Uvažena predsednice, našeg kolegu Ivana Andrića, ostale poslanike, a i javnost, obavestili ste da ne postoji, odnosno na njegovo pitanje da li postoji ugovor i kakav je to ugovor između RTS i Skupštine, rekli ste da ugovora nema. Zato imam nekoliko pitanja s tim u vezi.
Ako ugovora nema, na osnovu čega gospodin generalni direktor RTS potražuje tri miliona i 300 hiljada? Vi ste rekli da će eksperti ispitati da li je to ta suma itd, ali pre toga se postavlja pitanje – što 2006. godine? Zašto ako nema ugovora, zašto od 2006. godine? Zašto ne od 1996. godine? I vi ste u vaše vreme, mada se ono vratilo, prenosili. Ili od pre dve godine?
Stiče se utisak da u principu RTS-u treba neki novac, pa je ovo način da ga izvuče pred rebalans. Pitam i vas kolege i koleginice da li znate i da li bilo ko od nas zna kakvo je finansijsko poslovanje te kuće unazad šest godina od kada je vodi gospodin Tijanić? Da li ima dobitke ili gubitke? Koliki su ti gubici?
Znate, do završnih računa tog javnog servisa nemoguće je doći. Znam da mi nismo birali upravni odbor, ali smo birali Savet Republičke radiodifuzne agencije, ona ga je birala. Pitam njih da li bi mogli da nam kažu kako ta kuća posluje, sa dobiti ili sa gubitkom? To je prvo pitanje.
Takođe, drugo pitanje je da li je, gospođo Đukić-Dejanović, vama direktor u razgovoru rekao što je uzeo 1. januar 2006. godine, ako ne postoji ugovor, što nije uzeo neki datum pre ili neki datum posle, ili je to baš suma koja mu treba?
Treće, kolike su zarade Upravnog odbora RTS, koji je izabrao pre izvesnog vremena po drugi put, odnosno po treći put gospodina? Koliko zarađuje Slava Đukić, Milica Kuburović, Boško Mijatović, koji su izabrali gospodina Tijanića.
Četvrto, da li će republička Revizorska institucija da uđe u RTS, ako već ne možemo da dobijemo završne račune?
Peto, ako je neki sportski događaj od nacionalnog značaja i treba da ga vide građani Srbije, oni ga mogu videti na bilo kom od pet nacionalnih komercijalnih televizija. Ako neka komercijalna televizija za Ligu šampiona ili za Formulu ponudi nekakav novac, a novac se meri u stotinama hiljada evra, recimo 600 hiljada evra, a RTS to otkupi za 800 hiljada evra, čije su to pare? Da li je time zadovoljen interes građana da vide? Da li je interes građana samo da vide na RTS ili mogu da vide na bilo kojoj televiziji, a da ih to ne košta, jer kad RTS plati komercijalni program to košta građane Srbije.
Ako skupštinski prenos košta ovoliko, koliko koštaju komercijalni programi na toj televiziji? Koliko puta više? Recimo, ona serija koja je gledana, kako se zove "Baba gori, a selo se češlja" ili tako nekako, da li u Zakonu o Radio-televiziji Srbije, odnosno u Javnom servisu igde piše da to treba da bude najgledanija televizija? Zbog čega građani plaćaju pretplatu?
Ovo su sva pitanja koja moramo ovde da otvorimo pre nego što on ucenama dobije pare iz budžeta - da li je to toliko, koliko troši na komercijalne programe, da li je to obaveza RTS, koliko?
Poslednje pitanje za Vladu gospodina Cvetkovića, odnosno za ministra – koliko je para, hajde uzmimo ovaj 1. januar 2006. godine, do sada tzv. javni servis dobio iz budžeta za tehniku, dobio iz budžeta za otpremnine radnika koji su omiljeni, koji su dve godine pred penzijom, pa dobio otpremninu od 20.000 evra, a onda nastave da rade po ugovoru o delu? Ovo su sva pitanja koja stoje pred nama.
Možete zabijati glavu u pesak. Nije bilo moguće pred reizbor otvoriti ovo pitanje na nadležnom Odboru za kulturu i informisanje jer predsednica nije htela da ga zakaže.
Shvatite, 3.300.000 to je preko 17 hiljada penzija, ako je penzija 20.000. Ovih dana studenti koji su ispunili uslove ne znaju da li će biti na budžetu. To je 3.500 školarina, a ovde se frljamo milionima evra – daj mi, treba mi pošto sam upropastio kuću.