TREĆA SEDNICA, DRUGOG REDOVNOG ZASEDANJA, 23.11.2010.

15. dan rada

OBRAĆANJA

Uvodna Reč

PETA SEDNICA

DRUGOG REDOVNOG ZASEDANjA

23. novembar 2010. godine

(Prvi dan rada)

(Sednica je počela u 15.05 časova. Predsedava Slavica Đukić-Dejanović, predsednik Narodne skupštine.)
...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Poštovane dame i gospodo narodni poslanici,  otvaram  Petu sednicu Drugog redovnog zasedanja Narodne skupštine Republike Srbije u 2010. godini.

Na osnovu službene evidencije o prisutnosti narodnih poslanika, konstatujem da sednici prisustvuju 133 narodna poslanika.

Podsećam vas da je članom 88. stav 5. Poslovnika Narodne skupštine predviđeno da kvorum za rad Narodne skupštine prilikom usvajanja zapisnika i utvrđivanja dnevnog reda postoji ako je na sednici prisutna većina od ukupnog broja narodnih poslanika.

Da bismo utvrdili koliko je narodnih poslanika prisutno u sali, molim narodne poslanike da ubace svoje kartice u poslaničke jedinice.

Konstatujem da je, primenom elektronskog sistema za glasanje, ustanovljeno da je u sali 127 narodnih poslanika, te da postoje uslovi za rad Narodne skupštine.

Dozvolite da vas, u skladu sa članom 87. stav 3, obavestim da ćemo danas raditi i posle 18.00 časova.

Da li neko od predsednika, odnosno ovlašćenih predstavnika poslaničkih grupa želi da zatraži obaveštenje ili objašnjenje u skladu sa članom 286. Poslovnika? (Da.)

Reč ima Boris Aleksić, ovlašćeni predstavnik SRS-a.

Boris Aleksić

Srpska radikalna stranka
Hvala, gospođo predsednice. Dame i gospodo narodni poslanici, poštovani građani Republike Srbije, imamo pitanje za Ministarstvo pravde, predstavnike Vlade Republike Srbije.

Kao što znate, prof. dr. Vojislav Šešelj je imao operaciju u Hagu 28. oktobra i urađena je ablacija srca. Međutim, do dana današnjeg on nije dobio izveštaj sa te operacije. Što je još neverovatnije, to je da je on nedavno potpisao pristanak da određeni organi Tribunala u Hagu, uključujući predsednika Tribunala, Pretresno veće III i Sekretarijat, dobiju mogućnost da ostvare uvid...
...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Gospodo poslanici, molim vas da omogućite da čujemo poslanika. Molim da ostanete u sali, s obzirom na to da treba da usvajamo dnevni red. Nakon usvojenog dnevnog reda biće pauza od 60 minuta.

Izvinite, gospodine Aleksiću.

Boris Aleksić

Srpska radikalna stranka
Nema problema. Dakle, 28. oktobra je izvršena operacija nad profesorom dr. Vojislavom Šešeljem, on do dana današnjeg nije dobio izveštaj sa te operacije, a nedavno je potpisao i pristanak da određeni organi Tribunala u Hagu, uključujući predsednika Tribunala Patrika Robinsona, Sekretarijat i Pretresno veće III, dobiju mogućnost da ostvare uvid u taj njegov medicinskih izveštaj.

Dakle, taj medicinski izveštaj će dobiti predstavnici Tribunala u Hagu, ali ga Vojislav Šešelj do dana današnjeg nije dobio. Želim da vas podsetim da je obaveza naše zemlje da zaštiti svoje građane gde god se oni nalazili, da ta obaveza proizlazi iz odgovarajućih međunarodnih akata, iz Ustava RS i odgovarajućih zakona, i Ministarstvo pravde i Vlada RS moraju da učine napor u tom pravcu.

To što Vojislav Šešelj do dana današnjeg nije informisan o rezultatima operacije predstavlja kršenje nekoliko međunarodnih akata, uključujući i Skup principa za zaštitu svih osoba koje su pritvorene ili zatvorene, koji je donet u okviru UN 1988. godine, Standardna minimalna pravila UN za postupanje sa zatvorenicima, koji su doneti 1955. godine, Evropska zatvorska pravila, koja je doneo Savet ministara Evrope 1973. godine, a koja su revidirana 1987. godine, Opšti komentar Komiteta za ljudska prava i Principe medicinske etike, koje je usvojila Generalna skupština OUN 18. decembra 1982. godine.

Ne postoji primer u svetu da je neko operisan i da mesec dana nakon toga nije obavešten o rezultatima operacije, a da su taj izveštaj sa njegove operacije dobili drugi ljudi, u ovom slučaju predstavnici Tribunala u Hagu, kako sam naveo – predsednik Tribunala Patrik Robinson, Sekretarijat Tribunala u Hagu i Pretresno veće III.

Drugo pitanje je takođe povezano sa ovom temom, a veoma je bitno za celu Srbiju i građane Republike Srbije. Drugog novembra, prilikom Statusne konferencije u predmetu Vojislav Šešelj u Haškom tribunalu, na njegov zahtev je inicirana istraga o ubijenim Srbima u Haškom tribunalu. Prosto je neverovatno da se u državi ćuti o tome. Navedeno je sedmoro Srba koji su umrli u Haškom tribunalu ili su ubijeni tamo. Predsednik Pretresnog veća III sudija Žan Klod Antoneti je javno izjavio tom prilikom da podržava istragu o umrlim Srbima u Haškom tribunalu.

Nas interesuje – šta je Vlada Republike Srbije preduzela, da li je poslala odgovarajuću dokumentaciju, kako bi ta istraga o ubistvu i smrti Srba u Haškom tribunalu bila nezavisna i potpuna? Kada će da postavi to pitanje pred Savetom bezbednosti, tj. pred UN, bilo preko neke druge države, bilo direktno kao Republika Srbija, i kada će da ispravi svoju evidenciju? Kao što znate, mi smo 20. oktobra dobili odgovor od predstavnika Vlade Republike Srbije u kojem oni navode da je sa poternica Tribunala ubijeno ili umrlo 14 Srba.

Međutim, zaboravili su kao 15. Krstu Mićića, koji je ubijen 5. marta 1999. godine u Ugljeviku, kao 16. Vidoja Tomića, koji je ubijen aprila 1999. godine i kao 17. suprugu jednog od osumnjičenih od strane Tribunala u Hagu, gospođu Radu Abazović, koja je ubijena od strane EUFOR-a, a tom prilikom je ranjeno i 11-godišnje dete. Zahvaljujem.
...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Reč ima narodni poslanik Nenad Popović, predstavnik poslaničke grupe DSS – Vojislav Koštunica.
...
Nova Demokratska stranka Srbije

Nenad Popović

Demokratska stranka Srbije - Vojislav Koštunica
Poštovana predsednice Skupštine, poštovani članovi Vlade, moje pitanje je za premijera Cvetkovića, a odnosi se na "Telekom" i prodaju "Telekoma".

DSS je apsolutno protiv prodaje "Telekoma" jer smatramo da su telekomunikacije važan infrastrukturni resurs za budućnost ove zemlje. U modernom dobu telekomunikacije su jednako važne kao putna infrastruktura, železnička, vodna itd. Ako ne prodajemo putnu infrastrukturu, ako ne prodajemo puteve i železnicu, ne postoji ni jedan jedini razlog da se danas prodaje telekomunikaciona infrastruktura, u koju je, samo u fiksnu telekomunikacionu infrastrukturu, u poslednjih sto godina uloženo preko tri milijarde evra.

Takođe moram da kažem da "Telekom" ima ogroman značaj za razvoj srpske privrede. "Telekom", kao veliko preduzeće, upošljava stotine malih i srednjih preduzeća kao kooperante i dobavljače. Ali, možda čak i važnije od toga, "Telekom" je izvanredan resurs za buduće zapošljavanje mladih stručnjaka iz oblasti telekomunikacija i elektrotehnike.

Poznato je da mi imamo jedne od najboljih stručnjaka u elektrotehnici, pogotovo u telekomunikacijama, i da ne postoji danas nijedna velika svetska firma iz ove oblasti, bilo da je u pitanju čista elektrotehnika ili sektor telekomunikacija, gde ne rade na desetine, stotine i hiljade mladih koji su završili Elektrotehnički fakultet u Beogradu i otišli u svet.

Taj naučnoistraživački i tehnološki resurs, koji danas imamo i u okviru "Telekoma", jer "Telekom" ima izvanredne stručnjake, dokazane, koji rade po svetskim standardima u najboljoj mogućoj konkurenciji, mi ne smemo da izgubimo. Siguran sam da bi ove ljude, inženjere, tehnologe, rukovodioce u "Telekomu", i ne samo u centrali nego po celoj Srbiji, danas poželele mnoge svetske kompanije.

Takođe, mislim da ne treba zaboraviti ni bezbednosni aspekt, jer "Telekom" pruža vrlo važne usluge Vojsci, policiji, bezbednosnim agencijama, Vladi i drugim institucijama koje su od ogromne važnosti za funkcionisanje države.

Objašnjenja da su nam pare potrebne za izgradnju puteva su zaista neozbiljna, jer moramo građanima reći istinu – "Telekom" ne mora da se proda da bi se gradili putevi, jer putevi mogu da se grade i putem koncesija, kao što se grade u drugim evropskim državama. Želim samo da napomenem da je blizu 70% auto-puteva u EU izgrađeno baš putem koncesija, odnosno putem javnog privatnog partnerstva.

Na kraju, samo da pokažem jedan dokument. Ovo je dokument Vlade Republike Srbije koji se zove Strategija naučnog i tehnološkog razvoja Republike Srbije od 2010. do 2015. godine. Zapamtite, Strategija naučnog i tehnološkog razvoja Republike Srbije je nedavno usvojena od Vlade Republike Srbije. U ovoj strategiji se kaže da "država mora da podstakne domaću tehnologiju tako što će kroz sopstvene programe raznih nivoa vlasti kao i javnih preduzeća dati šansu domaćoj pameti".

Dalje: "Oblast informacionih i komunikacionih tehnologija razvijena je u Republici Srbiji na dobrom nivou i predstavlja njenu važnu granu i privrede i nauke. U oblasti proizvodnje softvera, i delimično hardvera, postoji nekoliko privrednih društava koja se bave plasmanom znanja i dobro posluju na tržištu, čak i u regionu … Veći partneri te industrije su Telekom Srbija (itd.), što znači da ova oblast većinom počiva na javnim preduzećima i državnim institucijama".

Ovaj dokument je u potpunoj korelaciji, apsolutno protivreči odluci da se proda "Telekom" i zato postavljam pitanje predsedniku Vlade – da li će odustati od prodaje "Telekoma", jer je to u interesu građana Republike Srbije? Hvala.
...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Zahvaljujem. Da li se još neko javlja za reč u skladu sa članom 286? (Ne.)

Pošto se više niko od predsednika, odnosno ovlašćenih predstavnika poslaničkih grupa ne javlja za reč, nastavljamo rad.

Obaveštavam vas da su sprečeni da sednici prisustvuju sledeći narodni poslanici: Borislav Pelević i Miroslav Markićević.

Saglasno članu 86. stav 2. Poslovnika Narodne skupštine, obaveštavam vas da sam ovu sednicu sazvala u roku kraćem od roka utvrđenog u članu 86. stav 1. Poslovnika Narodne skupštine zbog potrebe da Narodna skupština što pre razmotri predloge zakona i drugih akata iz predloženog dnevnog reda sednice.

Saglasno članu 90. stav 1. Poslovnika Narodne skupštine, obaveštavam vas da sam, pored predstavnika predlagača dr Diane Dragutinović, ministra finansija, Snežane Malović, ministra pravde, mr Mlađana Dinkića, potpredsednika Vlade i ministra ekonomije i regionalnog razvoja, i mr Verice Kalanović, ministra za Nacionalni investicioni plan, pozvala da sednici prisustvuju i Ružica Stojiljković, pomoćnik ministra finansija, Miodrag Đidić, državni sekretar u Ministarstvu finansija, i Aleksandar Vujičić, direktor Uprave za sprečavanje pranja novca.

Dostavljeni su vam zapisnici Prve, Druge i Četvrte sednice Drugog redovnog zasedanja Narodne skupštine Republike Srbije.

Pošto današnjoj sednici prisustvuje većina od ukupnog broja narodnih poslanika, konstatujem da postoji kvorum za usvajanje zapisnika sa prethodnih sednica.

Ipak bih još jedanput utvrdila kvorum. Molim vas da ubacite kartice u poslaničke jedinice.

Prisutno je 127 narodnih poslanika.

Konstatujem da možemo da nastavimo rad.

Poštovani narodni poslanici, stavljam na glasanje Zapisnik Prve sednice Drugog redovnog zasedanja Narodne skupštine Republike Srbije u 2010. godini, održane 4, 5, 6, 7, 8. i 12. oktobra 2010. godine.

Molim da se izjasnimo.

Od 128 poslanika, 120 je glasalo za.

Konstatujem da je Narodna skupština usvojila Zapisnik Prve sednice Drugog redovnog zasedanja Narodne skupštine Republike Srbije u 2010. godine, održane 4, 5, 6, 7, 8. i 12. oktobra 2010. godine.

Stavljam na glasanje Zapisnik Druge sednice Drugog redovnog zasedanja Narodne skupštine Republike Srbije u 2010. godini, održane 14. oktobra 2010. godine.

Molim da se izjasnimo.

Od 129 poslanika, 124 je glasalo za.

Konstatujem da je Narodna skupština usvojila Zapisnik Druge sednice Drugog redovnog zasedanja Narodne skupštine Republike Srbije u 2010. godine, održane 14. oktobra 2010. godine.

Stavljam na glasanje Zapisnik Četvrte sednice Drugog redovnog zasedanja Narodne skupštine Republike Srbije u 2010. godini, održane 20, 21. i 22. oktobra 2010. godine.

Molim da se izjasnimo.

Od 130 poslanika, 125 je glasalo za.

Konstatujem da je Narodna skupština usvojila Zapisnik Četvrte sednice Drugog redovnog zasedanja Narodne skupštine Republike Srbije u 2010. godine, održane 20, 21. i 22. oktobra 2010. godine.

Prelazimo na utvrđivanje dnevnog reda.

U sazivu ove sednice, koji vam je dostavljen, sadržan je predlog dnevnog reda sednice.

Pre utvrđivanja dnevnog reda sednice, saglasno članu 92. stav 2. i članu 93. Poslovnika Narodne skupštine, potrebno je da Narodna skupština odluči o predlozima za stavljanje na dnevni red akata po hitnom postupku i o predlogu za spajanje rasprave.

Predlozi za razmatranje akata po hitnom postupku.

Vlada je predložila da se po hitnom postupku stavi na dnevni red Predlog zakona o potvrđivanju Ugovora o garanciji (EPS Projekat za brojila) između Republike Srbije i Evropske banke za obnovu i razvoj, koji je podnela Narodnoj skupštini 22. oktobra 2010. godine (tačka 9. predloženog dnevnog reda).

Stavljam na glasanje ovaj predlog.

Od 147 poslanika, 128 je glasalo za.

Konstatujem da je Narodna skupština prihvatila predlog.

Grupa od 53 narodna poslanika poslaničke grupe SRS predložila je da se po hitnom postupku stavi na dnevni red Predlog zaključka o obustavi svih aktivnosti Vlade Republike Srbije i Ministarstva finansija oko prodaje akcija u vrednosti 51% kapitala telekomunikacione kompanije ''Telekom Srbija'' a.d. Beograd, koji su podneli Narodnoj skupštini 25. oktobra 2010. godine.

Molim da se izjasnimo.

Molim vas, ovo je bio predlog koji nije predložen po hitnom postupku. Ne bi se našao na dnevnom redu da niste ipak dopunili, malo pogledajte.

Od 175 poslanika, 42 je glasalo za.

Ovaj predlog Narodna skupština nije prihvatila.

Narodni poslanik Čedomir Jovanović predložio je da se po hitnom postupku stavi na dnevni red Predlog zakona o organizaciji i nadležnosti državnih organa u suzbijanju nasilja, koji je podneo Narodnoj skupštini 1. novembra 2010. godine.

Molim da se izjasnimo.

Od 144 poslanika, dvoje je glasalo za.

Konstatujem da Narodna skupština nije prihvatila predlog.

Vlada je predložila da se po hitnom postupku stavi na dnevni red Predlog zakona o potvrđivanju Ugovora o zajmu za kredit za povlašćenog kupca za Projekat most Zemun – Borča sa pripadajućim saobraćajnicama, između Vlade Republike Srbije kao zajmoprimca i kineske Export–Import banke kao zajmodavca, koji je podnela Narodnoj skupštini 29. oktobra 2010. godine (tačka 8. predloženog dnevnog reda).

Stavljam na glasanje ovaj predlog.

Od 144 poslanika, 126 je glasalo za.

Konstatujem da je Narodna skupština prihvatila predlog.

Narodni poslanik Čedomir Jovanović predložio je da se po hitnom postupku stavi na dnevni red Predlog zakona o izmenama Zakonika o krivičnom postupku, koji je podneo Narodnoj skupštini 1. novembra 2010. godine.

Molim da se izjasnimo.

Od 144 poslanika, jedan je glasao za.

Konstatujem da Narodna skupština nije prihvatila predlog.

Vlada je predložila da se po hitnom postupku stavi na dnevni red Predlog zakona o potvrđivanju Ugovora o garanciji (Železnice Srbije: Koridor X) između Republike Srbije i Evropske banke za obnovu i razvoj (tačka 10. predloženog dnevnog reda).

Stavljam na glasanje ovaj predlog.

Od 145 poslanika, 124 je glasalo za.

Konstatujem da je Narodna skupština prihvatila predlog.

Narodni poslanici Nenad Čanak, Bojan Kostreš, Aleksandra Jerkov, Olena Papuga i Radovan Radovanović predložili su da se po hitnom postupku stavi na dnevni red Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o odgovornosti za kršenje ljudskih prava, koji su podneli Narodnoj skupštini 9. novembra 2010. godine.

Molim da se izjasnimo.

Od 145 poslanika, šestoro je glasalo za.

Konstatujem da Narodna skupština nije prihvatila predlog.

Vlada je predložila da se po hitnom postupku stavi na dnevni red Predlog zakona o potvrđivanju Sporazuma o slobodnoj trgovini između Vlade Republike Srbije i Vlade Republike Kazahstan, koji je podnela Narodnoj skupštini 12. novembra 2010. godine.

Molim da se izjasnimo

Od 143 poslanika, 124 je glasalo za.

Konstatujem da je Narodna skupština prihvatila predlog.

Vlada je predložila da se po hitnom postupku stavi na dnevni red Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o vojnoj, radnoj i materijalnoj obavezi, koji je podnela Narodnoj skupštini 12. novembra 2010. godine.

Molim da se izjasnimo

Od 141 poslanika, dvoje je glasalo za.

Konstatujem da Narodna skupština nije prihvatila predlog.

Vlada je predložila da se po hitnom postupku stavi na dnevni red Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o bankama, koji je podnela Narodnoj skupštini 15. novembra 2010. godine (tačka 2. predloženog dnevnog reda).

Molim da se izjasnimo.

Od 141 poslanika, 124 je glasalo za.

Konstatujem da je Narodna skupština prihvatila predlog.

Vlada je predložila da se po hitnom postupku stavi na dnevni red Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o stečaju i likvidaciji banaka i društava za osiguranje, koji je podnela Narodnoj skupštini 15. novembra 2010. godine (tačka 3. predloženog dnevnog reda).

Molim da se izjasnimo.

Od 139 poslanika, 118 je glasalo za.

Konstatujem da je Narodna skupština prihvatila predlog.

Vlada je predložila da se po hitnom postupku stavi na dnevni red Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o osiguranju depozita, koji je podnela Narodnoj skupštini 15. novembra 2010. godine (tačka 4. predloženog dnevnog reda).

Molim da se izjasnimo.

Od 138 poslanika, 120 je glasalo za.

Konstatujem da je Narodna skupština prihvatila predlog.

Vlada je predložila da se po hitnom postupku stavi na dnevni red Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o Agenciji za osiguranje depozita, koji je podnela Narodnoj skupštini 15. novembra 2010. godine (tačka 5. predloženog dnevnog reda).

Molim da se izjasnimo.

Od 137 poslanika, 113 je glasalo za.

Konstatujem da je Narodna skupština prihvatila predlog.

Vlada je predložila da se po hitnom postupku stavi na dnevni red Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o sprečavanju pranja novca i finansiranju terorizma, koji je podnela Narodnoj skupštini 15. novembra 2010. godine (tačka 6. predloženog dnevnog reda).

Molim da se izjasnimo.

Od 138 poslanika, 120 je glasalo za.

Konstatujem da je Narodna skupština prihvatila predlog.

Vlada je predložila da se po hitnom postupku stavi na dnevni red Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o budžetu Republike Srbije za 2010. godinu, sa predlozima odluka o davanju saglasnosti na izmene i dopune finansijskih planova za 2010. godinu Republičkog fonda za penzijsko i invalidsko osiguranje i Nacionalne službe za zapošljavanje, koji je podnela Narodnoj skupštini 18. novembra 2010. godine (tačka 1. predloženog dnevnog reda).

Molim da se izjasnimo.

Od 138 poslanika, 124 je glasalo za.

Konstatujem da je Narodna skupština prihvatila predlog.

Vlada je predložila da se po hitnom postupku stavi na dnevni red Predlog zakona o davanju garancije Republike Srbije u korist Export Development Canada po zaduženju RTB Bor – Grupe rudarsko-topioničarskog basena Bor d.o.o. u restrukturiranju, koji je podnela Narodnoj skupštini 18. novembra 2010. godine (tačka 7. predloženog dnevnog reda).

Molim da se izjasnimo.

Od 137 narodnih poslanika, za predlog je glasao 121.

Konstatujem da je Narodna skupština prihvatila predlog.

Vlada je predložila da se po hitnom postupku stavi na dnevni red Predlog zakona o potvrđivanju Ugovora o garanciji (Obilaznica oko Beograda/B) između Republike Srbije i Evropske investicione banke, koji je podnela Narodnoj skupštini 19. novembra 2010. godine (tačka 11. predloženog dnevnog reda).

Molim da se izjasnimo.

Od 136 narodnih poslanika, za predlog je glasalo 122.

Konstatujem da je Narodna skupština prihvatila predlog.

Stigao nam je i predlog za spajanje rasprave.

Narodni poslanik Branka Ljiljak je, na osnovu člana 92. stav 2, člana 157. stav 2, člana 170. i člana 192. stav 3. Poslovnika Narodne skupštine, predložila da se obavi:

1. zajednički načelni i jedinstveni pretres o: Predlogu zakona o izmenama i dopunama Zakona o budžetu Republike Srbije za 2010. godinu, sa predlozima odluka o davanju saglasnosti na izmene i dopune finansijskih planova za 2010. godinu Republičkog fonda za PIO i Nacionalne službe za zapošljavanje, Predlogu zakona o izmenama i dopunama Zakona o bankama, Predlogu zakona o izmenama i dopunama Zakona o stečaju i likvidaciji banaka i društava za osiguranje, Predlogu zakona o izmenama i dopunama Zakona o osiguranju depozita, Predlogu zakona o izmenama i dopunama Zakona o Agenciji za osiguranje depozita, Predlogu zakona o izmenama i dopunama Zakona o sprečavanju pranja novca i finansiranja terorizma i Predlogu zakona o davanju garancije Republike Srbije u korist Export Development Canada po zaduženju RTB Bor – Grupe rudarsko-topioničarskog basena Bor d.o.o. u restrukturiranju i

2. zajednički jedinstveni pretres o: Predlogu zakona o potvrđivanju Ugovora o zajmu za kredit za povlašćenog kupca za Projekat most Zemun – Borča sa pripadajućim saobraćajnicama, između Vlade Republike Srbije kao zajmoprimca i kineske Export–Import banke kao zajmodavca, Predlogu zakona o potvrđivanju Ugovora o garanciji (EPS Projekat za brojila) između Republike Srbije i Evropske banke za obnovu i razvoj, Predlogu zakona o potvrđivanju Ugovora o garanciji (Železnice Srbije: Koridor X) između Republike Srbije i Evropske banke za obnovu i razvoj, Predlogu zakona o potvrđivanju Ugovora o garanciji (Obilaznica oko Beograda/B) između Republike Srbije i Evropske investicione banke i Predlogu zakona o potvrđivanju Sporazuma o slobodnoj trgovini između Vlade Republike Srbije i Vlade Republike Kazahstan.

Da li narodni poslanik Branka Ljiljak želi reč? (Ne.)

Stavljam na glasanje predlog gospođe Branke Ljiljak.

Molim da se izjasnimo o njenom predlogu.

Od 136 poslanika, za predlog gospođe Ljiljak je glasalo 127.

Konstatujem da je Narodna skupština prihvatila predlog.

Pošto smo se izjasnili o predlozima za stavljanje na dnevni red sednice akata po hitnom postupku i o predlogu za spajanje rasprave, na osnovu člana 93. stav 3. Poslovnika Narodne skupštine, stavljam na glasanje predlog dnevnog reda u celini.

Molim da se izjasnimo.

Od 136 poslanika, 127 je za.

Konstatujem da je Narodna skupština utvrdila dnevni red Pete sednice Drugog redovnog zasedanja Narodne skupštine Republike Srbije u 2010. godini u celini.

Prelazimo na rad po utvrđenom dnevnom redu.

D n e v n i r e d:

1. Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o budžetu Republike Srbije za 2010. godinu, sa predlozima odluka o davanju saglasnosti na izmene i dopune finansijskih planova za 2010. godinu: Republičkog fonda za penzijsko i invalidsko osiguranje i Nacionalne službe za zapošljavanje,

2. Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o bankama,

3. Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o stečaju i likvidaciji banaka i društava za osiguranje,

4. Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o osiguranju depozita,

5. Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o Agenciji za osiguranje depozita,

6. Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o sprečavanju pranja novca i finansiranja terorizma,

7. Predlog zakona o davanju garancije Republike Srbije u korist Export Development Canada po zaduženju RTB Bor – Grupe rudarsko-topioničarskog basena Bor d.o.o. u restrukturiranju,

8. Predlog zakona o potvrđivanju Ugovora o zajmu za kredit za povlašćenog kupca za Projekat most Zemun – Borča sa pripadajućim saobraćajnicama, između Vlade Republike Srbije kao zajmoprimca i Kineske Export–Import banke kao zajmodavca,

9. Predlog zakona o potvrđivanju Ugovora o garanciji (EPS Projekat za brojila) između Republike Srbije i Evropske banke za obnovu i razvoj,

10. Predlog zakona o potvrđivanju Ugovora o garanciji (Železnice Srbije: Koridor X) između Republike Srbije i Evropske banke za obnovu i razvoj,

11. Predlog zakona o potvrđivanju Ugovora o garanciji (Obilaznica oko Beograda/B) između Republike Srbije i Evropske investicione banke,

12. Predlog zakona o potvrđivanju Sporazuma o slobodnoj trgovini između Vlade Republike Srbije i Vlade Republike Kazahstan,

13. Predlog odluke o izmenama Odluke o izboru članova odbora Narodne skupštine Republike Srbije.

Dozvolite da vas obavestim da će sednica Administrativnog odbora biti održana u 16.00 časova i molim narodne poslanike članove Administrativnog odbora da uzmu učešće u radu.

Određujem pauzu od 60 minuta. Rad ćemo nastaviti nešto posle 16.30 časova.

(Posle pauze – 16.45)
...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Dame i gospodo narodni poslanici, imamo informaciju da će ministarka za koji momenat stići, jer je u saobraćaju, kažu, velika gužva.
...
Socijalistička partija Srbije

Slavica Đukić Dejanović

Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija | Predsedava
Saglasno odluci Narodne skupštine da se obavi zajednički načelni i jedinstveni pretres o tačkama 1–7. dnevnog reda, a pre otvaranja zajedničkog načelnog i jedinstvenog pretresa, podsećam vas da, shodno članu 97. Poslovnika Narodne skupštine, ukupno vreme rasprave za poslaničke grupe iznosi pet časova, kao i da se ovo vreme raspoređuje na poslaničke grupe srazmerno broju narodnih poslanika članova poslaničkih grupa.

Pošto ukupno vreme za poslaničke grupe iznosi pet časova, konstatujem da je vreme rasprave po poslaničkim grupama sledeće: Poslanička grupa ''Za evropsku Srbiju'' – jedan sat, 33 minuta i 36 sekundi; Poslanička grupa SRS – jedan sat, sedam minuta i 12 sekundi; Poslanička grupa G17 plus – 28 minuta i 48 sekundi; Poslanička grupa "Napred, Srbijo" – 25 minuta i 12 sekundi; Poslanička grupa DSS - Vojislav Koštunica – 24 minuta; Poslanička grupa SPS - JS – 18 minuta; Poslanička grupa LDP – 14 minuta i 24 sekundi; Poslanička grupa ''Nova Srbija'' – 10 minuta i 48 sekundi; Poslanička grupa manjina – osam minuta i 24 sekunde i Poslanička grupa PUPS – šest minuta.

Saglasno članu 96. stav 3. Poslovnika Narodne skupštine, narodni poslanici koji nisu članovi nijedne poslaničke grupe imaju pravo da govore jedanput, do pet minuta.

Molim poslaničke grupe, ukoliko to već nisu učinile, da podnesu prijave za reč, sa redosledom narodnih poslanika.

Obaveštavam vas da su poslaničke grupe ovlastile da ih po ovim tačkama dnevnog reda predstavljaju: narodni poslanik Đuro Perić – Poslaničku grupu PUPS; narodni poslanik Zoran Kasalović – Poslaničku grupu SPS - JS; narodni poslanik Nenad Popović – poslaničku grupu DSS - Vojislav Koštunica; narodni poslanik Vlajko Senić – Poslaničku grupu G17 plus; narodni poslanik Dragan Stevanović – Poslaničku grupu SRS.

Saglasno članu 157. stav 2. i članu 192. stav 3. Poslovnika Narodne skupštine, otvaram zajednički načelni i jedinstveni pretres o:

1. Predlogu zakona o izmenama i dopunama Zakona o budžetu Republike Srbije za 2010. godinu, sa predlozima odluka o davanju saglasnosti na izmene i dopune finansijskih planova za 2010. godinu: 1) Republičkog fonda za penzijsko i invalidsko osiguranje i 2) Nacionalne službe za zapošljavanje,

2. Predlogu zakona o izmenama i dopunama Zakona o bankama,

3. Predlogu zakona o izmenama i dopunama Zakona o stečaju i likvidaciji banaka i društava za osiguranje,

4. Predlogu zakona o izmenama i dopunama Zakona o osiguranju depozita,

5. Predlogu zakona o izmenama i dopunama Zakona o Agenciji za osiguranje depozita,

6. Predlogu zakona o izmenama i dopunama Zakona o sprečavanju pranja novca i finansiranja terorizma,

7. Predlogu zakona o davanju garancije Republike Srbije u korist Export Development Canada po zaduženju RTB Bor – Grupe rudarsko-topioničarskog basena Bor d.o.o. u restrukturiranju.

Da li želite da sačekamo ministarku, da odredim pauzu 10–15 minuta? (Da.) Molim da u 17.00 časova počnemo rad.

(Posle pauze – 17.05)