DRUGA SEDNICA, DRUGOG REDOVNOG ZASEDANjA, 04.12.2009.

20. dan rada

PRIVREMENE STENOGRAFSKE BELEŠKE
(neredigovane i neautorizovane)

REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA

DRUGA SEDNICA, DRUGOG REDOVNOG ZASEDANjA

20. dan rada

04.12.2009

Sednicu je otvorila: Gordana Čomić

Sednica je trajala od 10:05 do 12:30

OBRAĆANJA

...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Da li još neko želi reč?
Ako ne, na član 208. amandman je podnela Vlada.
Da li neko želi reč? (Ne.)
Na osnovu člana 142. stav 5. Poslovnika Narodne skupštine amandman na član 212. podneo je Odbor za finansije. Neko želi reč? (Ne.)
Pošto smo završili pretres Predloga zakona u pojedinostima, da li predstavnica predlagača želi završnu reč? (Ne.)
U tom slučaju, zaključujem pretres Predloga zakona u pojedinostima.
Pošto smo obavili pretres Predloga zakona u načelu i u pojedinostima, Narodna skupština će u danu za glasanje odlučivati o Predlogu zakona u načelu, pojedinostima i u celini.
Prelazimo na 26. tačku dnevnog reda: – PREDLOG ZAKONA O IZMENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O AGENCIJI ZA LICENCIRANjE STEČAJNIH UPRAVNIKA (pojedinosti)
Primili ste amandmane koje su na Predlog zakona podneli narodni poslanici: Milorad Buha, Gordana Pop-Lazić, Dušan Marić, Marina Toman, Vjerica Radeta, Sreto Perić, Milan Avramović, Momir Marković, Milan Škrbić, Boris Aleksić, Dejan Mirović, Bojan Mladenović, Radiša Ilić, Mirko Munjić i Vladan Jeremić.
Primili ste izveštaj Odbora za finansije i mišljenje Vlade o podnetim amandmanima.
Pošto je Narodna skupština obavila načelni pretres, saglasno članu 142. stav 3. Poslovnika Narodne skupštine, otvaram pretres Predloga zakona u pojedinostima.
Na član 1. amandman je podneo narodni poslanik Milorad Buha. Da li neko želi reč? (Da.) Reč ima narodni poslanik Milorad Buha.

Milorad Buha

Srpska radikalna stranka
Dame i gospodo narodni poslanici, uvaženi građani Srbije, podneo sam amandman na član 1. stav 2. Predloga zakona o izmenama i dopunama zakona o Agenciji za licenciranje stečajnih upravnika i predložio da se posle reči "propisima o javnim agencijama" dodaju reči "i drugim pravnim propisima".
U obrazloženju ovog amandmana naveo sam da se predlaže pravno-tehnička korekcija, koja je potpuno pravna formulacija kojom se proširuje okvir pravne regulative. Pravni propisi kojima se reguliše poslovanje državnih organa su homogeni i heterogeni, a ograničavajući pravne akte na smo jedan pravni propis predlagač zakona je učinio pravni presedan.
Vlada je u odgovoru na ovaj amandman iznela sledeći stav – amandman se ne prihvata iz razloga što prema članu 7. Zakona o javnim agencijama, osim tog zakona, agencije primenjuju u svom radu i druge propise. Upravo ono što sam i predložio.
Pored toga predloženi amandman nije pravno-tehničke sadržine, kako se navodi u obrazloženju amandmana narodnog poslanika, već predstavlja materijalnu normu kojom se menja suština i sadržaj ovog člana, a izraz – pravni propisi nije u skladu sa zakonodavnom, pravnom tehnikom. Evo kontradiktornosti u stavu Vlade, s obzirom da se i u prvoj rečenici ovog obrazloženja kaže – da pored Zakona o javnim agencijama, agencije primenjuju u svom radu odredbe drugih propisa. Stvarno nije rečeno – pravnih, ali ne znam o čemu se drugom radi nego o pravnim propisima.
Ono što je bitno naglasiti, vrlo kratko ću u okviru ova dva minuta, ako imam još vremena, pogrešna je koncepcija Vlade, jer ona ne radi na unifikaciji pravnih propisa, već razbija pravni sistem donoseći određene propise koje izvede iz materijalnog zakona. Materijalni zakon u ovom slučaju je Zakon o stečaju, odnosno stečajnom postupku, a iz njega se izvodi donošenje drugog pravnog propisa – formiranje Agencije o licenciranju stečajnih upravnika.
Predlog SRS je da se izvrši unifikacija, onako kao što to normalne i savremene države rade, odnosno savremena zakonodavstva koja koriste unificirane oblike. Znači, u materijalnom zakonu se formira agencija.
Ovako imamo tri tipa. Imamo određene zakonske propise koji su materijalna osnova i formiraju agencije, druge propise u kojima imamo samo materijalni propis koji otvara mogućnost za formiranje agencija i treći model, da formiramo samo agencije.
Unificirajte ovo. Mislim da je vreme da se to napravi. To ovog trenutka ne možete učiniti, jer ste predložili već ovaj zakon, ali koristite ovo što vam sada kažem, na šta vam ukazuje SRS, da pristupimo unifikaciji pravnih propisa.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Da li još neko želi reč? (Ne.)
Iskorišćeno je minut i 15 sekundi od vremena poslaničke grupe. Preostalo je još 15 sekundi.
Na član 2. amandman je podnela narodni poslanik Gordana Pop-Lazić. Da li neko želi reč? (Ne.)
Na član 2. amandman je podneo narodni poslanik Dušan Marić. Da li neko želi reč? (Ne.)
Na član 2. amandman je podnela narodni poslanik Marina Toman. Da li neko želi reč? (Ne.)
Na član 2. amandman je podneo narodni poslanik Milorad Buha. Da li neko želi reč? (Da.) Reč ima narodni poslanik Milorad Buha.

Milorad Buha

Srpska radikalna stranka
U ime SRS podneo sam amandman na član 2. stav 3. Predloga zakona i predložio da se on briše. Naime, u članu 2. stav 3. materijalnog zakona stoji – poslove iz stava 1. tačka 1, 2. i 4. i stava 2. tačke 1. ovog člana Agencija obavlja kao poverene poslove.
U obrazloženju svog amandmana naveo sam da se amandmanom predlaže brisanje ovog člana, jer niko ne poveravanje obavljanje ovih poslova agenciji. Agencija obavlja poslove koji su utvrđeni u Zakonu o stečaju i zakonom za licenciranje stečajnih upravnika. Ovi poslovi su izvorni i pravno utvrđeni kao poslovi agencije. Nijedan drugi državni organ nema zakonska i neka druga pravna ovlašćenja da bi mogao preneti obavljanje tih poslova agenciji.
U obrazloženju Vlade što se amandman ne prihvata stoji da je Zakon o javnim agencijama predvideo koji se poslovi državne uprave mogu poveriti javnim agencijama, te je u članu 2. stav 3. Predloga zakona izvršeno samo usklađivanje postojeće norme sa članom 3. postojećeg Zakona o javnim agencijama.
Začuđuje izjava, odnosno stav Vlade, s obzirom na okolnost da je ovo ne izvedeno, ne nego izvorno pravo agencije. Nema ni potrebe poveravati, a nema ni na temelju koje zakonske osnove, s obzirom da je Zakon o stečaju agenciji dao sva prava i u svim nadležnostima agencije nema poverenih poslova. Hvala.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Da li još neko želi reč? (Ne.)
Na član 3. amandman je podneo narodni poslanik Milorad Buha. Da li neko želi reč? (Da.) Reč ima narodni poslanik Milorad Buha.

Milorad Buha

Srpska radikalna stranka
U ime SRS podneo sam amandman na Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o Agenciji za licenciranje stečajnih upravnika i u članu 3, odnosno prema predlogu u novom članu 3a. stav 2. tačka 1. reči – uvid i analizu, zameniti rečima -  kontrola ažurnosti.
Naime, ovim amandmanom predložio sam pravno-tehničku korekciju, čiji je cilj se ukaže na pravni smisao stručnog naziva, jer se odredbom člana 3. govori o stručnom nazivu.
Agencija ne može vršiti naknadnu analizu izveštaja, naknadno vršiti korekcije izveštaja ili preduzeti druge pravne radnje. Agencija može vršiti kontrolu ažurnosti podnetih izveštaja. Stečajni upravnik mora izvršavati naloge stečajnog sudije i poštovati date rokove koji su sastavni deo drugih naloga u stečajnom postupku.
Analizu izveštaja, koje podnosi stečajni upravnik vrši se u stečajnom postupku od strane stečajnog sudije i lica koje učestvuje u stečajnom postupku.
Nemam vremena da pročitam obrazloženje Vlade.
Samo kratko ću da upoznam javnost sa inicijativom koju imaju radnici „Holdinga Zorka“ iz Šapca, koji su već mesec i po dana u ozbiljnom štrajku. Međutim, od ponedeljka u 12 časova kreću u štrajk glađu i pozivam sve državne organe, s obzirom da je ovaj predmet bio razmatran na sednici Odbora za industriju, gde smo zatražili od Vlade, Ministarstva finansija, Ministarstva rada i socijalne politike i Ministarstva ekonomije i regionalnog razvoja da se pomogne ovom preduzeću i radnicima kojima su uskraćena osnovna prava, pravo na zaradu i pravo na doprinose iz socijalnog i drugo osiguranja.
Zbog toga još jednom koristim ovu priliku da ih pozovem da se uozbilje, da izađu u susret ovoj grupaciji radnika, s obzirom da su pretrpeli ozbiljne štete. Imaju izvršene sudske presude, koje nažalost država ne izvršava. Zgodna je prilika da to učinite do ponedeljka, u protivnom radnici kreću u štrajk. Hvala vam.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Da li se još neko javlja za reč? (Ne.)
Na član 3. amandman je podnela narodni poslanik Vjerica Radeta. Da li neko želi reč? (Da.) Reč ima poslanica Vjerica Radeta.
...
Srpska radikalna stranka

Vjerica Radeta

Srpska radikalna stranka
Dame i gospodo narodni poslanici, stav SRS o postojanju Agencije za licenciranje stečajnih upravnika poznat je još iz vremena kada je ustanovljena ova agencija pre četiri i po godine i kada smo govorili o tom zakonu, ali nažalost ta agencija postoji a mi ne znamo šta je ta agencija uradila za sve ovo vreme, s obzirom da nam je Dinkić pričao da su stečaji vođeni veoma loše, da ovaj zakon nije dobar, da nije dobra agencija, da nisu dobri licencirani upravnici.
Opet treba da govorimo o nekom direktoru Agencije kome u zakonu dajete nadležnosti koje nikako ne može da ima.
Ne može da ima duplirane nadležnosti, s obzirom da on rukovodi agencijom i onda ne može učestvovati u drugim poslovima koji su imperativno u nadležnostima nekih drugih organa, ali vi ste to u ovom planu predvideli. Juče sam govorila o licenciranju stečajnih upravnika i pokazivala sam ovde, odnosno čitala sam deo testa za polaganje stručnog ispita za stečajne upravnike koji je, opet podsećam, kao ono kad u vicevima o ludnicama daju ljudima da sipaju vodu rešetom, tako su ozbiljna pitanja i u ovom testu, pa podsećam da ovi Dinkićevi stečajni upravnici postaju stečajni upravnici ako, između ostalog, odgovore na pitanje pod brojem 13, a to pitanje je – ako strani predstavnik može da se obrati trgovinskom sudu, pa su mogući odgovori: 1. preko ministarstva pravde, 2. preko ministarstva privrede, 3. preko ministarstva inostranih poslova državne zajednice i 4. neposredno.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Istekla su dva minuta. Zahvaljujem.
Da li još neko želi reč? (Ne)
Na član 3. amandman je podneo narodni poslanik Sreto Perić. Da li neko želi reč? (Da) Reč ima narodni poslanik Sreto Perić.
...
Srpska radikalna stranka

Sreto Perić

Srpska radikalna stranka
Dame i gospodo narodni poslanici, prosto je neverovatno da je na zakon o stečaju podneto 96 amandmana, 18 amandmana na zakon o licenciranju stečajnih upravnika i da se niko, ni po jednom amandmanu, od strane onih koji je trebalo, od strane predlagača Vlade, da se pojavi, bar jedan, i da kaže – džabe ste krečili, to vam ništa ne valja, ili bilo šta.
Kakvu poruku, gospodo iz Vlade, vi šaljete ne građanima Srbije, nego i onima koji stručno treba da sprovedu ovaj zakon, odnosno da probaju od onog što je ostalo, a što ste vi uništili u prethodnom periodu, da pokušaju, jer, posle stečaja, videli ste, stečaj se provodi bankrotstvom ili reorganizacijom ili oživljavanjem. Kakvu poruku?
Nikakvu. Ovo meni pre liči na ono – karavani prolaze, a oni ćute. Zbog čega ćutite? Da vam nije ovo previše kasno? Da ne predlažete, možda, ubrzanje procesa privatizacije, kako bi ono malo što je ostalo mogli da ščepate i otmete od građana Srbije?
Predložio sam da se u članu 3, koji je nov i dodat, a ovde se govori o novim organima, o potrebi za boljom kontrolom stečajnih upravnika, i to posle toliko vremena, posle toliko provedene privatizacije vi ste se setili da bi stečajni upravnici mogli i trebalo malo da se kontrolišu, znači, ja sam predložio da se u članu 3b, posle stava 5. doda još jedan stav, gde se predlaže da se drugostepeno disciplinsko veće, sastavljeno od tri člana, i sastav i struktura tog veća još doda, da bi se onima koji podležu primeni ovog zakona u odnosu na kojeg će se primenjivati ove sankcije, a koje su prosto neverovatne – opomena, javna opomena, novčana kazna ima smisla, oduzimanje licence stečajnim upravnicima takođe ima smisla, ali ovo što predstavnici Vlade rade, nema smisla.