ŠESTA SEDNICA, DRUGOG REDOVNOG ZASEDANjA, 01.12.2010.

2. dan rada

PRIVREMENE STENOGRAFSKE BELEŠKE
(neredigovane i neautorizovane)

REPUBLIKA SRBIJA
NARODNA SKUPŠTINA

ŠESTA SEDNICA, DRUGOG REDOVNOG ZASEDANjA

2. dan rada

01.12.2010

Sednicu je otvorila: Slavica Đukić-Dejanović

Sednica je trajala od 10:05 do 14:15

OBRAĆANJA

...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Reč ima narodna poslanica Biljana Hasanović Korać. Ona je poslednja prijavljena na listi po redosledu narodnih poslanika.
...
Socijaldemokratska stranka

Biljana Hasanović-Korać

Za evropsku Srbiju
Poštovana potpredsednice, poštovani predsedavajući, uvaženi ministre, dame i gospodo narodne poslanice i poslanici, u okviru ove tačke dnevnog reda pred nama je Predlog zakona o izmeni i dopuni Zakona o državnoj upravi.
Ovo moram da naglasim da bismo se vratili na temu dnevnog reda, jer u okviru ove tačke je danas bilo rasprave o mnogo čemu, o pitanjima koja su predmet regulisanja drugih zakona i o pitanjima koja se uopšte ne regulišu zakonima.
Da bi se bolje razumela suština izmena i dopuna koje su predložene, podsetiću da je Zakon o državnoj upravi donet 2005. godine. Izmenjen je i dopunjen 2007. godine. To što se opet predlaže izmena i dopuna ovog zakona pokazuje koliko predlagač prati promene u našem pravnom sistemu, u našem društvu, potrebe modernizacije i usaglašavanja sa zakonodavstvom, ali i sa praksom u zemljama EU.
Zakon o državnoj upravi definiše da je državna uprava deo izvršne vlasti Republike Srbije koji vrši upravne poslove u okviru prava i dužnosti Republike Srbije. Državnu upravu čine ministarstva, organi uprave u sastavu ministarstava i posebne organizacije. Organi državne uprave se organizuju zakonom i delokrug im se određuje zakonom.
Zakon propisuje da načela delovanja organa državne uprave jesu samostalnost i zakonitost u radu, javnost u radu, stručnost, nepristrasnost i politička neutralnost, delotvornost u ostvarivanju prava stranaka, srazmernost u poštovanju stranaka.
Upravo radi doslednog sprovođenja poslednja dva načela, radi ostvarivanja efikasnosti u radu, olakšanje strankama, eliminisanju neravnopravnosti i diskriminacije stranaka, predloženo je da se posle člana 75. doda naslov koji glasi – međusobni odnosi organa državne uprave i odnos sa drugim organima i imaocima javnih ovlašćena u postupku rešavanja o pravima, obavezama i pravnim interesima stranaka. On sam svojom sadržinom objašnjava o čemu se radi.
Dalje se predlaže da se ispod ovog naslova doda član 75a. Sadržinu ovog člana neću da navodim, jer su kolege poslanici u današnjoj diskusiji više puta navodili istu.
Ono što je bitno da se pitamo kada odlučujemo o svakom predlogu zakona jeste, šta građani imaju od ovog zakona? Kakve koristi građani imaju od donošenja ovakvog zakona? Predložena izmena i dopuna će proizvesti poboljšanje položaja stranaka pred organima državne uprave, bez obzira da li se radi o strankama koje su fizička lica, pravna lica ili drugi subjekti.
S druge strane, stvara se osnova i podržava razvoj i primena u praksi informacionih tehnologija u oblasti državne uprave i to na dva načina. Prvo, formiranje različitih baza podataka. Drugo, uspostavljanje jedinstvenog sistema komunikacije između državnih organa, organa jedinica teritorijalne autonomije, jedinice lokalne samouprave i imaoce javnih ovlašćenja na čitavoj teritoriji države.
Kao što je ministar već izneo, projekat uvođenja informacionih tehnologija u organe državne uprave, u jedinice teritorijalne autonomije, jedinice lokalne samouprave već je u toku. Rešiće se sadašnji problemi čekanja u redovima za razna uverenja i potvrde kojih smo svi bili svedoci, putovanja u mesta u kojima smo upisani u knjige rođenih ili u knjige državljana.
Znamo da je praksa, da su propisi bili različiti u periodu koji je iza nas. Jedno vreme je upis u knjige državljana bio po mestu rođenja, zatim u jednom periodu po mestu rođenja oca. Sve je to stvaralo probleme građanima da dođu do potrebnih akata, uverenja i potvrda. Zatim, čekanja u redovima na šalterima za uplate taksi itd.
Svega ovoga više neće biti. Uvođenjem ovako predložene dopune zakona i uvođenjem promena koje će one proizvesti u organe državne uprave, stvaraju se mogućnosti da se umanji značaj birokratije u negativnom smislu, koji je kod nas dosta prisutan.
...
Demokratska stranka

Gordana Čomić

Za evropsku Srbiju | Predsedava
Iskorišćeno je šest minuta vremena poslaničke grupe.
Pošto na listama poslaničkih grupa više nema prijavljenih za reč, pre zaključivanja načelnog pretresa, pitam da li žele reč predsednici, odnosno predstavnici poslaničkih grupa ili još neko ko nije iskoristio svoje pravo iz člana 96. Poslovnika Narodne skupštine? (Ne.)
U tom slučaju, zaključujem načelni pretres o Predlogu zakona.
Ovim završavamo rad za danas i nastavljamo sutra, 2. decembra, u četvrtak u 10.00 časova. Hvala vam.