje troškova.
Poštovani građani, da li ono manje troškova, što je rezultat prethodnog zakona o stečajnom postupku, produžava uvođenje jedne nove kaste stečajnih upravnika, koji su dobijali stotine hiljade evra za postupak koji su sprovodili ne u interesu namirenja poverilaca, ne u interesu obezbeđivanja posla za one koji su ostali bez posla, već u interesu onih koji su ih i slali da te stečajne postupke sprovedu.
Znači, želeći da sprovedemo navodno izrečenu nameru zakonodavca, mi želimo da ona bude potvrđena zakonom, time što će pisati da efikasnost i što manji troškovi se odnose pre svega na nagrade i naknade stečajnih upravnika. Toliko.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Iskorišćeno je dva minuta u ime podnosioca amandmana. Da li još neko želi reč? (Ne.)
Na član 36. amandman je podneo narodni poslanik Mladen Grujić. Da li neko želi reč? (Ne.)
Na član 38. amandman je podneo narodni poslanik Mladen Grujić. Da li neko želi reč? (Ne.)
Na član 39. amandman je podneo narodni poslanik Vladan Batić. Da li neko želi reč? (Ne.)
Na član 43. amandman je podnela grupa od 20 narodnih poslanika poslaničke grupe Napred Srbijo.
Da li neko želi reč? (Da.) Reč ima narodna poslanica Jorgovanka Tabaković.
...
Srpska napredna stranka

Jorgovanka Tabaković

Napred Srbijo
Pitam predsedavajući, da li je moguće, pošto sam podnela u ime poslaničke grupe amandman na član 43, 45. i 46, koji su u nizu, da govorim o sva tri amandmana zaredom ili mi nije teško ni da silazim sa govornice i da se vraćam i da koristim svoje vreme od dva minuta? Kako vi želite?
(Predsedavajuća: Nažalost, Poslovnik mi ne omogućava.)
U redu. Amandman smo podneli na član 43. koji inače u velikoj meri govori o specifičnosti ovog zakona kao „leks specijalisa“, koga prevodim kao zakon o stečaju, kao preki sud. Onemogućeno da se u stečajnom postupku vrši uopšte revizija.
Da približimo stvar građanima, prevešćemo šta to znači. Koje god vrednosti da vam je pravo u stečajnom postupku zaboravljeno, onemogućeno, dovedeno u pitanje, vi nemate pravilnik koji je inače predviđen pravnim propisima Srbije, da to pravo zaštite.
Samo u zakonu o stečajnom postupku ne postoji neka granica novčanog potraživanja u kojem možete da kažete da jedan čovek odlučuje o vašim pravima, da on može da pogreši i da postoji neko iznad njega. Po ovom zakonu inače, po ponašanju Vlade, a Izveštaja Državne revizorske institucije, Vlada je mislila da iznad nje postoji samo lepo plavo nebo i Bog koji ne gleda šta ona radi.
Po zakonu o stečaju, uvodi se takva vrsta samovoljnosti ili tumačenja prava, da uopšte nije moguće da neko podnese predlog za ponavljanje postupka ili revizije.
Mi tražimo da revizija bude moguća za vrednost sporova gde postoji priznato i utvrđeno potraživanje koje prelazi vrednost od 100.000 evra.
Želim da kažem ono što mnogi od vas ne znaju, možda nisu imali prilike i daj bože da nikada ne budu u prilici da im država kroz ovakav zakon nanese nepravdu, ali mnogi građani znaju, da po zakonu pred Vrhovnim sudom mogu da zatraže zaštitu svojih prava, ako je to pravo oštećeno, a njihovo potraživanje prelazi potraživanje od 500.000 dinara. Ovim amandmanom tražimo da revizija bude moguća za, kažem, utvrđena potraživanja od vrednosti preko 100.000 evra.
Zašto je važno da postoji revizija kao pravni lek? Pore dobre prakse nepominjanja sudskih postupaka i učesnika u njima, pomenuću jedan postupak koji je trenutno u toku, a tiče se upravo podnetog amandmana i prakse koja se želi ustanoviti, a to je da je jedan stečajni poverilac, koji ima utvrđeno stečajno potraživanje, stekao je založno pravo na imovinu pre drugog stečajnog poverilaca.
Time je imao prvenstvo u redosledu namirivanja i to kao razlučni poverilac iz sredstava prodajom imovine stečajnog dužnika. Njegovo pravo je oštećeno postupanjem stečajnih organa, zloupotrebljava se pravo nedostatka revizije i takav oštećeni stečajni poverilac je podneo zahtev za zaštitu zakonitosti Republičkom javnom tužilaštvu i pokrenut je postupak preispitivanja odluke.
Ono što ja vama želim da prenesem iz tog dokumenta Republičkog javnog tužilaštva je sledeće.
Citiram tekst sa str. 4, koju onima koje to zanima mogu staviti na uvid, koja glasi - propust i nedozvoljeno raspolaganje stečajnog upravnika legalizovano je donošenjem prvostepenog rešenja o glavnoj deobi i drugostepenog rešenja o odbacivanju žalbe razlučnog poverioca kao nedozvoljene.
Ako neko zakonom odluči da žalbu koja je osnovana i kojom su oštećena vaša prava proglasi nedozvoljenom, vaša su prava uskraćena, Bog je visoko, zemlja je tvrda, kaže naš narod, pa izvolite, glasajte, kolege poslanici, za ovakav zakon o stečajnom postupku.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Ukupno vreme izlaganja je pet minuta, dva minuta za amandman i tri minuta od poslaničke grupe.
Na član 45. amandman je podnela grupa od 20 narodnih poslanika poslaničke grupe Napred Srbijo.
Da li neko želi reč? (Da.)
Reč ima narodna poslanica Jorgovanka Tabaković.
...
Srpska napredna stranka

Jorgovanka Tabaković

Napred Srbijo
Gospodo i građani, vidite kako simpatično izgleda poštovanje procedure. E, pa mi ćemo od iduće nedelje da vidimo kako je to strogo i striktno poštovao proceduru svaki ministar kada je trošio novac iz budžeta koji se iz vaših, naših i para svih građana, prikupljao za trošenje. Videćemo da li su bili revnosni kao danas.
Član 45. tretira materiju sličnu prethodnoj, gde smo u stvari tražili da se u članu 45. brišu odredbe koje glase ovako: "Protiv zaključka nije dozvoljena žalba ili prigovor". To je kao, da vama poslanicima približim, kad vam je povređeno pravo, neko vas je oklevetao, uvredio, pogrešno razumeo, vi kažete - povreda Poslovnika, a predsedavajuća kaže - nije povređen Poslovnika, moje je diskreciono pravo da razumem kako vi tumačite povredu Poslovnika ili nemate pravo na repliku, moje je diskreciono pravo da odlučim da li vas je neko uvredio, povredio, ne, ne, dobro su vas razumeli.
Ovo je u Zakonu o stečaju isto. Nije dozvoljena žalba na prigovor. To je - nemate prava da govorite, nemate prava da obrazložite kako su povređena vaša prava.
Stav 5. istog člana glasi - ako zaključak sadrži očiglednu tehničku ili slovnu grešku, stečajni sudija na zahtev stečajnog upravnika, poverioca ili drugog zainteresovanog lica bez odlaganja vrši ispravke zaključka radi otklanjanja greške. To je pretpostavljanje forme suštini. Samo greške koje su slovne, omaške, a ne one koje vam suštinski utiču na život, mogu da budu ispravljene.
I ko to radi - stečajni sudija, onaj koji vam zabranjuje žalbu i onaj koji u svom liku, u svom diskrecionom pravu, u svom shvatanju zakona, pravde i prava može da odbije prigovor ili kaže - slovnu grešku ću ispraviti, danas sam dobro raspoložen, a da nisam, ko zna, i ta greška bi vas možda koštala dokazivanja ko zna kako dugog, skupog i ko zna koliku bi vam štetu proizvela.
Izbegavanje samovolje nedopustivog diskrecionog prava i onog što se zove nemogućnost žalbe, koju inače pravni sistem Srbije ne podržava, želimo ovim amandmanom da izbrišemo. Hvala.